Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sztywność płac
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono analizę porównawczą giętkości realnych wynagrodzeń w Polsce i wybranych krajach OECD. Zgodnie z teorią optymalnych obszarów walutowych, giętkość ta ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia możliwości trwałej neutralizacji szoków asymetrycznych oddziałujących na gospodarki uczestniczące we wspólnym obszarze walutowym. Jest ona zatem jednym z podstawowych czynników określających bilans korzyści i kosztów związanych z przystąpieniem Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej. Przedstawione w artykule wyniki badań empirycznych pozwalają wyciągnąć wniosek, że po przystąpieniu do Unii Gospodarczej i Walutowej Polska może stać się jednym z tych krajów, które najdotkliwiej odczują skutki utraty autonomii polityki kursowej.
2
Content available remote Wage-setting Behavior in France: Additional Evidence from an Ad-hoc Survey
84%
We investigate the wage-setting behavior of French companies using an ad-hoc survey specifically conducted for this study. Our main results are the following. i) Wages are changed infrequently. 75% of firms change their wages once a year. Wage changes occur at regular intervals during the year and are concentrated in January and July. ii) We find a lower degree of downward real wage rigidity and nominal wage rigidity in France compared to the European average. iii) About one third of companies have an internal policy to grant wage increases according to inflation. iv) When companies are faced with adverse shocks, the latter are partially transmitted into prices. Companies also adopt cost-cutting strategies. The wage of newly hired employees plays an important role in this adjustment. (original abstract)
Celem artykułu jest skonfrontowanie prostego modelu rynku pracy typu neokeynesowskiego, obrazującego relację między zmianami płac realnych, zatrudnienia i produkcji, ze specyficznymi warunkami typowymi dla gospodarki Polski. W części empirycznej przeprowadzono weryfikację stylizowanych faktów charakterystycznych dla podejścia neokeynesowskiego, analizę impulse-response (na podstawie małego bezwarunkowego modelu VAR) oraz testy przyczynowości. (fragment tekstu)
Autorzy twierdzą, że zarówno w danych z przedsiębiorstw, jak i danych z badań ankietowych pracowników nominalna sztywność płac występuje. W danych wykorzystanych w niniejszym badaniu sztywność płac w dół jest relatywnie słaba. Jednakże ze względu na istotność oszacowań poszczególnych parametrów oraz wysoką wartość w poszczególnych sektorach gospodarki bank centralny nie powinien ich zdaniem lekceważyć tego zjawiska. Uwaga ta odnosi się zarówno do bieżących procesów inflacyjnych, jak i procesu akcesji Polski do strefy euro, gdzie elastyczność rynku pracy będzie odgrywała główną rolę przy sprowadzaniu gospodarki do równowagi w obliczu asymetrycznych szoków gospodarczych.
W pracy zbadano wpływ występowania sztywności nominalnych i realnych w gospodarce na charakter oddziaływania polityki fiskalnej. Potwierdzono hipotezę, że zarówno sztywności nominalne, jak i realne zwiększają siłę wpływu polityki fiskalnej na gospodarkę polską. W przypadku sztywności nominalnej cen uzyskano, że siła oddziaływania wydatków rządowych na PKB uzależniona jest od prowadzonej polityki pieniężnej. Natomiast w warunkach sztywności płac wysokość mnożników fiskalnych zależy od nachylenia krzywej podaży pracy. W pracy zbadano również dwa rodzaje sztywności realnych - brak dostępu do rynku kredytowego i występowanie przyzwyczajeń konsumpcyjnych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że ww. sztywności skutkują przede wszystkim silną dodatnią zależnością pomiędzy wydatkami rządowymi a poziomem konsumpcji. (abstrakt oryginalny)
Obecnie prawie wszystkie definicje stabilności cen stosowane przez banki centralne (ewentualnie stronę rządową) odnoszą się do dodatniej (niezerowej) stopy inflacji. Bardzo rzadko celem polityki pieniężnej jest inflacja zerowa - chociażby w ramach przedziału docelowej stopy inflacji. Świadczy to o tym, że optymalna stopa inflacji wcale nie jest zerowa. Jednym z argumentów potwierdzających tę tezę są sztywności płac nominalnych w dół. Istota oraz znaczenie zjawiska SPND zarówno dla wartości celu inflacyjnego, jak i działań z zakresu polityki gospodarczej zostało zarysowane w niniejszym opracowaniu. O ile stanowi ono logiczną, teoretyczną przesłankę realizacji dodatniego celu inflacyjnego, to jego empiryczna weryfikacja nie jest w pełni zadawalająca. Główną przyczyną tego jest mała liczba obserwacji dotyczących niskiej inflacji. To właśnie w tym obszarze SPND powinny odgrywać dużą rolę. Obecnie duża liczba gospodarek (w tym także gospodarka polska) wkracza w ten nowy i nieznany obszar funkcjonalny dla polityki gospodarczej. Konieczne jest jego poznanie i odpowiednie dostosowanie polityki gospodarczej. W szczególności ważne będzie dokładne zbadanie omawianego tutaj zjawiska SPND. Przede wszystkim pod kątem precyzyjnego określenia wartości celu inflacyjnego, tak aby był on na optymalnym dla gospodarki poziomie. (fragment tekstu)
Zadaniem opracowania jest ukazanie miejsca analizy rynku finansowego w strukturze programu badawczego nowej ekonomii keynesistowskiej. W pierwszej części rozważono pojęcie ceny realnej, nominalnej oraz sztywność płac. W drugiej części zaprezentowano elementy badań prowadzonych dla wyjaśnienia niesprzyjających zjawisk w warunkach sztywności ceny realnej na rynku.
Celem pracy jest empiryczna weryfikacja założenia o istnieniu sztywności płac nominalnych w modelach DSGE, estymowanych dla gospodarki polskiej. Weryfikacja ta została dokonana dzięki bayesowskiemu porównaniu modelu lepkich cen z modelem lepkich cen i płac, a także z ich rozszerzeniami na przypadek indeksacji. Podstawę porównania stanowiły kwartalne dane z lat 1995-2011, na podstawie których oszacowano każdy z analizowanych modeli. Następnie, dla każdego z nich obliczono gęstość brzegową oraz odniesiono je do siebie uzyskując czynnik Bayesa. Uzyskane wyniki dowodzą, że model lepkich płac i cen charakteryzuje się najlepszym dopasowaniem do analizowanej próby. Założenie indeksacji nie wpływało istotnie na dopasowanie modelu do danych zarówno w przypadku modelu o doskonale elastycznych, jak i lepkich płacach nominalnych. Ponadto porównanie funkcji reakcji na impuls pokazało, że model o lepkich cenach i płacach nominalnych implikuje inne, niż model lepkich cen, funkcje reakcji na impuls. Jednocześnie otrzymane oszacowania parametrów były w znacznym stopniu determinowane przez założenie sztywności nominalnej płac. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.