Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 152

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax Code
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem artykułu jest omówienie i ocena rozwiązań ustawowych dotyczących unikania opodatkowania w polskim prawie. Metodyka badania opiera się na analizie aktów prawnych oraz literatury dotyczącej problematyki opodatkowania. Hipoteza badawcza brzmi następująco: Klauzula dotycząca unikania opodatkowania jest zgodna z intencją państw członkowskich, Dyrektywą Rady 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r., dążących do ustalania wspólnych zasad działalności gospodarczej, i stanowi dobre podstawy do uszczelniania polskiego systemu podatkowego. Artykuł składa się z trzech części merytorycznych. Pierwsza dotyczy konieczności i istoty wprowadzenia regulacji ustawowych związanych z przeciwdziałaniem unikania opodatkowania. W części drugiej poruszono kwestię dopuszczalnych granic legalnego opodatkowania. Kolejny fragment poświęcony jest skali zjawiska unikania opodatkowania w Polsce.(fragment tekstu)
W praktyce w toku sporów prowadzonych pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, w sytuacjach gdy decyzja podatkowa zostaje wyeliminowana z obrotu prawnego także w związku z przedawnieniem zobowiązania podatkowego, organy podatkowe - odmawiając wypłaty oprocentowania od należnej podatnikowi nadpłaty - próbują lansować tezy zastanawiające, oparte na fragmentach jednego przepisu ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - bez szerszego rozważenia, jakie funkcje spełnia oprocentowanie nadpłaty. Niestety, niekiedy tego typu konstrukcje spotykają się z uznaniem w orzecznictwie sądów administracyjnych. Dlatego warto przyjrzeć się problemowi oprocentowania nadpłaty powstałej w związku z uchyleniem decyzji organu podatkowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problemów związanych ze stosowaniem regulacji dotyczących urzędowych interpretacji prawa podatkowego. Autor nie zgadza się z poglądem sądów administracyjnych, że nie jest możliwe składanie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej, które zawierałyby wariantywny opis przewidywanej operacji gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Glosa dotyczy budzącego wątpliwości w doktrynie problemu stosowania przepisów klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w aspekcie intertemporalnym. Autor glosy nie zgadza się z przedstawionym w orzeczeniu poglądem, że przepisy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania mogą być każdorazowo stosowane do korzyści podatkowych osiągniętych na skutek czynności podjętych w stanie prawnym sprzed nowelizacji. Rozumienie reguły międzyczasowej w ten sposób może bowiem prowadzić do prawnej rekwalifikacji na niekorzyść podatnika faktów prawnych w zamkniętych już sytuacjach prawnych, co nie daje się pogodzić z konstytucyjną zasadą nieretroakcji prawa. W opinii autora nie można in abstracto ani wykluczyć, ani dopuścić stosowania przepisów klauzuli do stanów faktycznych z elementem dawnym. Badanie dopuszczalności retrospektywnego stosowania przepisów Ordynacji podatkowej powinno się bowiem odbywać ad causam, na gruncie konkretnych stanów faktycznych.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest wykazanie różnic w uregulowaniu pozycji prawnej osób trzecich oraz następców prawnych na gruncie obowiązującej ustawy - Ordynacja podatkowa oraz projektu Nowej Ordynacji podatkowej. Celem ubocznym jest wskazanie wad i błędów w uregulowaniu tych zagadnień na gruncie obowiązującej ustawy - Ordynacja podatkowa. W opracowaniu jako metodę badawczą zastosowano krytyczną analizę przepisów art. 107-118 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz art. 249-273 i art. 274-293 NOP. Wykazano wiele wad i błędów w uregulowaniu omawianych zagadnień na gruncie obowiązującej ustawy - Ordynacja podatkowa. Wskazano także, które z uregulowań projektu NOP mogą służyć do trafniejszej wykładni przepisów obowiązującej ustawy.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ostatnie zmiany w ordynacji podatkowej i w organizacji Urzędów Skarbowych. Sprawiają one, że narasta liczba potencjalnych pól do nadużyć. Zdaniem autora tym ważniejsze staje się patrzenie urzędnikom US i inspektorom kontroli skarbowej na ręce.
