Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 199

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Szkolnictwo średnie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W historii Polski okresu porozbiorowego jednym z najistotniejszych przejawów nieugiętej woli zachowania narodowej tożsamości była walka młodzieży gimnazjalnej z rusyfikacją w ciągu czterdziestolecia 1864-1904, znajdująca szczególne formy wyrazu w tajnym ruchu samokształceniowym. Konspiracyjne kółka samokształceniowe w gimnazjach skupiały uczniów, których sprzeciw budziła szkoła obca, z wykładami w języku rosyjskim i zakazami porozumiewania się w jej murach po polsku, z rozbudowanym aparatem kontroli szpiegowaniem młodzieży, z programem nauczania bez ojczystej historii literatury, a ponadto ograniczającym dostęp do wiedzy z dziedziny nauk przyrodniczych, z programem służącym raczej zawężeniu niż rozwijaniu horyzontów intelektualnych młodzieży. (fragment tekstu)
Materiały do dyskusji opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, przekazane opinii publicznej w kwietniu 2000 r.
3
Content available remote Analýza motívov školského podvádzania
100%
In the article authors deal with the issue of cheating in schools in Slovakia. The cheating deemed unacceptable phenomenon of the education, so their research investigation trying to identify and analyze the motives of the secondary-school students for cheating and motives that lead students to honest behavior. The authors also make the recommendations for school practice at the level of indirect preventive measures(original abstract)
Mając na uwadze współczesne tendencje rozwoju cywilizacyjnego i związaną z nimi konieczność kształcenia postaw przedsiębiorczych na wszystkich etapach rozwoju człowieka, w zespole autorskim złożonym z pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Pedagogicznego (d. Akademii Pedagogicznej) w Krakowie, pod kierunkiem T. Rachwała i patronatem Komisji Nadzoru Finansowego, opracowano nową koncepcję podstawy programowej kształcenia ogólnego podstaw przedsiębiorczości w zakresie rozszerzonym dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, która będzie podstawą wprowadzenia egzaminu maturalnego z tego przedmiotu (brak takiej podstawy jest formalną przeszkodą dla wprowadzenia matury z tego przedmiotu). Dzięki temu zostanie poszerzony zestaw przedmiotów maturalnych do wyboru dla uczniów. (fragment tekstu)
5
Content available remote Czy potrzebna jest edukacja na poziomie zawodowym?
100%
Przełom XX i XXI wieku to okres dynamicznego rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych, wzrostu znaczenia kapitału intelektualnego oraz intensyfikacja prac naukowo-badawczych. Słuszność takiego podejścia potwierdza ścisła zależność pomiędzy wskaźnikiem wiedzy oraz nakładami na B+R a poziomem PKB na mieszkańca - oparcie aktywności gospodarczej na kapitale intelektualnym przynosi wzrost dochodu. Mając na uwadze przedstawione uwarunkowania, można zadać pytanie: czy w dobie dominacji dóbr wysokiej techniki, stale rosnące-go znaczenia specjalistycznej wiedzy potrzebna jest jeszcze edukacja na poziomie zawodowym? Celem artykułu jest prezentacja sytuacji szkolnictwa zawodowego w Polsce oraz nakreślenie charakteru zmian, jakie będą wprowadzane od 1 września 2012 roku. Obserwowane tendencje wskazują, że nieuwzględnienie potrzeb w zakresie szkolnictwa zawodowego może spowodować istotną lukę edukacyjną w postaci braku wykwalifikowanych pracowników fizycznych oraz kadry technicznej niższe-go szczebla. Nie należy oczekiwać, że problem będzie widoczny dopiero w nie-określonej przyszłości. Już obecnie wśród najbardziej poszukiwanych zawodów czołowe miejsca zajmują wykwalifikowani pracownicy fizyczni oraz technicy. Negatywne zjawiska systemowego ograniczania edukacji zawodowej zbiegają się ponadto z coraz trudniejszą sytuacją demograficzną. (fragment tekstu)
Wykształcenie kierownika gospodarstwa uznawane jest za podstawowy czynnik efektywnościowy procesu produkcyjnego. W rolnictwie waga tego czynnika jest szczególnie duża, ponieważ określa on nie tylko sprawność gospodarowania, ale także skalę działalności. Celem pracy było poznanie motywacji wyboru szkoły rolniczej przez młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce (woj. podlaskie). Głównymi czynnikami decydującymi o wyborze szkoły były zainteresowanie uczniów zawodem i planowane przejęcie gospodarstwa rolniczego w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
7
75%
Ostrów Wielkopolski pod koniec XX w. odgrywał ważną rolę ośrodka edukacyjnego w województwie kaliskim. Reforma administracyjna u schyłku lat 90. (wdrożona w 1999 r.) oraz reforma szkolnictwa w Polsce - poprzez wprowadzenie m.in. sześcioletniej szkoły podstawowej i trzyletniego gimnazjum (jako edukacji w wymiarze powszechnym, tzw. I stopnia) - postawiły miasto przed konicznością przystosowania się do pełnienia funkcji ośrodka edukacyjnego we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka Ostrowa Wielkopolskiego jako ośrodka edukacyjnego II stopnia (tzn. 3, 4 i 5 poziomu według Polskiej Ramy Kwalifikacji) z perspektywy kolejnego etapu przemian na przełomie XX i XXI w. Na podstawie danych ze szkół ponadpodstawowych ustalono empiryczny zasięg oddziaływania Ostrowa Wielkopolskiego oraz wykorzystano model różnicy potencjałów dla poszukiwania rozwiązania modelowego(abstrakt oryginalny)
