Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax avoidance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Unikanie opodatkowania z perspektywy teorii agencji
100%
Ucieczką przed podatkiem zainteresowane są niemal wszystkie podmioty zobowiązane do ponoszenia danin publicznych, w tym także właściciele korporacji. Opór wobec podatków przejawia się bardzo różnie, poczynając od prostej rezygnacji z zachowań, które mogą wywołać rozmaite obciążenia podatkowe, poprzez działania stanowiące swoistą potyczkę intelektualną z administracją skarbową, a kończąc na czynach o charakterze kryminalnym. Do niedawna badacze zajmujący się finansami korporacji traktowali podatki jako jedną z niedoskonałości rynku, która może wpływać na strukturę kapitału, politykę dywidend i decyzje inwestycyjne1. Z kolei badacze rozpatrujący wpływ opodatkowania na zachowania korporacji z perspektywy finansów publicznych, zasadniczo pomijali w swoich analizach możliwość występowania konfliktu interesów pomiędzy akcjonariuszami i menedżerami. Wzrost skali ucieczki przed podatkiem przez korporacje amerykańskie, który zbiegł się w czasie z kryzysem nadzoru korporacyjnego, pociąga za sobą konieczność innego spojrzenia na problem unikania opodatkowania. (fragment tekstu)
|
2019
|
nr 3
67-82
Glosa dotyczy budzącego wątpliwości w doktrynie problemu stosowania przepisów klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w aspekcie intertemporalnym. Autor glosy nie zgadza się z przedstawionym w orzeczeniu poglądem, że przepisy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania mogą być każdorazowo stosowane do korzyści podatkowych osiągniętych na skutek czynności podjętych w stanie prawnym sprzed nowelizacji. Rozumienie reguły międzyczasowej w ten sposób może bowiem prowadzić do prawnej rekwalifikacji na niekorzyść podatnika faktów prawnych w zamkniętych już sytuacjach prawnych, co nie daje się pogodzić z konstytucyjną zasadą nieretroakcji prawa. W opinii autora nie można in abstracto ani wykluczyć, ani dopuścić stosowania przepisów klauzuli do stanów faktycznych z elementem dawnym. Badanie dopuszczalności retrospektywnego stosowania przepisów Ordynacji podatkowej powinno się bowiem odbywać ad causam, na gruncie konkretnych stanów faktycznych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
9-19
Celem artykułu jest ustalenie czasowego zakresu stosowania przepisów klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania w odniesieniu do podatków dochodowych. Najważniejsze dla tego zagadnienia jest ustalenie, kiedy w podatkach dochodowych powstaje korzyść podatkowa. W ocenie autorów korzyść podatkowa w podatkach dochodowych może powstać już w trakcie roku podatkowego. W związku z tym w świetle przepisów intertemporalnych ustawy wprowadzającej do systemu prawnego klauzulę ogólną przeciwko unikaniu opodatkowania, jeśli podatnik dokonał czynności, których skutkiem jest zaliczenie określonych kosztów do kosztów uzyskania przychodów bądź też niepowstanie (zaniżenie) przychodów, a moment potrącenia przez podatnika kosztów czy też dzień, w którym powstałby przychód podatkowy, przypadają na okres przed wejściem w życie klauzuli, regulacje te nie mają zastosowania do tego rodzaju stanów faktycznych.(abstrakt oryginalny)
Problematyka związania z przeciwdziałaniem unikaniu opodatkowania stała się jednym z ważniejszych problemów, które są przedmiotem analiz nie tylko poszczególnych państw członkowskich UE, ale również Komisji Europejskiej. Jednym z sztandarowych rozwiązań prawnych jest dyrektywa ATAD (Anti-Tax Avoidance Directive), która to nawiązuje do działań OECD w ramach projektu BEPS (Base Erosion Profit Shifting). Artykuł przedstawia nie tylko kierunki zmian ustawy CIT w kontekście wdrożenia tych regulacji unijnych, ale również aspekty przeciwdziałania unikaniu opodatkowania eksponowane przez orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto artykuł prezentuje główne motywy związane z przyjęciem dyrektywy ATAD, które - z jednej strony pokrywają się z tymi, które towarzyszą poszczególnym akcjom BEPS (przeciwdziałanie erozji bazy opodatkowania) z drugiej zaś strony, uzasadniają przyjęcie przedmiotowej regulacji z punktu widzenia acąuis communautaire.(abstrakt oryginalny)
