Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tendency to innovation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule zaprezentowano stopień innowacyjności przedsiębiorstw funkcjonujących w UE mierzonej odsetkiem firm, które w dwuletnim okresie pomyślnie wprowadziły nowe lub istotne udoskonalone produkty lub usługi, a także wprowadziły nowe lub istotne ulepszone procesy do systemów dostaw, produkcji lub logistyki. Opisano zjawisko luki innowacyjnej. Przedstawiono strukturę wprowadzanych innowacji oraz podejście do innowacyjności według kategorii przedsiębiorstw.
Analizowanie innowacji z punktu widzenia sprzężonego procesu, obejmującego wiele działań od momentu powstania idei do jej skutecznego wdrożenia w działania i procesy organizacyjne oraz osiągnięcia wymiernych korzyści, wymaga szerszego spojrzenia na determinanty działalności innowacyjnej. W artykule przedstawiona została jedynie wąska lista czynników warunkujących innowacyjność przedsiębiorstw. Wybrane przez autorkę grupy uwarunkowań niewątpliwie wskazują na mnogość podejść do zagadnienia innowacyjności przedsiębiorstw. Uwarunkowania te mają szeroki i niejednorodny charakter. Niektóre uwarunkowania wpływają na działalność innowacyjną w sposób pozytywny, inne w sposób destymulujący. Niemniej jednak ich identyfikację traktuje się jako punkt wyjścia do wszelkich rozważań teoretycznych i praktycznych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Innowacje jako czynnik budowania wzrostu wartości przedsiębiorstwa
100%
Zjawisko globalizacji konkurencji powoduje coraz większe zainteresowanie kadry zarządzającej wartością przedsiębiorstwa. Wzrost wartości przedsiębiorstwa to nadrzędny cel wszystkich zainteresowanych rozwojem przedsiębiorstwa. Łączy bowiem zarówno inwestorów, pracowników, dostawców, jak i klientów. Umiejętne zarządzanie wartością przedsiębiorstwa podnosi jego pozycję rynkową i daje przewagę konkurencyjną. Czynników wpływających na kreowanie wartości przedsiębiorstwa jest wiele. Jednym z nich jest odpowiednie zarządzanie innowacyjne. Stąd też duże znaczenie podejmowanej przez przedsiębiorstwa aktywności innowacyjnej przejawiającej się w podejmowaniu rozmaitych innowacji oraz kształtowaniu klimatu innowacyjnego w przedsiębiorstwie. Celem artykułu jest pokazanie wpływu determinant na kształtowanie procesów innowacyjnych oraz wzrost wartości przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja powszechności występowania wybranych elementów kultury proinnowacyjnej oraz ustalenie jej uwarunkowań. Scharakteryzowano cechy kultury proinnowacyjnej w przebadanych 105 przedsiębiorstwach. W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2004 roku na podstawie ankiety wypełnianej przez specjalistów i ekspertów.
W prezentowanym artykule zwrócono uwagę na brak precyzyjnej definicji innowacji w literaturze przedmiotu, a także na różne sposoby ich definiowania. Autor przedstawił metody oceny zamierzeń innowacyjnych duże znaczenie, zdaniem autora, popularyzacji innowacji. Autor przedstawia w tym zakresie szereg praktycznych wskazań. W końcowej części autor zamieścił przykłady mechanizmów bezpośrednich i pośrednich stymulujących wdrażanie i popularyzację innowacji w przedsiębiorstwach.
Podejmowane przez przedsiębiorstwa działania innowacyjne mogą w istotny sposób wpływać na wysokość kosztów ich bieżącej działalności. Wpływ ten może być różnokierunkowy: jedne czynności mogą być nakierowane na obniżkę kosztów bieżącej działalności i uzyskanie dzięki temu poprawy efektywności przedsiębiorstwa, inne natomiast, nastawione na unowocześnienie i poprawę walorów użytkowych produktu wpływać będą na wzrost kosztów bieżącej działalności.
Rozważania nad problemem wpływu uwarunkowań na działalności innowacyjną przedsiębiorstwa, autor rozpoczął od określenia co oznacza ten wpływ, jaki jest jego potencjalny charakter i zmienność w czasie. Następnie przeanalizował charakter uwarunkowań ekonomicznych w procesie stymulowania bądź hamowania działalności innowacyjnej w przedsiębiorstwie.
