Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System rozliczeń międzybankowych SORBNET
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono polski system rozliczeniowy oraz przedstawiono wymogi UE w zakresie funkcjonowania systemów rozliczeniowych. Zaprezentowano model zbudowany na standardowej procedurze nettingu, operującej na pojedynczych transakcjach.
W artykule przedstawiono rozwiązania umożliwiające zdalną obsługę klienta z zastosowaniem elektronicznej wymiany danych stosowanej w bankowości polskiej. Opisane zostały zarówno systemy rozliczeń międzybankowych jak również systemy na poziomie klient - bank. Druga część artykułu ukazuje rozwiązania w tej dziedzinie stosowane przez Bank Spółdzielczy w Bydgoszczy. Szczególną uwagę zwrócono na trudności rozwoju w tej dziedzinie na jakie napotykają małe banki oraz czynniki ograniczające możliwości wprowadzania przez nie nowoczesnych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja istoty i sposobu rozliczeń międzybankowych w Polsce oraz przyczyny konieczności ich zmian. Artykuł prezentuje obecny sposób rozliczeń międzybankowych w Polsce, wykorzystywany do rachunków krajowych, jak i międzynarodowych. Ponadto opracowanie zawiera krótki opis sytuacji pod koniec lat 80-tych. Na zakończenie w oparciu o analizę lat 2005-2007 została przedstawiona skala rozwoju i wzrost znaczenia operacji międzybankowych w systemie bankowym. (fragment tekstu)
Systemy rozliczeniowe większości państw stanowią istotny element ich systemów finansowych. Autorka przedstawiła ewolucję tych systemów (w kierunku upowszechniania rozliczeń bezdokumentowych) w takich krajach jak: USA, W.Brytania, Francja, Japonia, Szwajcaria, Węgry, Rosja i Polska, oraz międzynarodową współpracę w tym zakresie.
Omówiono ryzyko zawiązane z funkcjonowaniem międzybankowych systemów rozliczeniowych oraz przedstawiono kierunki rozwoju tych systemów w Polsce.
W artykule omówiono kierunki harmonizacji systemów rozliczeń międzybankowych. Przedstawiono system TARGET (Trans-European Automated Real-Time Gross-Settlement Express Transfer System), który jest unijnym systemem typu RTGS (real time gross settlement, czyli rozliczenia brutto w czasie rzeczywistym) dla płatności w euro. Następnie scharakteryzowano polski system rozliczeń międzybankowych SORBNET (System Obsługi Rachunków Bieżących Banków) oraz podkreślono jego rolę w przystosowaniu polskiego systemu rozliczeń międzybankowych do funkcjonowania w sposób spójny z systemami państw UE.
Przedstawiono podsumowanie wyników badań dotyczących współczesnego polskiego rynku pieniężnego oraz szczegółowe opracowania omawiające problematykę elastyczności oprocentowania depozytów terminowych; pozabankowy rynek pieniężny; międzybankowy rynek pieniężny; polski system rozliczeń miedzybankowych, a w szczególności dostosowanie go do wymogów UE. Omówiono także proces tworzenia wspólnego rynku pieniężnego w Europie oraz portugalski rynek pieniężny.
W referacie scharakteryzowano kilka projektów związanych z przystosowaniem systemów informatycznych NBP i banków komercyjnych do wymogów UE i Europejskiego Banku Centralnrgo (EBC) i omówiono wynikające z tego faktu problemy modernizacji systemów telekomunikacyjnych i teleinformatycznych NBP. Scharakteryzowano także architekturę kolejnych bankowych systemów informatycznych: systemu operacji bankowych, systemu statystyki i analiz oraz podsystemu rozliczeń brutto SORBNET.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.