Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax risk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Special VAT Settlement Procedures
100%
Podatek od towarów i usług funkcjonuje zgodnie z ogólnymi zasadami, do których zalicza się m.in. powszechność, neutralność, wielofazowość i unikanie zakłócenia warunków konkurencji. Realizacja tych zasad odbywa się poprzez stosowanie jednolitych procedur rozliczeniowych. Ogólny mechanizm rozliczenia polega na odliczaniu podatku naliczonego od należnego i jest stosowany przez wszystkich podatników. Podleganie obowiązkowi podatkowemu oraz obowiązek rozliczania VAT oznaczają konieczność ponoszenia kosztów i ryzyka podatkowego. Koszty te oraz ryzyko mogą być stosunkowo wysokie i trudne do poniesienia w przypadku prowadzenia działalności na relatywnie niewielką skalę. Dlatego w przepisach VAT przewidziano możliwość zastosowania procedur szczególnych, które pozwalają na ograniczenie ciężaru wynikającego z rozliczeń. Podatnicy powinni wybierać stosowanie tych procedur, uwzględniając własne korzyści. Ich wystąpienie zależy jednak od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostało omówione zagadnienie ryzyka podatkowego oraz sposoby jego eliminacji, W pierwszej części zdefiniowano pojęcie ryzyka, które towarzyszy procesom planowania i podejmowania decyzji przez przedsiębiorców oraz zdefiniowano jeden z jego rodzajów, czyli ryzyko podatkowe. W dalszej części pracy zaprezentowano źródła ryzyka podatkowego o charakterze zewnętrznym oraz wewnętrznym. Przedstawione zostały także narzędzia umożliwiające ograniczenie ryzyka podatkowego, w tym między innymi zwrócono uwagę na procedury istniejące w krajowym systemie podatkowym: interpretacje prawa podatkowego, uprzednie porozumienia cenowe oraz krajową informację podatkową.
Elementem procedury ustalania dochodu podatkowego jest rachunek przychodów. W rachunku tym dokonuje się identyfikacji oraz wyceny przychodów podatkowych, które powinny być ujęte we właściwych okresach rozliczeniowych. Przychody podatkowe ustala się zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Złożoność procesów gospodarczych oraz niedoskonałość norm podatkowych powodują występowanie ryzyka podatkowego. Polega ono na możliwości dokonania przez podatnika błędnej lub nieoptymalnej identyfikacji i wyceny przychodów, a także niewłaściwego momentu uznania przychodów. W celu minimalizacji ryzyka dotyczącego przychodów podatkowych konieczna jest jego identyfikacja i analiza w ramach działalności danego podatnika. (abstrakt oryginalny)
4
100%
W artykule poddano analizie czynniki, które powodują podwyższenie ryzyka podatkowego w obszarze cen transferowych w przedsiębiorstwach powiązanych, jak również zaprezentowano działania, które to ryzyko ograniczają lub całkowicie eliminują.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zalety outsourcingu księgowego i podatkowego. Przedstawiono rodzaje ryzyka podatkowego: ryzyko czyste i ryzyko spekulacyjne.
