Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy paliwowo-energetyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Ważność niniejszej pracy badawczej wynika z faktu, że gospodarstwa rolne i inne gospodarstwa położone są w znacznej odległości od źródeł scentralizowanego zasilania. Dlatego konieczne jest wprowadzenie autonomicznych generatorów jako głównych jednostek zapewniających nieprzerwane funkcjonowanie systemów energetycznych. Celem niniejszego artykułu jest analiza cech funkcjonowania autonomicznego generatora napięcia stałego, a także określenie podstawowych praw fizycznych mających fundamentalne znaczenie w jego działaniu. Podstawą podejścia metodologicznego jest połączenie metod analizy systemu z opracowaniem analitycznym ogólnych zasad działania tego typu urządzeń, które mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniego poziomu niezawodności działania. Za główne wyniki uzyskane należy uznać określenie równań do obliczania wartości chwilowych prądu wzbudzenia trójfazowego, a także wartości szczytowej prądu wzbudzenia trójfazowego autonomicznego generatora napięcia stałego. Uzyskane w toku badań naukowych wyniki i sformułowane na ich podstawie wnioski są bardzo ważne dla twórców nowoczesnych systemów technologicznych, w tym autonomicznych generatorów stałego napięcia, a także dla pracowników służb technologicznych nowoczesnych przedsiębiorstw przemysłowych, których odpowiedzialność zawodowa obejmuje praktyczną obsługę takich urządzeń w celu rozwiązania kompleksu zadań technicznych stojących przed przedsiębiorstwami. (abstrakt oryginalny)
Dynamika zmian dotyczących aspektów politycznych, ekonomicznych, społecznych, technologicznych wpływa na kształtowanie się modeli biznesowych we wszystkich sektorach gospodarki. I właśnie metodę PEST wykorzystano do opisania globalnych uwarunkowań funkcjonowania systemu energetycznego. Obecnie zmiany te w opisywanym sektorze następują w procesie wykładniczym. Przyjęto w artykule, że model biznesowy jest wynikiem procesu wyłaniającego się z ewolucji otoczenia, które oddziałuje na obraz sektora. W związku z tym celem artykułu jest przedstawienie globalnych uwarunkowań wpływających na kształt nowego modelu biznesowego opartego na metodzie łańcucha wartości M. Portera. Istotą tak zorganizowanego procesu jest tworzenie wartości ekonomiczno-społecznej. Staje się to dominującym podejściem w tworzeniu nowego modelu biznesowego systemu energetycznego w całym świecie.  (abstrakt oryginalny)
Na podstawie analizy dokumentu określonego w tytule, autor wytypował siedem kwestii do których sformułował krytyczne uwagi i odmienny pogląd. Są to: 1. Czy energia ma być tania? 2. Czy paradygmat wprowadzenia stosunków rynkowych do energetyki ma dominować polityką energetyczną kraju? 3. Kwestia podstawowych zasad i kierunków polityki energetycznej do roku 2025 i w horyzoncie 4 lat? Propozycja podstawowej zasady i kierunku działań 4. Czy w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego - krajowe źródła paliw i energii mogą być uznawane za nie różniące się od źródeł zewnętrznych, tj. importu? 5. Jaka ma być rola węgla w polskiej gospodarce paliwowo-energetycznej do roku 2025 i czy od roku 2020 mamy uruchomić energetykę jądrową? 6. Skoro w omawianym dokumencie rola węgla brunatnego została doceniona, to czemu nie przewidziano w nim usunięcia przeszkody prawnej, która znacząco utrudnia jego funkcjonowanie i rozwój? 7.Czy rzeczywiście prowadzenie prac badawczo-rozwojowych zwiększających konkurencyjność i ekonomiczną efektywność eksploatacji polskich złóż surowców energetycznych - nie jest problemem polskiej polityki energetycznej do roku 2025? We wnioskach postuluje rozszerzenie dyskusji nad polityką energetyczną kraju i jej prowadzenie przy "otwartej kurtynie". (abstrakt oryginalny)
