Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax audit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Kontrola podatkowa a ogólne zasady postępowania podatkowego
100%
Celem artykułu jest ukazanie istoty kontroli podatkowej przeprowadzanej przez organy podatkowe w oparciu o ogólne zasady postępowania podatkowego uregulowane w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.). W artykule zwrócono szczególną uwagę na znaczenie zasad ogólnych postępowania podatkowego w kontroli podatkowej przeprowadzanej przez organy podatkowe.(abstrakt oryginalny)
Kryzys finansowy z 2007 r. spowodował konieczność podjęcia działań zmierzających m.in. do wzrostu dochodów publicznych. Eliminacja czy też ograniczenia przestępstw podatkowych są jednym ze sposobów na to, aby wpływy do budżetu państwa były większe. Konstrukcja podatku od towarów i usług daje możliwości oszukańczych manipulacji, obejmujących także nienależne pozyskiwanie kwot z tytułu zwrotu podatku VAT naliczonego. Celami tego opracowania są: po pierwsze, wskazanie mechanizmów przestępstw podatkowych na przykładzie podatku VAT, które przyczyniają się do uszczuplenia wpływów do budżetu państwa; po drugie, przedstawienie teoretycznych i praktycznych kwestii ścigania grup przestępczych oraz wskazanie, że mimo wagi, jaką przykłada się do ścigania tych przestępstw, nadal istnieją warunki sprzyjające dokonywaniu przestępstw a, po trzecie, zaproponowanie rozwiązań, które mogłyby ograniczyć przedmiotowy proceder(abstrakt oryginalny)
Kryzys finansowy przyczynił się do wzrostu zadłużenia sektora finansów publicznych. Sposobem zwiększenia wpływów podatkowych może być przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. Jedną z metod zwalczania nielegalnych ucieczek przed podatkami jest kontrola podatkowa. W artykule zaprezentowano uwarunkowania przeprowadzania kontroli podatkowej ze szczególnym uwzględnieniem zawiadamiania o kontroli, wszczynania kontroli i czasu kontroli. Wskazano na czynniki zmniejszające możliwość skutecznego przeprowadzania kontroli. Zaproponowano zmiany mające na celu zwiększenie skuteczności kontroli.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu spróbowano odpowiedzieć na pytanie, czy obecnie wdrażane systemy informatyczne wspomagające kontrole podatkowe lub skarbowe są w stanie znacznie poprawić efektywność organów administracji państwowej w osiąganiu ich celów statutowych. Autor podjął próbę identyfikacji, najważniejszych z punktu widzenia badanych procesów, przedsięwzięć związanych z rozwojem teoretycznych podstaw i metod analizy informacji zgromadzonych w bazach danych, zaprezentował przykładowe reguły, dzięki którym możliwe jest wykrycie oszustw, oraz wskazał dające się już zauważyć tendencje występujące w działaniach aplikacyjnych. (fragment tekstu)
W artykule analizowano zagadnienie należytej staranności oraz dobrej wiary przy ewidencjonowaniu przez podatnika faktur dotyczących podatku naliczonego. W pierwszej części omówiono podatkowe postępowanie kontrolne, w dalszej części podjęto rozważania teoretyczne pojęcia należytej staranności oraz dobrej wiary podatnika przy zawieraniu transakcji z kontrahentem, dających podstawę do ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego.(abstrakt oryginalny)
Podatek od wartości dodanej jest jednym z najistotniejszych źródeł dochodów publicznych. W państwach członkowskich Unii Europejskiej jego wydajność fiskalną obniżają znacząco oszustwa podatkowe. Kluczowym instrumentem przeciwdziałania tym oszustwom, niezależnie od państwa, są kontrole wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Ich skuteczność zależy przede wszystkim od metod selekcji podatników do kontroli. W Polsce od 2005 r. selekcja ta jest dokonywana m.in. z wykorzystaniem krajowych i wojewódzkich obszarów ryzyka zewnętrznego. Celem artykułu jest ocena zastosowania tej metody selekcji podatników w przypadku podatku od wartości dodanej. W jego treści odniesiono się także do aktualnych problemów związanych z poborem tego podatku, w tym w szczególności oszustw podatkowych(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Charakter prawny kontroli podatkowej w ujęciu funkcjonalnym
75%
