Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Techniki aukcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
In case of the private procurement auctions the entrepreneurs are not forced to limit themselves to the standard auction rules, and in practice one can observe many hybrid or quasi-auction mechanisms spontaneously introduced. The paper analyzes two of them, which start as a first-price sealed-bid auction, followed by a run-off in a form of an English auction, and which differ by the transparency of rules concerning the initiation of the second stage. The focus of the paper is on the analysis of the price and allocative efficiency of these mechanisms, in order to determine whether they can serve as an alternative to the standard auction rules. Theoretical analyses are followed by the laboratory experiments, which demonstrate that the mechanisms under study are characterized by both high price and allocative efficiency, and therefore could be considered an interesting substitute of the standard auction rules. (original abstract)
Problem asymetrii wśród kupców na aukcjach związany jest silnie z kilkoma zagadnieniami. Po pierwsze asymetria może wywoływać tzw.: efekt "przekleństwa zwycięzcy", w którym "słaby" kupiec będzie licytował powyżej swojej waluacji, by zagwarantować sobie zwycięstwo. Odnosząc się do systemu aukcji pierwszej ceny, należy podkreślić, iż "słaby" kupiec będzie licytował bardziej agresywnie niż kupiec "silny". Z kolei kupiec "silny" może stosować strategię ciągnień będących ekstremalnie blisko jego waluacji (low-ball) Po drugie interesujący jest wpływ asymetrii na strategię podejmowaną przez sprzedawcę - a w szczególności w odniesieniu do strategii dostarczania kupcom informacji o wystawianych obiektach. I ostatecznie najistotniejszym problemem jest wskazanie na systemy prowadzenia licytacji, spośród których pewna grupa będzie bardziej bądź mniej korzystna w warunkach asymetrii, zarówno z punktu widzenia kupców, jak i sprzedawcy. Ciągły rozwój rynków aukcyjnych, oznaczający powstawanie nowych form sprzedaży, tj. aukcje internetowe, eksperymenty nad nowymi formami prowadzenia licytacji, które w dużej mierze są podporządkowane specyficznym obiektom jej podlegającym (np.: wina, kwiaty, sztuka), powoduje nieustanny rozwój metod badawczych. Powstanie w ostatnich latach aukcji internetowych spowodowało, iż aukcyjna forma sprzedaży obiektów w szybkim tempie stała się powszechna. Na gruncie teorii aukcji bardzo istotnym jej elementem jest prowadzenie rozważań pod kątem zbioru informacji, jakim dysponują i kupcy i sprzedawcy. Z perspektywy kupca istotne jest, jakim zbiorem informacji dysponuje przed przystąpieniem do aukcji. Należy podkreślić, iż posiadana przez kupca informacja decyduje o stosowanej przez niego strategii postępowania na licytacji, co w sposób jednoznaczny znajduje swoje odbicie w uzyskiwanych przez niego wypłatach. Z punktu widzenia sprzedawcy ważne jest, by przyjął on odpowiednią strategię przekazywania informacji o licytowanym obiekcie, jak również zastosował właściwy system licytacji. Zarówno w przypadku kupca, jak i sprzedawcy, bez względu na formę licytacji, celem nadrzędnym jest maksymalizacja wypłat, przekładanych bezpośrednio na zysk. (fragment tekstu)
Do aukcji typu Sealed Bid zalicza się aukcje rozróżniającą (ang. The Discriminatory Auction lub określane jako "pay-your-bid"), aukcje jednolitych cen (ang. The Uniform Price Auction) oraz aukcję Vickreya (ang. The Vickrey Auction) [4, s. 165]. Aukcje typu Sealed-Bid korespondują bezpośrednio z aukcjami o formach otwartych tzn. takimi jak: aukcja angielska oraz aukcja holenderska. Zarówno jedna jak i druga forma aukcji należy do kategorii aukcji wielu obiektów. W artykule zostaną przedstawione systemy licytacji typu Sealed-Bid przy założeniu wielu takich samych obiektów. Oznacza to, iż na licytacji wystawiane są obiekty, które ze względu na pewne cechy kwalifikowane są jako identyczne. W praktyce aukcyjnej za identyczne obiekty uważa się np.: partie wina pochodzące z określonej winnicy bądź określonego regionu świata, dzieła sztuki określonego autora, numizmatyki pochodzące z określonej kolekcji. Na aukcjach tego typu dopuszczalne jest również wystawianie próbek całych partii obiektów. Należy pamiętać, że podział aukcji na otwarte i typu Sealed-Bid jest jednym z podziałów stosowanych w teorii aukcji.