Problemy planowania kadr kwalifikowanych i rozwoju szkolnictwa stały się w ostatnich latach przedmiotem szczególnego zainteresowania naukowców różnych dziedzin. W uznaniu roli i znaczenia kwalifikacji dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju podjęty został temat niniejszego opracowania. Podstawową intencją było ukazanie roli i miejsca szkolnictwa w ogólnym systemie społecznym i gospodarczym. Tok badań, a następnie analiza wyników podporządkowane zostały następującym celom badawczym: zaprezentowaniu powiązań systemu kształcenia z gospodarką narodową oraz ocenie skutków wdrożenia reformy edukacji narodowej w wielkomiejskim ośrodku przemysłowym.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Aktualne wybory edukacyjne absolwentów gimnazjów na terenie powiatu bialskiego
75%
W artykule opisano wyniki badań, których problematyka została wybrana nieprzypadkowo. Od pewnego czasu uwaga społeczna skupia się na zjawisku, jakim jest niż demograficzny. Z roku na rok demografowie obserwują niekorzystną tendencję. Statystyki nie kłamią, do województw o złych prognozach demograficznych należy zaliczyć woj. lubelskie i powiat bialski. Zatem należy sądzić, iż w interesie powiatu jest, aby absolwenci szkół gimnazjalnych kontynuowali naukę w szkołach prowadzonych przez powiat bialski. Ale czy tak faktycznie jest i czy wszyscy absolwenci chcą dalej kontynuować naukę w szkołach na terenie powiatu? Na to pytanie w szerszym kontekście będzie można odpowiedzieć po przeanalizowaniu wyników badań przeprowadzonych na terenie powiatu bialskiego w 2014 roku. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Absorptive Capacity of Schools
75%
This article presents the concept of absorptive capacity as the potential to identify, assimilate, recognize the value of external knowledge. The aim of this article is to present the results of expert interviews with principals of primary and secondary schools. The study was conducted in schools located in Silesia in 2011. It was noted that the absorptive capacity contributes to building a competitive advantage for schools. (original abstract)
11
Content available remote Praca "na czarno" w szkolnictwie średnim - badania własne
75%
Problem szarej strefy oraz jej kategorii czyli "pracy na czarno" dotyczy większości krajów na świecie bez względu na typ gospodarki. Istnienie tego zjawiska przyczynia się do wielu niekorzystnych skutków w gospodarce. Negatywną konsekwencją szarej strefy jest fakt, że osoby w niej pracujące nie są chronione prawem i nie mają możliwości legalnego wypracowania zabezpieczenia finansowego na przyszłość. Należy jednak zwrócić uwagę, że "praca na czarno" może stanowić podstawowe źródło utrzymania gospodarstwa domowego, szczególnie w przypadku młodych ludzi, którzy mają problemy ze znalezieniem legalnego zatrudnienia. Korepetycje są jednym z przykładów pracy "na czarno". Skala tego zjawiska jest trudna do oszacowania. (fragment tekstu)
Artykuł ten jest poświęcony zbadaniu wyników egzaminów maturalnych, jakie uzyskali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych na terenie trzech zachodnich województw Polski. Zawiera analizę struktury, dynamiki i korelacji przeprowadzoną według powiatów i przedmiotów oraz interpretacje wraz z wnioskami na temat stanu polskiej edukacji, a także wykresy i tabele obrazujące zależności, które zostały zaobserwowane. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę wskazania kierunków pożądanych zmian w kształtowaniu wybranych instrumentów motywowania nauczycieli polskich szkół, przy czym za najważniejsze uznano zmiany w prawie oświatowym, którego przepisy nie są sformułowane jednoznacznie. Głównym zadaniem dyrekcji szkół powinno być zaś zainteresowanie się pracownikami, ich motywacją oraz zapewnienie sprawnej komunikacji wewnątrz organizacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena działań związanych z kształtowaniem potencjału nauczycieli w publicznych szkołach licealnych w kontekście osiągania sukcesu przez analizowane organizacje. Określono przy tym uwarunkowania występujących niedomagań w przedmiocie badań.. Zaproponowano także autorskie rozwiązania mające na celu poprawę stanu wynikającego z badań, a związane z aktywnością dyrektorów szkół oraz zmianami w przepisach prawa oświatowego. (abstrakt oryginalny)