Problematyka artykułu koncentruje się wokół zagadnienia treści ekonomicznej (substance) i jej znaczenia w systemie podatkowym. W szczególności celem artykułu jest zbadanie, w jaki sposób koncepcja substance jest wykorzystywana w systemach podatkowych Kanady i Australii. W krajach tych nie przyjęły się tzw. sądowe doktryny orzecznicze przeciwko unikaniu opodatkowania, tak charakterystyczne zwłaszcza dla Stanów Zjednoczonych. Pomimo to zarówno w Kanadzie, jak i w Australii element rzeczywistej treści ekonomicznej działań podatników jest uwzględniany w sposób pośredni, w ramach obowiązujących w tych krajach klauzul ogólnych przeciwko unikaniu opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta jest analiza podatku bankowego, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i prawnego. W związku z tym, że podatek ten jest rozwiązaniem obowiązującym od 1 lutego 2016 roku, przedstawiona została również geneza tego podatku, jak również projekty go poprzedzające. Daje to obraz kształtowania się w ostatnich kilkunastu latach koncepcji opodatkowania sektora bankowego w Polsce. Konstrukcja podatku bankowego obowiązuje w wielu państwach Unii Europejskich, dlatego w niniejszym opracowaniu dokonana jest kompleksowa analiza porównawcza rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w różnych państwach, co pozwala dostrzec różnice i podobieństwa. Opracowanie poświęcone jest również skutkom jakie wywiera podatek bankowy w Polsce. Analiza wad konstrukcyjnych pozwala również na przedstawienie propozycji zmian, które powinny doprecyzować przepisy. Podatek bankowy obowiązujący w Polsce został również przeanalizowany przez pryzmat zjawiska unikania opodatkowania. Zaprezentowane zostały konstrukcje, które mogą sprzyjać unikaniu opodatkowania, co niewątpliwie może wpływać na skuteczność tego podatku.(abstrakt oryginalny)
Recent tax evasion research has considered tax avoidance as an act of minimizing the amount of taxes to be paid through appropriate methods. This research aims to investigate the impact of corporate tax avoidance on the corporate cash holdings of the firms listed at Vietnam's stock market. The sample consists of 125 non-financial firms' data as of 2010-2016, with the total of 875 observations. The investigation utilizes three different tax avoidance measures to examine the robustness of the research results. We used GMM estimator to test our hypotheses. This research ascertains empirical evidence that tax avoidance has a significant positive relationship with cash holdings of listed firms in Vietnam. Three measurements of tax avoidance presented the same conclusions to the regression results. (original abstract)
Cel - podstawowym celem niniejszej publikacji jest próba identyfikacji skali oraz form przestępstw podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług. Metodologia badania - realizacja celu wymagała wykorzystania metod opisowo-statystycznych, a w szczególności analizy kształtowania się poziomu oszustw z tytułu podatku od towarów i usług wykrytych przez kontrolę skarbową. Ponadto omówiona została istota przestępstw podatkowych jako czynu sprowadzającego się do uchylania się od podatku. Wykorzystano także metodę bezpośrednią - kwestionariuszową. W artykule posłużono się fragmentami własnych badań ankietowych z lat 2007-2016 w celu dokonania próby jakościowej oceny intensywności zjawiska oszustw podatkowych w odniesieniu do PTU. Wynik - przeprowadzona analiza statystyczna wskazuje, iż podatek od towarów i usług jest daniną motywującą do wyłudzeń fiskalnych. Równocześnie wyniki badań empirycznych pokazują, iż podmioty gospodarcze z sektora MSP sygnalizują, iż proceder oszustw w zakresie VAT jest duży, a jedną z przyczyn jest jego wysoka stawka podatkowa oraz specyficzna konstrukcja motywująca do nielegalnego obejścia prawa podatkowego. Oryginalność/wartość - zasadniczą wartością publikacji jest analiza