Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy walutowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
We współczesnym międzynarodowym systemie walutowym mechanizm wyrównawczy nie działa prawidłowo, co utrudnia eliminację nadmiernych nadwyżek/deficytów na rachunkach bieżących bilansu płatniczego kluczowych krajów uczestniczących w handlu międzynarodowym. Zmiany dostosowawcze następują nie w wyniku procesów zachodzących na rynku lub decyzji władz krajowych, ale są przede wszystkim efektem wydarzeń kryzysowych w gospodarce globalnej. Celem artykułu jest analiza funkcjonowania mechanizmu dostosowawczego we współczesnym międzynarodowym systemie walutowym oraz uwarunkowań powstawania znaczących nierównowag na poziomie globalnym (na przykładzie USA-Chiny). Nierównowagi zewnętrzne można uznać za immanentną cechę strukturalną współczesnego międzynarodowego systemu walutowego. Brak sprawnego mechanizmu wyrównawczego w tym systemie prowadzi do potencjalnie cyklicznego powstawania takich nierównowag i ich korygowania przez wydarzenia kryzysowe. Oznacza to, że okres pokryzysowy może być jedynie etapem przed kolejnym okresem narastania nierównowagi i jej korekty w efekcie wystąpienia zjawisk kryzysowych. Konieczne staje się w tej sytuacji skorygowanie dotychczasowych zasad systemu, dzięki czemu działanie mechanizmu wyrównawczego zostanie usprawnione. (abstrakt oryginalny)
Nowa, wspólna waluta Unii Europejskiej, euro, zastąpi 1 stycznia jedenaście walut państwowych. Jej wprowadzenie będzie miało decydujący wpływ na przyszłość Unii Europejskiej. Artykuł podaje "Euro-plan wprowadzenia" oraz kurs waluty narodowej względem ecu.
Brak wiarygodnych krajowych instrumentów finansowych, w tym stabilnego pieniądza obiegowego, rodzi u podmiotów krajowych chęć, a czasem konieczność, posiadania zasobów pieniężnych pochodzących z innych obszarów walutowych. Zjawisko to nazywane jest dolaryzacją, chociaż dotyczyć może każdej waluty, w tym przede wszystkim walut światowych. Potrzeba dolaryzacji pojawia się także w związku z koniecznością posiadania rezerw przez system bankowy. Rezerwy oficjalne zbudowane z walut światowych są utrzymywane przez kraje rozwijające się w zdecydowanie większym wymiarze niż by to wynikało z tradycyjnych standardów przezornościowych. Wpływa na to brak rozwiązań systemu międzynarodowych finansów, mogących zapewniać stabilne warunki funkcjonowania gospodarek rozwijających się, co zmusza je do utrzymywania wysokich rezerw walutowych. Wydaje się zatem, że należy traktować dolaryzację krajów rozwijających się jako istotny czynnik kształtujący popyt na pieniądz światowy. Dalszej analizy wymaga problem swoistego udziału krajów emitentów pieniądza światowego, w tym przede wszystkim dolara, w napędzaniu popytu na pieniądz światowy pozwalający rozwiązywać im ich wewnętrzne problemy. Źródeł tych problemów należy natomiast poszukiwać w utrzymujących się wadliwościach polityki neoliberalnej współczesnego kapitalizmu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację juana po wprowadzeniu na rynek światowy przez Chiny w 2009 roku. Omówiono warunki, jakie powinny spełniać polskie i chińskie firmy chcące przeprowadzać transakcje cross-border.
Ekonomiści spierają się do dziś odnośnie do korzyści oraz zagrożeń, które wynikają z wprowadzania wspólnotowej waluty. Bardzo trudno jest jednoznacznie określić, która ze stron ma rację. Najczęściej naukowcy odwołują się do przykładu tzw. strefy euro, jest jednak wciąż daleko do osiągnięcia porozumienia między zwolennikami a przeciwnikami takiego rozwiązania. W pracy przedstawiono problematykę integracji monetarnej w ASEAN+3 (tj. kraje członkowskie ASEAN, Chiny, Korea Południowa, Japonia) w kontekście optymalnego obszaru walutowego oraz innych niezbędnych warunków powstania regionu o zrównoważonym rozwoju. Badacze się nie zgadzają, czy w ASEAN+3 należy wprowadzić wspólny pieniądz. Niektórzy sugerują, że ugrupowanie spełnia kilka kryteriów TOOW, tj. mobilność siły roboczej oraz otwartość gospodarczą. Zgodnie z wynikami badań ASEAN+3 jest obszarem zróżnicowanym pod względem gospodarczym i brakuje instytucjonalnych ciał, które umożliwiłyby skuteczną integrację monetarną w krótkim okresie. Założenia optymalizacji zawarte w przeprowadzonej analizie określiły rzeczywiste szanse rozwoju i przetrwania obszaru walutowego. Przeprowadzona przez autorów analiza wskazała, że ASEAN+3 nie powinien wprowadzać wspólnego pieniądza z powodów: niespełnienia kryteriów optymalizacji, dywersyfikacji rozwoju społeczno-gospodarczego, braku instytucjonalnych ram oraz niezgodności postrzegania integracji monetarnej. Należy jednak zauważyć, że wspólna waluta mogłaby przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa monetarnego całego regionu Azji Południowo-Wschodniej, wskutek czego pomysł integracji walutowej może być pomysłem długoterminowym. (abstrakt oryginalny)
