Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 96

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax havens
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule omówiono techniki przerzucania dochodów do specjalnych stref ekonomicznych zwanych rajami podatkowymi.
Liechtenstein należy do najmniejszych i jednocześnie najbogatszych pod względem wielkości produktu krajowego brutto per capita państw świata. W okresie ostatniego ćwierćwiecza Liechtenstein przekształcił się w ważne międzynarodowe centrum finansowe i ze względu na niskie podatki, liberalną politykę w zakresie pozyskiwania depozytów, a przede wszystkim dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu tajemnicy bankowej przez tamtejsze instytucje kredytowe stał się atrakcyjnym rajem podatkowym dla korporacji zagranicznych i zamożnych osób prywatnych z całego świata. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie, w jakim stopniu Liechtenstein stanowił raj podatkowy, jak on funkcjonował i jaki wpływ na jego dalsze losy będą miały nowe przepisy podatkowe i rozwiązania w zakresie tajemnicy bankowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ustawodawstwo gospodarcze specjalnych stref podatkowych. Przedstawiono m.in. system podatkowy tych państw, zasady na jakich oparte jest funkcjonowanie spółek rajowych (warunki i procedury tworzenia spółek, wymagania w odniesieniu do wspólników i członków organów stanowiących, reguły funkcjonowania w trakcie roku podatkowego i związane z tym obowiązki itp.) oraz problem ustawodawstwa dewizowego.
Niniejsza publikacja kończy 14-odcinkowy cykl na temat stref uprzywilejowanych. Autorzy tego cyklu w kolejnych numerach przedstawili klasyfikację rajów, metody ich wykorzystywania, a także ograniczenia.
Wykorzystanie rajów podatkowych bazujących na umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania można uznać za jedną z niekonwencjonalnych form finansowania mikro i małych przedsiębiorstw. Niektóre warianty optymalizacji podatkowej nie wymagają dużych nakładów ze strony podmiotów, a uzyskane dzięki nim zmniejszenie wysokości obciążeń podatkowych obniża koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa i pozostawia do dyspozycji większą kwotę wolnych środków pieniężnych, które mogą zostać przeznaczone na realizację wybranych zamierzeń. Patrząc z punktu widzenia przedsiębiorstw, oszczędności podatkowe są ważnym elementem, służącym zwiększaniu wartości. Odmienne stanowisko wobec problematyki wykorzystania rajów podatkowych prezentują organy podatkowe. Uznają one to zjawisko za niekorzystne, gdyż prowadzi do obniżania dochodów, z tytułu podatku dochodowego uzyskiwanych przez państwo. Z tego względu, w ustawodawstwach krajowych i międzynarodowych można znaleźć szereg uregulowań, mających na celu ograniczenie możliwości korzystania z oferty rajów podatkowych. Ich skuteczność nie zawsze jednak spełnia oczekiwania organów podatkowych, ze względu na dynamicznie rozwijające się usługi z zakresu doradztwa podatkowego. (fragment tekstu)
6
Content available remote Raje podatkowe sposobem na legalną "optymalizację podatkową"
100%
Wyjaśniono istotę raju podatkowego oraz przedstawiono powody poszukiwania rajów i ich klasyfikację.
Niniejszy artykuł rozpoczyna cykl publikacji poświęconych funkcjonowaniu i praktycznemu wykorzystywaniu przez podatników tzw. rajów podatkowych. Przedstawiono definicję raju podatkowego oraz kryteria, jakie stosowane są przez podatników przy ich wyborze. Kolejne artykuły poświęcone będą sposobom wykorzystywania rajów podatkowych. Zaprezentowane będą również rozwiązania prawne przyjęte w ustawodawstwie kilku wybranych państw, które uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają wykorzystanie przez podatników korzyści oferowanych przez państwa o łagodnym systemie podatkowym. Przedstawione zostaną też poszczególne raje podatkowe wraz z przyjętymi przez nie rozwiązaniami, ze szczególnym uwzględnieniem terytoriów cieszących się największą popularnością wśród polskich podatników.