podatku od towarów i usług pod kątem nieprawidłowości podatkowych wykrytych przez ograny podatkowe. Znamiona oryginalności nadają także prezentowane badania empiryczne przeprowadzone wśród podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka unikania opodatkowania stała się jedną z najważniejszych kwestii funkcjonowania podmiotów powiązanych kapitałowo. Szczególne znaczenie ma w ujęciu międzynarodowym. Zjawisko unikania opodatkowania często kojarzone jest niejednoznacznie, z jednej strony z działaniami szkodliwymi dla budżetu państwa, z drugiej - działaniami, które polegają na wykorzystywaniu przepisów podatkowych przez podmioty do osiągnięcia oszczędności podatkowych. Dlatego zjawisko to stało się tak kontrowersyjne i budzi wiele emocji i dyskusji. W publikacji przedstwione jest zjawisko unikania opodatkowania w różnych ujęciach, zarówno w ujęciu międzynarodowym, jak i w aspekcie wewnątrzkrajowym. Celem publikacji jest rozstrzygnięcie dylematu, czy unikanie opodatkowania jest przejawem patologii czy tendencją światową.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Nowe oblicze optymalizacji podatkowej w Polsce
61%
Cel - Przedstawienie istoty optymalizacji podatkowej z uwzględnieniem propozycji zmian w Ordynacji podatkowej dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy źródeł, dokumentów, wyroków sądowych oraz metodę dedukcji i indukcji. Wynik - W artykule wykazuje się, że proponowane zmiany w Ordynacji podatkowej wprowadzające klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania stanowią o nowym obliczu optymalizacji podatkowej w Polsce. Oryginalność/wartość - Oryginalne przedstawienie idei klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jako nowego oblicza optymalizacji podatkowej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Zastosowanie klauzuli generalnej dotyczącej zwalczania unikania i uchylania się od opodatkowania skutkuje powstaniem zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie to zasadniczo wiąże się z decyzją Szefa KAS wydawaną w trybie Działu IIIA Ordynacji podatkowej. W niniejszym artykule poświęcono uwagę zagadnieniom związanym z charakterem decyzji, o której mowa, jak również z istotą samego zobowiązania podatkowego powstającego w związku z zastosowaniem klauzuli.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 132
139-147
Przedmiotem artykułu są zjawiska unikania i uchylania się od opodatkowania występujące u mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Celem opracowania jest określenie specyfiki sektora MSP w zakresie tych dwóch postaw, przyczyn oraz sposobów tych postaw oraz skutków takich działań. Dla realizacji celu, jako metody badawcze, wykorzystano analizę dostępnej literatury oraz badań pilotażowych MSP dotyczących unikania i uchylania się od opodatkowania. Za wynik tej analizy należy przyjąć potwierdzenie następujących tez: 1) wysoka skala występowania uchylania się od opodatkowania w sektorze MSP, natomiast niska skala unikania od opodatkowania; 2) istnieją zasadnicze różnice pomiędzy sektorem MSP a dużymi przedsiębiorstwami w zakresie przyczyn, sposobów i skutków unikania bądź uchylania się od opodatkowania; 3) brak wiedzy MSP na temat skutków omawianych postaw.(abstrakt oryginalny)
|
2024
|
nr 5
16-23
W 2022 r. polski ustawodawca, implementując art. 9b dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 12.07.2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego - dalej dyrektywa 2016/1164 - wprowadził do ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - art. 16r stanowiący normę przeciwdziałającą wykorzystaniu rozbieżności hybrydowych związanych z podwójną rezydencją. Celem niniejszego artykułu 3 jest omówienie wskazanej regulacji, przedstawienie tła, które stało za jej wprowadzeniem oraz wyjaśnienie wybranych wątpliwości, które mogą powstać na gruncie jej stosowania. Dotychczas art. 16r u.p.d.o.p. oraz art. 9b dyrektywy 2016/1164 nie doczekały się ani w polskiej, ani w międzynarodowej doktrynie bardziej szczegółowej analizy. Pewnych wskazówek co do ich stosowania dostarcza