Współczesny międzynarodowy system walutowy (msw) cechuje zjawisko współwystępowania krajów trwale deficytowych i nadwyżkowych, co nazywane jest nierównowagą globalną (global imbalances). Trwałość (uporczywość) nierównowagi globalnej (persistence of global imbalances) wynika z zablokowania procesów dostosowawczych. Płynne kursy walutowe nie odgrywają zakładanej funkcji mechanizmu korygującego nierównowagę zewnętrzną. Cechą charakterystyczną jest asymetria procesów dostosowawczych, polegająca na braku możliwości wpływania na procesy dostosowawcze w krajach nadwyżkowych, i, w efekcie, ponoszeniu ciężaru dostosowawczego przez kraje deficytowe. Jedną z metod zarządzania współczesnymi nierównowagami globalnymi może stać się stworzenie systemu likwidującego asymetrię dostosowawczą poprzez włączenie krajów nadwyżkowych w procesy dostosowawcze. Celem artykułu jest prezentacja zgłaszanych licznie propozycji dyscyplinowania krajów nadwyżkowych do włączania się w procesy dostosowawcze. (fragment tekstu)
Podstawowym celem referatu jest weryfikacja hipotezy skrajnych rozwiązań kursowych. Weryfikację przeprowadzono na podstawie analizy ewolucji systemów kursu walutowego krajów członkowskich MFW w latach 1975-2001, w oparciu o kursy oficjalnie deklarowane, jak i faktycznie stosowane. (fragment tekstu)
Główne zadanie badawcze polegało na stwierdzeniu czy statystyczne własności wolnorynkowego kursu walutowego złoty/dolar w Polsce są podobne do własności kursów głównych walut europejskich, które zostały zanalizowane przez innych autorów. Dane dotyczyły notowań dziennych i obejmowały okres od 1 stycznia 1990 do 31 lipca 1992 r. Rezultaty dowodzą, iż rozkład wolnorynkowego kursu walutowego jest niesymetryczny, leptokurtyczny, choć agregacja w czasie powoduje, że staje się on coraz bardziej zbliżony do rozkładu normalnego. Szeregi są niestacjonarne, przy czym stacjonarność można łatwo uzyskać zastępując wartości absolutne logarytmami indeksów łańcuchowych. Zmienność wariancji w czasie powoduje natomiast, że kursy walutowe nie są zmiennymi niezależnymi o jednakowych rozkładach, bowiem średnia jest stabilna a autokorelacja jest nieobecna. Każdy dzień tygodnia może mieć inny rozkład, co wzmacnia hipotezę o zmienności rozkładów w czasie. Własności statystyczne dotyczące wolnorynkowego kursu walutowego złoty/dolar w Polsce pokrywają się dokładnie z własnościami wolnorynkowych kursów głównych walut europejskich. Taka zbieżność nie może być przypadkowa, i nasuwa wniosek, iż wypadkowa sił rynkowych działających w Polsce podobnie wpływa na kształtowanie kursu walutowego. Także rezultaty dotyczące modelu ARCH są analogiczne: efekt niejednorodności wariancji jest silny dla danych dziennych i tygodniowych, zanikając dla obserwacji o mniejszej częstotliwości.
Artykuł poświęcony jest tendencjom w zakresie rozwiązań kursowych we współczesnych gospodarkach. Przedstawiono rodzaje systemów kursowych. Omówiono sytuację gospodarczą na świecie po załamaniu się systemu z Bretton Woods. Zamieszczono oficjalne dane na temat tendencji kursowych.
Przedstawiono typy kursów walutowych. Omówiono wady i zalety systemów skrajnych: stałego kursu walutowego i kursu płynnego.
Autor koncentruje się na dwóch kluczowych kwestiach związanych z integracją Polski z Unią Europejską: Czy stosować kurs płynny, w czystej jego postaci oraz jaki jest optymalny moment przyłączenia złotego do tego systemu
W artykule przedstawiono analizę wpływu czynnika pieniężnego na charakter zmian cen w handlu międzynarodowym. Autor przedstawił ścisłą zależność ruchu cen od przekształceń zachodzących w międzynarodowym systemie walutowym.
W artykule dokonano podsumowania trzyletniego funkcjonowania przyjętego przez Węgry w 1995 roku systemu pełzającej dewaluacji kursu walutowego, gdzie władze informują podmioty gospodarcze o wielkości korekty kursu (pre-announced crawling peg). Zdaniem autorów przyjęty system kursu walutowego przyczynił się do wzrostu konkurencyjności, spowolnienia inflacji i stabilizacji całej gospodarki.
