Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System samorządowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono i porównano poziom rozwoju systemów samorządowych Polski i Finlandii. Szczególny nacisk położono na kwestie autonomii finansowej leżące u podstaw samorządności jednostek terytorialnych.
Omówiono podstawowe zasady organizacji i funkcjonowania samorządów lokalnych w Rosji, wynikające z ustawy federalnej i z Konstytucji Federacji Rosyjskiej. Szczególną uwagę poświęcono zakresowi władzy samorządów lokalnych, bazie ekonomiczno-finansowej samorządów lokalnych, budżetom lokalnym oraz gwarancjom przyznanym samorządom lokalnym.
System finansów jednostek samorządu terytorialnego (JST) oceniać można zarówno w kontekście pewnego wyłączenia z systemu finansów publicznych, jak i w kontekście relacji fiskalnych państwo - samorząd. Oceny takie dokonywane są systematycznie na corocznych konferencjach katedr finansów oraz konferencjach poświęconych w szczególności finansom samorządowym. Z kolei w debacie publicznej pojawiają się często dość fragmentaryczne propozycje zmian w systemie finansów samorządowych, które mają najczęściej charakter wynikający z bieżących potrzeb związanych z problemami praktycznymi. Nieodległa dekada obowiązywania ustawy o dochodach JST oraz członkostwa Polski w Unii Europejskiej sprzyja jednak pewnym podsumowaniom i próbom uporządkowania proponowanych i wdrażanych zmian. Wydaje się, iż powinny mieć one charakter bardziej systemowy - aniżeli bieżący i operacyjny. Celem rozważań jest wskazanie na konieczność uporządkowania proponowanych przez różne podmioty zmian w systemie finansów samorządu terytorialnego. Analizę oparto przede wszystkim na podejściu jakościowym, dane statystyczne mają w zamierzeniu charakter uzupełniający. (fragment tekstu)
Samorządność lokalna funkcjonująca w Polsce w prawdziwie demokratycznym wydaniu już ponad 20 lat powinna - zdaniem autora - skłaniać do krytycznego namysłu nad jej stanem i perspektywami rozwoju. Bilans rozwiązań, które sprawdziły się, i tych, które okazały się dysfunkcyjne, prezentuje się rozmaicie, w zależności od grup i środowisk, które chcą podjąć intelektualny wysiłek jego sporządzenia. W każdym przypadku jest on koniecznym punktem wyjścia przyszłych (lepszych) normatywnych uregulowań, które będą rzutować na sferę społecznej praktyki. Ta ostatnia bowiem - rozpatrywana w kontekście partycypacji mieszkańców wspólnot samorządowych w procesach decyzyjnych - powinna być wspierana przez przepisy prawa zapewniające realny wpływ obywateli w zakresie kształtowania otaczającej ich rzeczywistości społecznej. (abstrakt oryginalny)
Instytucja samorządu stanowi istotny element decentralizacji i dekoncentracji władzy politycznej w danym państwie. Gminy mają prawo do rozpatrywania niektórych szczegółowych kwestii na ich terytorium, oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami instytucji państwowych. W artykule tym autorzy omawiają zasady systemu samorządowego w Republice Słowackiej, wskazując na szczególną rolę gmin będących podstawowym elementem całego systemu. Autorzy podjęli również próbę opisania procesu decyzyjnego i najważniejszych zagadnień dotyczących samorządów miejskich. (abstrakt oryginalny)
6
84%
Rozwój jest to proces pozytywnych zmian, wzrostu ilościowego i postępu jakościowego w przypadku rozwoju lokalnego i regionalnego, zachodzących w układzie społeczno-terytorialnym. Po wprowadzeniu w Polsce w 1999 roku trójstopniowego podziału administracyjnego kraju, za rozwój lokalny uznaje się działania realizowane na terytorium gmin, powiatów i miast na prawach powiatu. Rozwój na poziomie samorządowego województwa rozważany jest już w kategoriach rozwoju regionalnego(fragment tekstu)