jedynie raport OECD z 2015 r. "Przeciwdziałanie efektom uzgodnień prowadzących do rozbieżności hybrydowych" - dalej raport OECD. W świetle motywu 28 dyrektywy Rady (UE) 2017/952 z 29.05.2017 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2016/1164 w zakresie rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych dotyczących państw trzecich - dalej dyrektywa 2017/952 - państwa członkowskie powinny brać pod uwagę wyjaśnienia i przykłady z raportu OECD jako źródło ilustracji i implementacji przepisów dyrektywy w takim zakresie, w jakim pozostaje on zgodny z postanowieniami dyrektywy i prawem unijnym. W efekcie wydaje się, że raport OECD może stanowić istotną wskazówkę interpretacyjną przy analizie brzmienia art. 16r u.p.d.o.p.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest ocenie koncepcji reformy administracji skarbowej, zawartej w poselskim projekcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (druk nr 826). Analiza została dokonana w odniesieniu do jednego z głównych założeń - przeciwdziałania unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania. Innym ważnym celem reformy jest zintensyfikowanie współpracy administracyjnej w sprawach podatkowych z administracjami innych państw, przede wszystkim członków Unii Europejskiej. Artykuł stanowi próbę oceny czy cele założone w projekcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej mają odzwierciedlenie w takich zawartych w niej rozwiązaniach i konstrukcjach, które mogłyby skutecznie przeciwdziałać zjawiskom: unikania i uchylania się od opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia prawne i podatkowe aspekty wdrożenia do polskiego prawa podatkowego klauzuli o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania, rys historyczny klauzuli, jej istotę oraz przydatność dla osiągnięcia zamierzonych przez ustawodawcę efektów. Artykuł odnosi się również do kwestii wad i zalet klauzuli, konstytucyjności regulacji oraz instytucji opinii zabezpieczających i pozycji Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
E-handel jest jednym z najprężniej rozwijających się kanałów sprzedaży towarów i usług w Polsce. Przejawy aktywności w tym obszarze od kilku lat pozostają w kręgu zainteresowań nie tylko firm marketingowych, lecz również organów kontrolnych i skarbowych. Wyniki analiz wskazują, iż handel w sieci Internet jest zagrożony występowaniem szarej strefy. Dotyczy to w szczególności prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej i unikania opodatkowania dochodów osiągniętych z tytułu handlu. Celem artykułu jest przedstawienie głównych zagrożeń związanych z e-handlem w Polsce mogących mieć wpływ na wielkość dochodów budżetu państwa oraz rozwiązań legislacyjnych, które oddziaływają na stopniowe ograniczanie nadużyć fiskalnych w e-handlu. Materiał źródłowy stanowiły wyniki analiz przeprowadzonych przez państwowy Główny Urząd Statystyczny, niezależne jednostki badawcze oraz badania wyspecjalizowanych firm marketingowych, prowadzonych w zakresie szacowania szarej strefy w obszarze e-handlu w Polsce. Przeprowadzona analiza porównawcza wielkości szarej strefy wskazuje, że pomimo różnic w wynikach jej pomiaru, szara strefa jest zjawiskiem powszechnym. Dostępność nowych technologii (komputeryzacja firm i gospodarstw domowych oraz dostępność do sieci Internet) sprzyja rozwojowi e-handlu oraz istnieniu szarej strefy w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
|
2019
|
nr 1
5-14
Przedmiotem artykułu pozostaje analiza czy do stosowania przepisów klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., był zobowiązany sam podatnik w toku samoobliczenia podatku czy też mógł ją zastosować jedynie organ podatkowy w toku postępowania podatkowego. Autor w tekście dowodzi, iż norma ogólna przeciwko unikaniu opodatkowania do wskazanej daty znajdowała zastosowanie ex lege. Krytykuje on również wprowadzone od 1 stycznia 2019 r. zmiany do ordynacji podatkowej prowadzące do uznanowości decyzji władz podatkowych o zastosowaniu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest analiza prawnej