Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria ekonomii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
Three-dimensional vibrations of economic vectors always take place around the hypothetical line of the economic equilibrium. The geometrical observation of the kinematics of the course of stock exchange occurrences originated the so called technical analysis, which among other activities seeks new rules in order to be able, with their help, to appoint occurrences of so called turning points on capital markets, or to fix time horizons of appearing trends, etc. In the sequence of several dozen recent years the methods using twodimensional spirals (price and time) have experienced a few interesting alterations. It seems that the research of capital helices should be continued, since the very process of whirling of vectors will last as long as the ones participating in the market will be undertaking the decisions in terms of the price and quantity, concerning the purchase (or sale) of vectors.(original abstract)
2
100%
W artykule rozważa się ontologię obiektów postulowanych przez teorie ekonomiczne. Przedstawiając różne możliwości odpowiedzi na pytanie o realizm teorii ekonomicznych, autor omawia ich implikacje filozoficzne oraz wskazuje argumenty przemawiające za, jak również przeciwko kolejnym propozycjom. Głównymi propozycjami odpowiedzi na pytanie o obiektywne istnienie obiektów teorii ekonomicznych są: instrumentalizm Miltona Friedmana, retoryczny obraz ekonomii Deidre McCloskey, performatywność Donalda MacKenzie oraz realizm naukowy postulowany przez Uskali Maki'ego. Autor zaproponował rozważenie poglądu filozoficznego Arystotelesa - esencjalizmu, który wskazywałby, że system aksjomatyczny ekonomii opisuje esencje firm, racjonalnych konsumentów i innych obiektów systemu gospodarczego, natomiast inne obserwowane cechy - systematyczne błędy w przewidywaniu, nieracjonalne decyzje, błędy w postrzeganiu rzeczywistości ekonomicznej itd. wynikają z akcydensów.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie do nowej serii, która będzie omawiać dziesięć współczesnych klasycznych opracowań z zakresu ekonomii - artykuły akademickie z ostatnich lat, które w największym stopniu wpłynęły na obecny sposób myślenia ekonomistów.
Artykuł poświęcony jest teoriom "szukania profitów" /"rentseeking"/ - wykorzystania zasobów do uzyskiwania zysków bez wytwarzania jakiejkolwiek użytecznej produkcji. Teorie te zmieniły sposób myślenia ekonomistów o monopolach i o rządzie.
Artykuł ten kończy serię poświęconą klasykom współczesnej ekonomii; przyglądamy się w nim perspektywom badań ekonomicznych w przyszłym stuleciu.
W artykule autor dowodzi, że ekonomia jako nauka musi formułować predykcyjne wnioski, co jest warunkiem dobrej teorii T.S. Kuhna. Aby do tego doprowadzić, paradygmat ekonomii głównego nurtu musi być rozszerzony o metodologiczny holizm, który: uwzględnia historyczne i kulturowe otoczenie gospodarującego człowieka i grupy społecznej, jest komplementarny (a nie substytucyjny) w stosunku do indywidualizmu metodologicznego, nie burzy wolności politycznej i ekonomicznej jednostki, swobodnego wyboru i zasad demokracji. (abstrakt oryginalny)
Praca przedstawia szkicowo 20 lat polskiej gospodarki (1988-2010). Jest to wstęp do dalszej analizy. (abstrakt oryginalny
Przedstawiono trzy koncepcje teorii regulacji rynków przez państwo: interesu publicznego, przechwycenia i regulacji. Ponadto zaprezentowano główne przyczyny porażek w procesie regulacji, które przejawiają się w rozbieżności pomiędzy aktywnością władzy państwowej a interesem publicznym.
W ramach definicji "opisowo-przyczynowych" typu (1), bezrobocie strukturalne określane jest jako typ bezrobocia charakteryzujący się długotrwałością: jego przyczyn należy się doszukiwać w braku symetrii pomiędzy podażą siły roboczej i popytem na rynku pracy oraz w występowaniu czynników utrudniających i opóźniających procesy ekonomiczne prowadzące do osiągnięcia takiej równowagi. (fragment tekstu)
Głównym motywem podjęcia tego tematu jest próba spojrzenia wstecz i dokonanie podsumowania, w mojej opinii, niezwykle cennej inicjatywy, jaką w 1997 roku podjęło środowisko historyków myśli ekonomicznej związanych z Akademią Ekonomiczną im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Zespół pracowników Zakładu Historii Myśli Ekonomicznej, kierowanego ówcześnie przez prof. dr hab. Urszulę Zagórę-Jonsztę, zaproponował cykl konferencji, które począwszy od 1999 roku nosiły wspólny tytuł Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej. Odbywające się w dwuletnim cyklu spotkania w malowniczym Beskidzie Śląskim przyciągały nie tylko historyków myśli ekonomicznej, ale również przedstawicieli innych subdyscyplin ekonomii. Celem owego referatu nie jest jedynie upamiętnienie owych spotkań, ale próba refleksji na temat roli, jaką odgrywają współcześnie badania z zakresu historii myśli ekonomicznej (HME) w zrozumieniu procesów gospodarowania. Temat jest ważny zwłaszcza w kontekście burzliwych reform szkolnictwa wyższego w Polsce, ukierunkowanych na podniesienie jakości badań i poziomu nauczania, jak również znaczenia perspektywy historycznej w badaniach dotyczących rozwoju teorii ekonomii. Opracowanie tworzą dwie części. W pierwszej z nich dokonano porównania tematyki spotkań organizowanych przez ośrodek katowicki z tematyką spotkań organizowanych w ramach European Society for the History of Economic Thought (ESHET). Wskazano w niej podobieństwa i różnice dotyczące profilu tematycznego konferencji. W drugiej części podjęto próbę odpowiedzi na pytanie dotyczące aktualnego stanu historii myśli ekonomicznej oraz głównych wyzwań przed jakimi stoi. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera chronologiczne uporządkowanie najważniejszych, w dotychczasowej historii ekonomii jako nauki, prób zdefiniowania cyklu koniunkturalnego wraz z syntetycznymi opisami jego mechanizmu. Sformułowana została hipoteza na temat charakteru związku, w jakim pozostaje cykl z procesami długofalowego wzrostu gospodarczego. Zmierzono się ponadto z kontrowersjami na temat periodyczności cyklu jako jego zasadniczej właściwości. (abstrakt oryginalny)
celem opracowania jest rozstrzygnięcie desygnaty pojęcia paradygmatu, przedstawienie ich ewolucji w naukach o zarządzaniu oraz nakreślenie perspektyw wyłaniania się i konstytuowania nowych, charakterystycznych dla danej dyscypliny wzorców nauki(fragment tekstu)
Artykuł zawiera opis zasad działania i konsekwencji wprowadzenia podatku liniowego oraz prace teoretyczne, analizujące właściwości podatku liniowego (modele, w których system podatkowy jest wynikiem głosowania; modele badające efektywność i sprawiedliwość podatków liniowych; modele badające przykłady konkretnych problemów związanych z podatkiem liniowym). Na zakończenie przedstawiono empiryczne badania wpływu podatku liniowego na gospodarkę.
Autorka przedstawiła problematykę konkurencji w aspekcie sensu jej istnienia i znaczenia dla funkcjonowania rynku w opinii wybranych ekonomistów, reprezentujących określone kierunki myśli ekonomicznej. Dokonany przez autorkę przegląd teoretycznych stanowisk dotyczących zjawiska konkurencji, jako mechanizmu ekonomicznego wskazuje, że nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia w kwestii znaczenia tej kategorii. Zasadniczo można wyróżnić dwojakiego rodzaju podejścia: dynamiczne -- rozumiane jako proces rywalizacji oraz statyczne - rozumiane jako pewien stan końcowy.
W niniejszym artykule dokonamy przeglądu postulatów przedstawionych przez różnych autorów i zaproponujemy kryteria, jakie naszym zdaniem powinny spełniać prawidłowo formułowane metody analizy ekonomicznej. Rozpatrujemy wielkość ekonomiczną S, którą można uzyskać jako iloczyn trzech czynników (wielkości ekonomicznych) a, b, c, tj. S = abc (fragment tekstu)
17
Content available remote Strategia konkurencji - geneza pojęcia
80%
Celem artykułu jest omówienie genezy pojęcia strategia, prześledzenie jego historii, rozróżnienie pojęć strategia i taktyka oraz pokazanie różnorodności definicji omawianej kategorii (powstałych zarówno w literaturze anglojęzycznej, jak i polskojęzycznej). Szczególna uwaga zostanie zwrócona na rolę strategów wojskowych, w tym szczególnie Sun Tzu i Carla von Clausewitza w tworzeniu i realizacji strategii konkurencji z uwagi na ich ponadczasowy i uniwersalny charakter. (fragment tekstu)
W nauce ekonomii traktuje się zjawisko innowacji jako ściśle związane z tworzeniem wiedzy oraz jej przenikaniem do produkcji dóbr materialnych, dóbr i usług. Istnieje jednak rozbieżność w rozumieniu tego związku. Innowacją nazywa się często cały proces rozwiązywania jakiegoś poznawczego lub praktycznego problemu wraz z wyrażaniem gotowego wyniku do produkcji, bądź też za innowację uważa się tylko samo zastosowanie rezultatów postępu wiedzy, określanych jako odkrycie lub wynalazki. Ograniczenie się do innowacji-procesów, jak w ekonomii neoklasycznej, jest bardzo wygodne metodologicznie. Pozwala oprzeć się w analizie na metodach wynikających z funkcji produkcji, która służy niemal wyłącznie opisowi zmian w obrębie wytwarzania, a więc innowacji technologicznych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Teoria odroczonej akceptacji a teoria właściwych proporcji
80%
W pracy przedstawiono dwie teorie ekonomiczne i porównano je: jedna dotyczy doboru partnerów i określana jest jako teoria odroczonej akceptacji, a druga to teoria właściwych proporcji. Pierwsza opisuje procedurę dopasowywania, a druga dostosowania. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Profesor Edward Taylor (1884-1964) - kielczanin i ekonomista
80%
Artykuł poświęcony jest życiu i dokonaniom wybitnego kielczanina i ekonomisty - Edwarda Taylora (1884-1964), wykładowcy Uniwersytetu Poznańskiego, autora wielu publikacji, współtwórcy spółdzielczości polskiej i współzałożyciela Towarzystwa Ekonomistów i Statystyków Polskich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.