Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy rozliczeniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wysoko rozwinięty rynek bankowych usług finansowych postrzegany jest przez kraje europejskie jako podstawowe narzędzie umożliwiające finansowanie przedsiębiorstw. Bankowość w opartym na wolnym rynku modelu anglosaskim również odgrywa niekwestionowaną rolę. Małe przedsiębiorstwa są szczególnie uzależnione od banków. Związki instytucji oferujących kapitał wysokiego ryzyka (venture capital) z bankami dostarczają lepszych rozwiązań, jeśli chodzi o podejście do strategicznych kwestii finansowych i informacyjnych niż przejrzyste rynki kapitałowe. Rynki kapitałowe oraz bankowe pośrednictwo finansowe są wysoce komplementarne, nawet gdy ramy funkcjonalne rynku są bliższe przejrzystemu podziałowi i rozdzieleniu tych instytucji. Położenie nacisku, również pod względem prawnym, na wyraźny podział instytucjonalny sektora finansowego jest charakterystyczne dla krajów anglosaskich - Wielkiej Brytanii oraz USA. Wielka Brytania jest jednak mniej otwarta i zorientowana na wolny rynek, niż ma to miejsce w wypadku Stanów Zjednoczonych, do czego przyczyniła się między innymi zakorzeniona nieufność bankierów. Przykładowo, amerykańskie przedsiębiorstwa są skłonne do korzystania z rynku obligacji przedsiębiorstw jako źródła finansowania opartego na stałej lub zmiennej stopie oprocentowania, podczas gdy brytyjskie przedsiębiorstwa w większym stopniu polegają na bankach komercyjnych1. Zachowania i postawy, jeśli chodzi o otwartość w relacjach finansowych, we wspomnianych krajach mają swoje odzwierciedlenie w stopniu przejrzystości rynku finansowego oraz odpowiedzialności władz za prowadzoną politykę monetarną(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę przedstawienia celów, budowy i sposobu funkcjonowania pierwszego detalicznego transgranicznego systemu rozliczeniowego, który powstał w Europie. System STEP 1 rozlicza niskokwotowe płatności w euro na bazie netto przy wykorzystaniu infrastruktury technicznej systemu EURO 1. Został on opracowany i wprowadzony przez EBA (Euro Banking Association). System ten rozpoczął działalność operacyjną 20 listopada 2000 r. Nazwa systemu jest skrótem słów "straight through euro payment", które można przetłumaczyć jako automatyczne płatności w euro. W artykule zostały również przedstawione założenia dotyczące zasad funkcjonowania opracowywanego obecnie systemu STEP 2 także przeznaczonego do rozliczania transgranicznych detalicznych płatności w euro. Zostanie on uruchomiony za kilkanaście miesięcy.
3
Content available remote Agent rozliczeniowy i opłata interchange w transakcjach kartą płatniczą
61%
Proces rozliczania transakcji dokonywanych kartą płatniczą jest złożony i bierze w nim udział wiele podmiotów. Agent rozliczeniowy odgrywa w nim znaczącą rolę, pośrednicząc zarówno w przepływie informacji dotyczących autoryzacji, jak i potem przelewów z konta konsumenta na konto przedsiębiorcy. Pobiera on przy tym opłatę interchange, z której część zostaje u niego, a część przekazywana jest organizacji płatniczej oraz bankowi konsumenta. (fragment tekstu)