Autor, w części teoretycznej przedstawił działania, jakie powinny być podejmowane przez przedsiębiorstwo w ramach logicznego ciągu: od aktywności proinnowacyjnej, poprzez kreowanie i wdrażanie innowacji umożliwiających zdobywanie przewagi konkurencyjnej, aż do zdobycia wyników gwarantujących osiągnięcie założonych celów i ostatecznie sukces rynkowy. W części praktycznej przedstawił wyniki badań dotyczących aktywności przedsiębiorstw regionu kujawsko-pomorskiego, w ramach działalności proinnowacyjnej.
W artykule przedstawiono analizę porównawczą praktyk personalnych i zarządczych mających na celu wspieranie innowacyjności. Badania przeprowadzono, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, czy przedsiębiorstwa w Polsce wspierają innowacyjność oraz czy i jakie różnice występują w charakterystyce narzędzi wykorzystywanych dla wspierania innowacyjności w przedsiębiorstwach o kapitale polskim i międzynarodowym. Badania przeprowadzono w grupie 11 przedsiębiorstw innowacyjnych: 4 polskich i 7 międzynarodowych wśród 860 respondentów. Dobór próby badawczej nie pozwala na uogólnienie wniosków, a jedynie na zidentyfikowanie tendencji w próbie. Uzyskane wyniki badań potwierdzają, że większość obszarów istotnych dla kreowania innowacyjnego środowiska pracy jest skuteczniej realizowana w koncernach międzynarodowych niż w firmach polskich. Dotyczy to zwłaszcza zespołowości, dostępu do wiedzy, organizacji pracy i wspierającego innowacje przywództwa.(abstrakt oryginalny)
W celu przebadania związku zachodzącego pomiędzy globalizacją a skłonnością przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego do rozwoju zewnętrznego, poddano szczegółowej analizie dynamikę zmiany poziomu wskaźnika potencjału globalizacyjnego i zmiany zachodzące w skłonności do rozwoju zewnętrznego. Badania przeprowadzone zostały na podstawie danych dotyczących sektora samochodowego, zebranych za okres sześciu lat: 1995-2000.
12
Content available remote Uwarunkowania działalności innowacyjnej w branżach twórczych
100%
W artykule przedstawiono specyficzne uwarunkowania działalności innowacyjnej w branżach twórczych, czyli branżach charakteryzujących się relatywnie wysokim poziomem innowacyjności, w porównaniu do wielu innych sektorów współczesnych gospodarek. Opierając się na dokonanym przeglądzie literatury z zakresu nauk o zarzadzaniu, wśród specyficznych uwarunkowań prowadzenia działalności innowacyjnej w branżach twórczych wyszczególniono: (1) twórczość produktów (usług), (2) twórczość jednostek oraz (3) twórczość procesów. Zaproponowana autorska konceptualizacja uwarunkowań działalności innowacyjnej w branżach twórczych wynika z uwzględnienia unikalnych cech tych branż, a w szczególności z wyjątkowego charakteru generowanych przez nie twórczych produktów (usług), specyfiki treści wykonywanej w tych branżach pracy oraz aktywnego zaangażowania konsumentów w tworzenie innowacyjnych i twórczych rozwiązań. Zaprezentowane w niniejszym artykule rozważania mogą być potraktowane jako przyczynek do podjęcia szerszej dyskusji naukowej na temat uwarunkowań prowadzenia działalności innowacyjnej w tak ujętym, specyficznym kontekście zewnętrznym.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badania, którego celem było określenie wpływu odległości od konkurenta, dostawcy i odbiorcy na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw reprezentujących przemysł średnio-wysokiej i wysokiej techniki w Polsce. W pracy założono, że niewielka odległość od dostawcy lub odbiorcy sprzyja pobudzaniu aktywności innowacyjnej, podczas, gdy niewielka odległość od konkurenta sprawia, że aktywność innowacyjna maleje. Innowacje są rozpatrywane na poziomie przedsiębiorstwa. Badanie uwzględnia dyfuzję typu "nowość w skali firmy". Przeprowadzona analiza wykazała, że współpraca z lokalnym lub regionalnym dostawcą i odbiorcą przyczynia się do zmniejszenia aktywności innowacyjnej, podczas, gdy krajowy lub zagraniczny dostawca i odbiorca sprzyja jej podejmowaniu. W przypadku konkurenta hipoteza okazała się prawdziwa. Największy pozytywny wpływ na stymulowanie aktywności innowacyjnej mają dostawcy, odbiorcy i konkurenci zagraniczni. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z publikacją The Global Competitiveness Report generowanie innowacji jest koniecznością dla najwyżej rozwiniętych gospodarek na świecie, jeśli chcą utrzymać wysokie płace i standard życia swoich mieszkańców. Z tego powodu determinanty innowacyjności gospodarki są bardzo istotnym zagadnieniem w nauce i praktyce ekonomii. Celem artykułu było sprawdzenie, jakie wartości w wymiarach kultury poszczególnych krajów sprzyjają innowacyjności. Badanie zostało przeprowadzone przez obliczenie współczynników korelacji Pearsona oraz rang Spearmana między miarami innowacyjności gospodarek a wartościami w poszczególnych wymiarach kultury. Otrzymane rezultaty wskazują, że innowacje statystycznie częściej pojawiają się w społeczeństwach cechujących się niskim dystansem władzy, wysokim indywidualizmem i orientacją długoterminową (wymiary kultury zaproponowane przez G. Hofstede), monochronicznością i niskim znaczeniem kontekstu w komunikacji (typologia E.T. Halla) oraz wewnątrzsterownością (typologia F. Trompenaarsa i Ch. Hampden-Turnera). (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Innovation Capacity of Enterprises - Selected Issues
84%
Artykuł poświęcony jest przeglądowi literatury naukowej dotyczącej pojęć i obszarów oraz specyfiki zdolności innowacyjnej przedsiębiorstw. W drugim punkcie artykułu omówiono pojęcie oraz rodzaje zdolności innowacyjnej przedsiębiorstw. Zdolność innowacyjna przedstawiana jest w literaturze naukowej jako koncepcja złożona, wieloczynnikowa i wieloobszarowa, obejmująca wiele przyczyn o charakterze wewnętrznych i zewnętrznym organizacji, ze szczególną rolą dynamicznych zdolności, które umożliwiają zarówno podejmowanie innowacji o danym charakterze i skali, jak i ich efektywną realizację. W trzecim skoncentrowano się na wybranych zagadnieniach związanych ze specyfiką kształtowania zdolności innowacyjnej, a w szczególności: motywach, modelach i strategiach kształtowania zdolności innowacyjnej w zależności od cyklu życia produktu, charakteru innowacji, roli przedsiębiorczości w kształtowaniu zdolności innowacyjnej przedsiębiorstw. Czynniki te mogą mieć różny wpływ na wynik innowacji, zwłaszcza gdy są rozpatrywane w izolacji lub w różnych częściach organizacji bez uwzględnienia synergicznych relacji między nimi. (abstrakt oryginalny)
Joanna Wyszkowska-Kuna w artykule pt. "Przyczyny mniejszej aktywności firm usługowych w obszarze działalności innowacyjnej" podejmuje analizę czynników wpływających na niższą aktywność innowacyjną firm usługowych w porównaniu z firmami przemysłowymi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie roli i znaczenia myślenia twórczego w poszukiwaniu, kreowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w różnych organizacjach w kraju i za granicą. Teza badawcza brzmi następująco: posługiwanie się odpowiednimi rodzajami myślenia może mieć wpływ na działalność innowacyjną. W celu uzyskania odpowiedzi zadano pytania badawcze: "Jaki typ myślenia wydaje się najbardziej przydatny w działalności innowacyjnej?" oraz "Jakie czynniki - poza wspomnianym myśleniem - wpływają na proces innowacji?" Podczas pisania artykułu zastosowano metodę analizy literatury przedmiotu oraz krytyczne ustosunkowanie się do zagadnień problemowych. Powyższa analiza miała pomóc w weryfikacji tezy oraz odpowiedzieć na postawione pytania badawcze. W artykule zaprezentowano wybrane organizacje polskie i zagraniczne oraz ich liderów w wybranych okresach historii. (abstrakt oryginalny)
