Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria prawa natury
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest rekonstrukcja rozumienia przez Hansa Kelsena Hobbesowskiej teorii prawa natury w kontekście przeprowadzonej przez Kelsena krytyki Naturrechtslehre. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W artykule podjęta jest analiza analogii i podobieństw w rozumieniu relacji między prawem pozytywnym a prawem natury w krytycznym pozytywizmie Kelsena i teorii prawa natury Hobbesa. Zastosowana metoda analizy tekstu wpisuje się w Skinnerowski kontekstualizm historyczny. Nie dążymy do analizy "idei elementarnych" ani "odwiecznych problemów", lecz indywidualnych odpowiedzi na indywidualne pytania, pozwalających jednak ujawniać ciągłość problemów i trwałość znaczeń ważnych z punktu widzenia współcześnie dyskutowanych zagadnień. PROCES WYWODU: Artykuł ukazuje kolejno zarys Kelsenowskiej czystej teorii prawa, współczesne "terapeutyczne" i "sekularystyczne" odczytania Hobbesowskiej teorii politycznej, Kelsenowską krytykę "ideologii prawa natury" oraz analizę podobieństw między Kelsenowską i Hobbesowką argumentacją. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Artykuł zamyka konkluzja - w odczytaniu Kelsena Hobbesowska nauka o prawie natury stanowi przykład "ulogicznienia ideałów sprawiedliwości". Zarazem możliwe do zidentyfikowania napięcia w teoriach interpretacji prawa obydwu autorów eksponują problematyczność podejmowanych prób konstruowania teorii państwa i prawa wolnej od "metafizycznej hipoteki". WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: W zamyśle artykułu jest ukazanie, że analiza sposobu, w jaki Kelsen i Hobbes ujmują problem prawa natury, może przyczynić się do lepszego zrozumienia współczesnych dyskusji wokół aktywizmu sędziowskiego i relacji między prawem a polityką. (abstrakt oryginalny)
W sporze o nazwę - obejmującą zarówno teoretyczne, jak i praktyczne strony prawa - konkurują ze sobą przede wszystkim cztery nazwy: "filozofia prawa", "teoria prawa", "prawoznawstwo" i "jurysprudencja". Nazwy te w kontekście rozważania życia jako prewartości i prenormy są jednak mniej odpowiednie niż nazwa "biojurysprudencja". Gdy te inne nurty utrwaliły już swoją obecność w myśli i praktyce prawniczej, biojurysprudencja dopiero do tego zmierza. Zarówno wspomniane cztery nurty myśli prawnej, jak i biojurysprudencja mają własną ontologię, epistemologię, aksjologię i metodologię. Biorąc pod uwagę naturalny rytm życia, szczególnie życia człowieka, w biojurysprudencji wyodrębniłem trzy jej segmenty: biojusgenezę, biojusterapię i biojustanatologię. Poza tradycyjnymi nurtami myśli prawnej, jurysprudencja prawa natury jest najbliższa założeniom biojurysprudencji. W odróżnieniu od prawa natury, jurysprudencja pozytywizmu prawnego jest tylko częściowo przydatna biojurysprudencji. Metodologia biojurysprudencji posługuje się różnymi metodami przydatnymi poznawaniu, tworzeniu, interpretowaniu i stosowaniu prawa - bioprawa. Założenia jurysprudencji realizmu prawnego mają duże znaczenie dla biojurysprudencji, szczególnie pojmowania życia jednostki ludzkiej i życia społecznego różnych grup ludzkich. Biojurysprudencja, uwzględniając potrzeby XXI wieku, kładzie podwaliny myślowe dla prawa tego wieku - bioprawa. (abstrakt oryginalny)
Istnieją przynajmniej dwie odmiany naturalności środowiska człowieka. Jedną stanowi natura, jako obiekt przyrodoznawstwa. Była ona obecna przed ludźmi, zmieniając się lub modyfikując pod ich wpływem. Będzie ona trwać nawet jeśli rasa ludzka znika. Druga określana jest przez człowieka, który tworzy swój świat wybierając z przyrody, a kształtując określone zjawiska, zapewnia sobie środki do życia, wygodę i bezpieczeństwo. (fragment artykułu)
4
Content available remote Prawo natury a prawo stanowione - dwa antagonistyczne ujęcia filozofii prawa
100%
Filozofia prawa na marginesie swoich dociekań nad istotą prawa ustosunkowuje się do kwestii relacji człowieka do prawa, a zatem roli prawa w życiu jednostki i zbiorowości. Koncentrując się na ustaleniu w miarę precyzyjnej odpowiedzi na odwieczne pytanie ludzkości - czym jest prawo i jak jest ono rozpoznawane, jaka jest jego moc obowiązująca - zauważyć należy podobieństwo prac badawczych filozofii prawa z analizą zjawisk prawnych, dokonywaną przez metafizykę. (fragment tekstu)
Tematem artykułu są rozważania dotyczące przełożenia "praw natury" na język nie "praw państwowych", ale "praw moralnych" w ich subiektywnym znaczeniu, którą to próbę podjął w czasach nowożytnych Immanuel Kant.
