Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tea market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Herbata i kawa należą w Polsce do najpopularniejszych napojów. Ta pierwsza stanowi aż 42% wszystkich konsumowanych napojów w sezonie zimowym i około co czwarty napój w sezonie letnim. Natomiast kawa jest drugim najczęściej spożywanym napojem - stanowi 21% napojów konsumowanych w zimie i około 15% latem. W ciągu ostatnich kilkunastu lat rynek zarówno herbaty, jak i kawy przeszedł ogromne zmiany. Dziś konsument kupując herbatę bądź kawę, może wybierać spośród szerokiego asortymentu. Artykul zawiera dokładną analizę rynku tych produktów.
Celem badań było określenie postaw i zachowań konsumentów wobec herbat i herbatek oraz analiza ważkości czynników warunkujących wybory tej grupy produktów. Wiedza o zachowaniach konsumentów na rynku herbaty i czynnikach wpływających na zakup konkretnego produktu może stanowić podstawę opracowania skutecznej strategii marketingowej dla podmiotów zajmujących się dystrybucją herbaty, jak również wychodzić naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Badanie przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety, objęto nim 115 klientów sklepów z herbatami na terenie Bydgoszczy. Jako zmienne niezależne wybrano m.in.płeć, wiek i miejsce zamieszkania. Na podstawie wyników stwierdzono, że postawy konsumentów wobec herbaty były w większości pozytywne, co przekładało się na częstość spożycia herbaty. Najwięcej konsumentów sięgało po herbaty czarne i zielone oraz herbatki owocowe, ziołowe i Rooibos. Do głównych determinant wyboru herbat należały kolejno: walory smakowo-zapachowe, gatunek herbaty, właściwości prozdrowotne i przyzwyczajenie. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Od kilku lat spożycie herbaty w Polsce nie zmienia się. Potwierdzają to statystyki handlu zagranicznego, według których co roku sprowadzamy od 30 do 33 tys. ton herbacianego suszu. Dane te jednak nie odzwierciedlają całości konsumpcji herbaty przez Polaków. Importuje się bowiem także herbatę owocową, która przekracza granicę jako "zioła".
Rooibos stanowią łodygi i pocięte liście krzewu Aspalathus linearis endemicznie porastającego zachodnią część Republiki Południowej Afryki. Napary przygotowane z liści tego krzewu wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, w tym przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne oraz antymutagenne. Pomimo stale rosnącej w naszym kraju popularności naparu rooibos nie opracowano jednolitego standardu jakości sensorycznej tych naparów. Obowiązujące określenia są nieprecyzyjne i bardzo często niejednoznaczne, tym samym utrudniają klasyfikację jakościową tych naparów. Przeprowadzone badania dotyczyły zidentyfikowania i scharakteryzowania wyróżników jakości sensorycznej, związanych z barwą, zapachem, smakiem naparów rooibos, tak aby wygenerować bardziej kompleksowy obraz tego, co jest często określane przez polskiego konsumenta tych naparów jako "typowe" lub "charakterystyczne". Celem badania było opracowanie wyróżników sensorycznych naparów rooibos dostępnych w na rynku Trójmiasta i porównanie uzyskanych wyników z ogólną zawartością polifenoli, oznaczoną metodą Folin-Ciocalteu oraz z aktywnością antyoksydacyjną, oznaczoną przy użyciem rodnika DPPH, badanych naparów. Oceny sensorycznej (barwa, zapach, smak, posmak) dziesięciu naparów rooibos dokonał dziewięcioosobowy zespół o sprawdzonej wrażliwości sensorycznej. Z uzyskanych w pierwszej części badania wyróżników wyselekcjonowano łącznie piętnaście, które posłużyły do dalszej oceny jakości sensorycznej badanych naparów. Ogólną zawartość polfenoli w badanych naparach oznaczono w zakresie od 34.38 mg GAE/100 ml do 145.23 mg GAE/100 ml. Aktywność antyoksydacyjna również oznaczono w szerokim zakresie od 64.82% do 96.54%. Stwierdzono statystycznie istotną korelację pomiędzy ogólną zawartością polifenoli a aktywnością antyoksydacyjną (r = 0,857, p = 0,0015). Analiza sensoryczna wykazała istotne zróżnicowanie naparów w zakresie wyróżników barwy, zapachu, smak i posmaku. Przeprowadzona analiza PCA pozwoliła na zakwalifikowanie badanych produktów dostępnych na trójmiejskim rynku do dwóch głównych grup. Napary o niskiej jakości były powiązane z negatywnymi atrybutami jakości sensorycznej, do których należały takie określenia, jak smak siana czy ściągające, gorzkie wrażenie pozostające po spożyciu naparów ro oibos, natomiast w próbkach o wyższych parametrach jakości dominowały określenia powiązane z charakterystycznymi atrybutami naparów rooibos, jak ziołowy zapach, słodki, karmelowy smak, klarowny kolor oraz gładki posmak. Stwierdzono również statystycznie istotną korelację pomiędzy wynikami oceny sensorycznej a ogólną zawartością polifenoli. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zachowania polskich i angielskich konsumentów na rynku herbaty
84%
Celem pracy było poznanie zachowań konsumentów polskich (mieszkańców Trójmiasta) i angielskich (mieszkańców Londynu) na rynku herbaty. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem ankiety audytoryjnej w 2014 roku w Londynie i w Trójmieście na 247 respondentach. Mimo że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w zachowaniach konsumentów europejskich zaszły duże zmiany, to rynek herbaty można uznać za bardzo stabilny, a zachowania konsumentów tego napoju nie uległy istotnym zmianom. Najbardziej popularna wśród konsumentów mieszkających w Londynie i Trójmieście jest czarna herbata. Wzrosło spożycie herbaty ekspresowej w saszetkach, szczególnie wśród młodych konsumentów, natomiast mieszkańcy Trójmiasta częściej sięgają po zieloną herbatę, głównie ze względów zdrowotnych.(abstrakt oryginalny)
Autorzy wyjaśniają, że celem badania było poznanie opinii konsumentów (metodą ankietową) na temat rodzaju i częstotliwości spożycia herbaty, preferowanej marki oraz czynników decydujących ojej wyborze, a następnie ocena stopnia akceptacji wybranych do badania herbat. Materiał do badań sensorycznych stanowiło sześć marek herbat fermentowanych ekspresowych, nabywanych najczęściej przez polskich konsumentów, które zostały zakupione w warszawskich sklepach prowadzących sprzedaż detaliczną. Okazuje się, że aromat i smak herbaty to najważniejsze czynniki wyboru. Obserwacje te są zgodne z danymi literaturowymi, z których wynika, że w procesie dokonywania wyboru żywności występuje przewaga czynników sensorycznych nad niesensorycznymi.
