Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy bezobsługowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule przedstawiono jedną z funkcji nowoczesnych systemów ATC - bezobsługowe (tzn. bez obecności maszynisty w kabinie) zawracanie pociągu metra na stacji końcowej. Wybrane elementy rozwiązania przedstawione zostały na przykładzie implementacji tej funkcji w systemie SOP-2P. Bezobsługowe zawracanie pociągów metra pozwala na zmniejszenie liczby maszynistów obsługujących daną linię oraz skrócenie czasu zawracania pociągów na stacji końcowej.(abstrakt oryginalny)
Aktualny stan techniki pozwala obecnie na budowę niewielkich bezzałogowych statków powietrznych. Obok zastosowań militarnych mogą one zostać wykorzystane w obszarach cywilnych. Jednym z nich jest możliwość monitorowania potencjalnych zagrożeń w ruchu drogowym zamiast tradycyjnych kosztownych patroli lotniczych. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu tych jednostek w mikrosystemy wizyjne z bezpośrednim przekazem informacji do ośrodka zarządzania ruchem. Istotnym ograniczeniem stosowalności rozwiązań tego typu jest problem efektywnego napędu statku powietrznego spełniającego kryteria wymagane przez uwarunkowania eksploatacyjne. W artykule przedstawiono charakterystykę mikronapędów elektrycznych w kontekście ich zastosowania do bezzałogowych statków powietrznych.(abstrakt oryginalny)
Kalendarium światowych imprez logistycznych w 2017 roku otwierają 15. Międzynarodowe Targi Dystrybucji, z Przepływu Materiału i Informacji LogiMAT*, które odbędą d się w dniach od 14 do 16 marca br. Stuttgarcie. Patrząc z perspektywy 15 lat historii tego wydarzenia, LogiMAT z imprezy o lokalnym zasięgu przeobraził się w międzynarodowe wydarzenie, na którym można podziwiać nie tylko nowości g technologiczne, ale również czerpać wiedzę bezpośrednio n od ekspertów występujących na konferencjach towarzyszących targom. Przypomnijmy - w pierwszej edycji w 2003 V roku wzięło udział zaledwie 160 wystawców, a targowymi "hitami" były systemy identyfikacji głosowej pick by voice, bezobsługowe systemy transportowe (FTS) i rozwiązania oparte na RFID. Te urządzenia i systemy - wówczas wręcz rewolucyjne rozwiązania - dziś z powodzeniem są wykorzystywane w centrach dystrybucji. Program ostatnich dwóch edycji targów zdominowały rozwiązania związane z rewolucją 4.0 i Internetem Rzeczy. W 2016 roku obecnych było ponad 1200 wystawców i 43 500 zwiedzających. Wielu z nich przyjechało do Stuttgartu z konkretnymi planami inwestycyjnymi. (fragment tekstu)
W referacie zaprezentowano wybrane problemy powstające podczas doboru systemu wizyjnego dla teleoperowanych bezzałogowych maszyn inżynieryjnych. Przedstawiono także możliwe sposoby ich rozwiązania, testy porównawcze, oraz przykład wykorzystania tych doświadczeń przy opracowywaniu układu wizyjnego dla inżynieryjnego robota wsparcia powstającego w Katedrze Budowy Maszyn Wojskowej Akademii Technicznej. (abstrakt oryginalny)
W referacie poruszono problem wykorzystania zespołu bezzałogowych maszyn inżynieryjnych do realizowania pojedynczego, złożonego zadania inżynieryjnego. Opisano problemy, z jakimi spotykają się operatorzy tych maszyn. W proponowanym rozwiązaniu umożliwia pojedynczemu operatorowi sterowanie ugrupowaniem maszyn bezzałogowych - czyli grupą pojazdów bezzałogowych o różnych funkcjonalnościach wykorzystywanych do zrealizowania tego samego zadania. Autor analizuje opracowywany w Stanach Zjednoczonych standard JAUS pod względem podobieństw ideowych do proponowanego rozwiązania, zarysowując jednocześnie cechy charakterystyczne, które mają świadczyć o większej możliwości powodzenia jego realizacji. W referacie zawarto opis funkcjonalny proponowanego systemu wraz z opisem elementów do jego realizacji. W podsumowaniu przedstawiono potencjalne kierunki rozwoju projektu.(abstrakt oryginalny)
Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), commonly known as drones are increasingly being used for three-dimensional (3D) mapping of the environment. This study utilised UAV technology to produce a revised 3D map of the University of Lagos as well as land cover change detection analysis. A DJI Phantom 4 UAV was used to collect digital images at a flying height of 90 m, and 75% fore and 65% side overlaps. Ground control points (GCPs) for orthophoto rectification were coordinated with a Trimble R8 Global Navigation Satellite System. Pix4D Mapper was used to produce a digital terrain model and an orthophoto at a ground sampling distance of 4.36 cm. The change detection analysis, using the 2015 base map as reference, revealed a significant change in the land cover such as an increase of 16,306.7 m2 in buildings between 2015 and 2019. The root mean square error analysis performed using 7 GCPs showed a horizontal and vertical accuracy of 0.183 m and 0.157 m respectively. This suggests a high level of accuracy, which is adequate for 3D mapping and change detection analysis at a sustainable cost. (original abstract)
