Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technical condition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Maintenance System the Ability of Machines
100%
|
2014
|
68
229-239
W tej pracy przedstawiono główne wskaźniki diagnostycznego systemu eksploatacji maszyn, wyróżniając w tym diagnostykę wibroakustyczną. Określono miary stanu technicznego, wartości graniczne i częstotliwości prowadzenia badań diagnostycznych. Problemy i zadania systemu eksploatacji maszyn z wykorzystaniem technik komputerowych, zostały wyróżnione z uwzględnieniem nadzorowania zmian stanu degradacji. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono rozwiązanie niektórych problemów monitorowania stanu technicznego środków transportu. W szczególności uzyskano rozwiązanie problemów związanych z wyborem zbioru parametrów diagnostycznych, oceną stanu technicznego środka transportu oraz wyznaczaniem terminu jego obsługiwania. (abstrakt oryginalny)
|
2011
|
46
181-194
Zagadnienie oceny stanu obiektów technicznych nabiera szczególnego znaczenia głównie w fazie eksploatacji, ze względu na uwarunkowania ekonomiczne i ekologiczne. Stosowane obecnie urządzenia diagnozujące stan obiektów, takich jak pojazdy samochodowe, ograniczają się jedynie do pomiarów. Sprawy znacznie się komplikują, jeżeli chodzi o stan, w jakim był obiekt przed np. wypadkiem lub, jaka jest prognoza, co do dalszej jego eksploatacji. W artykule omówiono problematykę tworzenia systemu doradczego dla potrzeb technik wirtualnych w badaniu stanu maszyn. (abstrakt oryginalny)
|
|
48
109-121
W pracy zostały przedstawiona charakterystyka systemu rozpoznawania stanu maszyn. Przedstawiono wymagania, które powinien on spełniać, jak również poszczególne etapy jego konstruowania obejmujące: analizę przedsięwzięcia, projektowanie systemu, budowę symulatora pracy systemu (komputerowego) oraz implementację systemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycje wykorzystania symulatora inspekcji statku (SuSi) stworzonego przez towarzystwo klasyfikacyjne Det Norske Veritas -Germanischer Lloyd do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie związanym nadzorem nad stanem technicznym statków, problematyką wytrzymałości oraz korozji kadłuba statku. W artykule pokrótce scharakteryzowano prawny obowiązek przeglądów technicznych kadłuba statku oraz poruszono problem wytrzymałości konstrukcji jako jednego z istotnych kryteriów zapewnienia technicznego bezpieczeństwa jednostki. W artykule zestawiono wykaz tematów zajęć dydaktycznych zgodnych z programem studiów na kierunku "Nawigacja" Akademii Morskiej w Szczecinie oraz dopasowano funkcje symulatora SuSi, które mogłyby być wykorzystane do wizualizacji procesu korozji oraz w zapoznawaniu studentów z problemem wytrzymałości konstrukcji kadłuba statku. Zastosowanie symulatora inspekcji statku w procesie dydaktycznym nie tylko pozwala na wzbogacenie wykładów, ale również stanowi znakomite narzędzie za pomocą którego student zapoznaje się z specyfiką pracy na statku. (abstrakt oryginalny)
Rozwój transportu samochodowego związany z przyrostem liczby pojazdów i użytkowników dróg oraz zwiększanie obciążeń działających na nawierzchnię wpływa niekorzystnie na zapewnienie jej trwałości w założonym okresie eksploatacji. Postępująca degradacja nawierzchni objawia się powstawaniem uszkodzeń, które w istotny sposób obniżają bezpieczeństwo użytkowników ruchu oraz komfort jazdy. Ważne jest, aby podczas procesu projektowania nowych oraz przy przebudowie istniejącej sieci drogowej stosować rozwiązania materiałowe z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, ochrony zasobów naturalnych oraz ograniczania zużycia energii. Technologia recyklingu głębokiego na zimno stosowana podczas przetwarzania istniejących warstw konstrukcji w pełnowartościową podbudowę pozwala zapewnić w założonym okresie eksploatacji trwałość nawierzchni przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego poprzez ograniczenie w stosowaniu nowych materiałów. W referacie przedstawiono propozycję rozwiązań konstrukcyjnych nawierzchni na przykładzie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 762 dla kategorii obciążenia ruchem KR4. Obliczenia trwałości zmęczeniowej analizowanych konstrukcji przeprowadzono przy zmiennej nośności istniejącego podłoża gruntowego (50 MPa, 80 MPa i 100 MPa).(abstrakt oryginalny)
