Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tanie linie lotnicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Rewolucja na rynku przewozów lotniczych w Polsce stała się faktem. Sky Europe, Wizz Air, Air Polonia i inne tanie linie lotnicze mają zaledwie po 2-3 samoloty na połączenia z Polski i do Polski, ale wystarczyło to, by w tym roku przewiozły 1 mln osób. W najtrudniejszym roku w swojej historii LOT gwałtownie zaatakowany przez tanie linie zapowiada, że osiągnie zysk.
Forbes
|
2006
|
nr 5
32-33
Szef irlandzkiego przewoźnika wykorzystał kwietniową wizytę w Polsce, by pogrozić naszym polskim władzom lotniczym, poobrażać konkurentów i zażądać od polskiego rządu zmiany podejścia do budowy lotnisk. Mówił "W Europie poza nami nie ma innych tanich linii. Konkurenci są drożsi, a i tak działają na stratach, więc długo nie pociągną. W artykule Micheal O'Leary wypowiada się też o przyszłości Ryanairu, o przyszłości tanich linii, o lotnisku w Warszawie i o reklamach wykorzystująch wizerunki niepopularnych polityków. W ciągu pięciu lat biznes Ryanair się podwoi, średnia cena biletu spadnie z 40 do 20 euro. Docelową wizją formy jest udostępnienie podstawowej usługi przewozu lotniczego za darmo. Klienci będą płacić, ale za usługi dodatkowe- grę w kasynie, jedzenie i napoje na pokładzie, nadanie bagażu itd.
Przewozy lotnicze należą do jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi transportu. Wpływają na rozwój różnorodnych dziedzin gospodarki, wykorzystując przede wszystkim szybkość dotarcia do celu. Niejednokrotnie są również jedynym środkiem transportu mogącym dotrzeć w dane miejsce. Niezaprzeczalny jest także udział transportu lotniczego we wzroście liczby podróży, w tym turystycznych. Przełom w wykorzystaniu samolotów w turystyce nastąpił wraz z rozszerzeniem oferty przewoźników i dostosowaniem jej do potrzeb i możliwości podróżnych. W analizach rynku pasażerskiego transportu lotniczego wyróżnia się loty czarterowe polegające na wynajęciu od przewoźnika całego statku powietrznego lub jego części, jak również loty rozkładowe, funkcjonujące według ustalonego harmonogramu (rozkładu) podanego do publicznej wiadomości. W drugiej grupie z ww. wymienia się przewoźników tradycyjnych, tzw. sieciowych, skupionych wokół stowarzyszeń międzynarodowych takich jak np.: IATA, będących niejednokrotnie narodowymi liniami, oraz tzw. przewoźników niskokosztowych. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie głównych założeń działania przewoźników niskokosztowych w porównaniu z tradycyjnymi, wskazując na różnice, ale również pewne podobieństwa. W świetle powyższych rozważań dokonano analizy tanich linii lotniczych operujących z portu lotniczego Kraków Balice w zestawieniu z tradycyjnymi przewoźnikami. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wewnątrzkrajowe lotnicze połączenia kabotażowe w Europie
75%
Współczesny rozwój transportu lotniczego w państwach Unii Europejskiej odbywa się w warunkach pełnej liberalizacji rynku przewozów lotniczych i respektowania wszystkich dziewięciu wolności, co zaowocowało pojawieniem się zjawisk wcześniej niewystępujących. Należy do nich rozwój połączeń typu full cabotage. Aktualnie w obrębie państw UE połączenia o charakterze kabotażowym oferowane są głównie przez przewoźników niskokosztowych. Najwięcej krajowych połączeń kabotażowych jest w państwach Europy Południowej: we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji. Na mniejszą skalę połączenia kabotażowe obecne są w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce i Rumunii. Dominują trasy pomiędzy miastami znacząco oddalonymi lub położonymi na wyspach oraz miastami, pomiędzy którymi nie ma połączeń pociągami dużych prędkości. Wśród obsługiwanych portów dominują porty regionalne lub porty satelitarne dla dużych aglomeracji miejskich oraz porty położone w regionach atrakcyjnych dla rozwoju turystyki. Połączenia kabotażowe mają duży udział w rynku przewozów krajowych, zwłaszcza w tych państwach, gdzie dawni przewoźnicy narodowi mają stosunkową słabą pozycję (Włochy, Grecja, Polska, Rumunia). Połączenia kabotażowe najczęściej wypełniają luki w sieci połączeń i rzadko oferowane są na trasach między głównymi portami krajowymi, na których jest duża konkurencja pomiędzy przewoźnikami. Połączenia kabotażowe przyczyniają się do zwiększenia dostępności transportowej obszarów uznawanych do niedawna za peryferyjne.(abstrakt oryginalny)