System rozliczeniowo-rozrachunkowy stanowi najważniejszy składnik procesu posttransakcyjnego. Stąd wynika potrzeba utrzymania bezpieczeństwa jego funkcjonowania, co jest niezbędne dla zapewnienia stabilności systemu finansowego. Struktura rozliczeniowo-rozrachunkowa może przybierać różne formy i podobnie jak struktura całego systemu finansowego podlega nieustannej ewolucji. W Polsce istotna modyfikacja modelu rozliczeniowego nastąpiła w ostatnich kilku latach. Dlatego w niniejszym opracowaniu przedstawiono obowiązujące wcześniej normy, wprowadzone zmiany oraz dokonano ich analizy w kontekście adekwatności przyjętych rozwiązań dla zapewnienia bezpieczeństwa systemowego. (abstrakt oryginalny)
19 listopada 2007 roku w Unii Europejskiej zaczął funkcjonować scentralizowany system wielkokwotowych rozliczeń w euro dokonywanych za pośrednictwem banków. W ciągu najbliższego pół roku zastąpi on eksploatowany od stycznia 1999 roku w krajach UE zdecentralizowany system TARGET (trans-european automated real-time gross settlements express transfer system), czyli transeuropejski zautomatyzowany błyskawiczny system rozrachunków brutto w czasie rzeczywistym. Należy zaznaczyć, że system TARGET składa się z 15 krajowych systemów rozliczeń w euro w czasie rzeczywistym RTGS (real-time gross settlement systems) oraz mechanizmu płatności Europejskiego Banku Centralnego. TARGET umożliwiając szybkie dokonywanie płatności w euro między bankami i dużymi klientami w ramach UE, stanowił przesłankę integracji europejskiego rynku pieniężnego. (abstrakt oryginalny)
Plan strategiczny Krajowej Izby Rozliczeniowej SA na lata 2001-2005 zakłada m.in. rezygnację z opartego na wymianie dokumentów papierowych systemu SYBIR, począwszy od 2004 r. na rzecz elektronicznego systemu ELIXIR. Artykuł przedstawia przesłanki wprowadzenia zmian dokonując porównania obydwu sytemów.
Artykuł przedstawia budowę, sposób działania i ocenę efektywności systemu EURO 1. Jest to transgraniczny system rozliczeniowy ściśle związany z dwiema europejskimi organizacjami bankowymi EBA (Euro Banking Association), która była twórcą tego systemu, i Spółką Rozliczeniową EBA (EBA Clearing Company), obecnym operatorem tego systemu. Artykuł omawia także strukturę i cele działania tych podmiotów.
W rachunkowości nadal pokutuje ocena kondycji firmy poprzez pryzmat kategorii ekonomicznej określanej jako zysk. Kiedy tak naprawdę najważniejszym dla przedsiębiorcy zagadnieniem jest faktyczny stan środków pieniężnych posiadanych w danym okresie czasu. Zasadniczą przyczyną różnic między zyskiem a środkami pieniężnymi jest sporządzanie rachunku wyniku finansowego zgodnie z konwencją memoriałową. Obliczony memoriałowo zysk uwzględnia pozycje niezwiązane z rzeczywistym przepływem środków pieniężnych, a więc nie wywołujące zmian w wolumenach środków pieniężnych pozostających do dyspozycji firmy. Artykuł komentuje błędy koncepcyjne księgowości.
Na świecie istnieje ponad 43 tysiące unii kredytowych oferujących podstawowe usługi depozytowe, kredytowe i rozliczeniowe skupiające 157 mln członków. Obsługują one przeważnie mniej zamożnych mieszkańców miast, chroniąc ją przed ekonomicznym wykluczeniem ze społeczeństwa. Ich członkami mogą być osoby zatrudnione w tym samym zakładzie, zawodzie, zamieszkujące ten sam obszar lub stowarzyszone w tej samej organizacji. Autor omawia zagadnienie unii kredytowych w Polsce, z uwzględnieniem podstaw prawnych ich istnienia.
Pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowało, że coraz częściej istotnym elementem studiów wykonalności projektów informatycznych jest ocena ich efektywności ekonomicznej. W artykule przedstawiono istotę takiej oceny na przykładzie systemu automatyzacji rozliczeń w łańcuchu dostaw. Projekt, którego celem jest automatyzacja transakcji logistycznych na bazie technologii EDI, jest realizowany w zlokalizowanym w Polsce centrum finansowym międzynarodowego koncernu branży motoryzacyjnej. Główną przesłanką jego zainicjowania były rosnące koszty obsługi procesów rozliczeń oraz trudności przeniesienia na rynek polski (ze względu na ograniczenia formalnoprawne) stosowanych w innych krajach (m.in. w Niemczech, Francji i Hiszpanii) rozwiązań typu self-billing opartych na dyrektywach unijnych (m.in. 2001/115/EC i 2006/112/EC), normach europejskich dotyczących fakturowania (CWA15668:2007) i standardach branżowych (m.in. VBA4908). Główną częścią opracowania jest szczegółowa ocena efektywności ekonomicznej projektu oparta na podejściu CBA (cost-benefits analysis) i dyskontowych miarach finansowych NPV i IRR.(abstrakt oryginalny)
Jeszcze kilka lat temu większość banków była przeciwna tworzeniu systemu rozliczeń w euro. Banki będą mogły wykorzystać możliwości systemu rozliczeń transgranicznych.
Celem artykułu jest wskazanie znaczenia funkcji rozliczeniowej systemu rachunkowości w procesie rozliczenia z odpowiedzialności zarządu przed akcjonariuszami, radą nadzorczą oraz interesariuszami. Punktem odniesienia w ramach niniejszych rozważań jest dorobek naukowy Profesor Alicji Jarugowej. W artykule dokonano analizy funkcji rozliczeniowej systemu rachunkowości w ramach mechanizmów wewnętrznych i zewnętrznych nadzoru korporacyjnego. Wnioski przedstawione w artykule sformułowano na podstawie studiów literatury krajowej i zagranicznej. Przedmiotem zainteresowania autora była syntetyczna klasyfikacja funkcji systemu rachunkowości zaproponowana przez Profesor Alicję Jarugową, zgodnie z którą system ten pełni funkcję: informacyjną, atestacyjną oraz rozliczeniową.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówione są sposoby rozliczania odchyleń od cen ewidencyjnych produktów. Porównane jest rozwiązanie wykorzystywane w zintegrowanym systemie informatycznym ERP z rozwiązaniami mniej zaawansowanymi. Opisany jest ich wpływu na wysokość oraz wiarygodność uzyskiwanych rzeczywistych kosztów produktów. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie rozliczenia obejmuje proces wymiany zleceń płatniczych między bankami i rejestrację wynikających z nich zobowiązań i należności banków. Natomiast rozrachunek oznacza przemieszczanie środków pieniężnych pomiędzy rachunkami banków lub pomiędzy rachunkami banków a kontami banku centralnego, bądź innego banku prowadzącego rachunki banków, w celu wykonania zobowiązania powstałego z tytułu dokonywania rozliczeń pieniężnych pomiędzy:- bankami,- klientem banku a innym bankiem lub bankiem a posiadaczem rachunku w innym banku,- klientem banku a posiadaczem rachunku w innym banku. Najprostszym sposobem dokonywania rozliczeń międzybankowych jest bezpośrednia wymiana zleceń i dokumentów płatniczych pomiędzy bankami. W tym przypadku transfer środków pieniężnych może być dokonywany w ramach dwustronnych umów korespondencyjnych. Banki korespondujące prowadzą wzajemnie dla siebie rachunki, poprzez które dokonywane są płatności. Rozrachunek w drodze tzw. bankowości korespondencyjnej jest stosowany głównie przy obsłudze płatności międzynarodowych. Poza tym dokonywanie rozrachunku poprzez rachunki rozliczeniowe - prowadzone wzajemnie między parą banków - jest powszechnie stosowane w mniej rozwiniętych systemach finansowych, gdzie finalność płatności nie jest sprawą priorytetową, a bank centralny odgrywa marginalną rolę w rozliczeniach międzybankowych. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano koncepcję modelu biznesu dla instytucji agenta rozliczeniowego, czyli firmy która obsługuje płatności elektroniczne w punktach sprzedaży detalicznej. Koncepcja model biznesu (i poznanie jego dynamiki) tego typu przedsiębiorstwa wydaje się być ciekawa poznawczo ze względu na to, że łączy w sobie kilka schematów modelu biznesu. Zaproponowana w artykule koncepcja platformy wielostronnej może być inspiracją dla organizacji agenta rozliczeniowego do pełniejszego wykorzystania potencjału tego modeli i do weryfikacji założeń modelu w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z zasadami funkcjonowania RTGSplus. Został on zaprojektowany przez Deutsche Bundesbank we współpracy z niemieckim sektorem bankowym. Powstał w wyniku zmian zachodzących w ostatnich latach na europejskim rynku pieniężnym. Największy wpływ na utworzenie systemu RTGSplus miało wprowadzenie wspólnej waluty euro i uruchomienie nowych transgranicznych wysokokwotowych systemów płatności, a mianowicie systemu TARGET i systemu EURO 1.
