Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technika scenariuszowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule zaprezentowano wybrane trendy rozwoju Polski w oparciu o metodę scenariuszową Shaping Actors-Shaping Factors. W wersji oryginalnej użyto jej pod koniec lat 90. XX wieku do opracowania wizji przyszłości Europy do roku 2010. Od tamtej pory, choć metoda scenariuszowa cieszy się powodzeniem wśród badaczy zajmujących się prognozowaniem, nie została ona jednak - przynajmniej na gruncie nauki polskiej - wykorzystana ponownie w tym kształcie jako podstawa do formułowania wniosków na temat przyszłości. W artykule opisano poszczególne etapy metody Shaping Actors-Shaping Factors, a następnie przeanalizowano, w jaki sposób mogą być one użyte przez indywidualnego au-tora. W rezultacie następnych kroków wyznaczono cztery obszary tematyczne i następnie opracowano ramowy scenariusz dla Polski do 2030 ("Demontaż państwa"). Metoda Shaping Actors-Shaping Factors wydaje się mieć potencjał do dalszego wykorzystania, jednak należałoby przemyśleć jej dalszą adaptację do podejścia indywidualnego, ewentualnie wdrożyć ja do prac grupy ekspertów.(abstrakt oryginalny)
Controlling w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych ma za zadanie sterowanie działalnością podmiotu gospodarczego według koncepcji M. Portera tzw. szkoły racjonalnej (por. Kees van der Heijden, 2000) polegającej na znalezieniu optymalnej ścieżki rozwoju. Menedżerowie finansowi określają w postaci planu finansowego cele organizacji i środki jego realizacji oraz warunki wewnętrzne i zewnętrzne jakie muszą być spełnione. Już w trakcie opracowywania planu a także w trakcie realizacji należy uwzględnić fakt, że procesy ekonomiczne obarczone są znaczną niepewnością. W konsekwencji wykonanie planu przebiega często w warunkach odmiennych od założeń i istnieje ryzyko nie osiągnięcia zamierzonego celu. W związku z powyższymi stwierdzeniami zarówno na etapie konstruowania planu jak i w trakcie realizacji należy mieć przygotowane różne warianty planu, pozwalające - pomimo niekorzystnych uwarunkowań - zrealizować wytyczone zadania lub też formułować inne cele i sposoby ich osiągania. W referacie przedstawiono analizę scenariuszową oraz metodę konstruowania planów, polegającą na formułowaniu celów i określaniu warunków (wartości parametrów decyzyjnych) jakie muszą być spełnione dla ich realizacji (tzw. zarządzanie przez cele). (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia problematykę zastosowania podejścia scenariuszowego do projektowania modeli biznesu w sektorach kreatywnych. Sektory kreatywne ze względu na swój dynamiczny charakter pozwalają na wykorzystanie wielu rozwiązań opartych na różnych scenariuszach. W artykule przedstawiono możliwości zastosowania dorobku podejścia scenariuszowego zarządzania strategicznego w procesie projektowania i modyfikacji modeli biznesu. Wskazano zalety, ale także ograniczenia zastosowania podejścia scenariuszowego w kontekście specyfiki sektorów kreatywnych. W części praktycznej spróbowano wskazać kilka możliwych scenariuszy dla wybranej gałęzi działalności w sektorze kreatywnym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty podejścia scenariuszowego w badaniach marketingowych oraz ocena jego ograniczeń i przydatności. Takie podejście badawcze rzadko jest wykorzystywane przez polskich badaczy (znacznie częściej przez autorów publikacji w renomowanych czasopismach zagranicznych). Tymczasem jest ono bardzo przydatne w rozwiązywaniu wielu problemów naukowych ze względu na możliwość ominięcia ograniczeń wynikających z antycypacji wpływu określonych zmiennych zależnych na zachowania badanych podmiotów. Scenariusze pozwalają na testowanie w jednym badaniu narzędzi, które zwyczajowo wymagałyby longitualnych podejść do pomiaru zmiennych zależnych. W tym znaczeniu dają wartościowe informacje przy znacznym ograniczeniu nakładów na pozyskanie danych ze źródeł pierwotnych. Podstawą do formułowania ocen i wniosków była analiza przykładów zastosowania podejścia scenariuszowego w artykułach badawczych, jak również analiza własnych doświadczeń badawczych. W ostatniej części artykułu zaprezentowano stanowisko rekomendujące podejście scenariuszowe jako niezwykle przydane w badaniach marketingowych, jak również cenne wskazówki co do wykorzystania metody.(abstrakt autora)
Autorzy przedstawiają biznesowy scenariusz wykorzystania najbardziej znanych narzędzi analitycznych w hurtowni danych. Efektywny system analizy wiedzy, zdaniem autorów, musi się opierać na hurtowni danych. Artykuł składa się z dwóch części, w pierwszej został zaprezentowany biznesowy system analityczny (BAS) i jego współpraca z analitycznym systemem OLAP. W drugiej natomiast zademonstrowano najważniejsze zalety, które można osiągnąć przy użyciu tych technologii. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wykorzystanie metod scenariuszowych w analizie otoczenia systemu bezpieczeństwa