Artykuł poddaje analizie charakter prawny instytucji kontroli podatkowej z uwzględnieniem koncepcji funkcji prawa. Tekst podejmuje problematykę miejsca kontroli podatkowej w ramach innych procedur podatkowych przewidzianych w Ordynacji podatkowej. Tekst odnosi się też do funkcjonalnej koncepcji budowy Ordynacji podatkowej rozważając miejsce kontroli podatkowej w zaproponowanym układzie. Autorka uzasadnia potrzebę odrębności kontroli podatkowej jako autonomicznej procedury oraz proponuje niektóre kierunki zmian w ramach tej instytucji. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem niniejszej publikacji jest statystyczne przedstawienie skali oszustw podatkowych województwa pomorskiego i Polski w odniesieniu do mandatów karnych, ilości i wysokości kar grzywnych wymierzonych przez sąd, a także w drodze dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Opracowanie podejmuje problematykę przestępstw podatkowych wskazując wielkość i złożoność uszczupleń wpływających na budżet państwa, a także określa obszary wysokiego ryzyka, które spowodowały największe straty.(abstrakt oryginalny)
W tekście podjęto analizę problemów praktycznych i teoretycznych jakie wiążą się ze sposobem unormowania procedury kontroli podatkowej na gruncie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa takich, jak powtarzanie kontroli podatkowej, powielanie czynności dowodowych, problematyka kolejności podejmowania procedur. Istotą artykułu jest również wskazanie kierunku badań nad procedurą kontroli podatkowej pozwalającego na opracowanie innych normatywnych modeli tej instytucji tak, aby odpowiadały one współczesnym potrzebom. Jednym z rozwiązań może być uregulowanie kontroli podatkowej jako elementu konstrukcyjnego postepowania w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych. Model taki pozwala na wyeliminowanie niektórych problemów praktycznych i teoretycznych związanych z regulacją tej instytucji.(abstrakt oryginalny)
Kontrola podatkowa jest najbardziej zaawansowaną procedurą weryfikacyjną, jaką dysponują organy podatkowe na gruncie ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. Przepisy te zakreślają krąg podmiotów podlegających kontroli w bardzo szerokim zakresie, różnicując je tylko porządkowo według kryterium statusu podatkowego, który posiadają na gruncie procesu realizacji zobowiązań podatkowych. Instytucje i mechanizmy uregulowane rozlegle w Dziale VI o.p. odnoszą się właśnie do takiego szerokiego kręgu kontrolowanych. W kręgu tym, co naturalne, znajdują się również przedsiębiorcy, choć przepisy Ordynacji podatkowej, określając kategorie podmiotów podlegających kontroli, nie posługują się co do zasady tym pojęciem. Termin ten oraz status przedsiębiorcy, jak i inne mechanizmy gwarancyjne związane z nim oraz zasadniczo z wykonywaniem samej działalności gospodarczej regulują przepisy ustawy z 6.03.2018 r. - Prawo przedsiębiorców - dalej pr. przed. Jednym z obszarów objętych systemem normatywnych gwarancji tej regulacji jest kontrola działalności gospodarczej. Korelacja obu wspomnianych unormowań na płaszczyźnie kontroli podatkowej w dalszym ciągu generuje w praktyce wiele problemów. W artykule poddano analizie kluczowe zagadnienia z zakresu kontroli podatkowej przedsiębiorców, próbując ustalić zakres, w jakim przepisy ustawy - Prawo przedsiębiorców wyłączają w odniesieniu do przedsiębiorcy stosowanie unormowań Ordynacji podatkowej odnoszących się do kontroli podatników. Sformułowano także wnioski de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy w przypadku proponowanych w ostatnim czasie zmian do zakresu przedmiotowego czynności sprawdzających należy utrzymać obecnie obowiązujący model kontroli przestrzegania przepisów w Ordynacji podatkowej. Zdaniem autora po zbudowaniu spójnej koncepcji zarządzania ryzykiem oraz zdefiniowaniu miejsca i roli kontroli podatkowej jako procesu można zaproponować koncepcję jednej procedury kontrolnej, stanowiącej niejako połączenie (hybrydę) obecnych instytucji prawnych. W artykule zaproponowano ogólną koncepcję jednej procedury kontrolnej, ale składającej się z dwóch odrębnych etapów, przy czym drugi z nich byłby uruchamiany w ściśle określonych sytuacjach. Wskazano również, że przy redagowaniu konkretnych przepisów ustawowych konieczne jest odpowiednie wyważenie interesu podatnika i budżetu państwa tak, aby zagwarantować skuteczne realizowanie dochodów budżetowych, ale zawsze z poszanowaniem praw zobowiązanych.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Procedura prowadzenia postępowania kontrolnego - stan obecny i kierunki zmian
75%