regulacji tzw. klauzuli antyabuzywnej z uwzględnieniem konstytucyjnych wymogów dotyczących konstruowania przepisów prawa podatkowego. Metodologia badania - Analiza piśmiennictwa i orzecznictwa, badanie dokumentów źródłowych. Wynik - Prawne ujęcie klauzuli antyabuzywnej pozostawia szeroki margines swobody organom skarbowych dla oceny prawnych skutków czynności podatników. Przyczyną tego stanu rzeczy i jednocześnie kluczową wadą przedstawionej regulacji prawnej jest oparcie jej konstrukcji o pojęcia niedookreślone, które zostały użyte nawet w przepisach mających charakter definicyjny. W konsekwencji, polska regulacja klauzuli antyabuzywnej pozostaje niewątpliwie w sprzeczności z art. 2 ustawy zasadniczej mówiącym o demokratycznym państwie prawnym. Oryginalność/wartość - Wartością artykułu jest zidentyfikowanie problemów, które mogą się pojawić w toku interpretacji przepisów określających zasady stosowania klauzuli antyabuzywnej. Ponadto, wykazano niezgodność analizowanych rozwiązań z konkretnymi wymogami konstytucyjnymi. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote BEPS 13: CBCR - Country-by-Country Reporting
61%
W celu wyeliminowania nieuczciwej konkurencji podatkowej polegającej na unikaniu opodatkowania i przenoszeniu zysków, OECD i UE zalecają podjęcie skutecznych przedsięwzięć, które zostały zebrane w pakiet 15 działań, jakie państwa członkowskie powinny wdrożyć do swoich porządków prawnych. Jednym z priorytetów stało się promowanie automatycznej wymiany informacji i raportowania (BEPS 13) jako narzędzia zapewniającego przejrzystość działań oraz przyszłego europejskiego i międzynarodowego standardu w sprawach podatkowych. Ponieważ grupy przedsiębiorstw wielonarodowych mają możliwość przenoszenia dochodów pomiędzy podmiotami powiązanymi usytuowanymi w różnych jurysdykcjach podatkowych, organy podatkowe poszczególnych państw członkowskich potrzebują wyczerpujących i rzetelnych danych, które umożliwią im identyfikację krajów, w których powstaje dochód, oraz identyfikację krajów, w których dochód ten jest zgłaszany do opodatkowania oraz ustalenie, ile wynosi podatek zapłacony w poszczególnym kraju. Większa przejrzystość pomiędzy państwami powinna spowodować, że grupy przedsiębiorstw wielonarodowych zaprzestaną dotychczasowych praktyk i zaczną płacić podatki w kraju, w którym osiągają zyski. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The BEPS Influence on Tax Information Exchange
61%
Żadne z działań przewidzianych w projekcie BEPS nie odwołuje się bezpośrednio do zintensyfikowania wymiany informacji podatkowych. Opracowując projekt BEPS, OECD zidentyfikowała przestrzenie prawa podatkowego, w których dostrzeżono potrzebę wprowadzenia konkretnych zmian. Cele wskazane w projekcie BEPS nie zostaną jednak osiągnięte bez znaczącej poprawy przepływu informacji podatkowych pomiędzy administracjami podatkowymi poszczególnych państw. Od kilku lat można zaobserwować istotny przełom w obszarze wymiany informacji podatkowych. Po pierwsze, coraz większe znaczenie mają umowy o wymianie informacji podatkowych, zawierane z zasady z jurysdykcjami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową. Po drugie, znacząco wzrosła rola wielostronnej umowy o wzajemnej współpracy administracyjnej w sprawach podatkowych, przewidującej możliwość wymiany informacji podatkowych. Po trzecie, z samego projektu BEPS wynika potrzeba zintensyfikowania działań w zakresie wymiany informacji podatkowych. W działaniu 5, poświęconym przeciwdziałaniu szkodliwym praktykom podatkowym, wskazano na potrzebę poprawy transparentności z uwzględnieniem obowiązkowej wymiany spontanicznej dotyczącej rozstrzygnięć związanych z uzyskaniem preferencyjnych zasad opodatkowania, natomiast wdrożenie celów opisanych w działaniu 13 wymaga rozwoju automatycznej wymiany informacji podatkowych. Wobec powyższego nie ulega wątpliwości, że skuteczna wymiana informacji podatkowych stanowi jedno z narzędzi, bez których realizacja założeń projektu BEPS będzie znacząco utrudniona. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.