Do 1991 r. Europejska Karta Samorządu Lokalnego weszła w życie na terenie piętnastu państw-członków Rady Europy. Ta europejska konwencja ustanowiła na piśmie standardy demokratycznego samorządu lokalnego. Dla nowych demokracji Estonii, Łotwy, Litwy i Polski było oczywiste, że muszą wdrożyć powyższy model tak szybko, jak tylko będzie to możliwe politycznie. Krajowe przepisy dotyczące samorządu miejskiego zostały opracowane z myślą o EKSL jeszcze zanim kraje stały się stronami Karty. Szczegółowa kronika w niniejszym dokumencie dostosowania przepisów krajowych do wartości zapisanych w Karcie zostanie rozwinięta w naszym kolejnym wspólnym artykule. Skoncentrujemy się w nim na wdrażaniu zasad EKSL przez konstytucyjne i ustawowe przepisy przyjęte przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę. (abstrakt oryginalny)
Najpopularniejsze klasyfikacje europejskich systemów samorządowych są oparte na badaniach przeprowadzonych w latach 80. XX w. Prezentowany artykuł jest próbą wszechstronnej typologii blisko 20 systemów samorządowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kryteria typologii odwołują się do wymiarów uwzględnianych we wcześniejszych badaniach systemów w krajach Europy Zachodniej i obejmują: organizację terytorialną (liczbę szczebli samorządowych, wielkość jednostek gminnych), decentralizację funkcjonalną (zakres zadań powierzonych samorządom), autonomię finansową oraz poziome relacje władzy wewnątrz jednostek samorządowych (systemy wyborcze i pozycję burmistrza). (abstrakt oryginalny)
Decentralisation in Ukraine is an important factor in the development of a democratic system of government. The reform of local self-government aims to create new relations between citizens, local authorities, and the state. The aim of the article is to conduct a comprehensive analysis of the local government reform in Ukraine and other countries in order to identify its main advantages and disadvantages as well as indicate ways to overcome the existing shortcomings in this area. The study determined that decentralisation in the country leads to democratic transformations of society based on civic initiative and responsibility, as well as provides a decent standard of living and quality services at the local level. The introduction of decentralisation can be observed in almost all areas, including administrative, political, financial, and social. This significantly affects the potential of the population and increases the responsibility of public authorities to the population. There is an increase in the level of public services with regard to economic, legal, political, social, and ethnic issues. Finally, proposals were made to make changes in the field of local self-government in order to overcome the existing problems in this area.(original abstract)
Przedmiotem rozważań w artykule jest problematyka ograniczeń samodzielności samorządów terytorialnych w Polsce. Z jednej strony samodzielność wspólnot regionalnych ograniczają przyjęte w Konstytucji RP zasady: zasada jednolitości państwa, ograniczenia tworzenia prawa miejscowego tylko na podstawie szczegółowej delegacji ustawowej, zasada sprawiedliwości społecznej oraz nadzoru nad samorządami przez organy administracji rządowej. Z drugiej strony granice wyznaczają fakty społeczne takie jak: ograniczenia przez samorządy wyższych szczebli samorządów niższych szczebli, ubóstwo dochodów własnych samorządów i ograniczenia środowiskowe. Autor podejmuje także krytykę reformy samorządowej z punktu widzenia obywatela.
Przedstawiono przemiany w polskim systemie samorządowym od 1950 roku, likwidację właściwego samorządu, aż do jego reaktywowania ustawą z 1990 roku, a w szczególności nieprawidłowości w mechanizmach ekonomiczno- finansowych ich działania obecnie.
Autor omawia struktury samorządów terytorialnych państw Unii Europejskiej oraz charakteryzuje kompetencje władz samorządowych różnych ich jednostek w tych państwach.