Wskutek znaczącej reformy polskiego rynku kapitałowego, jaką jest wprowadzenie z dniem 1.07.2019 r. obligatoryjnej dematerializacji obligacji, listów zastawnych oraz certyfikatów inwestycyjnych, wprowadzona zostanie do porządku prawnego funkcja agenta emisji. Przede wszystkim służy ona wspieraniu emitentów w czynnościach związanych z rejestracją tych papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych. Pośrednictwo to ma charakter obligatoryjny w przypadku tzw. emisji niepublicznych. Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie tła reformy, dokonania jej oceny oraz zaprezentowania analizy dotyczącej funkcji agenta emisji, charakteru prawnego umowy o wykonywanie tej funkcji, jego uprawnień oraz zakresu odpowiedzialności względem emitenta oraz inwestorów z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania ciążących na nim obowiązków.(abstrakt oryginalny)
Rozliczenia międzyokresowe kosztów stanowią specyficzną grupę kosztów, której tworzenie wynika z nadrzędnych zasad rachunkowości, a w szczególności zasady współmierności. Kategoria ta związana jest z podejściem wynikowym w rachunkowości i ma na celu prawidłowe przypisanie kosztów do okresów sprawozdawczych. W podejściu bilansowym, które jest promowane we współczesnej rachunkowości kategoria rozliczeń międzyokresowych kosztów jest pomijana, a ich znaczenie marginalizowane. MSSF nie wymieniają rozliczeń międzyokresowych kosztów wśród składników bilansu. Celem artykułu jest przedstawienie rozliczeń międzyokresowych kosztów w świetle nadrzędnych zasad i regulacji rachunkowości. Dodatkowym celem jest przedstawienie sposobu ujęcia i ujawniania informacji o rozliczeniach międzyokresowych kosztów w sprawozdaniach finansowych jednostek stosujących MSSF. Jako narzędzia badawcze przyjęto analizę aktów prawnych, literatury przedmiotu oraz studium przypadku.(abstrakt oryginalny)
Szybkość, z jaką poszczególne banki realizują zlecenia przelewów, nie ma nic wspólnego z nowoczesnością sieci ich placówek.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej było impulsem, który uruchomił ciąg zmian w wielu aspektach życia społecznego - także w wymiarze regulacji zobowiązań finansowych. Unifikacja systemów rozliczeniowych zarówno w obszarze bezgotówkowym, jak i gotówkowym stanowi jeden z priorytetów Komisji Europejskiej, mających doprowadzić do zbudowania silnej, stabilnej i konkurencyjnej gospodarki. Prezentowany artykułu stanowi przegląd obowiązującego prawa i podsumowanie wynikających z niego działań instytucji finansowych odpowiadających za politykę pieniężną w Polsce. Szczególną uwagę poświecono roli Narodowego Banku Polskiego w systemie rozliczeń gotówkowych. Artykuł wskazuje także, jakie elementy krajowego systemu rozliczeniowego muszą ulec zmianie w celu przystąpienia do Europejskiej Unii Monetarnej, a jakie zostały już wdrożone. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.