Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taryfa energetyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Purpose - The world is undergoing a dramatic shift in climate conditions. A heated debate is on-going over what measures to take in order to overcome the global-warming-related temperature increase, now more than 2 degrees centrigrade. The article tries to evaluate the contribution of the feed-in tariff (FIT) and the price of components for solar plants to the accumulation of new solar capacities in Germany, with the aim of determining the reasons for a drastic decline in the new capacities, observed since 2012. Methodology - An autoregressive integrated moving average (ARIMA) is used with the new PV Capacities as a dependent variable and component prices and feed-in-tariffs as independent variables. Data from German Federal Network Agency is used. Findings - The statistical analysis shows a significant effect of component prices (in EUR per watt) and the value of the FIT (in EUR) on the New PV Capacities. As Germany has not reached the postulated yearly increase rate of New PV Capacities of 2500 MW since 2014 (EEG, 2017), new approaches are necessary to overcome this situation. (original abstract)
W artykule proponowano metodologię tworzenia modelu łączącego równowagę ceny i wielkość produkcji energii elektrycznej, biorąc pod uwagę zielone i tradycyjne źródła produkcji energii elektrycznej na przykładzie Ukrainy. Na podstawie przewidywanych cen i wielkości produkcji energii elektrycznej w 2021 r. rozważono model dywersyfikacji źródeł energii elektrycznej, który bierze pod uwagę minimalizację środków budżetowych i ryzyko produkcji energii elektrycznej z odpowiednimi ograniczeniami dotyczącymi różnych rodzajów energii elektrycznej i ich wpływu na minimalizację ceny dla użytkownika końcowego. Badania wykazały, że ważnymi czynnikami tworzenia cen energii elektrycznej są wskaźniki kosztów i wielkości produkcji, dystrybucji i transportu energii elektrycznej konsumentom, co w dużej mierze zależy od sposobu tworzenia i dalszego rozwoju rynku energii w Ukrainie. Ponadto połączenie tradycyjnej i nietradycyjnej energii elektrycznej ma ogromne znaczenie, jednocześnie minimalizując ryzyko i ograniczenia budżetowe. Bilansowanie systemu generacji energii elektrycznej z różnych źródeł nie tylko pomoże zoptymalizować długoterminowe ceny energii elektrycznej i zminimalizować taryfy dla użytkownika końcowego, ale pozwala również na zaplanowanie zysku w formie długoterminowego zwrotu z inwestycji. Analiza wyników wykazała, że optymalny podział produkcji energii umożliwia uzyskanie zasobów energetycznych w wymaganej wielkości przy niższych kosztach zakupu i przy minimalnym ryzyku. (abstrakt oryginalny)
Obserwowane w ostatnim czasie dynamiczne zmiany na globalnych rynkach paliw kopalnych oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla mają znaczący wpływ na sektory energetyczne. Fluktuacje te wpływają także na rynki ciepła systemowego, gdzie węgiel i gaz ziemny nadal pozostają dominującymi nośnikami energii pierwotnej w wielu krajach europejskich. Rynki ciepła systemowego różnią się od rynków innych produktów ze względu na ich lokalny charakter i wymagania związane z transportem i dystrybucją. W związku z tym, w zależności od kraju, mogą one funkcjonować w różnych modelach rynkowych oraz mieć odmienne polityki kształtowania cen. W związku z powyższym, niniejszy artykuł ma na celu przegląd i analizę obecnych modeli rynkowych oraz regulacji kształtowania cen w kontekście cen na wybranych rynkach ciepła systemowego. Głównym celem jest przeprowadzenie dogłębnej analizy największych rynków w Polsce i porównanie wyników z sąsiadującymi państwami, tj. z Czechami, Słowacją, Litwą, Łotwą, Estonią i Niemcami. Polska została wybrana jako przykład ze względu na znaczną zależność od paliw kopalnych i podatność na obecne fluktuacje cen na rynkach międzynarodowych. Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że Polska ma jeden z najbardziej uregulowanych rynków ciepła sieciowego, a regulacje te mogą wpływać na rentowność firm ciepłowniczych. W celu wypracowania zachęt dla potencjalnych inwestorów i obecnych przedsiębiorstw ciepłowniczych do rozwijania zrównoważonych i niskoemisyjnych systemów ciepłowniczych, rekomendowane jest rozważenie możliwości zwiększanie częstotliwości formułowania i zatwierdzania taryf ciepłowniczych(abstrakt oryginalny)
4
100%
Celem artykułu jest ukazanie problematyki zatwierdzania i stosowania taryf energetycznych. Zaprezentowane zostaną zagadnienia stosowania taryf w okresie przejściowym oraz dopuszczalności wymierzenia kary pieniężnej za zbyt późne złożenie przez przedsiębiorstwo energetyczne wniosku o zatwierdzenie taryfy przez Prezesa URE. Punkt wyjściowy prowadzonych rozważań stanowi wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. III SK 6/15. Teza artykułu sprowadza się do stwierdzenia, że przy rozpatrywaniu administracyjno-prawnych kwestii zatwierdzenia taryfy energetycznej przez Prezesa URE podstawowe znaczenie powinien mieć antymonopolowy charakter tego instrumentu. W opracowaniu zostały zastosowane metody: dogmatyczno-prawna oraz analityczno-syntetyczna. W pierwszej kolejności z dostępnych materiałów zostały wybrane elementy kompatybilne z omawianym tematem, w drugiej została dokonana analiza semantyczna, komparatystyczna oraz strukturalna. (abstrakt oryginalny)
5
84%
After the introduction of the Energy Law in 1997, many enterprises started to operate in the power industry, which is translated into the electricity prices competitiveness. The further household tariff extension with more expensive rates at peak times, and favorable lower rates during the night and off-peak hours, did not result significantly change among users belonging to the most generic household tariff G11 with a single electricity rate per KWh (Kilowatt hour) regardless time of use. The article analyzes the electricity purchase and supply costs of the largest households group belonging to G11 tariff and simulates the effectiveness of moving from existing tariff group to the offered competitive tariff according to electricity suppliers. (original abstract)
Podstawowym obowiązkiem wynikającym z Prawa energetycznego, kształtującym rynek detaliczny sprzedaży energii elektrycznej, jest przedstawianie przez sprzedawców taryf na dany rok do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. W jego kompetencjach leży także zwolnienie z tego obowiązku, jeżeli stwierdzi, że przedsiębiorstwo działa w warunkach konkurencji. Obecnie tym obowiązkiem objęci są tylko tzw. "sprzedawcy zasiedziali" w zakresie sprzedaży energii odbiorcom końcowym będącym gospodarstwami domowymi. W 2024 r. dojdzie do uwolnienia tego segmentu sprzedaży w sektorze gazowym, podczas gdy taka data nie została wyznaczona dla dostaw energii elektrycznej. Przygotowania do uwolnienia cen na rynku detalicznym energii elektrycznej trwają od ponad 20 lat. Prawo energetyczne nie jest precyzyjne, jeśli chodzi o formę zwolnienia z art. 49 u.p.e., uznanie konkurencyjności rynku również pozostawia szerokie pole interpretacyjne dla organów administracji i sądów, w związku z czym w tym okresie można było spotkać się z różnymi ocenami faktycznych przesłanek do zwolnienia. Wdrożenie założeń projektu nowelizacji Prawa energetycznego w zakresie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii opartego o instalację liczników zdalnego odczytu oraz implementację dyrektywy 2019/944 wchodzącej w skład Pakietu Czysta Energia dla Wszystkich Europejczyków stanowi okazję do rozstrzygnięcia tej kwestii.(abstrakt oryginalny)