W niniejszej publikacji zostanie przedstawiona procedura prowadzenia postępowania podatkowego przez organy podatkowe pierwszej instancji, a tym samym postępowania kontrolnego przez organy kontroli skarbowej. Wskazane zostaną istotne różnice w działaniu dwóch wyżej wymienionych organów, w zakresie ich ustawowych kompetencji. Ponadto zostaną zaprezentowane kierunki zmian omawianej procedury, jakie powinny zostać wprowadzone, w celu sprawniejszego prowadzenia przedmiotowych postępowań. Według autora, który jest wieloletnim praktykiem, obowiązująca procedura nie sprzyja skutecznemu dochodzeniu podatkowych należności budżetu państwa. W tym miejscu należy zaznaczyć, że poruszane w niniejszym artykule zagadnienia trudno opisać w sposób klasyczny, polegający na przedstawieniu tez badawczych, a następnie ich weryfikacji z uwagi na zawiłość tematu. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy funkcjonowania jednej z instytucji prawa podatkowego powołanej do życia około dwudziestu lat temu przez władze państwowe w celu przeciwdziałania zjawisku uchylania się od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce. Analizie poddano instytucję, o której mowa - w szczególności jej ukształtowanie, z uwzględnieniem zarówno źródeł informacji niezbędnych do wykrycia i ujawnienia zjawiska ukrywania dochodów, jak i standardów procedur podatkowych oraz wdrożonych w związku z nimi ram prawnych. W pracy - po pierwsze - udzielono odpowiedzi na pytania dotyczące celu, skutków i dostosowania regulacji, które w zmienionej formie obowiązują od 1 stycznia 2016 r., do istniejących warunków gospodarczych, po drugie, określono częstotliwość i zakres stosowania analizowanych procedur i przepisów przy uwzględnieniu danych statystycznych Ministerstwa Finansów. Zbadano również wyniki postępowań podatkowych i za pomocą wybranych wskaźników oceniono ich skuteczność, a także wskazano na fakty mogące świadczyć o skali i charakterze nieujawniania dochodów w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Zarówno możliwość udziału w postępowaniu podatkowym organizacji społecznej na prawach strony, jak i przyznanie takiej strukturze uprawnienia do żądania wszczęcia postępowania podatkowego z urzędu wzmacnia funkcję ochronną interesu publicznego (społecznego), którą przypisuje się prawu o postępowaniu podatkowym. Partycypacja organizacji społecznej w postępowaniu podatkowym poprzez udział w tym postępowaniu na prawach strony umożliwia ponadto poddanie kontroli społecznej działania organów administracji skarbowej, w tym także organów samorządowych. Udział w postępowaniu podatkowym organizacji społecznej w sprawie dotyczącej interesu innej osoby ma na celu także zagwarantowanie lepszej ochrony praw stron i ich wsparcie w toku tych postępowań. Autor zauważa, że udział organizacji społecznej w postępowaniu podatkowym jest uzależniony od zgody strony postępowania podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Sposobem na pozyskanie środków pieniężnych do Skarbu Państwa jest nałożenie podatków na różnego rodzaju podmioty. Dużym problemem dla gospodarki są podatnicy, którzy uchylają się od uiszczania danin publicznych. Taki proceder przyjmuje różnego rodzaju niedozwolone postępowania i identyfikuje się z ukrywaniem przedmiotu opodatkowania. Jednym z najpowszechniejszych problemów dla polskiego systemu podatkowego jest: - brak zgłoszenia przychodów do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne, - brak zgłoszenia dochodów do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Niniejszy artykuł porusza problematykę szarej strefy wywołanej nieujawnianiem przychodów i dochodów do opodatkowania. Na podstawie analizy literatury przedmiotu, raportów oraz danych statystycznych za lata 2016-2020 udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wykazano ujawnione w wyniku kontroli podatkowych rozmiary szarej strefy związane z nieujawnionymi źródłami przychodów. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono ważną, zwłaszcza z praktycznego punktu widzenia, kwestię zakazu korekty cofającej ustalenia kontroli celno-skarbowej. Instytucja ta jest novum w relacjach podatnika z administracją skarbową i budzi liczne kontrowersje.(abstrakt oryginalny)
17
75%
Omówiono problematykę rozliczeń podatkowych przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych w odniesieniu do niejednolitego stosowania prawa podatkowego. Zaprezentowano praktykę organów podatkowych i skarbowych podczas czynności kontrolnych przedsiębiorcy oraz destrukcyjne działania organów kontrolnych na kontynuowanie działalności gospodarczej. Poruszono także problem niejasności przepisów prawa podatkowego w znowelizowanej ordynacji podatkowej.
