Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria pomiaru
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Koncepcje pomiaru są tak wszechobecne, że często ich nie zauważamy: są to po prostu części otoczenia koncepcyjnego, w którym funkcjonujemy. Jednak nie zawsze tak było. Artykuł bada istotę pomiaru, pokazując jak skonstruowane są procedury pomiaru i jak się one ściśle przeplatają z teoriami naukowymi. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Ocena wybranych procedur analizy skupień dla danych porządkowych
100%
Celem artykułu jest przeprowadzenie oceny przydatności wybranych procedur analizy skupień dla danych porządkowych. Testowanie przydatności wybranych procedur przeprowadzone zostanie na podstawie porządkowych danych symulacyjnych o znanej strukturze klas obiektów wygenerowanych z wykorzystaniem z funkcji cluster.Gen pakietu clusterSim. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest zagadnieniom podobieństwa pomiarów. Analizując pewne typy pomiarów - morfizmów systemów relacyjnych, szczególną uwagę należy zwrócić na właściwości bimorfizmów podobnych.
4
100%
Autor buduje fundamenty teorii pomiaru. Praca ma charakter definicyjny i porządkujący.
5
Content available remote Ekonometrologia
75%
Pojawia się potrzeba zgromadzenia dorobku, obejmującego pomiar w ekonomii w jednym miejscu. Może być nim nauka pomocnicza ekonomii, którą można nazwać metrologią ekonomiczną lub ekonometrologią. Metrologia ekonomiczna powinna zajmować się zagadnieniami tworzenia wzorców pomiarowych, kategoryzacją zmiennych na zasobowe i strumieniowe, rodzajami pomiarów ekonomicznych (bezpośrednim, pośrednim), typami błędów pomiaru oraz wskazywać narzędzia analityczne dopuszczalne dla poszczególnych rodzajów miar. Powinna też rozwiązywać kwestie ekwiwalentności zmiennych względem kategorii i pojęć ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Modele teorii odpowiedzi na pozycje testowe (modele IRT) są szczególnym rozszerzeniem klasycznej teorii testu (CCT). Modele te z powodzeniem wykorzystywane są w psychologii, medycynie, marketingu, a także w naukach społecznych. Modele teorii odpowiedzi na pozycje testowe opisują relację między obserwowalnymi cechami respondenta a nieobserwowalnymi zmiennymi lub zdolnościami poszczególnych osób odpowiadających na pytania. W niniejszym artykule zaprezentowano podstawowe modele IRT dla zmiennych niemetrycznych, m.in. model Rascha oraz Birnbauma. Przedstawiono również założenia, metodę estymacji, własności oraz procedury selekcji modeli. W niniejszym artykule wykorzystano program R oraz pakiet ltm, pozwalający na przeprowadzenie pełnej analizy opartej na modelach teorii odpowiedzi na pozycje testowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony metodologicznym aspektom wykorzystywania wskaźników w badaniach marketingowych. Zwrócono uwagę na formatywny i refleksyjny charakter wskaźników oraz problemy oceny trafności i rzetelności w trzech głównych modelach pomiarowych: klasycznej teorii testów, teorii reakcji na pozycję i modeli pomiarowych z formatywnymi zmiennymi ukrytymi. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote A Polytomous item Response Theory Models Using R
75%
Teoria odpowiedzi na pozycje testowe (Item Response Theory) jest metodą statystyki wielowymiarowej, którą najczęściej wykorzystuje się w badaniach edukacyjnych oraz psychologicznych. Metoda ta pozwala na modelowanie cech ukrytych o charakterze ciągłym na podstawie dyskretnych wskaźników. Najczęściej wskaźnikami są odpowiedzi udzielone na zadania testowe oraz odpowiedzi na pytania kwestionariuszowe, rzadziej zaobserwowane cechy respondentów. Modele IRT wiążą cechę ukrytą ze wskaźnikami dzięki zastosowaniu parametryzacji, która określa właściwości wskaźników i rozkład cech respondentów. Jednym z najpopularniejszych modeli wielokrotnego wyboru jest model jednoparametryczny (model Rascha) oraz model trójparametryczny. W artykule tym zaprezentowano argumenty przemawiające za kontynuacją badań oraz zastosowaniem wielowymiarowych modeli w praktyce. Przedstawiono także, jak istotną rolę w teorii pomiaru odgrywają wielowymiarowe modele IRT. Obliczenia przedstawione w niniejszym artykule przeprowadzono w programie R.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono związki pomiędzy arytmetycznym problemem partitio numerorum a systemem pieniężnym.