This article investigates the applicability of blue ocean strategy in regard to low-cost airlines in the civil airline industry. To do so, the commercial offers of selected airlines were compared to validate any attempts to apply the blue ocean strategy concept. This is followed by examining the time limitation of the concept in a competitive environment and is illustrated by the changes in the industry for the past 30 years and a comparison of offers from similar companies. The third issue is the evaluation of the further contribution of blue ocean strategy when it is recognized as time-limited. The importance of first-mover advantage, which could be based on the ability to capture an economy of scale and advantageously shape the market, is also discussed. (original abstract)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie dwóch głównych rodzajów przewoźników na rynkach transportowych - tradycyjnych (narodowych) oraz niskokosztowych, następnie porównanie najbardziej istotnych aspektów ich funkcjonowania oraz pod-jęcie próby określenia dalszych kierunków zmian w strategiach działania tanich linii lotniczych.(fragment tekstu)
7
Content available remote Kierunki zmian na rynku niskokosztowych linii lotniczych
75%
Pojawienie się na rynku tanich przewoźników lotniczych poprawiło dostępność transportową wielu regionów Europy uznawanych wcześniej za peryferyjne. Celem artykułu była prezentacja rynku niskokosztowych przewoźników w Europie, poznanie preferencji dotyczących formy podróżowania tanimi liniami lotniczymi oraz stworzenie profilu użytkownika tanich linii lotniczych. Największym powodzeniem i niesłabnącą pozycją na rynku europejskim szczycą się Ryanair oraz EasyJet. Najsłabszą pozycję wśród pięciu najpopularniejszych linii na rynku europejskim odnotował WizzAir [www1]. Badania1 przeprowadzone w 2015 roku potwierdziły prezentowane tendencje. Wśród przewoźników wybieranych najczęściej zdecydowanie największym powodzeniem cieszyli się: Ryanair (46%) oraz WizzAir (42%). Wśród badanych najliczniejszą grupę stanowiły osoby podróżujące tanimi liniami 1-2 razy w roku - 35%, oraz rzadziej niż raz w roku (30%) - podróżujące głównie wakacyjnie. Najistotniejszymi powodami wyboru konkretnych linii lotniczych były: w pierwszej kolejności - cena biletu, a następnie siatka połączeń oraz położenie lotnisk. Aż 69% respondentów wśród osób podróżujących liniami niskokosztowymi potwierdziło, że od pojawienia się ich na polskim rynku zwiększyła się ich częstotliwość podróży(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest pokazanie jednego ze sposobów umożliwiających niskosztowym przewoźnikom lotniczym zachowanie rentowności i dalszy rozwój nawet w przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków rynkowych. Kiedy możliwości dalszego zwiększania efektywności ekonomicznej poprzez obniżkę kosztów działalności podstawowej czy też poprawę wydajności stają się bardzo trudne do realizacji, przewoźnicy lotniczy zaczynają odkrywać wartość tkwiącą w każdym kliencie, którego przewożą. Oferowanie klientowi dodatkowych usług oraz produktów, zarówno komplementarnych do przewozu lotniczego, a także zupełnie z nim niezwiązanych, staje się strategiczną dziedziną w działalności każdego przewoźnika lotniczego. W opracowaniu prezentuje się obecną sytuację na rynku, która wymaga od przewoźników nowych rozwiązań pozwalających im przetrwać. Ponadto, podjęto próbę zdefiniowania pojęcia "przychody pozabiletowe" oraz przedstawiono wyniki europejskich niskokosztowych przewoźników lotniczych w tym zakresie. Przedstawiono również podstawową systematykę tej grupy przychodów. Przewoźnicy lotniczy stanowią, segment firm bardzo wrażliwych na wahania koniunkturalne. W związku z tym obecnie doświadczane spowolnienie gospodarcze dotyka linie lotnicze na całym świecie. Według szacunków organizacji IATA straty przewoźników lotniczych przekroczą 11 mld USD w 2009 roku i prawdopodobnie w 2010 sięgną 4 mld USD1. Obecne straty spowodowane są głównie załamaniem popytu na usługi przewozu lotniczego w związku z recesją, która dotknęła główne gospodarki świata. (fragment tekstu)