Celem artykułu jest teoretyczne przedstawienie sposobów legalnej optymalizacji opodatkowania dochodów przedsiębiorców poprzez wykorzystanie odpowiedniej konstrukcji przepisów prawnych oraz form prawno-organizacyjnych prowadzonej działalności. Przedstawiono także zagadnienia ryzyka podatkowego w kontekście zarządzania podatkami. Artykuł omawia modele teoretycznych form redukcji obciążeń podatkowych, a poprzez to zwraca uwagę na istotną rolę planowania podatkowego i minimalizowania ryzyka przez podmioty gospodarcze. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Tax Risk Management in the Area of Transfer Pricing
75%
This paper aims to analyze the tax risk related to transfer pricing and methods of reducing it by Polish enterprises. Effective risk management requires identifying risk areas, quantifying the risk, as well as proper application of procedures that enable the reduction or an elimination of risk exposure. Creating or using adequate tax documentation, advance pricing agreements or internal transfer pricing procedures are the most important means of managing transfer pricing risk by Polish enterprises. (original abstract)
8
Content available remote Prawne aspekty zarządzania ryzykiem podatkowym w przedsiębiorstwie
75%
Celem przedmiotowej pracy jest ustalenie kompleksowej definicji ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie, a kolejno analityczna weryfikacja istniejących wariantów zarządzania tymże ryzykiem, uwzględniając mechanizmy jego dywersyfikacji, którymi dysponują przedsiębiorstwa. Zważywszy na powzięte wątpliwości powstałe podczas przeprowadzania badań pilotażowych, podczas których ustalono braki w zakresie wiedzy przedsiębiorców o ryzyku podatkowym istniejącym w prowadzonych przedsiębiorstwach, zasadnym okazało się szersze omówienie tej problematyki. W pracy zastosowano metodę porównawczo-prawną (komparatystyczną). Dodatkowo niezbędne było przeprowadzenie kwerendy dokumentacyjnej oraz skorzystanie z metody analitycznej.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie i analiza ryzyka występującego w rachunku dochodu prowadzonym w celu rozliczenia podatku dochodowego.(fragment tekstu)
Ryzyko podatkowe można najogólniej zdefiniować jako niepewność dotycząca podjętych i zaniechanych działań z punktu widzenia negatywnych skutków podatkowych. Jest ono istotnym elementem ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Minimalizacja ryzyka podatkowego jest więc kluczowa z punktu widzenia prowadzenia firmy, gdyż skutki błędów podatkowych mogą być bardzo kosztowne i prowadzić nawet do likwidacji działalności gospodarczej podatnika. W związku z tym przedsiębiorcy starają się zarządzać ryzykiem podatkowym za pomocą różnych narzędzi. Jednym z nich jest outsourcing usług podatkowych oraz księgowych. Rozpatrywanie tego zagadnienia w takim zakresie jest o tyle uzasadnione, o ile w postępowaniu podatkowym księgi podatkowe - prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy - stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich przepisach.(fragment tekstu)
11
75%
1 stycznia 2012 roku straciło moc prawną rozporządzenie Rady z 7 października 2003 roku nr 1798/2003 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od wartości dodanej i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 218/921, które przez blisko dziesięć lat stanowiło podstawę współpracy i wymiany informacji między organami podatkowymi państw członkowskich UE. Dotychczas obowiązujące rozporządzenie zastąpiono rozporządzeniem Rady (UE) nr 904/2010 z 7 października 2010 roku w sprawie współpracy administracyjnej oraz zwalczania oszustw dotyczących podatku od wartości dodanej...Od dłuższego czasu Komisja pracuje nad nowym systemem VIES II, który miałby wyeliminować mankamenty obecnego systemu i zminimalizować ryzyko podatników uczestniczących w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. (fragment tekstu)
12
Content available remote Ceny transferowe a ryzyko podwójnego opodatkowania
75%
W artykule poddano analizie skutki podatkowe stosowania cen transferowych przez podmioty powiązane. Rozważania koncentrują się wokół aspektów międzynarodowych transfer pricing, tj. stosowania cen transferowych pomiędzy spółkami polskimi i zagranicznymi, wchodzącymi w skład struktury koncernowej (podmioty powiązane). Dokonanie korekty dochodu przez państwo, któremu groziło uszczuplenie wpływów podatkowych, może prowadzić do międzynarodowego podwójnego - w sensie ekonomicznym - opodatkowania przerzuconej części dochodu, tj. zarówno przez podatnika, któremu przypisano dochód, jak i przez podmiot z nim powiązany. W artykule przedstawiono możliwości zmniejszania, a nawet eliminacji ryzyka podatkowego, zwłaszcza poprzez (korespondującą) korektę wysokości podatku w państwie, w którym (przesunięty) dochód faktycznie został wykazany i opodatkowany. (fragment tekstu)