Celem badania była próba poszukiwania warunków decydujących o aktywności innowacyjnej łańcuchów dostaw w ramach regionalnych systemów przemysłowych w Polsce. W konsekwencji należało określić warunki brzegowe dla regionalnego modelu sieci innowacji, uwzględniając specyfikę badanych województw mazowieckiego, małopolskiego i lubuskiego. Badanie zostało oparte na kwestionariuszu na grupie 1719 przedsiębiorstw ze wskazanych regionów. Od strony metodycznej wykorzystano modelowanie probitowe (rachunek prawdopodobieństwa). Metoda ta jest skutecznym narzędziem badawczym dla dużych, ale statycznych prób, w których zmienna zależna ma charakter jakościowy. Uzyskane wyniki prowadzonych badań ukazały, że uczestnictwo przedsiębiorstwa w przemysłowym łańcuchu dostaw zarówno po stronie dostawców jak i odbiorców, determinuje pozytywnie aktywność innowacyjną systemu regionalnego, w którym jest zlokalizowane. Występowanie w badanych województwach ponadregionalnych związków sieciowych między przedsiębiorstwami produkcyjnymi wpływa na kreowanie nowych rozwiązań technologicznych, jednak ich różna intensywność utrudnia wyprowadzenie jednoznacznych wniosków. W artykule zwrócono uwagę, że podmioty funkcjonujące w badanych regionach, aby wprowadzać innowacje powinny być elementami przemysłowej integracji sieciowej, często ponadnarodowej. Na ogół tym bardziej intensywnie, z im większą ilością podmiotów współpracują. Zjawisko kooperacji pionowej stanowi zatem podstawę transferu wiedzy zarówno tej formalnej jaki i taktycznej w systemie przemysłowym. (abstrakt oryginalny)
W wielu raportach, przygotowywanych zarówno przez ośrodki polskie, jak i międzynarodowe, innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest dość słabo oceniana. W kontekście wdrażania innowacji duże znaczenie ma świadomość przedsiębiorców na temat konieczności tworzenia odpowiedniej kultury i klimatu organizacyjnego sprzyjającego realizacji procesu innowacyjnego. Należy też podkreślić istotną rolę, jaką w procesie innowacyjnym odgrywają pracownicy firmy. Kultura organizacyjna, w ramach której pracownicy będą czuli się odpowiedzialni za sukces przedsiębiorstwa oraz będą motywowani do podejmowania kreatywnych działań, sprzyja rozwojowi firmy oraz może stać się istotnym czynnikiem decydującym o pozycji konkurencyjnej. W artykule zaprezentowano analizę wyników badań przeprowadzanych m.in. w obszarze innowacyjności w trakcie realizacji projektu MAYDAY. (abstrakt autora)
Artykuł koncentruje się na dwóch kwestiach. Po pierwsze na różnorodności modeli innowacji realizowanych przez firmy działające w przemysłach o tzw. wysokiej i niskiej technologii w trzech krajach: Polsce, Czechach i na Węgrzech. Po drugie, na związkach między realizowanymi modelami innowacji a konkurencyjnością produkcji. W formułowaniu modeli innowacji uwzględniono różnorodne źródła i czynniki innowacji, w tym współpracę między firmami w zakresie innowacji i jej efekty, a także efekty innowacji. Wykorzystując analizę skupień, w każdej z dwóch grup przemysłu wyodrębniono 5 rodzajów realizowanych modeli innowacji. Przeprowadzona analiza pokazała kluczowe znaczenie zewnętrznych źródeł innowacji w działalności innowacyjnej firm obu grup przemysłów. Zdolność do wykorzystania zewnętrznej wiedzy i do współpracy w zakresie innowacji miały nieco większy wpływ na osiąganie wysokiego poziomu konkurencyjności niż wewnętrzne nakłady na działalność innowacyjną. Te ostatnie, w tym nakłady na badania naukowe, warunkowały jednak osiąganie wysokiej efektywności współpracy w zakresie innowacji i jej przekładanie się na wysoką konkurencyjność. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.