Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Telecommunication infrastructure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Pojęcie "europejskiego społeczeństwa gigabitowego" wprowadzone zostało w Unii Europejskiej na określenie społeczeństwa, które rozwijać się będzie w oparciu o nowoczesne technologie cyfrowe XXI w. umożliwiające powszechne wdrażanie inteligentnych rozwiązań oraz budowę ekonomii opartej na danych. Realizacja tego zamierzenia wymaga dostępu do sieci łączności elektronicznej nowej generacji, tj. sieć 5G o znacznie większej przepustowości i niezawodności niż dotychczas. Sieć ta da nieporównywalnie większe możliwości wykorzystania nowych technologii informacyjnych oraz ich konsolidacji, a jako szkielet i krwiobieg całego systemu umożliwi lepsze operowanie informacją w sferze publicznej, gospodarce, transporcie i logistyce, życiu codziennym obywateli czy rozrywce. W tych rozwiązaniach Unia Europejska upatruje możliwości zwiększenia udziału gospodarki cyfrowej w ogólnym GDP Unii Europejskiej, a co za tym idzie - szybkiego rozwoju gospodarczego i społecznego w nowej perspektywie 2021-2027. Oczekuje się również zwiększenia satysfakcji obywateli. Postępującą realizację tej wizji widać już w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Polska także stara się podążać tą drogą. Bardziej wyrazisty obraz tego społeczeństwa oraz rezultaty gospodarcze i społeczne wynikające z wdrożenia tych planów znane będą zapewne dopiero w przyszłości.(fragment tekstu)
Dnia 7 maja 2002 r. w Sejmie RP odbyło się seminarium zatytułowane "Warunki rozwoju rynku telekomunikacyjnego - czynniki generujące wzrost gospodarczy". Przedmiotem rozważań były bariery rozwoju w branży telekomunikacyjnej, model relacji: polityka rządzowa - regulator rynku - operatorzy, warunki legislacyjne i organizacyjne niezbędne dla rozbudowy infrastruktury telekomunukacyjnej, problemy Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W artykule opublikowano materiały i opinie zaprezentowane na tym spotkaniu.
W prezentowanym opracowaniu przedstawione zostaną najważniejsze wyzwania związane z dostosowaniem do Unii Europejskiej, stojące przed Polską w obszarze tworzenia efektywnej gospodarki elektronicznej. Wskazane zostaną główne bariery i działania podjęte w celu ich likwidacji. Podjęta zostanie również próba identyfikacji wpływu tych działań na możliwe scenariusze rozwoju gospodarki elektronicznej w Polsce w najbliższej przyszłości. (fragment tekstu)
Istnienie wspólnego rynku ułatwia porównanie poziomu jakości usług świadczonych przez różne podmioty. Skutkiem tego jest m.in. wzrost wymagań klientów, którzy oczekują, że usługi będą oferowane na poziomie najlepszych operatorów działających na wspólnym rynku. Oczekiwania są tym bardziej uzasadnione, że w ramach Unii liberalizacja i deregulacja objęły takie dziedziny, jak telekomunikacja czy transport. Stało się to naturalnym impulsem do wzrostu konkurencji. Co więcej, logistyka staje się stopniowo obszarem działalności poddawanym coraz większej standaryzacji obsługi klientów. (fragment tekstu)
W styczniu ubiegłego roku grupa ekspertów związanych z Netią przygotowała memorandum poświęcone realizowanej w Polsce polityce telekomunikacyjnej. Niepokoiło ich zwłaszcza brnięcie w ślepy zaułek procesu demonopolizacji telefonii lokalnej za sprawą realizowanej polityki koncesyjnej. Uznano, że nie służy ona rozwojowi telekomunikacji w Polsce, a nawet jest sprzeczna z duchem projektu nowego prawa telekomunikacyjnego. Memorandum zostało skierowane do kompetentnych sejmowych i rządowych adresatów. Niestety, jak dotychczas, bez widocznych efektów. Redakcji "NŻG" udało się uzyskać zgodę na publikację memorandum (z niewielkimi skrótami).
Artykuł porusza problem ujednolicenia usług i infrastruktury telekomunikacyjnej w krajach Unii Europejskiej.
W niniejszym opracowaniu przedstawiono badania związku pomiędzy podażą pośrednich czynników produkcji a poziomem dochodu w regionie w celu określenia potencjalnej skuteczności pewnych tradycyjnych instrumentów polityki regionalnej. Szczególne znaczenie przypisano roli infrastruktury telekomunikacyjnej jako narzędzia tej polityki.