Zadaniem układu grzewczego i klimatyzacyjnego w samochodzie jest zapewnienie najkorzystniejszych warunków mikroklimatu wnętrza pojazdu, w którym człowiek czuje się dobrze, a funkcjonowanie jego organizmu przebiega najkorzystniej, czego obrazem jest stała temperatura wewnętrzna ciała (~37oC). Z czynników mających wpływ na częstość szkód w ruchu drogowym temperatura jest na trzecim miejscu po alkoholu i pasach bezpieczeństwa, co jest związane z wydajnością człowieka, która spada zarówno w zimnym jak i zbyt gorącym otoczeniu. Stan termiczny we wnętrzu pojazdu jest utrzymywany systemem klimatyzacji, który jest wysoce energochłonny. Szacuje się, że praca sprężarki powoduje 12-17% zwiększone zużycie paliwa w samochodach średniej wielkości. W pojazdach napędzanych silnikiem elektrycznym skutkuje to obniżeniem i tak przecież stosunkowo niedużego zasięgu. W pracy zaproponowano układ równań opisujących warunki termiczne wewnątrz kabiny samochodu, które są wynikiem odpowiednich bilansów energii dla powietrza, elementów wewnętrznych i szyb. Uwzględniono zmienne warunki transmisyjne materiałów przezroczystych dla promieniowania w zakresie krótko i długofalowym. Zamieszczono przykładowe obliczenia zmiany temperatury we wnętrzu pojazdu przy prędkości 0 i 50 km/h przy zadanym i obniżonym o połowę strumieniu masy powietrza nawiewanego przez układ klimatyzacyjny.(abstrakt oryginalny)
W pojazdach szynowych ze względu na coraz to większe prędkości jazdy prowadzi się prace nad udoskonalaniem układów hamulcowych tak, aby zatrzymanie pojazdu odbyło się na możliwie najkrótszej drodze hamowania. Również szereg zalet tego rodzaju hamulca, jak np. stały przebieg współczynnika tarcia w funkcji prędkości w stosunku do tradycyjnego hamulca klockowego, uzasadnia jego stosowanie i to zarówno w pojazdach kolejowych, jak i w pojazdach szynowych komunikacji miejskiej. Mimo wielu zalet układu hamulcowego, zamocowanie tarcz hamulcowych na osi pomiędzy kołami zestawu kołowego znacznie utrudnia kontrolę zużycia pary ciernej tarcza-okładzina. Wymusza ono na obsłudze i pracownikach zakładów naprawczych wchodzenie pod wagon w celu zdiagnozowania układu hamulcowego, sprawdzenia poprawności jego działania, kontroli zużycia oraz przeprowadzenia niektórych napraw bieżących. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości diagnozowania pary ciernej hamulca tarczowego wykorzystując wybrane charakterystyki widmowe sygnału drganiowe generowanego przez obsadę hamulcową z okładzinami ciernymi. (abstrakt oryginalny)
|
2014
|
70
100-111
Wymagania technologiczne lub wynikające z kształtu przedmiotu prowadzą niekiedy do decydowania się na złożone sposoby układania ściegów spawalniczych. Otrzymanie ciągłej, metalicznej spoiny nie wyklucza istnienia w niej obszarów sprzyjających powstawaniu i rozwijaniu pęknięć lub wywołujących istotne dla dalszego spawania lub eksploatowania deformacje spawalnicze. Obliczano za pomocą MES pole temperatury oraz pozostające naprężenia i deformacje. Analizowano spoinę wykonywaną jednym ściegiem oraz jej wykonywanie dwoma ściegami o kilku sekwencjach i kierunkach. Stosowano nieliniowe własności materiałowe. Użyto programu ANSYS. (abstrakt oryginalny)
10
75%
W eksploatacji maszyn i urządzeń jednym z najważniejszych parametrów jest stan dynamiczny obiektu. Najbardziej popularną metodą oceny stanu dynamicznego jest obserwacja procesów resztkowych. W szczególności, dynamiczne procesy resztkowe są nośnikiem informacji diagnostycznej. Pomiar drgań i hałasu pracujących maszyn dostarcza wiedzy na temat dynamiki ocenianej maszyny. Wieloletnia wiedza i doświadczenie pozwoliły na stworzenie procedur diagnostycznych. W większości maszyn stosowanych w przemyśle, procedury zapisane w normach ISO 10816 i ISO 7919 pozwalają na skuteczną diagnostykę oraz optymalne zarządzanie eksploatacją maszyn. Stosowalność tych norm jest bardzo duża, jednak występują maszyny, których parametry uniemożliwiają ich stosowalność. Do takich maszyn można zaliczyć niektóre