Wybór raju podatkowego uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Przedstawione kryteria wyboru należą do grupy najistotniejszych i najczęściej branych pod uwagę. Kryteria te zależą każdorazowo od indywidualnych potrzeb i oczekiwań podatnika.Z uwagi na stale postępującą globalizację i, co za tym idzie, łatwość i szybkość przemieszczania się oraz rozwój technologii teleinformatycznych, podatnicy coraz częściej rozważają możliwość przeniesienia swoich dochodów do krajów oferujących dogodny system podatkowy. Okazuje się bowiem, że już przy miesięcznym dochodzie w wysokości ok. 10 000 zł koszty przeniesienia opodatkowania dochodu do raju podatkowego są rekompensowane przez korzyści osiągane w ten sposób. Naturalnie im większy dochód, tym korzyści o charakterze podatkowym są większe.Wobec zaistniałej sytuacji państwa nakładające na swoich obywateli wysokie podatki starają się przeciwdziałać praktyce opodatkowania dochodu w rajach podatkowych. W Polsce oprócz pewnych zapisów w poszczególnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, regulacje antyrajowe zawarte są w ustawach o podatku dochodowym odpowiednio od osób fizycznych i prawnych oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Powyższe akty prawne nakładają przede wszystkim na podatnika, który dokonuje transakcji z wymienionymi rajami podatkowymi, obowiązek sporządzania dokumentacji tych transakcji. W ten sposób organy państwowe starają się zminimalizować nadużycia i uchylanie się podatników od opodatkowania. (fragment tekstu)
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wydzielone obszary, które oferują określone preferencje z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na ich terenie. Jedną z głównych korzyści oferowanych przez zarządzających strefą jest możliwość uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych. Ze względu na występowanie preferencji podatkowych obszary te bywają określane jako "raje podatkowe". SSE mogą być wykorzystywane jako narzędzie optymalizacji podatkowej. Autorka szczegółowo omawia zasady korzystania z preferencji podatkowych oferowanych w strefach, przedstawia także skutki finansowe zwolnień w latach 1998-2008. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich lalach proces globalizacji znacząco zweryfikował zasady polityki społecznej i gospodarczej, jakim kierowały się rządy większości krajów na całym świecie. Zmiany te nie ominęły także polityki podatkowej, która nie jest już suwerenną częścią polityki finansowej danego państwa, ale wypadkową różnych czynników ekonomicznych o charakterze międzynarodowym, które wyznaczają nowe trendy i kierunki wjej kształtowaniu. Globalizacja naruszyła monopol państwa w kształtowaniu obciążeń podatkowych ograniczając tym samym "apetyt" państwa na generowanie dochodów pochodzących z podatków, co więcej rządy państw w coraz większym stopniu muszą respektować mobilność kapitału, który okazał się bardzo wrażliwy na wysokość obciążających go tytułów podatkowych. Pojawiło się zjawisko konkurencji podatkowej w wyniku której stopniowo zaczęto obniżać stawki podatkowe, a wiele państw system opodatkowania progresywnego zamieniło na opodatkowanie proporcjonalne. Powstaje pytanie czy konkurencja podatkowa, która jest efektem globalizacji nie doprowadzi do rozwoju systemów podatkowych, które będą miały znamiona rajów podatkowych? Jak daleko tolerować można obniżanie stawek podatkowych czy rozszerzanie zakresu preferencji podatkowych? Problem jest niebagatelny szczególnie w państwach Europy, które będą musiały znaleźć wspólną płaszczyznę dla realizacji modelu państwa redystrybucyjnego funkcjonującego w warunkach konkurencji podatkowej. Istota tego artykułu sprowadza się do kwestii czy globalizacja nie doprowadzi do pojawiania się kolejnych systemów podatkowych o bardzo przychylnych rozwiązaniach, którym będzie można przypisać statut raju podatkowego oraz czy systemy takie słusznie będzie można poddać międzynarodowej krytyce. (fragment tekstu)
W artykule omówiono specjalne strefy podatkowe zwane popularnie rajami podatkowymi, czym się charakteryzują i gdzie powstają.
Ustawodawstwo dotyczące specjalnych stref podatkowych, uwzględniając specyfikę związaną z funkcjonowaniem tych stref i wzajemnymi powiązaniami między podatnikami w różnych państwach, ma chronić dochody budżetowe poszczególnych państw przed nadmiernym uszczupleniem. Specjalne regulacje tzw. "Controlled Foreign Companies Legislation (CFC)" oraz "Subpart F Legislation" przyjęte zostały przez większość krajów wysoko rozwiniętych (m.in. USA, Kanadę, Francję, Niemcy, Japonię), w których zjawisko uchylenia się od płacenia podatków wystąpiło w szerokim zakresie. W artykule omówiono przykładowe rozwiązania tych systemów w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Japonii.
W artykule przedstawione zostały wybrane przepisy funkcjonujące w polskim ustawodawstwie, które mogą być traktowane jako swoiste "regulacje antyrajowe".