Autorzy wskazują, że wielkości ze swej natury są zwykle niewspółmierne, a proces ich pomiaru jest nieskończonym ciągiem wymiernych przybliżeń. Artykuł ten jest przeglądem teorii błędów.
Autor stara się zredukować teorię rozpoznawania obrazów do teorii pomiaru. W artykule nawiązuje on do teorii Ochama.
Autor uściśla charakteryzację zbiorów uporządkowanych mających własność punktu stałego. W pracy wyróżniono trzy typy pomiarów - homomorfizmy, morfizmy i bimorfizmy. Takie rozróżnienie daje możliwość strukturalnego rozwiązywania zagadnienia błędów pomiaru.
W artykule przedstawiono matematyczne podstawy teorii pomiaru. Pomiar jest odzwierciedleniem badanej struktury naturalnej w pewnej strukturze modalnej. Do obliczania pomiaru wykorzystano kilka typów skal (nominalną, porządkową, absolutną, numeryczną).
W niniejszym artykule omówiono skale pomiaru i zadania taksonomiczne. Następnie przedstawiono rozważania o ważeniu i ważności cech.
Przedstawiono zasady przekształcania skali nominalnej w porządkową oraz przekształcanie skali porządkowej w przedziałową. Na zakończenie omówiono przekształcenie skali nominalnej w przedziałową.
16
Content available remote Pomiar korupcji i jego ograniczenia
75%
Upowszechniającemu się przekonaniu, że korupcję można mierzyć i coraz szerszemu posługiwaniu się rozmaitymi wskaźnikami nie towarzyszy na ogół refleksja nad istotą pomiaru tego zjawiska i jego ograniczeniami. W artykule podjęto próbę uzupełnienia tego braku. Jego przedmiotem jest przegląd wybranych metod mierzenia korupcji i ich krytyczna analiza mająca na celu identyfikację zasadniczych problemów związanych z ilościowym uchwyceniem tego fenomenu, odwołująca się z jednej strony do teoretycznej refleksji nad samym pojęciem, zaś z drugiej rekonstruująca ułomności funkcjonujących w literaturze i życiu publicznym wybranych miar korupcji. (fragment tekstu)
Nowadays, knowledge and technology is a key factor supporting socio-economic development. Human capital gained crucial importance for the development, and became a major factor of the success. This paper attempts to expose the nature and components of human capital. The aim of this paper is to present the specificity and components of human capital, and to discuss the methods of measurement and the dilemmas of their practical application. Nowadays, the advantage is achieved thanks to unique and difficult to copy resources. One such resource is human capital, whose identification and measurement becomes a key task for both countries and companies.(original abstract)
Niniejszy artykuł ma charakter teoretyczny i jego celem jest omówienie koncepcji współtworzenia wartości w kontekście ram teoretycznych oraz prób utworzenia narzędzia badawczego. W pierwszej części artykułu zarysowano zakres definicyjny samej wartości oraz procesu jej współtworzenia, natomiast w części drugiej przedstawiono wybrane modele badawcze, które zostały poddane empirycznej weryfikacji. Konkluzją jest fakt, że specyfika wartości (jej subiektywizm i percepcyjność) oraz procesu jej powstawania pozwala wprawdzie na stworzenie ogólnych ram teoretycznych, ale nie pozwala na stworzenie uniwersalnego narzędzia pomiaru. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest konstrukcja skali do pomiaru postaw konsumenckich wobec produktów rynkowych. Artykuł ma charakter metodologiczno-empiryczny. W pierwszej jego części autorzy określili pojęcie i przedmiot samej postawy oraz wskazali na złożoną strukturę postaw konsumenckich. Owa złożoność powoduje, że w metodologii badań marketingowych kładzie się mocny nacisk na dobre, jakościowe narzędzia i metody pomiaru postaw pozwalające rzetelnie oraz trafnie określić ich wieloaspektowość. W kolejnej części omówiono wszystkie kluczowe zagadnienia związane z metodologią pomiaru postaw konsumenckich (w szczególności dotyczących postaw wobec produktów rynkowych). Zwrócono zatem szczególną uwagę na proces konstrukcji skali i definiowanie pojęć. Opisano także procedurę operacjonalizacji zmiennych oraz założenia budowy skali pomiarowej. Ostatecznie zaprezentowano wyniki własnych badań empirycznych w ramach konstrukcji skali do pomiaru postaw konsumenckich wobec produktów rynkowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.