Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 173

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tariffs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Przedstawiono główne kierunki zmian w czeskim prawie celnym: zwiększenie uprawnień organów celnych, dostosowanie prawa celnego, współpracę organów celnych i finansowych.
Przedstawiono przepisy celne zgodnie z Rozporządzeniem EWG nr 918/83, dotyczące ustanowienia wspólnotowego systemu zwolnień celnych. Określono w nim przypadki, w których ze względu na szczególne okoliczności można udzielić zwolnienia z należności przywozowych przy dopuszczeniu do wolnego obrotu towarów. Podano treść tego rozporządzenia.
Od stycznia można sprowadzać do Polski niektóre towary, nie płacąc całości lub części cła. Obcokrajowcom oraz ich polskich kontrahentom wolno następnie z tych rzeczy korzystać. Warunek: z wyjątkiem zwykłego zużycia, pozostaną one w niezmienionym stanie i po pewnym czasie wyjadą z powrotem za granicę.
Rok 1998 będzie kolejnym rokiem liberalizacji poziomu obciążeń celnych w Polsce. Stan ten wynika przede wszystkim z uwarunkowań zewnętrznych Polski, wyrażających się w postępującej integracji Europy. Polityka celna jest w przeważającym stopniu zdeterminowana traktatami zawartymi przez Polskę.
Obrotem towarowym z zagranicą jest - w ujęciu art.2 p.3 prawa celnego - przywóz towarów z zagranicy, wywóz towarów za granicę oraz przewóz towarów przez polski obszar celny, niezależnie od sposobu ich przemieszczania przez granicę Polski. Podmiotem dokonującym obrotu towarowego z zagranicą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka nie posiadająca osobowości prawnej, działająca na własny rachunek i we własnym imieniu.
Przyjęcie przez Polskę dorobku prawnego Wspólnoty Europejskiej w zakresie wspólnej polityki handlowej oznacza, że Polska stanie się stroną wszystkich międzynarodowych umów celnych i handlowych, zawartych przez Wspólnotę, które konstytuują system jej kontaktów z partnerami gospodarczymi. (fragment tekstu)
7
Content available remote W obliczu wyzwań - pół wieku funkcjonowania unii celnej w Unii Europejskiej
100%
Unia celna jest jednym z najwcześniejszych i najważniejszych osiągnięć Unii Europejskiej. Jubileusz pięćdziesięciolecia jej istnienia należy uznać za znaczący fakt w historii Unii Europejskiej i dobry moment do refleksji nad jej rolą i znaczeniem. Celem artykułu jest zidentyfikowanie najważniejszych osiągnięć europejskiej unii celnej a zarazem zastanowienie się nad jej przyszłymi zadaniami. Zastosowana metodologia sprowadza się do analizy opisowej, poprzedzonej przeglądem źródeł literaturowych i aktów unijnego prawodawstwa wtórnego. Przeprowadzone rozważania pozwoliły wysunąć wniosek, że ponad pięćdziesięcioletnia historia unii celnej pokazuje, że system celny funkcjonujący w jej ramach, z powodzeniem wypełniał swoje funkcje, szybko dostosowując się do nowych zadań i coraz większych wymagań. Dalszy rozwój unii celnej jest niezwykle ważny i wymaga elastyczności i sprawności w działaniu.(abstrakt oryginalny)
System refundacji eksportowych towarów przetworzonych nieobjętych załącznikiem nr 1 do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, tzw. non-annex I - jest systemem refundacji przyznawanych dla składników produktów podstawowych zawartych w produktach przetworzonych na terytorium UE, a następnie wywożonych. Refundacja eksportowa jest formą dopłaty, która pokrywa, częściowo lub całkowicie, różnicę między wysokością cen produktów na rynkach światowych oraz na rynku wewnętrznym UE.