13
75%
Cel - Wskazanie na uprzednie porozumienia cenowe jako narzędzia stanowiącego pomoc dla podatników w ograniczaniu ryzyka podatkowego oraz ocena funkcjonowania uprzednich porozumień cenowych w Polsce na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej przez pryzmat czasu negocjacji. Metoda badań - Analiza danych empirycznych (z okresu 2015-2019), analiza aktów prawnych w aspekcie ekonomicznym, studia literatury przedmiotu. Wnioski - Uprzednie porozumienia cenowe jako narzędzie minimalizacji ryzyka podatkowego obowiązują w Polsce w stosunkowo krótkim okresie. Analizą objęto dane z 5 lat. Pozwala to na sformułowanie pozytywnej oceny funkcjonowania uprzednich porozumień cenowych w Polsce w porównaniu do innych państw członkowskich Unii Europejskich. Na podstawie przeprowadzonej analizy sugerowaną zmianą w funkcjonowaniu jest skrócenie średniego czasu negocjacji uprzednich porozumień cenowych, m.in. poprzez rozważenie wprowadzenia uproszczonej procedury występowania o uprzednie porozumienia cenowe. Oryginalność/wartość/implikacje /rekomendacje - Badania dotyczące uprzednich porozumień cenowych nie są rozwinięte ani w Polsce, ani w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, tym samym rezultaty prezentowane w niniejszym artykule można uznać za nowatorskie oraz prowadzące w przyszłości do pogłębionych analiz. (abstrakt oryginalny)
Cel - Podatkowa grupa kapitałowa jest formą łącznego opodatkowania grupy kapitałowej. Jej zastosowanie niesie wiele korzyści podatkowych, w tym m.in. możliwość stosowania cen transakcyjnych w transakcjach wewnętrznych podatkowej grupy kapitałowej. Na gruncie ustawy o VAT podatnikami są spółki tworzące podatkową grupę kapitałową a nie cała grupa jako całość. To z kolei oznacza, że ceny w transakcjach wewnętrznych powinny być rynkowe. Ujawnia się tu więc wewnętrzna niespójność przepisów. Przepis ustawy o VAT wyklucza zastosowanie przepisów ustawy o CIT. To z kolei rodzi ryzyko podatkowe. Celem rozważań prowadzonych w niniejszym artykule jest wskazanie źródła ryzyka podatkowego wynikającego z niespójności przepisów podatkowych i próba odpowiedzenia na pytanie, w jaki sposób ryzyko to można zminimalizować. Metodologia badania - W toku analizy autorka odwołuje się do przepisów podatkowych, interpretacji indywidulanych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych. Wynik - Autorka wskazała że ryzyko to można zminimalizować poprzez zastosowanie uprzednich porozumień cenowych lub zmianę ustawy o VAT, wprowadzając instrument vat grouping. Oryginalność/wartość - Wartością artykułu jest przekrojowa analiza przepisów o podatkowej grupie kapitałowej - nie tylko w aspekcie podatku dochodowego, ale również z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług.(abstrakt oryginalny)
W warunkach gospodarki rynkowej podmioty gospodarujące - przedsiębiorstwa - są narażone na wiele czynników składających się na ogólne ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z takich czynników jest ryzyko wynikające z prawno-podatkowych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. Ryzyko to przejawia się m.in.:,li>w częstych zmianach przepisów podatkowych, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych,,li> w niejasnych przepisach obowiązujących przedsiębiorców, powodujących różnice w interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorcami, w możliwości kontroli rozliczeń podatkowych - jej efektem mogą być ustalone dodatkowe kwoty zobowiązań i sankcji karnych skarbowych za ich zaniżenie. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest wysokie. Jednakże celem tego artykułu jest zaprezentowanie tylko zagrożeń i szans wynikających z tych przepisów funkcjonujących w przepisach podatkowych oraz w ustawie o rachunkowości, które dotyczą zastosowania przez organ podatkowy instytucji ustalenia dochodu przedsiębiorcy w drodze oszacowania. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie ryzyka podatkowego w kontekście zarządzania podatkami oraz przedstawiono zakres i kryteria wyboru formy podatku dochodowego. Zwrócono także uwagę na ryzyko poszczególnych form podatku dochodowego.