14
Content available remote Dubaj - wschodzące i innowacyjne centrum finansowe
75%
Dubaj - miasto i region w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) - dołączył ostatnio do grona specyficznych gospodarek zorientowanych na przyciąganie zagranicznego kapitału, czyli stał się tzw. zamorskim centrum finansowym (współczesnym rajem podatkowym). Dzięki probiznesowemu klimatowi Dubaj przyciągnął innowacyjne projekty finansowane kapitałem zagranicznym, które okazały się kluczowym czynnikiem obecnego rozwoju miasta i regionu. W konsekwencji w ostatniej dekadzie napływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do ZEA osiągnęły najwyższy poziom w historii. Boom BIZ zaowocował poprawą pozycji inwestycyjnej ZEA oraz wzrostem znaczenia usług w eksporcie tego państwa. W rezultacie gospodarka ZEA stała się bardziej zróżnicowana, aczkolwiek sektor paliwowy wciąż odgrywa istotną rolę. Ponadto ZEA zaznaczyły swoje miejsce w finansach międzynarodowych. Dubaj uczestniczy w konkurencji między azjatyckimi centrami finansowymi. Może skutecznie rywalizować w przyciąganiu BIZ z Hongkongiem i Singapurem, jak również ze wschodzącymi centrami finansowymi w Oceanii.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ekonomický a právny význam daňových rajov
75%
Firms are known for their effort to achieve maximum profit which is demonstrated in the thinking of their owners. One of the areas that can help to achieve this aim is international tax planning. The Slovak Republic has implemented tax standards in accordance with the standards of the European Union and OECD. That is why the entrepreneurs wanting to avoid their tax and to reduce their costs are forced to look for other solutions. Companies are established and transferred to countries with minimum tax rate and the high level of secrecy. The problem could be the perception of tax havens as something that is not desirable or even legal. (original abstract)
16
Content available remote Wyspy Kajmana jako przykład oazy podatkowej
75%
W artykule poruszono niezwykle istotny problem rajów podatkowych. Raje podatkowe stwarzają korzystne warunki opodatkowania. Oazy podatkowe mogą m.in. służyć także do prania pieniędzy. Zatem są to obszary atrakcyjne dla inwestorów pochodzących z krajów, gdzie są wysokie obciążenia podatkowe, jak i dla różnych osób naruszających czy łamiących prawo. OECD wydaje kilka razy w roku listy określane jako biała, szara, czarna. Pierwsza obejmuje kraje, które w znacznym stopniu spełniają światowe standardy podatkowe, druga obejmuje kraje, które zgodziły się na to, lecz jeszcze tego nie uczyniły, a trzecia - to kraje, które nie zobowiązały się do dokonania niezbędnych zmian. Wyspy Kajmana są przykładem raju podatkowego. Na Wyspach Kajmana posiadają swoje siedziby banki, kancelarie prawne i instytucje finansowe. Prowadzą one szereg międzynarodowych operacji. Celem artykułu było ukazanie jak tworzone są przedsiębiorstwa offshore na Wyspach Kajmana oraz przeanalizowanie ich aspektów prawnych i podatkowych. (fragment tekstu)
17
Content available remote Metody wykorzystywania rajów podatkowych
75%
Scharakteryzowano metody wykorzystywania rajów podatków przez osoby fizyczne oraz przez osoby prawne.
W prezentowanym artykule autor opisuje, ocenia i formułuje prognozy związane z procederem tzw. optymalizacji podatkowej w Centrach Usług Finansowych typu offshore (OFC), zwanych popularnie rajami podatkowymi. W tekście prezentuje się liczne ujęcia definicyjne, cechy i typologie jurysdykcji tego typu oraz najważniejsze raporty i analizy związane ze skutkami finansowymi ich funkcjonowania, łącznie z badaniami OECD, Tax Justice Networks oraz International Consortium of Investigative Journalist (ICIJ). Diagnozie podlegają też działania wybranych rządów w świecie, z USA, Wielką Brytanią, Francją i Rosją na czele, idące w kierunku zwiększenia nadzoru, kontroli i transparentności podatkowej w rajach oraz ograniczenia procederu "szkodliwej konkurencji podatkowej" ("harmful tax competition"), jak i wnioski wynikające z tego dla Polski.(abstrakt oryginalny)
Konkurencja podatkowa nie jest pojęciem nowym i zapewne jako zjawisko istnieje tak długo, jak długo istnieje pojęcie systemu podatkowego suwerennego państwa. Jednakże dziś, w obliczu międzynarodowej sytuacji gospodarczej, walki poszczególnych państw z nadmiernymi deficytami i sposobami usprawniania funkcjonowania finansów publicznych oraz poszukiwaniem przez podatników nowych źródeł efektywnych dochodów oraz wobec procesów integracyjnych i globalizacyjnych, które obecnie zachodzą, pojęcie konkurencji podatkowej nabiera nowego znaczenia. Analiza dostępnej literatury oraz dyskusje toczące się w środkach masowego przekazu upewniają, że wydanie jednoznacznej oceny czy międzynarodowa konkurencja podatkowa jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym oraz czy należy ją ograniczać, czy też sprzyjać jej funkcjonowaniu, jest trudne, a nawet niemożliwe. Z pewnością można zidentyfikować stanowiska i argumenty środowisk, sprzyjające międzynarodowej konkurencji podatkowej, jako zjawisku naturalnemu w wolnej gospodarce i ekonomicznie uzasadnionemu (niektóre środowiska anglosaskie), oraz stanowiska i argumenty wskazujące na zasadność ograniczania lub stymulowania jej efektów, szczególnie w przypadku szkodliwej konkurencji podatkowej (ugrupowania integracyjne, organizacje międzynarodowe). Rzetelna ocena tego zjawiska nie jest jednak możliwa bez dogłębnej analizy przyczyn jego występowania, w tym szkodliwej konkurencji podatkow
20
Content available remote Możliwości zapobiegania agresywnemu planowaniu finansowemu
75%
Niniejszy artykuł jest poświęcony problematyce agresywnego planowania podatkowego. W treści artykułu wyjaśniono to pojęcie oraz wskazano jego skutki i skalę. Opracowanie przedstawia również wybrane instrumenty i schematy agresywnego planowania podatkowego. W ostatniej części zostały scharakteryzowane środki stosowane przez państwa OECD w celu przeciwdziałania opisywanemu zjawisku. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.