maszyny stosowane w górnictwie podziemnym. W ocenie diagnostycznej kombajnów górniczych, przenośników zgrzebłowych, jak i innych maszyn będących w ciągu technologicznym, zastosowanie stref oceny zgodnych z norami ISO 10816 i ISO 7919 jest niepoprawne. W ocenie diagnostycznej tego typu maszyn najczęściej korzysta się z analizy trendów długoczasowych. Wyznaczenie dopuszczalnych poziomów drgań uzyskiwane są na drodze heurystycznej poprzez obserwacje rozwoju uszkodzenia do stanu awaryjnego. W artykule zaprezentowano metodykę oceny stanu maszyny wykorzystującą modele degradacji urządzeń, oparte o rozkład Weibulla. Opracowaną metodykę zastosowano do rzeczywistych wyników pomiaru drgań maszyn dołowych w jednej z kopalni węgla kamiennego. Przeprowadzone analizy wskazały dużą skuteczność prezentowanej metodyki. (abstrakt oryginalny)
|
2014
|
68
163-175
W niniejszym artykule przedstawiono metody służące określeniu stanu technicznego pojazdów po kolizjach i wypadkach drogowych. Dokonano ogólnej analizy metod w oparciu o przyjęte kryteria oceny. Następnie na podstawie analizy dokumentacji fotograficznej opracowano wstępną ocenę stanu technicznego pojazdu Volkswagen Golf V. W dalszej części opracowania przedstawiono wybrane wyniki badań stanowiskowych kolejnego analizowanego pojazdu oraz zaprezentowano metodę jego naprawy. (abstrakt oryginalny)
W pracy przeanalizowano przydatność wyników oceny stanu warstwy wierzchniej elementów maszyn do prognozowania stanu obiektu technicznego. Omówiono również aspekty transformacji technologicznej i eksploatacyjnej warstwy wierzchniej. Do prognozowania stanu elementów par kinematycznych ze stykiem konforemnym zaproponowano modele matematyczne. Opracowane one zostały na podstawie szeregu badań doświadczalnych dotyczących zmian stanu warstwy wierzchniej pod wpływem wymuszeń zewnętrznych. Do opisu tych zmian przyjęto: ubytek masy, zmianę wymiaru liniowego oraz różne parametry chropowatości. (abstrakt oryginalny)
|
2023
|
31
|
nr 1
78-85
The material fatigue phenomenon consists of progressive material damage through the appearance and development of fractures under the influence of variable, periodically recurring stresses. Engineers designing machinery and structures to be fatigue resistant can gain useful insights about design and material properties by reviewing the literature. In this way, we can avoid costly research, but in the case of complex loading phenomena and the interaction of components, we must carry out such research. Fatigue strength calculations are less accurate than simple static calculations. The wear of link chains is concentrated in three areas, depending on the installation location and function of the individual links, namely: in the joints (the points of contact between two links), on the outer surfaces of the arches and on the outer surfaces of the straight sections of the links. During operation, chains are particularly vulnerable to wear through abrasion, corrosion and fatigue. These ageing factors, which act with varying intensity depending on the properties of the deposit, determine the service life of the chain, unless other unforeseen damage occurs, e.g. "hard" blockage of the chain. In many cases, users are guided by their own subjective criteria for assessing the technical condition of chains, which does not always lead to fully rational decisions regarding the continued use of used chains. To date, there have been no attempts to transfer the results of chain fatigue tests to behaviour of real objects. This paper presents issues related to mining chain fatigue testing. The test results presented are for both new and used chains. The experimental tests conducted at GIG made it possible to solve the problem of applying fatigue test results in industrial practice. (original abstract)