W referacie przedstawiono problematykę powstawania zagrożeń spowodowanych niekontrolowanym uwalnianiem się substancji niebezpiecznych. Zwrócono szczególna uwagę na aspekty związane z likwidacją skutków tego typu zdarzeń, w świetle ochrony życia i zdrowia osób poszkodowanych i podmiotów ratowniczych. Wykorzystanie zdalnie sterowanych pojazdów bezzałogowych w zadaniach zmniejszenia zagrożenia wywołanego niekontrolowanym uwalnianiem substancji niebezpiecznych pozwala na odsunięcie operatora od strefy bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Brak bodźcowego sprzężenia zwrotnego ze sterowanym obiektem, długotrwałe, precyzyjne sterowanie w funkcji teleoperatora determinuje rozwiązania konstrukcyjne stanowisk zdalnego sterowania pojazdami bezzałogowymi. W referacie przedstawiono wymagania stawiane stanowiskom i pulpitom zdalnego sterowania bezzałogowymi platformami lądowymi.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono autorskie rozwiązanie systemu intuicyjnego sterowania robotem wsparcia inżynieryjnego. Zaproponowano podział funkcji sterujących elementami wykonawczymi pojazdu i systemem wizyjnym. Opisano interfejs użytkownika i zaprezentowano wybrane zrzuty ekranowe wizualizacji graficznej sterowania silnikiem napędowym pojazdu, kamerami systemu wizyjnego i układu zawieszenia pojazdu.(abstrakt oryginalny)
Rozpowszechnienie militarnego wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych (Unmanned Aerial Vehicle, UAV), w szczególności do dokonywania tzw. selektywnych eliminacji (targeted killings) na terytorium państw, które formalnie nie znajdują się w stanie wojny z państwem dokonującym ataku, przyczynia się do wzrostu popularności tego zagadnienia w literaturze poświęconej stosunkom międzynarodowym, prawu lub etyce. W konsekwencji powstaje coraz więcej publikacji dotyczących możliwości technicznych dronów, ich efektywności jako broni czy legalności dokonywania ataków na terytorium innego państwa w świetle prawa międzynarodowego.(fragment tekstu)
Zastosowanie pojazdów autonomicznych w transporcie pacjentów na krótkim dystansie jest wdrażane w niemieckim szpitalu Charite, mieszczącym się w Berlinie. To jeden z największych szpitali w Europie, prowadzony wspólnie przez Uniwersytet Humboldtów w Berlinie i Wolny Uniwersytet Berliński. (fragment tekstu)
Powstawanie nowych formatów handlu detalicznego to przejaw innowacyjności przedsiębiorstw handlowych, które w różny sposób starają się dostosować do zmian zachodzących w ich otoczeniu. Wśród czynników, które mogły wywoływać rozwój innowacyjnych formatów, wymienia się pandemię COVID-19.Celem artykułu jest identyfikacja specyfiki i przesłanek wprowadzania sklepu bezobsługowego oraz określenie komponentów tego innowacyjnego formatu w kontekście tworzenia wartości dla klienta również w czasie postpandemicznym. Artykuł został przygotowany m.in. na podstawie analizy literatury przedmiotu, raportów branżowych oraz wyników badań bezpośrednich przeprowadzonych w 2020 r. techniką ankiety online wśród 1045 konsumentów.Sklepy bezobsługowe stanowią odpowiedź detalistów na oczekiwania klientów dotyczące dostępności oferty handlowej w dogodnej lokalizacji i dogodnym czasie - bliskości miejsca sprzedaży, a w czasie pandemii dodatkowo bezpieczeństwa zdrowotnego miejsca zakupów. W okresie postpandemicznym w szczególny sposób są dedykowane klientom oczekującym innowacyjnych rozwiązań, pozwalają też na redukowanie kosztów związanych z czasem zakupów.(abstrakt oryginalny)