7
84%
Celem pracy był wybór optymalnej grupy taryfowej dla oczyszczalni ścieków ze względu na minimalizację rocznych kosztów zakupu energii elektrycznej przez odbiorcę. Cel pracy zrealizowano na podstawie badań własnych wykonanych w rozdzielni nN, z której był zasilany analizowany Zakład Usług Komunalnych oraz informacji dotyczących wielkości zużycia energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach rocznego okresu badań. Zgromadzone informacje pozwoliły na przeprowadzenie symulacji rocznych kosztów opłat za energię elektryczną po wyborze przez odbiorcę dostępnych grup taryfowych. Z przeprowadzonych symulacji wynika, że dla badanego zakładu ekonomicznie uzasadniony jest wybór grupy taryfowej C12a. Zaobserwowano bowiem, że w strefie szczytowego obciążenia dla badanej taryfy zużywane jest zaledwie 25% energii elektrycznej, co pozwala na obniżenie rocznych kosztów opłat za energię o prawie 12 tys. PLN, tj. o 12%. Alternatywą może być wybór grupy taryfowej C21 z jednoczesnym zwiększeniem mocy umownej do 45 kW. Wybór tej grupy taryfowej spowoduje obniżenie rocznych kosztów opłat za energię elektryczną o ponad 4 tys. PLN i dodatkowo zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia kar za przekroczenie wartości mocy umownej.(abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych zagrożeń, przed jakim stoi od wielu lat polska gospodarka, jest bez wątpienia bariera energetyczna. Jej ostrość wynika zarówno z naturalnych uwarunkowań, jak i z błędów popełnionych w zarządzaniu przemysłem wydobywczym i energetycznym oraz z niewłaściwego kierowania całą gospodarką narodową. Pierwotne źródła bariery energetycznej tkwię w jednostronności krajowego bilansu energetycznego, która implikuje teraz i w przyszłości wysokie koszty zaopatrzenia gospodarki narodowej i ludności w paliwa i energię, Przewagę węgla w bilansie wymusza wysokie nakłady inwestycyjne nie tylko w górnictwie węglowym, lecz nakłady w infrastrukturze energetycznej, zwłaszcza w źródłach energii elektrycznej i cieplnej na paliwa stałe.
Celem artykułu jest przetestowanie hipotezy, czy wysokie taryfy prowadzą do wysokiej efektywności dostawców energii elektrycznej. Autorzy testują tę hipotezę na przykładzie 29 ukraińskich dystrybutorów energii elektrycznej. Korzystając z analizy obwiedni danych i współczynników korelacji, grupując wyniki super efektywności, autorzy stwierdzili, że w większości regionów Ukrainy wzrost taryf nie prowadzi już do wzrostu efektywności. Wskazuje to na słabość polityki taryfowej w większości przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej. Analiza pokazała, że rosnące taryfy mogą spowodować spadek przychodów, dochodu netto i wzrost zobowiązań. Nie pozwala to firmom zajmującym się dystrybucją energii na zapewnienie wysokiej efektywności. Poza tym, pomimo pewnej poprawy wyników finansowych większości firm, cała branża dystrybucji energii elektrycznej na Ukrainie jest nierentowna. Jednak wysoki odsetek inwestorów zagranicznych w tej branży wskazuje na duży potencjał wzrostu efektywności ukraińskich firm energetycznych. Kontrola rządu nad spółkami dystrybucyjnymi energii elektrycznej częściej zapewnia średnią efektywność, podczas gdy zarządzanie przez inwestorów zagranicznych daje często wysoką efektywność. Brak głównego właściciela i obecność pakietów blokujących u któregokolwiek inwestora (rządowego, krajowego lub zagranicznego) ma negatywny wpływ na efektywność spółek energetycznych. Chociaż przypadek ogranicza się do jednego kraju i 29 firm, to badanie może służyć jako model do szerszego testowania hipotezy badawczej na innych rynkach i w innych krajach. (abstrakt oryginalny)
