Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System rozliczeń międzybankowych SWIFTNet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W dobie globalizacji istnieje wymóg zmian w systemach płatności i rozliczeń, spowodowany rozwojem technologii i trendów jej wykorzystania, przede wszystkim Internetu i sieci globalnych, interaktywnej komunikacji, infrastruktury bezpieczeństwa oraz zwiększenie komunikacji międzynarodowej. Artykuł opisuje wybrane systemy elektronicznych płatności działające w Europie i nowe trendy w ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Porównanie systemów SWIFT i EDIFACT zostało przeprowadzone przez autorów w celach dydaktycznych. Dziedziną zastosowań standardu SWIFT jest międzynarodowa sfera finansowa, natomiast EDIFACT stosowany być może w różnych gałęziach przemysłu, w handlu, transporcie i bankowości, wszędzie tam gdzie potrzebna jest skomplikowana wymiana dokumentów i środków finansowych.Wynik porównania zależy od przyjętych szczegółowych kryteriów. Ze względu na szerokie zastosowanie, komunikaty finansowe standardu EDIFACT są bardziej uogólnione niż w systemie SWIFT. Różna jest także ich liczba (SWIFT zawiera ich kilkaset, natomiast EDIFACT zaledwie kilkanaście komunikatów finansowych); SWIFT to system stabilny, posiadający wieloletnie doświadczenie w dziedzinie przekazywania komunikatów finansowych, sprawdzony przy transakcjach międzynarodowych. EDIFACT jest standardem stosunkowo nowym, elastycznym, stworzonym dla szerokiej gamy zastosowań, idealnym dla wewnątrzbankowej wymiany komunikatów (komunikacja pomiędzy oddziałami, Home Banking).Ze względu na powyższe różnice trudne jest dokładne porównanie obydwu systemów, w przeciwieństwie do porównania np. sfer wpływów, dziedziny zastosowań. Autorzy starali się przedstawić obydwa systemy w miarę obiektywnie. Ze względu na wzajemne uzupełnianie się standardów, wydaje się, że optymalny rozwiązaniem na dzień dzisiejszy jest równoczesne wykorzystanie obydwu, przy czym SWIFT obsługiwałby komunikację międzynarodową, natomiast EDIFACT wewnętrzną (międzybankową wewnątrz kraju, międzyoddziałową). (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodyczne opracowania poziomów bezpieczeństwa: od obowiązkowej wymiany klucza, poprzez procedury logowania i funkcji wyboru, kończąc na protokołach SBSC i X.25, za pomocą których następuje komunikacja między użytkownikami systemu SWIFT. Dokonane zostało także porównanie tych protokołów i wskazanie przyczyn, które zaważyły na wprowadzeniu protokołu X.25 do komunikacji. Wiadomości zawarte w tym artykule są podstawą dydaktyczną dla studentów specjalizacji Informatyka Bankowa oraz pokrewnych. (fragment tekstu)
Autor wykonał analizę i opracowanie metodyczne materiałów na temat terminala SWIFTAlliance w celu wykorzystania w procesie dydaktycznym. Opracowanie może być rekomendowane dla przedmiotów związanych z informatyką w bankowości jak też dla przedmiotów telekomunikacyjnych i finansowych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Zastosowanie elektronicznej wymiany danych w procesach trade finance
84%
Celem artykułu jest przybliżenie znaczenia zastosowania systemów informatycznych, w tym w szczególności narządzi klasy EDI, do wspomagania działalności banków związanej z obsługą transakcji handlowych między kooperantami znajdującymi się z różnych krajach. Artykuł opisuje podstawowe zasady trade finance oraz rolę systemów informatycznych w realizacji czynności związanych z finansowaniem handlu. W opisie funkcjonowania systemów, szczególną rolę przypisano elektronicznej wymianie danych, jako podstawowemu medium wymiany informacji między bankami stron przedsięwzięcia oraz między bankami i ich klientami.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.