8
Content available remote Dynamika zmian w ilości i strukturze przedsiębiorców telekomunikacyjnych
75%
Celem pracy było poznanie struktury podmiotów zajmujących się usługami telekomunikacyjnymi oraz dynamiki zmian w tym nowym i dynamicznie rozwijającym się obszarze usług publicznych. W badaniach wykorzystano dane wtórne zebrane z raportów i rejestrów Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jak zaobserwowano, wzrastająca w latach 2010-2015 liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych w konsekwencji: sprzyja wzrostowi konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, a w dalszej perspektywie ma korzystny wpływ na ceny oferowanych usług, kreuje popyt na wykonawców różnego rodzaju prac związanych z oferowanymi usługami oraz na niezbędne materiały do ich wykonania, sprzyja, dzięki wprowadzanym nowoczesnym technologiom (budowa infrastruktury telekomunikacyjnej od podstaw), popularyzowaniu nowoczesnych środków przekazu i rozwojowi szerokiego asortymentu usług telekomunikacyjnych, przyczynia się do generowania nowych asortymentów usług dotychczas na rynku nie występujących. Zarejestrowani przedsiębiorcy telekomunikacyjni reprezentują prawie wszystkie formy prowadzenia działalności gospodarczej, w tym spółki prawa handlowego, fundacje, stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego (zakłady budżetowe tych jednostek), spółki cywilne itp. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote RESYS - nowy system telekomunikacyjny dla ratownictwa górniczego
75%
W artykule autorzy prezentują nowy system telekomunikacyjny przeznaczony dla zastępów ratowniczych. RESYS to system fonicznej łączności radiowej, transmisji danych oraz monitoringu ratowników biorących udział w akcjach ratowniczych w podziemnych zakładach górniczych. Został on wykonany w ramach jednego z zadań projektu badawczego dotyczącego poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach pt.: "Opracowanie funkcjonalnego systemu bezprzewodowej łączności ratowniczej z możliwością stosowania w wyrobiskach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego". (abstrakt oryginalny)
W 2010 roku zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne będzie dwukrotnie wyższe niż obecnie. Tempo rozwoju sieci telekomunikacyjnej jest co prawda wysokie, ale polskie zapóźnienie - olbrzymie. Klasie światowej odpowiada za to sprzęt, jaki pojawił się na krajowym rynku.
W artykule dokonano oceny wybranych inicjatyw polskiego rządu podejmowanych w 2009 r., które mogą służyć rozwojowi społeczeństwa informacyjnego. W szczególności Autor omawia propozycje ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, a zwłaszcza to, w jakim stopniu mogą one zwiększyć skalę inwestycji przedsiębiorstw i samorządów terytorialnych oraz ocenił projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010–2020 pod kątem możliwości zwiększenia inwestycji społeczeństwa informacyjnego. Ponadto Autor rozważa, czy nowy system polityki regionalnej ułatwi wdrażanie programów sektorowych i wielosektorowych rządu (do takich należą inwestycje społeczeństwa informacyjnego), jak również programów antykryzysowych, które można uruchamiać w okresie spowolnienia gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Autorzy zajęli się zagadnieniami budowy globalnej infrastruktury informacyjnej i kształtowania społeczeństwa informacyjnego oraz związanymi z tym problemami, takimi jak: inwencja i innowacyjność badań, nowoczesne rozwiązania techniczne i organizacyjne oparte na informacji, globalizacja działań ekonomicznych i kulturowych.
Przedmiotem artykułu są zmiany w potencjale ekonomicznym jakie zaszły w Telekomunikacji Polskiej S.A. w latach 1992-1996. Autor dokonał oceny efektywności gospodarowania spółki przy pomocy metody porównawczej bazującej na modelu zmiennych wskaźników.
Artykuł poświęcony jest systemom finansowania i rozwoju infrastrutury telekomunikacji polskiej. Autor dokonał charakterystyki potencjalnych polskich ( w tym budżet, kredyt bankowy) i międzynarodowych (m.in. bezpośrednie inwestycje zagraniczne) źródeł pozyskiwania niezbędnego kapitału.
