Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System symulacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Podczas badań przeprowadzono studium literatury w celu ustalenia stanu wiedzy w badanym obszarze, dokonano analizy wymaganego zakresu modeli danych oraz formatów, a także metod transformacji danych dających są zaimplementować w metodzie generowania modeli półautomatycznie. Jakość generowanych modeli weryfikowana jest m.in. w odniesieniu do kryteriów takich jak kompletność zasobów produkcyjnych, pomocniczych i informacyjnych, parametrów zasobów czy reguł sterujących przepływem. W dalszej części artykułu zaprezentowano zarys proponowanej metody integracji oraz pokazano jej praktyczne zastosowanie. Sformułowano wnioski końcowe oraz pokazano kierunki dalszych prac badawczych. (fragment tekstu)
Podejmowanie decyzji w zakresie strategicznego zarządzania finansami jest procesem wymagającym dostępu do wieloprzekrojowych informacji. Doskonałym narzędziem, generującym potrzebne informacje, może być systemowo-dynamiczny model symulacyjny, integrujący metody i techniki badawcze wywodzące się z różnych dyscyplin naukowych w jeden wspólny układ metodyczny. W artykule zaprezentowano modularną metodykę budowy takiego modelu, ze wskazaniem możliwości jego rozwoju w kierunku inteligentnego symulacyjnego systemu wspomagania. (fragment tekstu)
"Chaotyczne systemy multiagentowe to systemy złożone z agentów wykazujących zachowanie chaotyczne. W pracy przedstawiono problematykę badania dynamiki tych systemów. Jedna z metod badawczych możliwych do wykorzystania w tym zakresie jest symulacja komputerowa. Chaotyczne systemy multiagentowe traktować należy jako jedno z narzędzi modelowania niektórych aspektów rzeczywistych złożonych systemów dynamicznych, w tym także systemów ekonomicznych."
Wyjaśniono pojęcie "symulacji" oraz "organizacyjnego uczenia się". Następnie przedstawiono możliwości i przykłady wykorzystania metod symulacyjnych jako instrumentu tworzenia polityki i strategii oraz inicjowania i przeprowadzania zmian organizacyjcych.
W artykule przedstawiono przykłady wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie identyfikacji, przeciwdziałania oraz ograniczania zagrożeń przemysłowych. W szczególności omówiono możliwość zastosowania metod obliczeniowych do kształtowania środowiska pracy człowieka oraz projektowania skutecznych środków redukcji hałasu. Omówiono problem oceny przydatności map akustycznych zakładów przemysłowych dla potrzeb analizy narażenia człowieka na ponadnormatywny hałas oraz koncepcję nowego wskaźnika służącego do oceny zagrożenia hałasem w środowisku. W artykule zaprezentowano podstawowe kierunki przykłady prac prowadzonych w ramach badań statutowych przez Zespół kształtowania układów redukcji zagrożeń przemysłowych funkcjonujący w Instytucie Inżynierii Produkcji Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Model sterowania przepływami materiałowymi w sieci produkcyjnej
84%
W artykule rozważono możliwości wykorzystania technik symulacyjnych do modelowania procesów w sieciach współpracujących przedsiębiorstw. Zaproponowana metodyka analizy konfiguracji sieci współpracujących przedsiębiorstw dystrybucyjnych realizujących zadania odroczonej produkcji uwzględnia problemy logistyczno-produkcyjne, dotykające zarządzania operacyjnego oraz strategicznego. Wskazane w artykule techniki symulacyjne dobrano adekwatnie do postawionych problemów decyzyjnych.(abstrakt oryginalny)
7
84%
W artykule przedstawiono organizacją systemu symulacyjnego, którego celem jest dostarczanie kompleksowych informacji do oceny projektów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury transportu. System pozwala na konstruowanie modelu symulacyjnego, generującego potrzebne dane, które mogą być wykorzystane w stosowanej przez decydenta metodzie oceny lub zestawione w formie tabeli porównawczej być bezpośrednio podstawą do podjęcia decyzji. (abstrakt oryginalny)
Proces podejmowania decyzji na bazie controllingu i rachunkowości zarządczej w przedsiębiorstwie, w którym zachodzą często skomplikowane procesy produkcyjne z udziałem czynnika ludzkiego, przepływem środków pieniężnych jest bardzo trudny, tym bardziej, że skutki pewnych decyzji ujawniają się po pewnym czasie lub są nieodwracalne. Dla takiego wspierania procesu podejmowania decyzji może być wykorzystana metoda symulacji wspomagana techniką komputerową, w której zagadnieniami podstawowymi są: system, symulacja, model i scenariusz. Modele symulacyjne i scenariuszowe umożliwiają decydentom przeprowadzenie analizy scenariuszowej oraz badania wrażliwości stanu finansów przedsiębiorstwa na parametry wewnętrzne i zmiany otoczenia.