63%
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania metod scenariuszowych do analizy i oceny otoczenia systemu bezpieczeństwa, w którym ważną rolę odgrywają siły zbrojne. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Metody scenariuszowe specyfikacji wymagań użytkowników - analiza porównawcza
63%
Specyfikacja wymagań użytkowników systemu zinformatyzowanego jest trzonem działań składających się na inżynierię wymagań1. Można ją określić jako proces przekształcania wyobrażeń i oczekiwań użytkowników wobec rozwijanego systemu w sformalizowany, uogólniony, wymagany informacyjny model rzeczywistości organizacyjnej, postrzeganej przez użytkowników. Uzyskana specyfikacja wymagań koncentruje się więc na zakresie i sposobie działania systemu zinformatyzowanego z punktu widzenia użytkowników.(fragment tekstu)
Cel - Zidentyfikowanie oraz wykorzystanie systemu instrumentów ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych stymulujących rozwój przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji strategicznej. Metodologia badań - Do określenia sytuacji strategicznej przedsiębiorstw i identyfikacji instrumentów wykorzystano metodę analizy. W badaniach empirycznych wpływu zidentyfikowanych instrumentów na sytuację strategiczną przedsiębiorstw - metodę ekspercką, a do budowy działań rozwojowych - metodę scenariuszy. Wynik - Zdiagnozowano i opracowano model sytuacji rynkowej przedsiębiorstw mających trudną pozycję rynkową. Zidentyfikowano 50 instrumentów ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych. W wyniku przeprowadzonych badań empirycznych stworzono system instrumentów, na podstawie którego zbudowano scenariusz możliwych działań zmieniających trudną sytuację przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość - Oryginalność podejścia do identyfikacji instrumentów determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstw na podstawie strategicznych sfer funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nowatorskie, niespotykane w literaturze stworzenie systemu instrumentów dających podstawę wykreowania efektywnych działań zmieniających trudną sytuację strategiczną firmy. Modelowe ujęcie trudnej sytuacji strategicznej, w którą można wkomponować obecnie funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie strategiczne należy do jednego z obszarów zarządzania organizacją. Decyzje, które są podejmowane w przedsiębiorstwie odnoszą się zarówno do rozstrzygania problemów jak i umożliwienia im dalszego rozwoju w oparciu o wpływ otoczenia tego przedsiębiorstwa. Jednym z podstawowych narzędzi służących do zdobycia informacji niezbędnych do racjonalnego podejmowania decyzji strategicznych jest analiza strategiczna. Podstawę do przeprowadzenia analizy strategicznej stanowiły zarówno literatura z zakresu analizy strategicznej jak również dostępne informacje na temat działalności firmy Ekoplast - Produkt Sp. z o.o. Głównym założeniem artykułu jest postępowanie badawcze o charakterze case study i ma na celu zbadanie adekwatności dotychczasowej strategii firmy. Celem artykułu jest zatem demonstracja zastosowania w praktyce użytecznych metod i technik diagnostyki strategicznej. Metodologia badań została oparta o podstawową metodę diagnozowania - analizę, w tym przypadku: makrootoczenia, mikrootoczenia i wnętrza przedsiębiorstwa. Analiza strategiczna umożliwia zarządzającym uporządkowanie kluczowych informacji potwierdzających jakość zarządzania i dających podstawy dla strategicznych decyzji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wpisuje się w nurt badań, których celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość przewidzenia przyszłej wartości projektów inwestycyjnych, poziomu ryzyka finansowego. Wyniki badań przedstawione w artykule mogą mieć znaczenie poznawcze i aplikacyjne: określenie wyników stosowania poszczególnych projektów wyrażonych stopą zwrotu i ryzykiem oraz wskazanie najbardziej efektywnych dla inwestorów strategii. (abstrakt oryginalny)
Cel - Niniejszy artykuł jest drugim z cyklu opracowań empirycznych, którego celem jest wykreowanie scenariuszy strategii rozwojowych bazujących na instrumentach ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych dla przedsiębiorstw znajdujących się w różnych sytuacjach strategicznych. Metodologia badania - Do wykreowania strategii działania bazującej na instrumentach ekonomicznych i organizacyjnych wykorzystano metodę scenariuszy wywodzącą się ze zbioru metod prognostycznych, a konkretniej z grupy metod jakościowych. Wynik - W procesie badawczym wyselekcjonowano cztery modele sytuacji strategicznych od modelu trudnego po model dynamicznego rozwoju. Podczas badań empirycznych zidentyfikowano i dokonano rankingu instrumentów ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych mających decydujący wpływ na funkcjonowanie