4
Content available remote Aukcja koni arabskich Pride of Poland jako aukcja asymetryczna
61%
Teoria aukcji jest jedną z prężniej rozwijających się dziedzin teorii ekonomii. Reguły aukcyjne przypominają reguły gry. Aukcje dzielimy na ustne i pisemne. W przypadku aukcji pisemnych kupujący składają swoje oferty równocześnie i niezależnie, przy czym nie wiedzą ilu mają konkurentów. W przypadku aukcji ustnych oferty wpływają sekwencyjnie, kupujący zaś mogą śledzić zachowania swoich przeciwników. Bardzo ważnym twierdzeniem dotyczącym aukcji symetrycznych jest twierdzenie mówiące, że reguły aukcyjne nie wpływają na dochód z aukcji. W praktyce założenie o symetrii okazuje się zbyt restrykcyjne i w rzeczywistości o wiele częściej mamy do czynienia z aukcjami asymetrycznymi. Maskin i Riley [2000] pokazali, że "mocny" kupujący preferuje aukcję ustną, zaś "słaby" kupujący aukcję pisemną. Pokazali również, że twierdzenie o jednakowym dochodzie nie dotyczy aukcji asymetrycznych. Co roku, w sierpniu, w Janowie Podlaskim odbywa się aukcja koni arabskich Pride of Poland. Celem pracy jest pokazanie, że jest to typowa aukcja asymetryczna. (abstrakt oryginalny)
Mechanizm aukcyjny znajduje zastosowanie w przypadku rynków płytkich, o małej liczbie nabywców bądź sprzedających. Aukcje zmuszają uczestników do silnej konkurencji, pozwalając ich organizatorom na osiągnięcie wysokich przychodów, bądź w przypadku przetargów na zminimalizowanie kosztów. Jednak wielu ekonomistów dowodzi, że najważniejszym celem aukcji jest zapewnienie efektywności ekonomicznej, przez którą rozumie się alokację dóbr do tych podmiotów, dla których mają one największą wartość. Artykuł analizuje pojęcie efektywności ekonomicznej i przedstawia argumenty na poparcie tezy, że jest ona istotnym celem przy przeprowadzaniu aukcji. Pokazuje także, że efektywność aukcji zależy w dużej mierze od przyjętych reguł aukcyjnych. Eksperymenty laboratoryjne okazują się być pomocne przy ich projektowaniu. (abstrakt oryginalny)
Rynek aukcyjny należy do najstarszych rynków zinstytucjonalizowanych, przechodzących aktywne transformacje. Współczesną formę rynku stanowią aukcje elektroniczne. W pracy omówiono zarówno cechy tradycyjnego rynku aukcyjnego, typy aukcji oraz techniki licytacyjne jak i specyfikę rynku wirtualnego, procedury licytacji elektronicznej. W pracy wykorzystano technikę analizy porównawczej opartej na źródłach wtórnych, której szczegółowym obiektem są aukcje tradycyjne i elektroniczne. Analiza została przedstawiona w formie tabelarycznej. (abstrakt oryginalny)
7
51%
W ostatnich kilkunastu latach obszarem szybkiego rozwoju aukcyjnych form sprzedaży stał się Internet. Z platformy przekazywania informacji o ofertach przekształcił się w pełnoprawny rynek. Jako systemy aukcyjne rozwinęły się zarówno internetowe platformy służące do handlu przedmiotami (eBay, Allegro), jak i zautomatyzowane systemy reklamy internetowej. Doskonałym przykładem wykorzystania na masową skalę wyceny poprzez aukcje są systemy sprzedaży linków sponsorowanych w wyszukiwarkach [Varian, 2008]. Reklamy wyświetlane są w boksach znajdujących się po prawej stronie wyników wyszukiwarki internetowej lub ponad tymi wynikami. Licytacji podlegają miejsca w boksach pojawiających się przy wyszukiwaniu słów lub fraz. Przedmiotem handlu nie jest więc rzeczywisty przedmiot, ale miejsce zamieszczania linku reklamowego przy wyszukiwaniu. Można znaleźć wiele analogii pomiędzy problemem przydzielania przestrzeni reklamowej a innymi sytuacjami wymagającymi alokacji ograniczonego zasobu, jakim jest alokacja miejsca pomiędzy wielu chętnych. Jedną z takich sytuacji jest problem rejestracji studentów do grup zajęciowych. Głównym celem tego artykułu jest pokazanie, że zastosowanie wieloobiektowych systemów aukcyjnych może poprawić efektywność przydzielania studentów do grup zajęciowych podczas rejestracji studentów oraz być narzędziem motywującym do osiągnięcia lepszych wyników podczas studiów. (fragment tekstu)
Celem pracy jest identyfikacja i omówienie czynników warunkujących decyzje uczestników aukcji, ze szczególnym uwzględnieniem ich racjonalnego bądź irracjonalnego charakteru. Omówiono czynniki wpływające na decyzje podejmowane przez uczestników aukcji – techniki angielska, holenderska, pierwszej ceny, drugiej ceny Vickreya. Przedstawiono strategie potencjalnych nabywców, działając zgodnie z zasadą racjonalności ekonomicznej w tradycyjnym sensie. W analizie odwołano się także do psychologicznych, socjologicznych i filozoficznych koncepcji.
W artykule zaprezentowano oraz przeprowadzono analizę porównawczą czterech technik aukcyjnych: aukcja angielska, aukcja holenderska, aukcja pierwszej ceny i aukcja drugiej ceny (Vickreya). Zwrócono także uwagę na czynniki warunkujące wybór odpowiedniej techniki aukcyjnej.
W opracowaniu omówiono modele aukcyjne. Przedstawiono związek pomiędzy zastosowaną techniką aukcyjną a wielkością osiągniętej ceny. Zaprezentowano i scharakteryzowano główne techniki aukcyjne: angielską, holenderską, pierwszej ceny, oraz drugiej ceny (technika Vickreya).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.