Główną przesłanką negocjowania umów o wolnym handlu nowej generacji, o których mowa w strategii rozwoju wspólnej polityki handlowej Unii Europejskiej z 2006 r. jest kryterium ekonomiczne (potencjał rynku, wzrost gospodarczy) w doborze potencjalnych partnerów handlowych oraz de facto odejście od multilateralizmu na rzecz bilateralizmu. Pierwsza umowa handlowa tego typu zawarta przez Unię Europejską z Koreą Południową dobrze wpisuje się w ten schemat. Korea jako dynamicznie rozwijające się państwo azjatyckie, jest ważnym partnerem handlowym UE. Celem artykułu jest ukazanie genezy, głównych postanowień oraz znaczenia umów handlowych nowej generacji zawieranych przez Unię Europejską z państwami trzecimi. W badaniach empirycznych posłużono się pierwszą taką umowę podpisaną przez UE - z Koreą Południową. Ze względu na ograniczoną objętość artykułu, w analizie znaczenia porozumienia dla unijno-południowokoreańskich relacji handlowych ograniczono się do obrotów towarowych. (abstrakt oryginalny)
Produkty rolne wytwarzane w UE w większości są drogie i niekonkurencyjne na rynku światowym. Dlatego też eksporterzy z UE otrzymują dopłaty za ich wywóz, aby zmniejszyć różnicę między wyższą ceną wspólnotową a ceną światową. Eksporterzy z krajów UE otrzymują rocznie ok. 6 mld euro dopłat z budżetu unijnego. Dopłaty wywozowe wypłacane są na podstawie licencji i zgłoszenia wywozowego przez krajową agencję płatniczą. W celu nadzoru na prowidłowością stosowania dopłat eksportowych produktów rolnych, służby celne państw członkowskich UE przeprowadzają rocznie ponad 100 tys. kontroli w tym zakresie.
Określenie zasięgu terytorialnego WE na potrzeby podatku akcyzowego pozwala rozstrzygnąć o sposobie rozliczeń podatkowych w przypadkach: eksportu, importu, nabycia czy dostawy wewnątrzwspólnotowej, a w przypadku obszaru celnego stosowany jest Wspólnotowy Kodeks Celny. Wyłączenia terytorialne są spowodowane uwarunkowaniami historycznymi i dotyczą niewielkich obszarów, które mają ograniczone znaczenie gospodarcze dla Wspólnoty. Terytoria wyłączone z zakresu stosowania zharmonizowanych podatków i prawa celnego nie zawsze się pokrywają, co może nieraz stwarzać problemy ze stosowaniem prawa wspólnotowego.
Przedstawiono rys historyczny oraz sytuację obecną i kierunki rozwoju polityki celnej.
W artykule podjęto próbę charakterystyki formalnych i nieformalnych barier wejścia na rynki arabskie dla polskich eksporterów. Problemem badawczym w poniższym artykule jest wpływ uwarunkowań rynkowych podczas wejścia polskich przedsiębiorstw na rynki krajów arabskich. Badania opierają się na źródłach wtórnych, pochodzących z baz danych Głównego Urzędu Statystycznego, Eurostatu, MarketData Base, baz danych Światowej Organizacji Handlu. Praca oparta jest na literaturze przedmiotu oraz analizie dostępnych danych. W pierwszej fazie artykułu został scharakteryzowany rozwój polskiego eksportu na rynki krajów arabskich. W późniejszych etapach artykułu opisano różne rodzaje barier wejścia. W krajach arabskich nadal występują znaczące obostrzenia w handlu zagranicznym. Część krajów otworzyła się na rynki zachodnie, jednakże uwarunkowania kulturowe nadal nie pozwalają na całkowitą liberalizację w handlu, np. system certyfikatów halal. Najważniejszym wnioskiem płynącym z pracy jest to, że kraje arabskie, do niedawna niedoceniane, stały się rynkiem atrakcyjnym również dla polskich eksporterów. Inwestorzy, pomimo różnic kulturowych oraz obecnych barier handlowych i pozahandlowych poznają cechy charakterystyczne rynku i decydują się na eksport lub handel na tamtejszym rynku. Dodatkowo w krajach arabskich inwestować mogą producenci rozmaitych branż, ponieważ w niewielu tylko przypadkach ograniczenia są znaczne. Wyjątkiem jest chociażby tytoń, na który cło jest wysokie w wielu krajach arabskich i może zniechęcać eksporterów. (abstrakt oryginalny)
Wspólnotowy system powszechnych preferencji taryfowych - GSP (Generalized System of Preferences) jest najbardziej obszernym i najważniejszym systemem preferencji dostępnym dla krajów rozwijających się. Nowym systemem GSP objętych zostało 178 niezależnych państw i terytoriów, które tego najbardziej potrzebują , szczególnie kraje małe, wyspiarskie, bez dostępu do morza i o niskim stopniu dywersyfikacji gospodarczej. Podstawowym celem zmian wprowadzonych przez zmodyfikowany GSP Unii Europejskiej jest uproszczenie warunków preferencji handlowych i zapewnienie ich większej stabilności i przejrzystości.