Morskie Farmy Wiatrowe (offshorowe) cechujące się większą wydajnością w porównaniu z farmami posadowionymi na stałym lądzie (onhore) mają duże szanse zwiększenia pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych a tym samym dywersyfikacji jej pochodzenia. Projekty dotyczące farm Bałtyk Środkowy II, III obejmują posadowienie na głębokości kilkudziesięciu metrów ponad 200 elektrowni w dwóch farmach o łącznej powierzchni przekraczającej 160 km2. Inwestycja ta wymaga wprowadzenia odpowiednich, opartych na zaawansowanych technologicznie środkach, rozwiązań umożliwiających monitorowanie codziennej pracy farm oraz obserwacji przestrzeni w celu wykrycia symptomów zagrożeń z kierunku morskiego. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą połączone architektury systemów bezzałogowych operujących w agresywnym środowisku morskim (platformy powietrzne UAV oraz nawodne USV zdolne także prowadzić rozpoznanie w przestrzeni podwodnej). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne problemy związane z opracowaniem koncepcji nowej generacji szybkich bezzałogowych obiektów wodnych poruszających się na granicy wody i powietrza w różnych warunkach operacyjnych, w tym stanów załadowania. Przedstawiono problemy związane z modelowaniem ruchu tych obiektów oraz oceną ich zachowania się w różnych fazach ruchu. W artykule opisano koncepcję wybranego obiektu, w tym jego kształt i podział przestrzenny. Przedstawiono problem badawczy, metodę badań i zadania badacze związane z badaniami, projektowaniem i budową demonstratora technologii. Przedstawiono podstawowe problemy związane z modelowaniem ryzyka wypadku i oceną bezpieczeństwa obiektu. W końcowej części pracy przedstawiono procedurę projektowania szybkich bezzałogowych obiektów wodnych poruszających się na granicy wody i powietrza. Informacje zawarte w artykule związane są z badaniami ukierunkowanymi na opracowanie dokumentacji technicznej i budowę demonstratora technologii. Prace prowadzone są na Politechnice Gdańskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona ogólna charakterystyka dronów, ich możliwości oraz szerokie spektrum zastosowania. Potencjał i coraz większy zakres wykorzystania takich maszyn pokazuje, że jest to technologia z przyszłością, która może okazać się dużym narzędziem pomocnym w budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku. Prężny rozwój gwarantuje coraz niższe ceny takich bezzałogowców i ułatwia do nich dostęp, co z kolei determinuje powstawanie nowych pomysłów na ich eksploatację. Stosowane z powodzeniem w transporcie mogą stać się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań co jest niewątpliwie znacznym wyzwaniem dla współczesnej logistyki. (abstrakt oryginalny)
Niestabilne ceny ropy naftowej, czy też aspekty ekologiczne związane z redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery przyczyniły się do poszukiwań nowych źródeł energii. Jedną z technologii nowych źródeł energii elektrycznej, gwałtownie rozwijających się w ostatnim czasie są ogniwa paliwowe, charakteryzujące się wysoką gęstością energetyczną oraz sprawnością w porównaniu do klasycznych źródeł energii elektrycznej, czyli akumulatorów. Z uwagi na ekologiczną, efektywną i cichą pracę technologia ta znajduje zastosowanie w wielu różnych urządzeniach. W niniejszym artykule zajęto się problemem zastosowania technologii ogniw paliwowych do zasilania elektrycznego bezzałogowego pojazdu nawodnego BPN w zastosowaniach militarnych. W ramach zrealizowanej pracy opracowano scenariusze misji przeciwminowej dla BPN, opracowano symulator systemu zasilania BPN, bazujący na ogniwach paliwowych oraz przeprowadzono testy numeryczne. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Autonomous Vehicles : Challenges for the Insurance Industry
63%
Celem artykułu jest identyfikacja oraz analiza szans i zagrożeń dla branży ubezpieczeniowej, związanych z upowszechnieniem się pojazdów autonomicznych. W analizie wykorzystano dane i prognozy z dostępnych raportów niezależnych instytucji badawczych, przewidujące tempo rozwoju technologii pojazdów autonomicznych. W ciągu najbliższych kilku lat zmieni się też model globalny transportu związany z postępującą rezygnacją z posiadania indywidualnego pojazdu na rzecz korzystania w miarę potrzeb z floty pojazdów autonomicznych. Podstawowym motywem zmian będzie bezpieczeństwo, wygoda oraz niższe niż dotąd koszty. Bezpośrednie skutki rewolucji technologicznej dla branży ubezpieczeniowej to ograniczenie wartości wypłacanych odszkodowań związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowy model transportu indywidualnego spowoduje jednak dramatyczne ograniczenie liczby pojazdów na drogach, a co za tym idzie znaczny spadek dochodów ubezpieczycieli ze sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, które obecnie są jednym z najważniejszych źródeł przychodu. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Quality of Unmanned Aerial Vehicles: Ergodesign Aspect
63%
