Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taksonomia statystyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszej pracy zaproponowano pewne nowe taksonomiczne procedury statystyczne jak również podano propozycje uzupełnienia znanych metod o elementy weryfikacji hipotez statystycznych. (fragment tekstu)
Przedstawiono zasady przekształcania skali nominalnej w porządkową oraz przekształcanie skali porządkowej w przedziałową. Na zakończenie omówiono przekształcenie skali nominalnej w przedziałową.
3
Content available remote Analiza zróżnicowania ubóstwa i wykluczenia społecznego w Unii Europejskiej
63%
Celem niniejszego opracowania jest wyodrębnienie za pomocą metod taksonomicznych grup pm1stw UE o podobnym stopniu zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Analiza zostanie przeprowadzona przy użyciu znanych i często stosowanych w badaniach empirycznych metod, opartych na podobieństwie taksonomicznym obiektów wielocechowych: metody Warda i metody k-średnich.
Sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnej gospodarce, ponieważ w istotny sposób wpływa na jej wzrost i rozwój. Początkowo był on niedoceniany, a jego rola w kolejnych latach miała znacznie się zmniejszać (Kaplan, 1954), dziś jednak, według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), stanowi ponad 90%, wszystkich przedsiębiorstw działających na świecie oraz 63% ogółu pracujących znajduje zatrudnienie w tym sektorze (Munro, 2013). Rola, jaką obecnie pełni sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, zmusza władze państw do stałego monitorowania i doskonalenia infrastruktury zarówno instytucjonalnej, jak i finansowej w celu poprawy warunków działania tych przedsiębiorstw (Mikołajczyk, Krawczyk, 2006) Kraje, w których podstawą jest gospodarka wolnorynkowa, charakteryzują się dużą swobodą przedsiębiorczości. Dominuje w nich własność prywatna, co pociąga za sobą istnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw jako narzędzia niezbędnego do prawidłowego rozwoju gospodarczego (Hozer, Markowicz, 2002). Liczne światowe badania nad sektorem MMŚP dowodzą, że przedsiębiorstwa te pełnią bardzo istotną rolę w gospodarce, wpływając na wzrost gospodarczy (Majewski, Kucharski, 2006; Mikołajczyk, Krawczyk, 2006). Celem opracowania jest ocena kondycji finansowej przedsiębiorstw sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz sektora dużych przedsiębiorstw w wybranych krajach UE. W opracowaniu dokonano uporządkowania wybranych krajów UE według wybranych cech przedsiębiorstw wykorzystując diagram Czekanowskiego (Czekanowski, 1913). (fragment tekstu)
The study analyses the possibility to measure the scale of disproportion in the development of the synthetic feature between spatial objects over a period of time on the basis of relativised values of diagnostic features. The study also proposes the construction of taxonomically relative indices of development according to the approach based on spatial median and it compares this approach with the classic approach proposed by Wydymus (2013). Both approaches are illustrated with a numerical example referring to the economic infrastructure in rural areas of the counties in Wielkopolskie Voivodeship.(original abstract)
Celem prezentowanego opracowania jest próba taksonomicznej analizy przestrzennego zróżnicowania poziomu rozwoju ekonomicznego polskich województw w latach 1995-2005. Do zbioru zmiennych opisujących kształtowanie się przestrzennego zróżnicowania poziomu ekonomicznego polskich województw włączono podstawowe zmienne opisujące sytuację na rynku produktu i na rynku pracy.(fragment tekstu)
Opracowanie ma na celu zaprezentowanie możliwości wykorzystania taksonomicznego miernika do oceny efektywności działania zakładów ubezpieczeń, które funkcjonują na polskim rynku w obszarze ubezpieczeń osobowych i majątkowych (dział II). Miernik oparty będzie wyłącznie na danych finansowych pochodzących ze sprawozdań finansowych publikowanych w Monitorze Polskim B. (fragment tekstu)
8
Content available remote Zastosowanie wybranych modeli tobitowych do opisu tygodniowej liczby godzin pracy
51%
Przedstawiono niektóre rodzaje modeli tobitowych oraz ich zastosowanie na polskim rynku pracy. Dokonano próby opisu liczby godzin przepracowanych w tygodniu przez zamężne kobiety w zależności od określonych cech badanych kobiet i ich współmałżonków. Zaprezentowany przykład zastosowania uwidacznia, że oszacowania parametrów modelu tobitowego typu I i II są różne od oszacowań parametrów modelu regresji wielorakiej. Analiza oparta jest na danych pochodzących z badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) dla II kwartału 2005 r. prowadzonego przez GUS.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.