W artykule przedstawiono subiektywny wybór najistotniejszych zmian w przepisach Ordynacji podatkowej, z których większość wejdzie w życie z początkiem 2016 r. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istniejących trudności związanych z wykładnią treści art. 199a § 3 Op, a przede wszystkim wskazanie na praktyczne rozwiązania i przypadki zastosowania powołanego przepisu. Przepis ten dotyczy trzech zagadnień: ustalenia treści czynności prawnej skutków podatkowych w wypadku pozorności czynności prawnej wystąpienia do sądu o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa
Income tax is a major component of state revenues, earmarked to finance the services provided by the government. Income taxes have a significant impact, among other things, on economic growth and income distribution. According to economic theory, personal income tax-perceived as progressive tax-is the main policy tool of the governments of developed countries and is aimed at reducing inequality in income distribution. The Israeli income tax has been through major reforms in the last decade and a half. These reforms include a reduction in income tax exemptions, steadily decreasing tax rates, simplification of tax calculation rules, re-allocation of resources from the public and revenue sharing by reducing the income tax burden on the middle classes, a transfer from territorially based taxation of income earned or accrued in Israel to personally based taxation of income of Israeli residents, regardless of the place of earning the income. The result of changing the tax system and the transition to taxation on a personal basis means, in practice, an expansion of the tax base in Israel. This paper aims to describe the income tax prior to the reforms and the major reforms that had taken place up to 2017.(original abstract)
W trakcie istnienia (27 r. p.n.e. do 395 r. n.e.) Cesarstwo Rzymskie stworzyło jednolity system prawny, w którym juryści starali się uregulować większość stosunków międzyludzkich. Świadectwem ich wiedzy oraz umiejętności w konstruowaniu norm prawa jest fakt, iż prawo rzymskie miało swój istotny wpływ na większość współczesnych kontynentalnych systemów prawnych. Pomimo tego, iż prawo rzymskie dotyczyło głównie gałęzi prawa cywilnego, karnego, gospodarczego, to pozostawiło również dorobek prawny, na którym pośrednio opierali się twórcy polskiego prawa podatkowego. Zadaniem autora jest zbadanie, czy i jaki wpływ prawo rzymskie wywarło na instytucję prawa podatkowego. W tym celu dokonano analizy niektórych norm prawa podatkowego, w których zaobserwować możemy przenikanie prawa rzymskiego. (abstrakt oryginalny)
Obowiązek podatkowy to jedno z podstawowych pojęć stosunku podatkowoprawnego. W przepisach ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa1 - dalej o.p. - jest on definiowany jako wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach2. Z definicji tej wynika, że obowiązek podatkowy powstaje w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w ustawie. Oznacza to, że nie ma tutaj znaczenia wola podatnika ani też wola organu podatkowego. Czasami jednak zdarza się tak, że okoliczności faktyczne, które pojawiają się w działalności określonych podmiotów, nie dają się wprost przypasować do konkretnych przepisów. W takich sytuacjach pojawiają się wśród podatników wątpliwości co do sposobu prawidłowego postępowania. W efekcie, kwestie dotyczące tego podstawowego dla opodatkowania zagadnienia, są przedmiotem licznych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej, kierowanych do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest stworzenie miernika incydencji podatkowej, który wskaże w jakim stopniu podatnik przerzuca podatek na inne podmioty (incydencja częściowa, całkowita czy nadmierna) oraz w jakim kierunku nastąpi incydencja (do przodu, do tyłu czy mieszana). Taki miernik pozwoli zmierzyć stopień incydencji kompleksowo. Dzięki temu może być zastosowany przy nałożeniu nowego podatku, podwyżce podatku bądź do analizowania podatku już istniejącego. Wydaje się jednak, że analizowanie reakcji podatników na opodatkowanie jest najbardziej uchwytne przy obserwacji podwyżki podatku bądź przy nałożeniu nowego podatku. W opracowaniu zostaną zaprezentowane przykłady liczbowe, dotyczące incydencji przy podwyżce podatku pośredniego. (fragment tekstu)