Jeśli wierzyć legendzie, herbatę zawdzięczamy Chińczykom. Herbata ma dwie główne odmiany: chińską i assamską. Jej smak zależy od wielu czynników; m.in. od rejonu (także wysokości n.p.m.), gdzie się ją uprawia, i czasu zbiorów. Niemal każdy kraj ma inną tradycję jej przyrządzania. Najważniejsze obszary uprawy tej popularnej używki, mającej jednak też właściwości lecznicze to Indie, Cejlon, Chiny i Tajwan.
Omówiono rynek kawy i herbaty. Przedstawiono głównych producentów, wielkość spożycia, dokonano podziału tych rynków na segmenty. Przybliżono działania promocyjne na obu rynkach.
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zawartości fiawonoidów, fenoli oraz aktywności przeciwrodnikowych ekspresowej herbaty zielonej obecnej na polskim rynku. Zbadano również, czy czas parzenia zielonej herbaty oraz liczba naparów przygotowanych z jednej torebki ekspresowej wpływa na zawartość tych biologicznie aktywnych związków i ich aktywność przeciwrodnikową. Aktywność przeciwrodnikową określono, stosując spektrofotometryczną metodę oznaczania fiawonoidów, związków fenolowych oraz pomiar kinetyki procesu wygaszania rodnika DPPH w obecności różnych objętości próbek naparów z herbaty. Stwierdzono, że zawartość fiawonoidów i fenoli oznaczona w naparach zielonej herbaty oraz aktywność przeciwrodnikową tych naparów rośnie nieliniowo wraz z czasem parzenia herbaty. (abstrakt oryginalny)
Polski rynek herbaty jest dość stabilny, od kilku lat spożycie herbaty nie zmienia się. Zmieniła się jednak struktura spożycia, preferujemy bowiem herbatę coraz lepszą gatunkowo. Trudno jednak przewidzieć jaki wpływ na ceny tej najpopularniejszej używki mogą mieć gwałtownie rosnące jej ceny na giełdach światowych.
Kolejny raport oparty m.in. na sondażach telefonicznych przeprowadzonych przez Pentor-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca". Omówiono rynek kawy i herbaty. Przedstawiono głównych producentów, wielkość spożycia, dokonano podziału tych rynków na segmenty. Przybliżono działania marketingowe na obu rynkach.
Przeanalizowano rynek kawy i herbaty w Polsce. Podkreślono zmiany w strukturze tego rynku w ostatnich latach.
Herbata to podstawowy produkt spożywczy w każdym domu. I choć jeszcze nie tak dawno nie przywiązywaliśmy zbyt dużej wagi do marki tego naparu, od pewnego czasu coraz uważniej przyglądamy się herbacianej półce w sklepach, poznając benefity poszczególnych jej rodzajów i rozmaite sposoby przygotowania tego napoju. Jednak picie herbaty dla każdego z nas powinno być zawsze źródłem przyjemności. Na taką właśnie narrację postawiła marka Herbapol-Lublin SA. (abstrakt autora)
Przedstawiono wyniki badań prowadzonych przez Pentor-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca". Dotyczą one zmian, jakie w ostatnich latach zaszły na rynku kawy i herbaty. Przeanalizowano ten rynek pod kątem sprzedaży, spożycia, importu, najpopularniejszych marek, producentów. Zamieszczono opinie handlowców na temat najbardziej skutecznych działań marketingowych.
Herbapol Lublin przechodzi metamorfozę od wytwórcy tradycyjnych produktów ziołowych i herbaty do firmy, w której słowo "marketing" nie jest sloganem.
Obecnie w grupie gorących napojów Polacy zdecydowanie przedkładają kawę nad herbatę. Wysokie notowania mają też napoje czekoladowe, głównie za sprawą najmłodszych klientów. Natomiast systematycznie rozwierają się nożyce spożycia kawy i herbaty. Tylko w okresie 1997-2003 sprzedaż herbaty (dotyczy to także herbat owocowych, ziołowych, itp.) zmalała wagowo o 8,8 procent sprzedaż zaś kawy wzrosła relatywnie o ponad 6 procent Pomimo to Polska nadal jest znacznym importerem herbat. Na nasz kraj przypada 1-1,2 procent światowej konsumpcji tej popularnej używki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.