współczesnych podmiotów gospodarczych. Instrumenty najwyżej sklasyfikowane w rankingu stworzyły system narzędzi stymulujących działania rozwojowe i posłużyły do opracowania scenariuszy strategii rozwojowych. Dla modelu "trudnej sytuacji strategicznej" opracowano scenariusz budowy strategii natychmiastowej oraz strategii dywersyfikacji działalności. Scenariusz budowy strategii umacniania pozycji rynkowej zaproponowano dla modelu stabilnego. W modelu "poszukiwania szans rynkowych" opracowano scenariusz strategii bazujący na wektorach wzrostu Ansoffa. Natomiast scenariusz budowy strategii "lidera" wykreowano dla modelu "dynamicznego rozwoju". Oryginalność/wartość - Wartość merytoryczna i naukowa niniejszego opracowania dotyczy: konkretnego przełożenia teorii na praktykę gospodarczą; wykreowania czterech możliwych scenariuszy strategii rozwojowych; nowatorskiego niespotykanego w literaturze stworzenia systemu instrumentów dających podstawę wykreowania efektywnych strategii działania w różnych sytuacjach strategicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorka przedstawia prognozę systemu kadr naukowych zatrudnionych w szkołach wyższych w Polsce do 2000 r., wyznaczona z zastosowaniem techniki scenariuszowej. Podaje krótki opis etapów dochodzenia do scenariusza, ilustruje to postępowanie opisem systemu kadr naukowych w Polsce, jego otoczenia, sposobu powiązania systemu z otoczeniem a następnie prezentuje jeden z możliwych scenariuszy rozwoju kadry naukowej w Polsce do 2020 r. (abstrakt oryginalny)
Firma Nieruchomości Świdnica S.A. powstała z przekształcenia byłego przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w jednoosobową spółkę miasta. Zgodnie z ustawą spółka akcyjna tego typu musi w ciągu 2 lat ulec dalszym przekształceniom. Celem artykułu jest prezentacja procedury opracowania w wyniku analizy zagadnień dotyczących wyboru odpowiedniej formy organizacyjno-prawnej najlepszego spośród różnych potencjalnych rozwiązań.
W publikacji przedstawiona została próba budowy scenariusza rozwoju regionu górniczego z uwzględnieniem spostrzeżeń wynikających z analizy SWOT. Dokonano identyfikacji podstawowych kierunków działań, jakie powinny zostać podjęte. Określono, jakie elementy istotne powinny być badane w regionie w celu poprawnego ukierunkowania jego rozwoju w przyszłości. (streszcz. oryg.)
Omówiono klasyczne kryteria oceny strategii oraz zarysowano metodę scenariuszy. Przedstawiono scenariusze jako instrument oceny strategii.
18
Content available remote Kierunki wykorzystania koncepcji scenariuszy w zarządzaniu strategicznym
63%
W artykule omówiono możliwości wykorzystania scenariuszy w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Koncepcja scenariuszy jest obecnie z powodzeniem stosowana w procesie planowania strategicznego w wielu przedsiębiorstwach. Doświadczenia praktyczne pokazują jednak bardzo różne kierunki wykorzystania tej koncepcji, czego wyrazem jest wielość podejść i metod tworzenia scenariuszy. Efektywność wykorzystania scenariuszy jest uzależniona od prawidłowego zdefiniowania celów i funkcji jakim mają służyć. Celem artykułu jest ukazanie rozwoju zastosowań praktycznych scenariuszy oraz wskazanie potencjalnych funkcji, jakie mogą one pełnić w procesie zarządzania strategicznego. Na początku artykułu przedstawiono powstanie oraz istotę koncepcji scenariuszy, następnie pokazano przykłady zastosowań praktycznych oraz wyniki badań empirycznych dotyczących zakresu wykorzystania tej koncepcji w biznesie, a na końcu opisano funkcje, jaką mogą pełnić scenariusze w zarządzaniu przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Efektywne planowanie rozwoju przedsiębiorstwa jest uwarunkowane diagnozą otoczenia. Diagnozę otoczenia przedsiębiorstwa można osiągnąć z pomocą scenariuszy. W artykule przedstawiono klasyfikacje scenariuszy i metod scenariuszowych oraz procedurę metody scenariuszowej.
Na bazie modelu bilateralnego monopolu kopalni węgla brunatnego i elektrowni oraz 11 wyrobisk docelowych wygenerowanych w procesie optymalizacji Lerchsa-Grossmanna dla złoża "Legnica" przeprowadzono badanie wpływ niepewnych parametrów na opłacalność produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego. Analizę ryzyka przeprowadzono metodą scenariuszy oraz symulacji Monte Carlo biorąc pod uwagę m.in. wpływ ceny i ilości pozwoleń na emisję CO2 koniecznych do zakupu na niezdyskontowany zysk całego układu i jego części. W artykule omówiono wyniki symulacji wskazując na sprzeczność interesów kopalni i elektrowni (maksymalizację ich zysku przy eksploatacji różnych wyrobisk) oraz korzyści z ich integracji pionowej w postaci redukcji ryzyka i opłacalnej eksploatacji większych wyrobisk. Wykazano, że spodziewana korelacja cen energii i cen pozwoleń na emisję redukuje ryzyko poniesienia straty przy eksploatacji złoża "Legnica". (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.