Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technological advances in the industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono kierunki stosowania koniecznych zmian technologicznych i technicznych w PKP, zgodnie z wymogami nowoczesnego transportu kolejowego pasażerskiego i towarowego, a także zgodnie z koniecznością dostosowania się do wymagań światowych.
Omówiono znaczenie nowoczesnych zdobyczy techniki informacyjnej w handlu. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu hadnlu elektronicznemu.
W artykule skoncentrowano uwagę na podstawowych uwarunkowaniach postępu naukowo-technicznego w przemyśle, do których w warunkach gospodarki Czechosłowacji zalicza się: doskonalenie systemu zarządzania, umacnianie pozycji wielkich organizacji gospodarczych oraz kształtowanie i pobudzanie aktywności zawodowej i innowacyjnej pracowników. (abstrakt oryginalny)
Działalność w zakresie postępu technicznego, zwana także działalnością innowacyjną, polega na wprowadzaniu do różnych dziedzin działalności gospodarczej, w szczególności do przemysłu, nowych rozwiązań technicznych, pozwalających na usprawnienie stosowanych dotychczas metod i zapewniających osiąganie dodatkowych efektów. Autorka przedstawia ten problem.
Artykuł omawia program modernizacji i rozwoju technicznego rafinerii gdańskiej zaplanowany na lata 1996-99.
Transfer technologii staje się ważnym dynamicznym ruchem stymulującym rozwój gospodarczy. Wraz z rozpoczęciem międzynarodowego transferu technologii tempo postępu technologicznego przyspieszyło w wielu krajach lub regionach. Postęp techniczny stymuluje podział pracy w przemyśle, co pomaga wielu branżom poprawić ich produktywność i zwiększyć konkurencyjność. W konsekwencji prowadzi to do zmiany przewagi komparatywnej kraju i zmienia możliwości międzynarodowej konkurencji. Transfer technologii powoduje zmiany w strukturze przemysłowej i wpływa bezpośrednio lub pośrednio na strukturę przemysłową zarówno pod względem produkcji, jak i popytu. Celem artykułu jest prezentacja wybranych charakterystyk kształtowania się usług świadczonych przez sieć Enterprise Europe Network (EEN).(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest postęp techniczny, organizacyjny i ekonomiczny w produkcji, kierunki postępu techniczno-organizacyjnego w przemyśle włókienniczym oraz metodyka badania efektywności przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych w skali branży przemysłu. (abstrakt oryginalny)
The main objective of the research work was to identify the dimensions of complexity and study the relationship between these defined dimensions in the industrial automation sector. To achieve these objectives in the study, there was assumed the following major hypothesis: With the increasing role of dynamic cross-section of the complexity there is growing importance of relationship dimension for competitive advantage. In the study there were diagnosed four dimensions of complexity. Existence of the relationship between these four identified dimensions of complexity occurred by the use of the Fisher's exact test, which is a variant of the test of independence 2. Furthermore, there were calculated V-Cramer factors to estimate the intensity of the above-mentioned relationship between analyzed dimensions. The research discovered that the three out of four dimensions such as the number of elements, variety of elements and uncertainty depend on the last dimension of complexity which is the relationship between elements. In the turbulent environment there is a growing importance of the relationship dimension. It forms competitive advantage and is a key condition of success in creating a new type of modern enterprise strategy that occurs within complexity management in the industrial automation sector. (author's abstract)
Celem opracowania jest wskazanie na zakres przydatności mierników umownych do oceny postępu technicznego w przedsiębiorstwie przemysłowym. Pomiar postępu technicznego w przedsiębiorstwie dokonywany jest z reguły za pomocą zestawu wskaźników analitycznych, ponieważ brak jest takiego miernika, który wszechstronnie i zarazem dogłębnie charakteryzowałby osiągnięty poziom postępu technicznego. Zestaw mierników analitycznych nie pozwala na wyczerpującą ocenę wpływu postępu technicznego na różne kategorie gospodarcze, a zwłaszcza na ocenę zmiany w zatrudnieniu i jego strukturze. Tę lukę dostatecznie wypełniają mierniki skalarne, które wskazują na zmiany w funkcjach pracowników w związku z postępem technicznym. Do głównych zalet mierników skalarnych zalicza się to, że za pomocą jednej liczby wyrażają poziom rozwoju postępu technicznego, są szczególnie przydatne do prowadzenia analiz porównawczych, stanowią podstawę konstrukcji syntetycznego i przeciętnych mierników poziomu osiągniętego postępu technicznego oraz są pomocne do opracowywania wzorcowych struktur zatrudnienia. Umowny charakter tych mierników oraz duża pracochłonność klasyfikacji maszyn i urządzeń zawężają jednak zakres ich wykorzystania. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest istota postępu technicznego i jego pomiar w przemyśle. Jego celem jest przedstawienie i usystematyzowanie poglądów reprezentowanych w literaturze przedmiotu dotyczących istoty postępu technicznego i sposobów pomiaru tego zjawiska w przedsiębiorstwie przemysłowym. Z przeprowadzonej w niniejszym opracowaniu analizy najczęściej spotykanych definicji postępu technicznego najtrafniejsza jest definicja sformułowana przez K. Wandelta. Uwzględnia ona bowiem wszystkie aspekty tego zjawiska, mianowicie aspekt techniczny, technologiczny, organizacyjny i ekonomiczny. Najistotniejszym symptomem postępu technicznego jest jego aspekt ekonomiczny. Jeśli bowiem wdrożone zmiany techniczne lub technologiczne nie przynoszą korzystnych efektów ekonomicznych, to zmiany te nie były postępem. Największą przydatnością odznaczają się mierniki postępu technicznego stosowane w skali mikroekonomicznej. Wychodząc z założenia, że nie ma takiego miernika, który wszechstronnie i dogłębnie charakteryzowałby osiągnięty poziom postępu technicznego, należałoby stosować zestaw wskaźników obejmujący: wskaźniki technicznego, elektrycznego i energetycznego uzbrojenia pracy, wskaźniki mechanizacji i automatyzacji pracy, wskaźniki średniego wieku maszyn i urządzeń oraz wskaźnik rozwoju technicznego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzona na potrzeby artykułu analiza pozwala na stwierdzenie, że w "Strategii produktywności 2030" prawidłowo zdefiniowano potrzeby i możliwości wzrostu produktywności polskiej gospodarki. Warto zauważyć, że założenia tego dokumentu są znacznie bardziej (w porównaniu z niektórymi poprzednimi dokumentami rządowymi) osadzone we współczesnej teorii ekonomii i lepiej odpowiadają wyzwaniom, które stawia współczesny rozwój gospodarczy świata. Prezentowane obszary interwencji wydają się wybrane właściwie, a proponowane podejście opierające się na zasadach nowej polityki przemysłowej, czyli na strategicznej współpracy państwa z biznesem w celu identyfikacji i usuwania przeszkód dla rozwoju, daje nadzieję na osiągnięcie założonych rezultatów. (fragment tekstu)
Posługując się przykładem Krakowskiej Fabryki Kabli i Maszyn Kablowych, autorka przedstawiła strategie rozwoju przedsiębiorstwa z zastosowaniem przedsięwzięć innowacyjnych i bez nich, omówiła rodzaje przedsięwzięć innowacyjnych, uwarunkowania ich podejmowania i dokonała ich oceny.
Analiza i określanie związków i zależności w ciągu przyczynowo-skutkowym: skład chemiczny - technologia - struktura i stan powierzchni - własności - funkcje i cechy użyteczne materiału, stanowi istotę dyscypliny naukowej określanej dzisiaj jako "nauka o materiałach i inżynieria materiałowa". Przedmiotem artykułu jest problematyka rozwoju materiałów w dziejach ludzkości, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aktualne tendencje rozwojowe w zakresie materiałów funkcjonalnych.
Preferencje ludności miejskiej dotyczące miejsca zamieszkania zmieniają się wraz ze zmianami charakteru aktywności ekonomicznej człowieka stanowiącej pochodną zaawansowania technicznego gospodarek. Niniejszy artykuł stanowi próbę przedstawienia wpływu postępu technicznego na preferencje ludności dotyczące wyboru miejsca zamieszkania w ramach miast przy uwzględnieniu podziału na trzy okresy historyczne. Jego celem jest odpowiedź na pytanie o najbardziej pożądane lokalizacje w miastach różnych grup społecznych w każdym z wyróżnionych okresów, a także ukazanie zmian tych preferencji w wyniku unowocześniania metod produkcji. Artykuł w swoim zamierzeniu stanowi punkt wyjścia do dyskusji na temat wartości określonych lokalizacji w ramach przestrzeni miejskiej w przyszłości przy uwzględnieniu dalszego rozwoju technologii telekomunikacyjnej i transportowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano rolę i wpływ środowiska naturalnego na wzrost gospodarczy. Za czynnik pokonujący bariery ekologiczne należy uznać inwestycje w ochronę środowiska. Wzrost kosztów oczyszczania środowiska jest związany z faktem, że po czyste środowisko trzeba sięgać coraz głębiej. W Polsce w 1997 roku udział nakładów i inwestycyjnych na ochronę środowiska w wykorzystaniu PKB wynosił ok. 1,6 procent (lata siedemdziesiąte 0,4 procent .