W artykule zaprezentowano aspekt diagnozowania stanu technicznego pojazdu w ocenie zakresu uszkodzeń powypadkowych, rolę i wyposażenie eksperta w tym procesie. Omawiany problem przedstawiono na tle wykorzystania w procesie oceny opłacalności naprawy narzędzi informatycznych do ustalania wartości pojazdów powypadkowych i metodyki obliczeń analitycznych, które wykorzystują te narzędzia. W opracowaniu uwypuklono rolę prawidłowego diagnozowania stanu pojazdu w aspekcie zakresu jego uszkodzeń mającego bezpośredni związek z wartością samochodu uszkodzonego. Mając na uwadze rolę diagnozowania w ocenie zakresu uszkodzeń pojazdu i metod szacowania jego wartości w stanie uszkodzonym zwrócono uwagę na aspekt ekonomiczny napraw powypadkowych pojazdów, które po odbudowie wprowadzane są do eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę zdarzeń drogowych w aspekcie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zwrócono uwagę na stan techniczny pojazdu, gdyż często bywa on przyczyną wielu wypadków i kolizji drogowych. Ponadto oszacowano koszt występujących zdarzeń drogowych, aby zwrócić uwagę na ważność omawianej problematyki. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
77-86
Jedną z częściej występujących przyczyn wypadków jest zły stan techniczny samochodów na naszych drogach. Ciągle rosnąca liczba pojazdów, zły stan dróg, pogoń za obniżaniem kosztów napraw samochodów oraz ciągle jeszcze niedoskonałe uregulowania prawne dotyczące kontroli technicznej pojazdów powodują, że znajdujemy się w otoczeniu pełnym niebezpiecznych, pędzących z zawrotną prędkością pojazdów. Przeanalizowanie danych, jakie zebrano, ma na celu wyciągnięcie wniosków z przeprowadzanych przeglądów oraz wskazanie sposobów usprawnienia przeglądów samochodowych od strony widzianej oczyma klienta, jak i od strony warsztatowej.(abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest dostarczenie podstawowej wiedzy działom aktuarialnym do kalkulacji bazowej stopy składki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniu od powodzi dla stref chronionych przez wały przeciwpowodziowe. Wiedza ta jest także niezbędna do prawidłowego skonstruowania ogólnych warunków ubezpieczeń od powodzi. (fragment tekstu)
|
2014
|
69
236-248
Znajomość stanu dynamicznego i struktury systemu maszyny umożliwia opisanie jej zachowań, a także pozwala na budowanie modeli prognostycznych zachowań systemu w funkcji czasu ewolucji dynamicznej. W pracy przedstawione zostały problemy związane ze stanem dynamicznym maszyn. Szczególną uwagę zwrócono na nowoczesne systemy pomiarowe drgań. Opisano możliwości analizatora dźwięku i drgań SVAN 912AE. Zaprezentowano możliwości systemu diagnostycznego do monitorowania i diagnozowania maszyn " Vibex". Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów pomiarowych jest system LMS SCADAS Recorder. Konkurencyjnym rozwiązaniem jest system wielokanałowej rejestracji i analizy sygnałów wibroakustycznych PULSE. (abstrakt oryginalny)
|
2011
|
46
94-106
W ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczby pojazdów samochodowych poruszających się po drogach. To zjawisko spowodowało zwiększenie zagrożenia w ruchu drogowym. W referacie omówiono przyczyny zaistnienia wypadków, przedstawiono nowe elektroniczne systemy zwiększające bezpieczeństwo czynne w pojazdach samochodowych oraz przeprowadzono analizę najczęściej występujących niesprawności hydraulicznego układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia oraz ich wpływ na przebieg i bezpieczeństwo procesu hamowania w ruchu drogowym. Badania zostały przeprowadzone w Stacjach Kontroli Pojazdów. Celem przeprowadzonych badań jest ocena wpływu poszczególnych uszkodzeń w/w układów na przebieg i bezpieczeństwo procesu hamowania. Testem zostały objęte samochody osobowe i ciężarowe o zróżnicowanym stopniu uszkodzenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane metody diagnostyczne maszyn elektrycznych. Jako najważniejsze, z punktu widzenia poprawnej pracy maszyny, wybrano do szerszego opisu bezczujnikową diagnostykę drganiową maszyn z magnesami trwałymi, diagnostykę izolacji głównej i zwojowej. Według autorów maszyna elektryczna z magnesami trwałymi (silnik lub generator) może stanowić czujnik drgań dla samej siebie i na podstawie analizy sygnału pochodzącego z takiego czujnika można określić jej stan techniczny. Autorzy opisują stosowaną od wielu lat przez ich zespół badawczy metodę diagnostyczną izolacji głównej i zwojowej przy wykorzystaniu napięcia stałego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.