Porty morskie, jako ważne elementy międzynarodowych i krajowych systemów transportowych, stanowią atrakcyjne miejsca dla prowadzenia różnorodnej działalności gospodarczej, związanej głównie z obsługą ładunków oraz przewożących je środków transportu (a także pasażerów). Od najdawniejszych czasów były też ośrodkami atrakcyjnymi dla lokowania działalności handlowej. Instytucjami związanymi z realizacją funkcji handlowej portów są wolne obszary celne. Celem artykułu jest przedstawienie ich jako miejsc szczególnie sprzyjających rozwojowi handlu międzynarodowego, oferujących liczne korzyści i udogodnienia, a w szczególności zaprezentowanie trzech tego typu obiektów od połowy lat 90. XX wieku nieprzerwanie funkcjonujących w polskich portach morskich. (abstrakt oryginalny)
Polska, jako kraj członkowski Światowej Organizacji Handlu (WTO), dostosowała się do wszystkich ogólnych uzgodnień przyjętego podczas negocjacji rolnych Rundy Urugwajskiej Porozumienia o rolnictwie. Oznacza to zamianę instrumentów pozataryfowych na stawki celne, związanie i redukcję ceł na artykuły rolne, ustalenie kontyngentów minimalnego i bieżącego dostępu do rynku. Ocena stopnia realizacji przez Polskę tych zobowiązań oraz określenie zmian w warunkach dostępu do rynku w dotychczasowym okresie obowiązywania Porozumienia tj. w latach 1995-1999 jest przedmiotem poniższej analizy.(abstrakt oryginalny)
Zabezpieczenie majątkowe stanowi zabezpieczenie należności celnych oraz podatkowych i jest formą ochrony interesów skarbu państwa. Jest też alternatywną formą w stosunku do zabezpieczenia towaru do czasu uiszczenia należności.
Celem niniejszej analizy jest zbadanie zmian obciążenia celnego artykułów rolnych importowanych do Polski w wyniku członkostwa Polski w Unii Europejskiej, przeanalizowano też najważniejsze pozycje polskiego importu rolnego oraz wielkość ich obciążenia celnego.
Omówiono ustawodawstwo wspólnotowe dotyczące systemu sprzedaży wolnocłowej, w tym podstawy prawne dotyczące podatku VAT i podatku akcyzowego. Przedstawiono w jaki sposób zmiany wprowadzone w systemie sprzedaży wolnocłowej w Unii od połowy 1999 roku wpłynęły na poziom zatrudnienia wewnątrz Unii oraz na turystykę.
Przedstawiono podstawy prawne ustawodawstwa celnego i strukturę Kodeksu Celnego Wspólnot Europejskich. Przybliżono krajowe ustawodawstwo celne.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.