Czynność oględzin połączona z przeszukaniem stanowi niewątpliwie szczególne uprawnienie organów podatkowych jako organów kontroli finansowej. Doniosłe w tym zakresie jest już samo wykorzystanie instrumentu właściwego dla czynności dochodzeniowo-śledczych w postępowaniu o charakterze administracyjnym. Nie bez znaczenia w ocenie tej doniosłości jest także element wkraczania przez organ w sferę prawa do prywatności podmiotów kontrolowanych. Choć przedmiotowe narzędzie już historycznie wiąże się w głównej mierze ze specyficznym rodzajem kontroli, jaką jest kontrola niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, to jednak zarówno w przeszłości, jak i obecnie przepisy zdają się tworzyć przestrzeń do jego szerszego zastosowania. To z kolei wywołuje określoną interakcję z obszarem ogólnych uprawnień kontrolujących do wstępu na teren nieruchomości kontrolowanego i ich oględzin oraz może zacierać granice między poszczególnymi trybami działania organu w tym zakresie. Sama instytucja natomiast, poprzez skromne uregulowanie na gruncie przepisów ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - pozostawia sporo niedomówień i niejasności. Zasadne w efekcie jest wyjaśnienie i usystematyzowanie określonych zagadnień w tej materii, tym bardziej że orzecznictwo i literatura w przedmiotowym zakresie są dość ubogie. W artykule omówiono istotę przedmiotowego narzędzia oraz relacje i różnice, jakie zachodzą między nim a generalną kompetencją kontrolujących do oględzin miejsc związanych z kontrolą. Przeprowadzono w tym zakresie analizę przepisów prawa oraz poglądów wyrażanych w judykaturze i w piśmiennictwie. W związku z identyfikacją wielu niejasności, autor zgłasza w analizowanej materii również wnioski de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
Państwo, aby uzyskać środki potrzebne do wypełniania swoich zadań, nakłada na swoich obywateli różne daniny. W każdym społeczeństwie znajdują się jednak osoby nie wpłacające należycie świadczeń budżetowych. W artykule przedstawiono normy określające zadania i zakres kontroli podatkowej i skarbowej oraz wskazano na istniejące podobieństwa i różnice między nimi.
Współcześnie, tak jak w całej historii opodatkowania, naprzeciwko siebie stają dwa podmioty o przeciwnych interesach: władza publiczna jako podmiot czynny - uprawniony do nakładania ciężarów podatkowych i podatnik jako podmiot bierny - zobowiązany do ich ponoszenia. Podmioty te patrzą na podatek, a ściślej na konstrukcję normy prawnej określającej daninę podatkową z punktu widzenia osiągania właściwych dla siebie celów, władza fiskalna dąży do satysfakcjonującego efektu fiskalnego, a podatnik do ochrony swoich zasobów. Powstały wskutek zastosowania opodatkowania stosunek publicznoprawny stanowi naturalną oś konfliktu interesu między tymi stronami. Dzieje się tak dlatego, że uprawnienia podmiotu czynnego wkraczają w sferę praw majątkowych podmiotu biernego. Chęć ochrony przez podatnika posiadanych zasobów powoduje konieczność dokonywania wyborów: zapłacić podatek albo podjąć próbę uchylenia się od ciężaru podatkowego. Władza publiczna wobec możliwych wyborów musi zdecydować, w jaki sposób weryfikować i ograniczać niepożądane zachowania podatników. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.