In the modern world, scientific and practical ergodesign activity on the development and use of drones, the concept of "human factor" is becoming more and more important. It is one of the main studies in improving the safety, efficiency and comfort of the "man - unmanned aerial vehicle" system operation. The most promising research is aimed at the application and development of new approaches to the evaluation of algorithms for unmanned aircraft maintenanceand the organization of their operators` activities. The system of unmanned aerial vehicles ergodesign quality indicators developed and presented in a tabular form reflects practically all design and ergonomic properties of modern unmanned aerial systems. It is based on the existing normative documentation in Ukraine developed by the authors, harmonized with international and European standards. It allows the analysis and evaluation of unmanned aerial vehicles in order to take into account consumer interests at the beginning of their design reducing the assimilation time of products and preventing irrational production costs. The results of such an analysis underlie the development of technical documentation, standards, and specifications. They should be taken into account when putting products into production.(original abstract)
18
Content available remote Receiving Data from UAV for Geodetic Road Inventary
63%
Opracowanie obejmuje pomiar bezzałogowym statkiem powietrznym (UAV - unmanned aerial vehicle) i wykorzystanie jego danych w pracach inwentaryzacyjnych. W dzisiejszych czasach pomiary z użyciem dronów rozwijają się bardzo szybko. Składa się na to wiele czynników, ale największy wpływ ma postęp technologiczny, który z każdym rokiem przynosi nowe systemy, techniki i przyrządy pomiarowe o dużo lepszych parametrach i dokładnościach. W dobie Internetu i komputeryzacji opracowywanie wyników pomiarów z tych urządzeń stało się łatwiejsze. Tradycyjne mapy na podkładach papierowych są wypierane przez mapy cyfrowe, które są o wiele wygodniejsze w obsłudze i łatwiej na nich poprawiać błędy czy nanosić nowe dane. Obszar, poddany badania, znajduje się w województwie kieleckim. Terenem, który został poddany inwentaryzacji jest droga krajowej nr 7, na odcinku o kilometrażu od 561,6 do 563,3. Przeprowadzenie badania było możliwe dzięki uprzejmości firmy Flytech z Krakowa, która udostępniła niezbędne materiały. Niniejsze opracowanie ma na celu ukazanie jednego z wielu możliwych zastosowań bezzałogowego statku powietrznego. Dane pochodzące z metody UAV są nowymi źródłami informacji o badanym terenie i wykorzystane do zinwentaryzowania infrastruktury drogowej. Zamysłem autorów było przybliżenie czytelnikowi wiedzy na temat warunków technicznych i usytuowania dróg publicznych w Polsce oraz wykorzystania techniki UAV z podaniem jej parametrów. (abstrakt oryginalny)
Obecnie obowiązujące regulacje prawne można podzielić na dwie kategorie: istniejące już wcześniej regulacje, których interpretację można rozciągnąć także na statki bezzałogowe, oraz nowe przepisy ustanawiane specjalnie na potrzeby dronów. W przypadku pierwszej kategorii pojawiają się problemy wynikające z różnic między statkami załogowymi a bezzałogowymi. Technologia zmienia się na tyle szybko, że także przepisy odnoszące się bezpośrednio do statków bezzałogowych mogą nie być do końca adekwatne. Nie ulega wątpliwości, że obszar statków bezzałogowych powinien być uregulowany na poziomie międzynarodowym, podobnie jak uregulowane są loty załogowe. Wynika to z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej.(fragment tekstu)
Pod pojęciem pojazdu autonomicznego rozumiemy pojazdy zdolne do poruszania się bez udziału człowieka. Nie jest to nowa koncepcja, powstanie samej idei datuje się na lata 20 XX wieku, a początki wprowadzania jej w życie na lata 80. Obecnie istnieją głównie w formie prototypów będących w trakcie testów. Do jednych z najbardziej obiecujących zaliczyć możemy pojazd firmy Google. Pojazdy te zdolne są do wykrywania przeszkód znajdujących się w otaczającym ich środowisku poprzez szereg rozwiązań do których wliczamy między innymi radar, LIDAR czy GPS. Do największych zalet związanych z powszechnym użyciem tych pojazdów w ruchu drogowym należy zaliczyć zmniejszenie ilości kolizji, zmniejszenie zmęczenia kierowców poprzez ich odciążenie od czynności związanych z prowadzeniem auta oraz zwiększenie przepustowości na drogach przez wprowadzenie algorytmu sterującego pojazdem w najbardziej optymalny sposób. Problemem natomiast może być brak odpowiedniej ilości map niezbędnych do prawidłowego pozycjonowania pojazdu, niezawodność przy identyfikacji przeszkód oraz rozwiązanie kwestii prawnych w przypadku ewentualnego wypadku bądź kolizji. Wszystkie te kwestie powinny zostać poprawione wraz z rozwojem tej technologii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.