Złożony charakter procesu spalania, który jednocześnie podlega prawom termodynamiki, wymiany ciepła, aerodynamiki i kinetyce chemicznej reakcji utleniania, sprawia, że modelowanie numeryczne jest bardzo trudne, a podejście eksperymentalne odgrywa obecnie kluczową rolę w ich badaniach. Nowoczesna, wysoko rozwinięta teoria projektowania eksperymentów łączy w sobie różne procedury analityczne, które pozwalają przy minimalnej liczbie eksperymentów uzyskać maksimum informacji o badanych procesach fizycznych lub technologicznych, właściwościach materiałów i zjawiskach. Umiejętność określenia wpływu trybu głównego i parametrów konstrukcyjnych na charakterystykę geometryczną płomienia jest warunkiem skutecznego oddziaływania na proces spalania w celu jego intensyfikacji. Niniejszy artykuł stanowi wprowadzenie do metod planowania i wiedzy o eksperymentach wieloczynnikowych, obejmujące: przygotowanie, prowadzenie i przetwarzanie wyników eksperymentów; opanowanie metodyki ba- dań eksperymentalnych; wykorzystanie metod statystyki matematycznej i analizy regresji do planowania eksperymentów; rozwijanie umiejętności analizy przedmiotu studiów; prawidłowy dobór parametru optymalizacyjnego i istotnych czynników przedmiotu badań; zbudowanie macierzy planowania eksperymentu w celu uzyskania odpowiedniego modelu matematycznego obiektu. Celem artykułu jest zaproponowanie podejścia do badania wpływu trybu i parametrów projektowych na podstawowe wymiary i kształt pochodni gazowej, w oparciu o analizę regresji danych eksperymentalnych w badaniu wydajności palnika z płaskim płomieniem.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono krótką analizę specjalistycznych usług IT przeznaczonych dla sektora energetyki. Usługi te opierają się na matematycznych modelach systemów paliwowo-energetycznych, które dzięki implementacji w infrastrukturze PLGrid oraz łatwemu interfejsowi użytkownika pozwalają na wykonywanie symulacji zarówno specjalistom zajmującym się modelowaniem, jak i mniej zaawansowanym użytkownikom. Przeanalizowano również infrastrukturę PLGrid, która została utworzona z pięciu największych w Polsce ośrodków obliczeniowych w celu zapewnienia możliwości prowadzenia badań opierając się na symulacjach komputerowych i obliczeniach w różnych dziedzinach e-Science. (abstrakt oryginalny)
One of the most important issues concerning the national energy policy in Poland is planning of development of municipal energy infrastructure by local authorities. However, many municipalities do not have strategic plans for supplying local residents and businesses in energy. In addition, those plans that exist are usually very simplified, vague and imprecise. It is mainly due to not applying by local authorities optimizing tools during the planning process (intuition or following of others is the base instead). In this context, research on the possibility of modeling and optimization of local energy systems development seems an interesting and important issue. In this paper the authors present a mathematical optimization model which seems to suit well the needs of local authorities with respect to the strategic plans of local energy infrastructure development. The concept of the model may be a good starting point to create a complex, user friendly, easy to learn and municipality oriented software tool for the optimization of local energy infrastructure development.(original abstract)
W artykule omówiono współczesne wyzwania środowiskowe wynikające z szybkiego wzrostu gospodarczego, rosnącego zużycia energii, ekspansji miast i narastających problemów z odpadami. W opracowaniu podjęto próbę optymalizacji regionalnego systemu energetycznego, uwzględniając nie tylko sektor energii elektrycznej, ale także sektor paliwowy i energetyki cieplnej dla wybranej lokalizacji geograficznej. W tym opracowaniu wyjaśniono zastosowanie funkcji optymalizacyjnej Linprog w narzędziu programistycznym MATLAB do rozwiązywania problemów z optymalizacją regionalnego systemu energetycznego przy użyciu zasobów odnawialnych. Podstawowym celem jest opracowanie modelu matematycznego identyfikującego optymalną strukturę bilansu energetycznego, pozwalającą na częściowe zastąpienie źródeł węglowodorów biosurowcami i odpadami w procesie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, a także w zużyciu paliwa przez pojazdy. Podej-ście modelowe obejmuje programowanie liniowe i integruje dwa kluczowe kryteria: ekonomiczne (koszt energii dla konsumen-tów) i środowiskowe (ślad węglowy). Nowatorstwo tego podejścia polega na zastosowaniu analizy cyklu życia do oceny potencjalnych konsekwencji dla środowiska. Wyniki ujawniają optymalne wielkości produkcji w oparciu o względy ekonomiczne i środowiskowe. W przypadku optymalizacji wyłącznie pod kątem kryteriów ekonomicznych, preferowanym źródłem są stałe odpady komunalne oraz energia wiatrowa. Natomiast jednoczesna optymalizacja parametrów ekonomicznych i środowiskowych pokrywa się z kalkulacją ekonomiczną, wykazując zrównoważone podejście do zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.