Rynek transportu lotniczego po akcesji Polski do Unii Europejskiej odnotował bardzo dynamiczny rozwój, wyrażający się przede wszystkim rosnącą liczbą pasażerów. Wzrost liczby pasażerów spowodował równocześnie wzrost wartości współczynnika mobilności lotniczej społeczeństwa (WML). W artykule analizie poddano zmiany struktury współczynnika mobilności lotniczej społeczeństwa w Polsce w latach 2005-2015. Na podstawie analizy autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie kto (która z wyodrębnionych grup przewoźników) odpowiada za dynamiczny rozwój rynku lotniczego w Polsce oraz weryfikuje hipotezę badawczą, że na zmiany współczynnika mobilności lotniczej społeczeństwa w Polsce po 2004 r. (wzrost) największy wpływ miał rozwój na polskim rynku przewoźników niskokosztowych. Wyniki analizy nie pozwalają na jednoznacznie pozytywną weryfikację hipotezy badawczej, chociaż oddziaływanie tanich linii lotniczych na wzrost liczby pasażerów w Polsce w badanym okresie jest znaczące i nie podlega wątpliwości. Jako metody badawcze w pracy wykorzystano podstawowe miary statystyczne oraz wnioskowanie indukcyjne. Analizę oparto na dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego (liczba pasażerów).(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie barier rozwoju, które stanęły na drodze tanich linii lotniczych chcących działać w krajach Europy środkowo-Wschodniej. Kraje te formalnie zniosły ograniczenia w dostępie do przestrzeni powietrznej w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej, aczkolwiek działalność przewodników niskokosztowych nie mogła być w prosty sposób rozszerzona na nowe rynki. Opracowanie pokazuje, które z elementów modelu biznesowego mogły być zaadaptowane, a które nie, odnosząc następnie niekorzystne skutki poszczególnych barier rozwojowych do rentowności przewozów. Porównano również podstawowe elementy działalności przewodników z regionu z liderami rynkowymi. Przed 1987 rokiem europejski rynek lotniczy istniał w postaci rynków poszczególnych krajów, których funkcjonowanie regulowały krajowe przepisy. Pierwszy pakiet liberalizacyjny ogłoszony w grudniu 1987 roku ograniczył prawa władz krajowych w zakresie przewozów wewnątrz unijnych do sprzeciwu przy wprowadzaniu nowych taryf przez przewodników. Głównym założeniem drugiego pakietu, wprowadzonego w 1990 roku, było przyznanie wszystkim przewodnikom unijnym prawa do wykonywania połączeń lotniczych pomiędzy ich krajem macierzystym a jakimkolwiek innym krajem należącym do wspólnoty. Kolejny etap liberalizacji rozpoczął się w 1993 roku i dał przewodnikom unijnym swobodę wykonywania działalności na terenie wspólnoty. W chwili obecnej transport lotniczy jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki europejskiej, w którym zatrudnionych jest 3 min osób i który obsługuje ponad 700 min pasażerów rocznie. Linie lotnicze oraz lotniska zwiększają PKB Wspólnoty Europejskiej o 120 mld euro rocznie. Wzrost przewozów oraz spadek cen był w głównej mierze spowodowany rozwojem przewodników niskokosztowych, którzy w chwili obecnej posiadają ponad 33% udział w europejskim rynku przewozów lotniczych.(fragment tekstu)
Mianem taniego przewoźnika lotniczego lub też potocznie tanią linią lotniczą (ang. Low Cost Carrier, w skrócie LCC) można określić przewoźnika oferującego niskie ceny biletów przy jednoczesnym ograniczeniu dodatkowych usług związanych z przewozem [Kaliński 2002]. Przykładami takich ograniczeń mogą być np. brak bezpłatnych posiłków podczas lotu, brak możliwości rezerwacji miejsc czy brak podziału na klasy pasażerskie. Taki model działania pozwala zminimalizować koszty przewozu nawet o 60% [Doganis 2001]."Tani przewoźnicy" lotniczy rozpoczęli działalność w Polsce w 2003 r., jeszcze przed jej przystąpieniem do Unii Europejskiej. Już od 2004 r. ten rodzaj przewozów stał się bardzo popularny i dynamicznie się rozwijał. (fragment tekstu)
12
Content available remote Przychody pozabiletowe w transporcie lotniczym