Cel: W opracowaniu weryfikuje się hipotezę, czy teoria rachunkowości należy do grona nauk naturalnych. W tym celu w stosunku do teorii rachunkowości bada się trzy cechy charakteryzujące nauki naturalne. Są to relacje z fundamentalnymi prawami natury, istnienie wielkości stałych oraz abstrakcyjność kategorii wymagająca zastosowań matematyki. Podejście badawcze: Opracowanie ma dwie części: teoretyczną i empiryczną. Analiza teoretyczna stanowi punkt wyjścia do sformułowania ogólnego modelu kapitału i modelu pomiaru kapitału ludzkiego zawierającego stałą ekonomiczną. Narzędzia statystyczne są wykorzystywane w badaniach empirycznych. Wyniki: Podstawowy teoretyczny wynik stanowi stwierdzenie, że zrozumienie kategorii kapitału i źródeł jego wzrostu jest możliwe dzięki zastosowaniu pierwszej i drugiej zasady termodynamiki. W konsekwencji ujawnia się istnienie wielkości stałej i otwiera się droga do tworzenia innych teoretycznie uzasadnionych modeli. Teoretyczne ograniczenia rachunkowości zostały zniesione w rezultacie głębszej interpretacji zasady dualizmu. Ta zasada ujawniła, że jest odpowiednikiem pierwszej zasady termodynamiki; nie dozwala, aby kapitał powstawał z niczego. Ponadto wskazuje jednoznacznie na abstrakcyjną i potencjalną naturę kapitału, co logicznie prowadzi do stosowania drugiej zasady termodynamiki. Praktyczne implikacje: Teoretyczne uzasadnienie obliczania kwot amortyzacji metodą bieżącego salda oraz metody i formuły ustalania godziwych wynagrodzeń to sprawdzone już praktyczne implikacje zrozumienia natury kapitału i odkrycia istnienia wielkości stałej. Odkryta stała jest nieodzowna w zagadnieniach: kapitału, zysków i wynagrodzeń. Oryginalność: Teza głosząca, że rachunkowość jest nauką naturalną jest oryginalna. Oryginalne są modele i obliczenia z zastosowaniem stałej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań autora są różne teorie stanowiące fundament teorii prawa naturalnego: realizm w rozumieniu prawa natury, nowy realizm prawa, stanowisko nominalistyczne i koncepcja ostateczenej racji prawa. Odrębnym problemem w artykule są zasady demokracji i kwestia prawa w społeczeństwie demokratycznym.
Teorie prawa natury o zmiennej treści odnoszą się przede wszystkim do wartości wyższej, jaką jest sprawiedliwość, podczas gdy tradycyjne teorie prawa wiążą to prawo z wartością dobra. Autorka przedstawiła rys historyczny prawa natury, omawiając charakterystyczne w dziejach ludzkości ścieranie się tendencji prawnonaturalnych (mających charakter moralny) z pozytywistycznymi, które głosiły że istnieje tylko prawo ustanowione przez władzę państwową. Autorka jest przekonana, że teorie prawa natury, które głoszą moralny charakter tego prawa nie są możliwe do pogodzenia z teorią państwa demokratycznego.
Treść artykułu, to odwoływanie się do różnych podstaw, po to by dokonać próby określenia statusu, treści i uzasadnienia prawa naturalnego i prawa natury. Rozważania autora dotyczą aktualności prawa naturalnego i prawa natury we współczesnej kulturze oraz kwestii uzasadnienia tego, co pojęciami prawo naturalne i prawo natury jest określane.
Przedmiotem artykułu jest problem współczesnego rozumienia antropocenu. Jeszcze do niedawna utożsamiano to pojęcie z ekologią. Współcześnie poszukujemy jego głębszego znaczenia poprzez odwołanie do filozofii ewolucji oraz ontologicznego rozumienia bytu społecznego i człowieka. Społeczeństwo to nie tylko swoiście rozumiana zbiorowość ludzka. Poza nią składa się nań podłoże materialne (świat przyrody ożywionej i nieożywionej) oraz świat kultury wraz z nauką i jej wytworami cywilizacyjnymi. Człowiek stanowi "element" przyrody - z niej wyewoluował, wykorzystując warunki chemiczno-biologiczne. Jego działania doprowadziły jednak do degradacji podłoża, w którym funkcjonował, i dziś ludzkość znalazła się w katastroficznej sytuacji. Uświadomiliśmy sobie, że nie jesteśmy "panami świata" i że stanowimy jedność z naturą. Przyjmujemy postawę antyatropocentryczną, w której prawo odgrywa szczególną rolę.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano podstawowe pojęcia "przyczyny" i "związku przyczynowo-skutkowego". Omówiono metody identyfikacji związków przyczynowo-skutkowych w modelach jakościowych. Zaprezentowano zagadnienia przyczyny i skutku na gruncie ekonometrii. Przedstawiono metody budowy modeli równań strukturalnych (SEM) oraz analizę czynnikową jako metodę pozwalającą na identyfikację modeli pomiarowych. Zanalizowano metodę TETRAD, która pozwala na automatyczna specyfikację modelu SEM. Omówiono także możliwości wykorzystania metod klasyfikacji do identyfikacji związków przyczynowo-skutkowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.