Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teorie samorządu terytorialnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
This present dissertation focuses on the selected issues of the decentralisation of public finance and independence of local self-government units (JST). Two basic ideas of JST independence have been presented: financial and legal problems to determine the scope of operation and real possibilities of tasks implemented by them. It emphasizes the significance of tax administrative power, which is an indicator of the decentralisation of public authority. At first, there is a review of after-effects of the delegation of tax administrative power to local authorities, then there is a diagnosis of their competence possibilities within the use of tax policy instruments. The deliberations enabled the formulation of a few general conclusions so as to put forward recommendations on the construction of the ultimate solutions within the system of financial funding of local self-government units. (original abstract)
Niniejsze opracowanie, ukazujące rozwój pewnych tendencji w prawie publicznym, nasuwa przemyślenia przydatne przy konstruowaniu nowych rozwiązań prawnych.
Samorząd terytorialny i polityka miejska podlegają zmianom łączącym się ze zmianą tradycyjnego modelu welfare state. Zmiany te dotyczą wymiaru gospodarczego, politycznego i związanego z modelami zarządzania. Opisując te procesy, wielu autorów odwołuje się często do pojęcia nowego zarządzania w sektorze publicznym (New Public Management). Artykuł omawia trzy koncepcje teoretyczne powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu lat, które są stosowane do interpretacji opisanych przemian. Teoria "nowej kultury politycznej" N. Clarka wychodzi od przemian zarówno w systemie wartości, jak i w systemie ekonomicznym i zwraca uwagę na nowe elementy w sposobie uprawiania polityki lokalnej. Koncepcja "zarządzania lokalnego" (local governance) rozwinięta zwłaszcza przez Petera Johna koncentruje się przede wszystkim na kształcie instytucji samorządowych. Kolejna koncepcja T.N. Clarka "miasta jako maszyna rozrywki" zwraca uwagę na zmieniające się mechanizmy lokalnego rozwoju gospodarczego i ich wpływ na kształt polityki miejskiej. Artykuł stawia także pytania (i wstępne hipotezy) dotyczące możliwości zastosowania omawianych koncepcji w warunkach polskich. (abstrakt oryginalny)
Zostały przedstawione zadania i profil gminy. Wskazano na najczęściej spotykaną typologię gmin wyróżnionych na podstawie typów jednostek wchodzących w ich skład i podkreślono słabe strony takiego podziału. Opisano szczegółowo koncepcję profili, z czym wiąże się dążenie do ukształtowania i utrwalenia określonego profilu przez gminę. Zwrócono uwagę na korzyści jakie gminie daje koncepcja profili. Przeanalizowano także czynniki kształtujące profil gminy.
Przedstawiono genezę samorządu terytorialnego oraz omówiono główne założenia teorii naturalistycznej, państwowej oraz politycznej. Stwierdzono, że rozważane w pracy doktryny samorządowe miały i mają wpływ na współczesne rozumienie samorządu.
Do 1991 r. Europejska Karta Samorządu Lokalnego weszła w życie na terenie piętnastu państw-członków Rady Europy. Ta europejska konwencja ustanowiła na piśmie standardy demokratycznego samorządu lokalnego. Dla nowych demokracji Estonii, Łotwy, Litwy i Polski było oczywiste, że muszą wdrożyć powyższy model tak szybko, jak tylko będzie to możliwe politycznie. Krajowe przepisy dotyczące samorządu miejskiego zostały opracowane z myślą o EKSL jeszcze zanim kraje stały się stronami Karty. Szczegółowa kronika w niniejszym dokumencie dostosowania przepisów krajowych do wartości zapisanych w Karcie zostanie rozwinięta w naszym kolejnym wspólnym artykule. Skoncentrujemy się w nim na wdrażaniu zasad EKSL przez konstytucyjne i ustawowe przepisy przyjęte przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę. (abstrakt oryginalny)
W świetle zachodzących procesów reformowania i modernizacji samorządów terytorialnych na świecie wyłania się wyraźnie obraz władzy publicznej silnie zorientowanej na obywatela, otwartej i przedsiębiorczej. W warunkach gospodarki konkurencyjnej władze te szukają i wykorzystują rozwiązania zapewniające efektywność i jakość usług publicznych, a także odpowiedni standard gospodarowania. Nade wszystko znaczące miejsce zajmuje w tym zarządzanie, w którym skupiają się i łączą inne procesy i zjawiska, żywotne dla interesu publicznego. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań jest zaproponowany przez autora trygonalny model zarządzania strategicznego w samorządzie terytorialnym. Skoncentrowano się na wskazaniu przesłanek, które oddziaływują najmocniej na procesy wprowadzania i rozwoju zarządzania strategicznego w samorządzie terytorialnym. Omówiono przesłanki naukowe i społeczne oraz podkreślono rolę otoczenia jako źródła przesłanek.
Przedmiotem artykułu jest instytucja prawna samorządu lokalnego, a w szczególności ewolucja tworzenia się nowoczesnego samorządu lokalnego w Europie opartego na instytucji gminy. Przedstawiono dwie najważniejsze europejskie koncepcje gminy - francuską (XVIII- wieczną) i pruską (XIX- wieczną), a także różne teorie samorządu lokalnego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.