75%
Zarządzanie przychodami (revenue management) oraz procedurą kształtowania cen to zagadnienia kluczowe dla sektora usług. Doświadczenia przewoźników lotniczych związane z zarządzaniem przychodami mogą być przykładem zwiększania zysków i budowania wartości firmy w czasach, gdy możliwości dalszego wzrostu produktywności i obniżki kosztów są bliskie wyczerpania. Posiadając ograniczone rezerwy finansowe i niewielkie możliwości dalszej obniżki kosztów eksploatacyjnych, przedsiębiorstwa działające w branży lotniczej zaczęły intensywnie poszukiwać metod działania, umożliwiających poprawę efektywności ekonomicznej, poprzez aktywizację podaży prowadzonej w ramach szerszego zakresu nowoczesnego wolumenu usług dodatkowych. W opracowaniu podjęto próbę zdefiniowania omawianego pojęcia, zaprezentowano genezę i istotę technik uzyskiwania przychodów pozabiletowych, przedstawiono systematykę tego rodzaju przychodów oraz wskazano na ich znaczenie w bilansie przewoźników działających w segmencie low cost. Przedstawiono również elementy systemu zarządzania przychodami, na które organizacje muszą położyć szczególny nacisk, aby prawidłowo wdrożyć przedmiotową koncepcję. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Tanie linie lotnicze a rozwój ruchu turystycznego na przykładzie Hiszpanii
75%
W artykule omówiono rolę transportu powietrznego - kluczową dla ostatnich dekad - w rozwoju turystyki. Podkreślono znaczenie tanich linii lotniczych. W skrócie przedstawiono rys historyczny rozwoju tego rodzaju transportu w turystyce. Podjęto próbę zdefiniowania zjawiska tanich linii lotniczych oraz modelu ich funkcjonowania. Następnie przeanalizowano ruch pasażerski tanich linii lotniczych w Hiszpanii. Wskazano najważniejsze kraje pochodzenia turystów, preferowane miejsca docelowe w Hiszpanii, a także najistotniejsze lotniska. Szczegółowo rozważono funkcjonowanie głównego elementu infrastruktury - hiszpańskich lotnisk; zaprezentowano je w kontekście przewozu pasażerów tanich linii lotniczych, motywacji turystów oraz ich preferowanych destynacji. Na potrzeby artykułu zaproponowano podział lotnisk ze względu na liczbę pasażerów tanich linii lotniczych, ich udział w rynku pasażerów, a także liczbę połączeń z poszczególnymi krajami i destynacjami. Dokładniej omówiono siedem najważniejszych lotnisk pasażerskich w Hiszpanii. Wnioski wskazują na istotną rolę tanich linii lotniczych w tworzeniu rynku turystycznego oraz na przyszłe perspektywy ich rozwoju przy uwzględnieniu potrzeb turystów podróżujących drogą powietrzną do Hiszpanii. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Artykuł poświęcony jest analizie strategii połączeń jedenastu europejskich niskokosztowych i hybrydowych linii lotniczych (między 2009 i 2014 rokiem), która koncentruje się na atrybutach przestrzennych (geograficznych). Dwuwymiarowy opis ewolucji połączeń sieci lotniczych zidentyfikował trzy z czterech możliwych przestrzennych strategii połączeń, za którymi podążały linie lotnicze: ekspansję, kurczenie się i kondensację - uwydatniając ekspansję jako strategię dominującą. Ryanair, jako rozwijająca się linia lotnicza, wzmocnił ponadnarodowy charakter swojej sieci (co zostało potwierdzone przez geograficzne rozprzestrzenienie) - jednak na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego rozszerzył swoją działalność najmniej spośród rozrastających się linii lotniczych. Wśród porównywanych linii tylko Ryanair zwiększył wykorzystanie potencjału łączności sieciowej. Miał też najniższy poziom koncentracji sieci, co potwierdza założenie o zdecentralizowaniu sieci typowym dla tanich przewoźników. Badawcze ustalenia potwierdzają konstatację, że oszczędności osiągane na drodze połączenia przestrzennego linii lotniczych grają decydującą rolę w konkurowaniu linii lotniczych, jako że ich działalność handlowa jest w zasadzie zdeterminowana przestrzennie.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rynek lotniczy w Polsce i na świecie. Światowe lotnictwo gnębią rosnące ceny ropy, zagrożenie terroryzmem i skutki wojny w Iraku. Natomiast w Polsce problemem jest które loty czarterowe przetrwają zimę.