W maju 1997 roku Czechy zostały zmuszone do rezygnacji z systemu kursu walutowego wykorzystującego system koszykowej kotwicy walutowej, który był chlubą strategii makrogospodarczej od 1991 roku. Artykuł bada użyteczność teorii spekulatywnego ataku w interpretacji czeskiego kryzysu finansowego roku 1997.
Celem opracowania jest próba zdefiniowania wielonarodowego systemu walutowego. Omówiono takie zagadnienia jak: ewolucja zasad systemów walutowych mających zasięg ponadnarodowy, swoiste cechy wielonarodowego systemu walutowego, system kursów jako składowa wielonarodowego systemu walutowego, rodzaje wielonarodowych systemów walutowych.
Celem artykułu jest przedstawienie skutków, jakie dla międzynarodowego systemu walutowego może mieć powstanie Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW).
Celem artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o kierunek ewolucji współczesnego międzynarodowego systemu walutowego (zwanego czasem "non-systemem") - czy mamy do czynienia z tendencjami do integracji czy raczej do dezintegracji? Badanie skoncentrowano na przekrojowej analizie zmian kluczowych elementów międzynarodowego systemu walutowego: mechanizmów kursowych, struktury rezerw walutowych i procesów dostosowawczych. Podjęto także próbę oceny wymiaru instytucjonalnego, czyli działalności Międzynarodowego Funduszu Walutowego. (abstrakt oryginalny)
"Okrągła" rocznica upadku systemu walutowego z Bretton Woods stała się inspiracją do przygotowania monografii pod redakcją naukową dr. hab. Ryszarda Bartkowiaka, prof. SGH, prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego i prof. dr. hab. Zbigniewa Polańskiego, która została zatytułowana System z Bretton Woods i jego dziedzictwo. Od pieniądza złotego do cyfrowego. Recenzowana książka jest rezultatem dwuczęściowej konferencji (listopad 2021 r. i maj 2022 r.) oraz trwającego ponad rok projektu badawczego. W opracowaniu kompleksowo omówiono powstanie, ewolucję i przyszłość światowego ładu monetarnego, zgodnie z mottem niniejszego tekstu, wskazującym, że aby dobrze rozumieć otaczającą nas rzeczywistość i snuć domysły o przyszłości, najpierw należy poznać historię. (fragment tekstu)
19
Content available remote Wybrane aspekty przemian w międzynarodowym systemie walutowym
63%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych zjawisk zachodzących w Międzynarodowym Systemie Walutowym, ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń, które miały miejsce w 2010 r., a także próba sformułowania scenariuszy przemian w kolejnych latach. W części pierwszej przedstawiono prawdopodobne kierunki przekształceń MSW w następstwie kryzysu, który wyeksponował słabe strony systemu zdominowanego przez jedną walutę. Ocenie poddano możliwości funkcjonowania systemu dwuwalutowego, opartego na parze dolar - euro, systemu wielowalutowego oraz zdolność SDR (Special Drawing Rigths) do przejęcia funkcji waluty międzynarodowej. Z pierwszej części analiz wynika, że w krótkim okresie należy oczekiwać utrzymania w MSW dominacji dolara amerykańskiego i euro w roli walut wiodących. Jednak w konsekwencji kryzysu, w średnim i długim okresie, system walutowy może ewoluować w kierunku modelu wielowalutowego. Wynika to zarówno z ryzyka systemowego, związanego z dominacją jednej waluty, jak i ze wzrostu znaczenia krajów rozwijających się. Historia gospodarcza pokazuje jednak, że zmiana statusu jednostki pieniężnej w systemie walutowym to proces charakteryzujący się dużym stopniem inercji, wobec czego zazwyczaj nie następuje w krótkim czasie. W drugiej części artykułu opisano główne czynniki eskalacji napięć w MSW w okresie kryzysu. Przedstawiono też zmianę zakresu wykorzystywanych instrumentów polityki makroekonomicznej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki kursu walutowego. Teza sformułowana na podstawie obserwacji zawartych w tej części tekstu sugeruje, że wojny walutowe przejawiające się dumpingiem kursowym (currency depreciation) bądź działaniami chroniącymi przed nadmierną i nieuzasadnioną aprecjacją (competitive non-apreciation) to z jednej strony element walki o wzrost gospodarczy, z drugiej instrument ochrony rynku wewnętrznego. Intensywność działań interwencyjnych w zakresie polityki makroekonomicznej może przybierać na sile w przypadku pojawienia się trudności z pobudzeniem wzrostu gospodarek wysoko rozwiniętych i utrzymaniem napływu kapitału do gospodarek rozwijających się. (fragment tekstu)
20
Content available remote a zone euro entre optimalité, viabilité et pérennité
63%
La zone euro n'est certes pas une zone monétaire optimale mais est-ce un argument dirimant pour envisager sa fi n et prôner le retour des monnaies nationales ? Elle a en tout cas montré qu'elle pouvait être une zone monétaire viable puisque son existence perdure depuis plus de 15 ans. La problématique posée dans cet article est de savoir si elle peut être pérenne et, pour ce faire, sur quelles bases il faudrait en améliorer le fonctionnement.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.