Optymalizacja podatkowa jest świadomym i zgodnym z prawem zachowaniem przedsiębiorstwa, którego celem jest minimalizacja obciążeń podatkowych oraz ograniczenie ryzyka podatkowego. W artykule przedstawiono istotę optymalizacji podatkowej z uwzględnieniem propozycji zmian w ustawie Ordynacja podatkowa dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Proponowane zmiany mogą mieć negatywne skutki dla rozwoju przedsiębiorstw, takie jak awersja do wszelkich działań mających na celu zarządzanie płatnościami podatkowymi, a nawet próby nielegalnego uchylania się od podatków, co niewątpliwie wpłynie na szanse rozwoju przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Zarządzanie ryzykiem podatkowym poprzez dokumentację podatkową
75%
W artykule podjęto próbę zdefi niowania przesłanek powstania obowiązku dokumentacyjnego transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi, realizacji oraz kontroli zakończonego projektu dokumentacyjnego. Ważnymi czynnikami są także zarządzanie jakością, komunikacja, zarządzanie czasem bądź współpraca z innymi uczestnikami projektu. Analizę przeprowadzono z perspektywy spółki kapitałowej, będącej polskim rezydentem dokonującym transakcji z podmiotami powiązanymi mającymi siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. (fragment tekstu)
Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polscy obywatele przejęli dorobek prawny wspólnoty. Od tej chwili obowiązującym źródłem prawa są nie tylko ustawy na gruncie prawa polskiego, lecz również Dyrektywy Unijne. Zaistniała możliwość powoływania się na przepisy unijne jak również bogate orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego jak również orzecznictwo wydane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej ukazało się wiele publikacji prawnych i naukowych, w których podjęto próbę interpretacji przepisów prawa podatkowego jak i prawa bilansowego. Uchwalone przez polskiego ustawodawcę przepisy podatkowe są bardzo nieprecyzyjne i rodzą szereg problemów zarówno przedsiębiorcom, osobom zajmującym się profesjonalnie rozliczaniem podatków, jak również pracownikom aparatu skarbowego. Poszukiwanie odpowiedzi na prawidłowe zastosowanie w praktyce przepisów prawa podatkowego, jest bardzo pracochłonne i mimo zgłębienia fachowej wiedzy nie zawsze daje zadowalające efekty. W przypadku zaistnienia problematycznej sytuacji w zakresie rozliczeń z fiskusem, polski podatnik ma prawo do skorzystania z interpretacji podatkowych i bogatego orzecznictwa sądowego. (fragment tekstu)
20
Content available remote Wynik podatkowy przedsiębiorstwa - identyfikacja i analiza ryzyka rachunku
75%
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie procedury ustalania wyniku podatkowego przedsiębiorstwa oraz identyfikacja ryzyka związanego z rachunkiem podatkowym. Ryzyko podatkowe dotyczy zarówno ustalania przychodów i kosztów podatkowych, jak również możliwych wariantów rachunku podatkowego. Metodologia badania - W opracowaniu dokonano krytycznej analizy aktów prawnych dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych, a także analizy interpretacji podatkowych oraz komentarzy do ustaw podatkowych. Wynik - W artykule przedstawiono możliwe warianty rachunku wyniku podatkowego i ich ryzyko, a także ryzyko związane z ustalaniem podatkowych przychodów i podatkowych kosztów. Oryginalność/wartość - Określenie procedury ustalania wyniku podatkowego pozwala na identyfikację i ocenę ryzyka podatkowego związanego z ustaleniem przychodów i kosztów podatkowych, a także dotyczącego potencjalnych wariantów rachunku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.