La déperdition scolaire des jeunes filles reste une préoccupation majeure au Mali. Il ressort de l'Enquête Modulaire et Permanente auprès des ménages que 9,7% des jeunes filles abandonnent l'école pour des raisons imputables aux mariages et grossesses précoces. Au regard de ce constat, la présente étude s'est donné comme objectif d'analyser les effets des mariages et des grossesses précoces sur la scolarisation des adolescentes, en identifiant d'une part les obstacles barrières à l'achèvement scolaire des adolescentes et en analysant d'autre part leurs liens avec les mariages/grossesses. Cette recherche a adopté une approche descriptive et analytique. Le volet analytique a porté sur une régression logistique à partir des données secondaires issues des enquêtes. Les résultats montrent que le mariage d'enfant à travers la cohabitation précoce de la jeune fille avec son mari et la taille du ménage ont des effets négatifs sur la probabilité d'achèvement jusqu'au secondaire. Par contre, le sexe féminin du chef de ménage, le niveau de vie du ménage et le niveau d'éducation du mari ont des effets positifs significatifs sur les chances d'achèvement jusqu'au secondaire par la jeune fille.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Portal of Innovative Technician as an Example of Future Learning
75%
W artykule opisano analizę przypadków komputerowego wspomagania kreatywności w szkole średniej. Przedstawiono kilka narzędzi wyróżnionych w konkursach międzynarodowych: INTARG Polska - złoty medal, BRUSSELS INNOVA Belgia - brązowy medal, Concourse Lepine Francja - brązowy medal. (oryginalny abstrakt)
The article addresses the problem of strategic management of a school from a theoretical perspective. The analysis focuses on four main categories of research: "management," "strategy," "strategic management," "secondary school." It provides general requirements for the organization of a school's strategic management. (original abstract)
Problem korepetycji mimo upływu lat nie stracił nic ze swojej aktualności. Mimo, że zjawisko korepetycji jest powszechne, często ignoruje się jego skalę i problematyczność. Występuje ogromny rozdźwięk pomiędzy ich istnieniem w szarej strefie edukacji a pomijaniem ich w publicznej debacie. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie motywów korzystania z korepetycji, ich zakresu oraz skali, negatywnych i pozytywnych skutków. (abstrakt oryginalny)
The article is devoted to the analysis of such urgent problem as the inclusive education in the institutions of secondary education in Chernivtsi region. The importance of inclusion for Ukraine and of the participation of the state in solving organizational issues of inclusive education is determined. Statistical data for the period of 2011-2019 provided by inclusive educational institutions for pupils and children of preschool age is analyzed. The importance of establishing "fundamental" secondary schools is substantiated, the dynamics of this process in Ukraine is presented. The organizational principles of inclusive resource centers' functioning as important institutions, which ensure the right for education to children aged 2 to 18 years are analyzed. The dynamics of involvement of teacher's assistants, psychologists, speech therapists, social workers, oligophrenopedagogist, defectologist is presented. In the course of survey conducted within the framework of Chernivtsi City educational seminar "Special child in regular school. Inclusive education" was determined that the attitude practitioners working in educational institutions is ambiguous and depends on their level of psychological and professional readiness. The main strategies of the effectiveness of inclusive education in Ukraine are determined.(original abstract)
20
Content available remote Ocena rynku pracy przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych
75%
Niniejszy artykuł poświęcony jest ocenie rynku pracy przez uczniów szkół ponad-gimnazjalnych. Artykuł ma charakter przeglądowy i przedstawia problem rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami ludzi młodych niebędących pracownikami (i niezwiązanych trwale z rynkiem pracy) a oczekiwaniami pracodawców na tle danych opisujących rynek pracy. Jednym ze źródeł wykorzystanych do przedstawienia oceny rynku pracy przez młodych ludzi jest raport Regionalnego Obserwatorium Łódzkiego Rynku Pracy pt. "Świadomość wyboru zawodu wśród uczniów szkół w województwie łódzkim". Grupę badaną stanowili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Dane zaczerpnięte z przeprowadzonych badań pozwoliły zaprezentować oczekiwania uczniów względem rynku pracy oraz poznać, jak objęta badaniem grupa respondentów postrzega rynek pracy. Wyniki badań przedstawiono na tle danych o bezrobociu w Polsce i województwie łódzkim ukazujących sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Zestawienie takie pokazuje spore rozbieżności. Wiedza o nich może pomóc w rozwiązywaniu aktualnego problemu niedopasowania kwalifikacyjnego osób młodych do wymagań pracodawców.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.