Agentowy model społeczności stanowi interesujący przedmiot obserwacji emergentnych cech populacji agentów wyposażonych w zdolności przemieszczania się i reprezentacji opinii. Oddziaływania przyciągające agenty o zgodnych opiniach i odpychające te o przeciwstawnych poglądach prowadzą do przestrzennej strukturalizacji zbiorowości. Wśród powstających grup społecznych można obserwować analogie między innymi takich cech rzeczywistego społeczeństwa jak tolerancja czy konsolidacja pod wpływem wspólnego przeciwnika. Eksperymenty symulacyjne prowadzone z użyciem systemu komputerowego pozwalają wnioskować, że systemy multiagentowe mogą być dobrym narzędziem modelowania cech dynamicznych społeczności ludzi. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono niektóre zagadnienia komputerowego wspomagania podejmowania decyzji w transporcie. Na podstawie zebranych doświadczeń ustalono, ze szczególnie uciążliwy jest brak jednolitej metodyki analizy systemów transportowych. Usunięcie tych wad umożliwia zbudowanie nowej klasy systemów symulacyjnych. Istotne jest pojawienie się systemu MBS (Model Bank System) przeznaczonego dla użytkowników, którzy przy zastosowaniu techniki modelowania i symulacji analizują problemy społeczno-gospodarcze. Obejmuje on trzy podstawowe elementy: bank danych, bank metod i bank modeli.
Symulacja komputerowa możliwych strategii postępowania w prowadzeniu złożonych projektów pod kątem wielowymiarowej optymalizacji umożliwia świadomy, uzasadniony i ekonomiczny wybór właściwego postępowania. W poniższym artykule zaprezentowano system symulacji i wyniki różnych strategii. W przetestowanych warunkach brzegowych wykazano stochastyczny wpływ szczegółowej implementacji algorytmów decyzyjnych oprogramowania symulacyjnego. Stosowane od roku 2006 narzędzie jest wartościową pomocą dla praktyków i cennym wsparciem dydaktycznym w procesie nauczania prowadzenia projektów w Szwajcarii i Polsce. Doświadczenia wskazują na celowość przekształcenia stochastycznych zachowań w świadome uwzględnienie czynnika ludzkiego w systemie symulacji. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Komputerowe systemy nauczania dla operatorów obiektów dynamicznych
84%
Szkolenie operatorów obiektów dynamicznych z wykorzystaniem systemów rze-czywistych jest kosztowne a przede wszystkim nie zawsze możliwe. Systemy kompute-rowe wykorzystywane w czasie szkolenia operatorów obiektów dynamicznych maja specyficzną budową, ponieważ muszą odzwierciedlać zachowanie i wygląd rzeczywi-stego obiektu nauczania na odpowiednio wysokim poziomie. W artykule określone jest miejsce i cechy dynamicznych inteligentnych systemów nauczania w odniesieniu do innych komputerowych systemów nauczania.(abstrakt oryginalny)
Autor w tej rozprawie próbuje odpowiedzieć na cztery zasadnicze pytania: - jak można określić stan równowagi systemu ekonomicznego; - jakie zjawiska gospodarcze świadczą o tym, że gospodarka znajduje się w stanie równowagi; - czy rzeczywiście równowaga w ujęciu klasycznym jest stanem ekonomicznie i społecznie pożądanym; - czy zawsze należy dążyć do konstrukcji makromodeli równowagi rynkowej (bądź modeli nierównowagi) i starać się, aby te modele zwierały jak największą liczbę zmiennych i równań.
Zastosowanie symulacji komputerowej umożliwia kształtowanie optymalnych warunków wibroakustycznych środowiska przez odpowiednie planowanie budowy nowych lub przebudowy istniejących miast, układów komunikacyjnych, zakładów przemysłowych. Daje również możliwość oceny działania biernych środków redukcji hałasu (ekranów, obudów) na etapie ich projektowania, jak również umożliwia oszacowanie wpływu tych środków na klimat akustyczny badanych obiektów. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Model symulacyjny logistyki produkcji wyrobów szklanych
84%
Logistyka produkcji, jako system wsparcia procesów technologicznych niezbędnymi zasobami, głównie materiałowymi i informacyjnymi, realizuje wiele funkcji1. Na poziomie operacyjnym i wykonawczym zajmuje się m.in. przygotowaniem produkcji (zlecenia, plany, harmonogramy, zabezpieczenie materiałowe), transportem wewnątrzprodukcyjnym, magazynowaniem miedzy stanowiskami produkcji, konserwacja, naprawa i utrzymaniem maszyn, kontrola ilościowa i jakościowa, konfekcjonowaniem wyrobów gotowych itp. Natomiast na poziomie zarządczym, taktycznym i strategicznym kierownik logistyki produkcji, najczęściej wspólnie z decydentami odpowiedzialnymi za produkcje, inwestycje, kadry, finanse, zarządem firmy itd., współuczestniczy w organizacji i zarządzaniu procesów technologicznych oraz swoich własnych funkcji wykonawczych. Sprowadza się to głównie do współdecydowania o technologii produkcji, organizacji gniazd produkcyjnych, inwestycjach, zatrudnieniu, restrukturyzacji, a także wykonywania czynności sprawozdawczo-analitycznych.(fragment tekstu)
The article presents the results of the simulation studies concerning the impact of random production interruptions on the efficiency of multi-spindle machining centers. Four different machining center configuration models were developed using a dedicated class of stochastic Petri nets. In addition to the number of machine spindles, the number of simultaneously mounted parts, loading time of parts, their machining time, and reliability parameters regarding the frequency of machine interruptions caused by random factors were also taken into account as model parameters. A series of virtual tests was carried out for machining processes over a period of 1000 hours of operation. Analysis of the results confirmed the purpose of conducting simulation tests prior to making a decision regarding the purchase of a multispindle milling center. This work fills the existing research gap, as there are no examples in the technical literature of evaluating the effectiveness of multi-spindle machining centers. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.