Zasada dwuinstancyjności jest zasadą naturalną, charakterystyczną dla każdego rozwiniętego i praworządnego postępowania przed organami administracji publicznej, ponieważ zapewnia realizację jednego z podstawowych standardów demokratycznego państwa prawnego, jakim jest prawo do obrony naruszonego interesu prawnego poprzez przyznanie prawa do odwołania się od decyzji administracyjnej. Zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie sądowym powszechnie przyjmuje się, że zasada ogólna dwuinstancyjności postępowania administracyjnego czy podatkowego oznacza prawo strony do tego, by jej sprawa była przedmiotem dwukrotnego rozpoznania przez dwa różne organy. Co do tego nie powinno być najmniejszych wątpliwości. Tak rozumiana zasada dwuinstancyjności postępowania spełnia istotną rolę gwarancyjną, umożliwiając naprawienie ewentualnych błędów, uchybień i pomyłek popełnionych przez organa pierwszej instancji. (fragment tekstu)
14
Content available remote Nowe oblicze optymalizacji podatkowej w Polsce
75%
Cel - Przedstawienie istoty optymalizacji podatkowej z uwzględnieniem propozycji zmian w Ordynacji podatkowej dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy źródeł, dokumentów, wyroków sądowych oraz metodę dedukcji i indukcji. Wynik - W artykule wykazuje się, że proponowane zmiany w Ordynacji podatkowej wprowadzające klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania stanowią o nowym obliczu optymalizacji podatkowej w Polsce. Oryginalność/wartość - Oryginalne przedstawienie idei klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jako nowego oblicza optymalizacji podatkowej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W praktyce orzeczniczej na gruncie art. 138e ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa powstała wątpliwość co do tego, czy dla swojej skuteczności pełnomocnictwo szczególne powinno zostać ponownie złożone w postępowaniu podatkowym, jeżeli zostało już złożone do akt kontroli podatkowej. Kwestia ta była przedmiotem licznych sporów sądowych. Zagadnienie to zostało rozstrzygnięte w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25.04.2022 r., II FPS 1/22, w której przyjęto, że do wywołania skutku procesowego konieczne jest złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym. Prawidłowość tego stanowiska budzi jednak wątpliwości w świetle wykładni funkcjonalnej i językowej, a także ze względów gwarancyjnych.(abstrakt oryginalny)
Przepisy ogólnego prawa podatkowego zawarte w ordynacji podatkowej powinny charakteryzować się stabilnością. W ostatnich latach można jednak zauważyć nasilający się proces nowelizacji tej ustawy. Analiza dokonanych zmian pozwala stwierdzić, że są one wprowadzane w związku z potrzebą przeciwdziałania nadużyciom podatkowym oraz brakiem w ordynacji instytucji charakterystycznych dla nowoczesnych aktów tego typu i rozwojem nowych technologii. Ciągła modernizacja postanowień ponad 20-letniej ordynacji podatkowej nie przynosi już zakładanych rezultatów, a w niektórych przypadkach prowadzi do psucia podstawowych instytucji prawa podatkowego. Potrzebna jest nowa ustawa. Tylko jej uchwalenie może przyczynić się do poprawy stabilności ogólnego prawa podatkowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia kwestie dotyczące zagadnień związanych z poprawnie sformułowaną decyzją administracyjną w sprawach podatkowych, wskazując na jej konstrukcję i podstawę prawną wywodzącą się z zapisów zawartych przede wszystkim w ustawie Ordynacja podatkowa.(abstrakt oryginalny)
W dniu 15.07.2016 r. do polskiego porządku prawnego została wprowadzona klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a i n. ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa1 - dalej o.p.). Wejście w życie tej regulacji stanowiło odpowiedź na rosnące zagrożenia fiskalne związane z globalizacją zjawiska unikania opodatkowania. W zamyśle ustawodawcy miała ona pełnić przede wszystkim funkcję prewencyjną i zniechęcać podatników do podejmowania działań zmierzających do unikania opodatkowania.(fragment tekstu)
19
Content available remote Charakter prawny kontroli podatkowej w ujęciu funkcjonalnym
75%
Artykuł poddaje analizie charakter prawny instytucji kontroli podatkowej z uwzględnieniem koncepcji funkcji prawa. Tekst podejmuje problematykę miejsca kontroli podatkowej w ramach innych procedur podatkowych przewidzianych w Ordynacji podatkowej. Tekst odnosi się też do funkcjonalnej koncepcji budowy Ordynacji podatkowej rozważając miejsce kontroli podatkowej w zaproponowanym układzie. Autorka uzasadnia potrzebę odrębności kontroli podatkowej jako autonomicznej procedury oraz proponuje niektóre kierunki zmian w ramach tej instytucji. (abstrakt oryginalny)
Komentarz poświęcony jest analizie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Bd 101/20. Rozpatrywane jest zagadnienie sposobu rozumienia art. 113 Ordynacji podatkowej, w myśl którego świadomość firmującego co do celu działania firmowanego podatnika przesądza o jego odpowiedzialności za zaległości podatkowe tego ostatniego. Autor krytycznie ocenia interpretację przepisu dokonaną przez sąd administracyjny, zwłaszcza w kontekście stanu faktycznego sprawy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.