Celem niniejszego artykułu, który powstał na podstawie przeglądu literatury przedmiotu, jest przedstawienie i analiza zmian, jakie kolejne rewolucje przemysłowe, każda na swój sposób, wywołały w sferze gospodarki, pracy, kapitalizmu, rynków, lecz także społeczeństwa, kultury i demokracji. Najpierw zostaną omówione dwie pierwsze rewolucje przemysłowe ze wskazaniem na te wynalazki, które stały się początkiem przyszłych zmian. Przypomniane zostaną niektóre na- zwiska innowatorów, którzy dzięki swoim wynalazkom przeszli do historii, choć niekoniecznie musieli zapisać się we wdzięcznej pamięci robotników, pozostawionych z powodu tych innowacji bez pracy i zarobków. Następnie przyjrzymy się niektórym argumentom przemawiającym za trzecią rewolucją przemysłową. Jakby tego było mało, coraz śmielej ogłaszane są już czwarta, a nawet piąta rewolucja. I choć pojawiają się wątpliwości, czy są to faktycznie rewolucje, czy pogłębione innowacje technologiczne, warto zwrócić na nie uwagę ze względu na zmiany, jakie z nimi się łączą.(fragment tekstu)
Powszechnie wiadomo, że w niektórych krajach w celu rozszerzenia asortymentu wyrobów i polepszenia ich jakości przedsiębiorstwa obok rozwoju własnej produkcji często korzystają z możliwości zakupu licencji i know-how. Szczególną wagę przywiązują do tego średnio rozwinięte kraje przemysłowe, w tym i Węgry. Zastosowanie w produkcji i obrocie nowoczesnej myśli technicznej krajów przemysłowo rozwiniętych posiada tę zaletę, że poza zmniejszeniem luki technologicznej umożliwia wykorzystanie krajowego potencjału w dziedzinie badań i rozwoju do rozwiązywania innych, ekonomicznie bardziej opłacalnych zadań. Zagraniczne licencje odgrywają na Węgrzech dużą rolę. Ponad trzy czwarte wdrożonych do produkcji licencji jest stosowane w przemyśle. Udział kosztów związanych z zakupami licencyjnymi w nakładach na postęp techniczny w minionym piętnastoleciu wzrastał stosunkowo szybko. W przemyśle w latach 1969-1972 łączne koszty postępu technicznego stanowiły 4-6%, a od 1973 r. - mimo okresowych spadków - wynosiły 7-10%. Udział tych kosztów pod koniec lat 70-tych (1979) osiągnął najwyższą wartość, następnie do roku 1981 obserwowano jego stopniowe zmniejszenie zaś w roku 1982 - ponowny wzrost. Według najświeższych danych (za rok 1982) kwoty przeznaczone na zakup licencji przekraczały miliard forintów rocznie. (fragment tekstu)
Szczegółowo omówiono proces rozwoju przemysłu na obecnych terenach Kielc na przestrzeni trzech wieków (od XVI do XVIII w.). Wszelkie odkryte złoża na tym obszarze należały do krakowskich biskupów, którzy oddawali je w dzierżawę. Omówiono inwestycje przemysłowe w poszczególnych miejscowościach usytuowanych w dorzeczu Bobrzy i ich wpływ na rozwój kuźnic i hut. Opisane także jakie innowacje technologiczne, pochodzące z krajów Europy Zachodniej, zostały wykorzystane w tamtych czasach.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i ocena tendencji rozwojowej produkcji, środków trwałych i zatrudnienia oraz ich relacji w Poznańskich Zakładach Koncentratów Spożywczych na tle tendencji rozwojowej tych wskaźników ekonomicznych w branży przemysłu koncentratów spożywczych i wybranych przedsiębiorstw wchodzących w skład tej branży. Zmierza ono także do ustalenia typu postępu technicznego, który występował w badanych jednostkach gospodarczych. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że komponenty rozpatrywanych relacji w latach 1967-1980 kształtowały się niekorzystnie w badanym przedsiębiorstwie (produkcja wzrosła w mniejszym stopniu niż środki trwałe przy słabej malejącej tendencji rozwojowej zatrudnienia). Korzystniejsze i pożądane proporcje tempa wzrostu produkcji, środków trwałych i zatrudnienia wystąpiły tylko w Kujawskich Zakładach Koncentratów Spożywczych. W rozpatrywanym okresie badane przedsiębiorstwo charakteryzowało się bardzo słabą, ujemną intensywnością wzrostu wskaźnika produktywności środków trwałych, intensywnością, która była dwukrotnie słabsza niż w Kaliskich Zakładach Koncentratów Spożywczych, natomiast w pozostałych jednostkach owa intensywność była dodatnia, przy czym bardzo słaba w zjednoczeniu i znaczna w Kujawskich Zakładach Koncentratów Spożywczych. Jeśli chodzi o intensywności wzrostu wskaźnika technicznego uzbrojenia pracy i wydajności pracy, to badane przedsiębiorstwo w latach 1967-1960 wyraźnie wysunęło się na pierwszą pozycję wśród porównywanych jednostek. Dzięki występującym proporcjom tempa wzrostu wskaźnika technicznego uzbrojenia pracy i wydajności pracy w badanym przedsiębiorstwie w rozpatrywanym okresie mieliśmy do czynienia z kapitałochłonnym typem postępu technicznego. Taki sam typ postępu technicznego, ale o większym nasileniu wystąpił w Kaliskich Zakładach Koncentratów Spożywczych. Neutralnym typem postępu technicznego legitymowało się Zjednoczenie Przemysłu Koncentratów Spożywczych, natomiast kapitałooszczędny typ postępu technicznego znamionował Kujawskie Zakłady Koncentratów Spożywczych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.