Digitalizacja mediów komunikacji sprzyja żywiołowemu rozwojowi procesów ich konwergencji (upodobniania) oraz hybrydyzacji (łączenia różnych mediów w "jednym"). Jednocześnie procesy konwergencji i hybrydyzacji mediów otwierają szerokie pole do ich ostrej konkurencji (hiperkonkurencji). W artykule zaprezentowano te zjawiska na przykładzie polskiego rynku mediów komunikacyjnych. (streszcz. oryg.)
Odpowiednia infrastruktura jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania sieci telekomunikacyjnej. Tą infrastrukturą są urządzenia telekomunikacyjne, takie jak linie telekomunikacyjne, kanalizacje kablowe, słupy, wieże, maszty, kable, przewody i osprzętowanie. Polskie orzecznictwo przyjmuje obecnie, że urządzenia przesyłowe przestają należeć do części składowych gruntu z chwilą, gdy weszły w skład przedsiębiorstwa przesyłowego, nie powoduje to jednak uzyskania przez operatora praw do nich. Inna kwestią jest dostęp operatora do cudzych nieruchomości w celu instalowania elementów infrastruktury telekomunikacyjnej oraz ich eksploatacji i konserwacji.
Dobra infrastruktura teleinformatyczna instytucji finansowych jest bezwzględnym warunkiem rozwoju inżynierii finansowej. Trudność połączenia technologii z prawem, w naszych warunkach bierze się przede wszystkim z braku jednoznacznych pojęć. Przykładem może być definicja dokumentu elektronicznego. Na szczęście prawo bankowe mówi, że „czynność dokonana w formie elektronicznej spełnia wymagania formy pisemnej”. A to coraz częściej pozwala na wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań IT w organizacji pracy banku. Tradycyjny oddział, mimo że jest skoncentrowany na transakcjach, staje się coraz bardziej specjalistyczną placówką handlową, a to wymaga wsparcia (oczywiście informatycznego) procesu sprzedaży. W ten sposób do obsługi klienta wykorzystuje się takie rozwiązania, jak identyfikacja klienta przez systemy radiowe (RFID), zdalna autoryzacja i taryfikacja usług. (abstrakt oryginalny)
Polityka Komisji Europejskiej stymulowania rozwoju rynku oraz konkurencji w sektorze telekomunikacyjnym przez udostępnianie konkurentom infrastruktury i usług funkcjonalnych operatora PSTN o znaczącej pozycji rynkowej jest bliska wyczerpaniu. Roczne wydatki operatorów zasiedziałych stanowią 70% ogółu nakładów inwestycyjnych w sektorze komunikacji elektronicznej. W ostatnich 5 latach (2003-2007) Grupa TP S.A. zainwestowała 16,7 mld zł w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, co stanowi ponad połowę wszystkich inwestycji na tym rynku. W przypadku telefonii stacjonarnej udział inwestycji TP S.A. wynosi ponad 60%.
Autor zauważa, że odchodzi się od kosztownych, tworzonych pod kątem indywidualnych wymagań systemów interakcji głosowej. Obecnie wybór pada na systemy rozproszone, otwarte i bardziej ekonomiczne. Pozostanie przy starym modelu wiązałoby się bowiem z dużymi kosztami, wynikającymi z konieczności znaczących inwestycji w wymianę lub modernizację istniejących systemów, by zaspokoić wciąż rosnące wymagania klientów. Wśród zalet systemów otwartych autor wymienia: większy wybór sprzętu i oprogramowwania, możliwość aktualizacji oprogramowania, przekładającą się na zmniejszenie całkowitych kosztów, dostęp do szerszej bazy programistów, możliwość korzystania z doświadczeń własnych programistów, zajmujących się serwisami www, oraz konwergencja i zarządzanie infrastrukturą przez dział informatyczny firmy.
20
63%
Rynek telekomunikacyjny w Polsce, mimo powszechnego przekonania, że stanem infrastruktury i stopniem penetracji odbiega od przeciętnego poziomu w krajach Unii europejskiej, wciąż nie doczekał się ani rządowej strategii rozwoju, ani polityki regulacyjnej sprzyjającej inwestycjom. Istotną barierą wpływającą na rozwój uwolnionych pętli lokalnych (LLU) w Polsce jest niekorzystna proporcja cen odsprzedawanych łączy i dostępu współdzielonego (BSA) w stosunku do LLU. W krajach gdzie LLU szybko się rozwija, ceny pełnego dostępu kształtują się istotnie poniżej kosztów ofert odsprzedażowych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.