Konstrukcja taryf energii elektrycznej jest regulowana przez przepisy branżowe. Zważywszy na złożony łańcuch tworzenia wartości, od wytworzenia po sprzedaż energii elektrycznej, koszty generowane w każdym ogniwie tego łańcucha są ostatecznie przenoszone do taryf energii. Zaletą obowiązujących przepisów jest ograniczanie nadmiernych wzrostów cen energii elektrycznej poprzez kwalifikowanie uzasadnionych kosztów. Mankamentem jest jednak to, że historycznie ponoszone koszty są generalnie uwzględniane w taryfach obowiązujących w kolejnych latach. Przy tym bierze się pod uwagę istniejący poziom inflacji, planowane nakłady inwestycyjne, a także antycypowane koszty zaangażowanego kapitału.(abstrakt oryginalny)
Celem badania jest opis sytuacji w systemie taryf gwarantowanych ("zielonych") na Ukrainie. Omówiono podstawowe cechy wyróżniające i braki w porównaniu z ustawodawstwem krajów europejskich. W tym celu dokonano analizy ustaw Ukrainy w tej sferze oraz danych uzyskanych z takich stron internetowych, jak Eurostat i Ernst&Young Global Limited Company. Dokonano analizy podstawowych braków ustawodawstwa ukraińskiego w systemie taryf gwarantowanych. Najważniejsze z nich są następujące: 1) przepis dotyczący lokalnego komponentu w systemie taryf ulgowych; 2) zbyt wysokie stawki taryf ulgowych na energetykę słoneczną na Ukrainie w porównaniu z krajami europejskimi; 3) niedostateczna uwaga zwracana na kwestię wykorzystania odnawialnych źródeł energii wytworzonych z biomasy. W roku ubiegłym wprowadzono pewne ulepszenia w tych dziedzinach, ale zaczną one działać głównie tylko do roku 2017. Obecnie na Ukrainie istnieje wiele przeszkód w tworzeniu odnawialnych źródeł energii, ale głównymi są te o charakterze politycznym. Lepsze możliwości dla rozwoju odnawialnych źródeł energii może zapewnić jedynie środowisko konkurencyjne. Tylko w taki sposób Ukraina stanie się energetycznie efektywnym współczesnym państwem. (abstrakt oryginalny)
Tematyka artykułu dotyczyła podjętych działań regulacyjnych w sektorze elektroenergetyki. Celem tych procesów było wprowadzenie do energetyki elementów konkurencji dla poprawy efektywności sektora i obniżki cen energii. Zasadniczymi przesłankami regulacji w energetyce jest dążenie do ograniczenia siły rynkowej monopolu naturalnego, zapewnienie powszechności świadczenia usług dostarczania energii po rozsądnej cenie. Pierwsza część artykułu poświęcona została omówieniu przesłanek mechanizmów regulacyjnych w sektorze elektroenergetycznym. Podstawy prawne do podjęcia tych działań w Polsce stworzyło Prawo energetyczne, uchwalone 10 kwietnia 1997 roku. Natomiast w drugiej części przedstawione zostało jedno z najważniejszych zagadnień regulacji - taryfowanie, czyli regulacja ekonomiczna, rozumiane jako proces ustalania czy budowy taryfy przez przedsiębiorstwo energetyczne, a następnie zatwierdzenie jej przez organ regulacyjny.
Przedmiotem referatu jest restrukturyzacja polskiego systemu elektroenergetyki w kontekście jego integracji z UCPTE. Przedstawiono kierunki reform elektroenergetyki, tendencje rynku europejskiego w zakresie decentralizacji i demonopolizacji tego sektora, decentralizację zarządzania elektroenergetyką i demonopolizację w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce, problem cen i taryf zgodnie z zaleceniami Komisji Wspólnot Europejskich z 1994 roku, a także narzędzia stosowane w krajach UE i w Polsce w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.