W ostatnich latach słowo "samorząd", w tym samorząd terytorialny, zrobiło błyskotliwą karierę. Stało się hasłem, słowem - kluczem, elementem języka potocznego używanym przez najszersze kręgi społeczne. Gwałtowne upowszechnienie terminu wywodzącego się z trudnego przecież języka polityczno-prawnego łatwo prowadzi do sytuacji, w których poprzestaje się na powierzchownej, często tylko intuicyjnej znajomości jego znaczenia. A przecież samorząd terytorialny jest to określona instytucja polityczno-prawna, jedno z możliwych do zastosowania rozwiązań w sferze organizacji administracji lokalnej, element określonej koncepcji administracji publicznej jako takiej, a nadto instytucja mająca swą historię w Polsce. Zagadnieniom tym należy poświęcić trochę uwagi, gdyż te rozwiązania i mechanizmy instytucjonalno-prawne, w pierwszym rzędzie, decydują o skuteczności rozwiązań przyjętych w sferze gospodarki finansowej. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest przyjęciu ukraińskich uchodźców wojennych przez społeczności lokalne i dotyczy okresu marzec-maj 2022 r. Ich liczne przybycie w krótkim okresie stworzyło w tych społecznościach sytuację kryzysową wymagającą szybkiej interwencji. Celem artykułu był opis tych uwarunkowań: napływu uchodźców, organizacji zespołu kryzysowego, działań podejmowanych przez lokalnych aktorów oraz czynników, które zadecydowały o skuteczności i efektywności pomocy. W analizie położono nacisk na instytucjonalną stronę działań pomocowych i uwypuklono rolę lokalnego samorządu oraz niematerialnych zasobów społecznych. Artykuł oparty jest na studium przypadku miejsko-wiejskiej gminy.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy uwarunkowań przeprowadzania procesów dostosowania gminnych struktur samorządowych do wymagań rosnącego obszaru zurbanizowanego wokół Krakowa z początków XX w. W objętych badaniem źródłach historycznych poszukiwano odpowiedzi na pytanie o determinanty sukcesu tego procesu. Porównano też ówczesną i obecną sytuację samorządów tworzących obszar funkcjonalny, stwierdzając z jednej strony wyraźne analogie, z drugiej zaś pewne zróżnicowanie sytuacji z początków wieku i współczesnej. Różnice te, wynikające z występującej obecnie większej zamożności gmin ościennych, wyższego poziomu wartości tożsamości lokalnej, spektakularnych sukcesów samorządów gminnych np. w polityce inwestycyjnej czy pozyskiwaniu inwestorów strategicznych, każą sądzić, że konieczny do przeprowadzenia w przyszłości proces dostosowawczy będzie niezwykle trudny do implementacji w formie zapewniającej efektywność jego działania. (abstrakt oryginalny)
Dokonano analizy jednej z podstawowych dla gospodarki lokalnej kategorii - samorządowych wydatków publicznych w 25 krajach Unii Europejskiej. Szczególną uwagę zwrócono na wydatki inwestycyjne. (skróc. oryg. streszcz.)
Obowiązująca ustawa o pracownikach samorządowych weszła w życie 1.01.2009 r., zastępując przepisy ustawy z 22.03.1990 r. Ustawodawca dostrzegł konieczność uregulowania zadań i obowiązków pracowników samorządowych w taki sposób, aby możliwe było efektywne zarządzanie kadrami samorządowymi, zbliżonymi do standardów europejskich. Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie zalet i wad obowiązującej regulacji prawnej oraz ocenę ich funkcjonowania w aktualnym porządku społeczno-gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
Rzetelne, przejrzyste i aktualne informacje odgrywają kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji powodujących określone skutki finansowe. Zasadniczym zadaniem rachunkowości jednostki samorządu terytorialnego (JST), w tym jej sprawozdawczości, jest dostarczenie danych na potrzeby planowania, analizy, kontroli i podejmowania decyzji finansowych. Celem artykułu jest ocena, czy sprawozdawczość JST spełnia swoje funkcje jako źródło informacji zarządczej. W artykule omówiono: system sprawozdawczości JST, funkcje sprawozdawczości JST, cechy informacji zawartych w sprawozdaniach JST, ograniczenia roli sprawozdawczości JST jako źródła informacji zarządczej. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia system nadzoru wewnętrznego i kontroli oraz zewnętrznego audytu samorządów terytorialnych w Norwegii. Na wstępie autorzy opisują instytucję samorządu terytorialnego, jego funkcje i źródła dochodów, następnie omawiają organizację samorządu oraz funkcje jego nadzoru, kontroli wewnętrznej oraz zewnętrznego audytu. Autorzy przedstawiają najważniejsze punkty rozdziału 12 ustawy o samorządach z 2004 r., dotyczące nadzoru wewnętrznego i kontroli oraz zewnętrznych audytów samorządów terytorialnych, wyjaśniając, że celem ustawy jest usprawnienie i poprawa efektywności samorządów norweskich. Autorzy wnioskują, że przepisy te stanowią rzetelną podstawę do nadzorowania, kontroli i audytowania gmin i powiatów Norwegii, które służą ich najlepszym interesom i pozwalają na ich zdrowy rozwój; dodają jednak, że nie są one wystarczające, ponieważ również politycy muszą wykazać wolę pełnego wykorzystania narzędzi zapewnianych im przez ustawodawstwo. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.