Pierwsza polska tania linia lotnicza Air Polonia może mieć nowego właściciela. Rozmowy z nowym inwestorem, który ma przejąć 85 proc. udziałów w firmie są prowadzone od kilku miesięcy. Zainteresowanym jest spółka związana z jordańskim funduszem kapitałowym Crescent Venture Partners, znanym z inwestycji w tanie linie lotnicze w Azji.
W artykule przedstawiono tanie linie Volare, które z impetem zdobywają rynek, pasażerów i kapitał na dalszy rozwój. Linia, ta założona w 1998 roku z myślą o czarterach i tradycyjnych lotach pasażerskich, weszła na rynek tanich przelotów zaledwie rok temu.
Zaprezentowano ewolucję modeli funkcjonowania linii lotniczych, a następnie specyfikę hybrydowych linii lotniczych, które w swej działalności łączą cechy tanich i tradycyjnych przewoźników.
19
Content available remote Wartości dla klienta jako główny element modelu biznesu linii lotniczych Rynair
75%
Z transportu lotniczego korzysta coraz więcej osób a różnorodność oferty dostępnych przewoźników jest z roku na rok bogatsza i obecny rynek lotniczy zmienił się zdecydowanie w ostatnich latach. Dzisiejszego świata nie można już sobie wyobrazić bez lotnictwa zarówno cywilnego czy cargo. Potrzeba transportu nie tylko w celu wakacyjnym ale coraz częściej obowiązki służbowe czy wyjazdy na wydarzenia kulturalne, sportowe stały się dla wielu osób codziennością. Celem głównym badania jest analiza modelu biznesowego linii lotniczych Ryanair. Sformułowana hipoteza zakłada, że niższe cenny oferowanych usług są głównym czynnikiem budowania modelu biznesu i przewagi konkurencyjnej linii Ryanair. W celu badawczym przeprowadzono studium przypadku, zebrane dane pochodzą z analizy treści literatury, desk research oraz analizy SWOT. (abstrakt oryginalny)
W pierwszym półroczu 2004 r. polskie lotniska obsłużyły o 20% (ponad 600 tys.) pasażerów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Analitycy uważają, że to dopiero początek gwałtownego wzrostu popularności przewozów lotniczych w naszym kraju. Przyczyną zwiększenia się ruchu lotniczego jest przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz obniżka cen wynikająca z pojawienia się konkurencji w postaci tanich linii, z których usług zaczęli korzystać klienci, którzy nigdy wcześniej nie latali (tylko co trzeci pasażer tanich linii korzystał kiedykolwiek z usług przedsiębiorstwa lotniczego). Przewoźnicy niskokosztowi stanowią jeszcze niewielką część rynku lotniczego w Polsce. Obecnie przewożą nie więcej niż 10% pasażerów. Według ekspertów, rynek przewozów osobowych będzie się upodabniał do rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że za kilka lat udział tanich przewoźników w polskim rynku przekroczy 30%. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.