Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Terminologia naukowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Ukryte znaczenie słowa "przedsiębiorca"
100%
W niniejszym artykule chciałam skupić się na znaczeniach po części historycznych, lingwistycznych i logicznych słowa "przedsiębiorca" i jego dwóch synonimów: "fabrykant" oraz "przemysłowiec". Zdaję sobie sprawę, że ze względu na ograniczoną objętość tekstu, mogę jedynie wskazać na najważniejsze, moim zdaniem, kwestie związane z trzema terminami. Chciałabym pokazać także rozmaite usterki, z jakimi możemy się zetknąć definiując te słowa, jednocześnie zwrócić uwagę na pojawiające się problemy, gdy chcemy wskazać charakterystyczne cechy, po których mielibyśmy rozpoznać definiowany przedmiot. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano relację (niewspółmierność i korespondencję) pomiędzy medycyną konwencjonalną a alternatywną, kładąc szczególny nacisk na naukowy charakter leczenia.
Artykuł jest polemiką do artykułu profesorów Cz. Domańskiego i M. Szredera pt. Demografia oderwana od populacji ludzkiej? (Statistical News" nr 12/2010). Autor, zainspirowany tekstem, jak również dyskusją podczas konferencji naukowej z cyklu Letniej Szkoły Demografii1 w Sopocie w dniach 20-22 września 2010 na temat nazwy demografia przedsiębiorstw, przedstawia swoje rozważania na temat zmienność terminologii statystycznej.
Artykuł jest polemiką do artykułu profesora Jana Paradysza Apologia demografii, czyli problem istnienia demografii bez ludności (Wiadomości Statystyczne nr 2/201), który jest interesującym głosem w sprawie posługiwania się terminem "demografia przedsiębiorstw".
W swoim eseju autor argumentuje, że definicje w naukach społecznych są przedmiotem gorącej dyskusji, i że debaty są ostatecznie nierozwiązywalne, ponieważ to, co naukowcy opisują za pomocą swojego określonego słownictwa, ciągle ulega zmianom. Według autora, metodolodzy ilościowi nazywają ten problem "jednostkową niejednorodnością": indywidualne przejawy danego zjawiska nie są identyczne. Rozważając o bardzo skomplikowanym świecie porównawczej socjologii historycznej, politologii porównawczej i stosunków międzynarodowych, Autor dochodzi do stwierdzenia, że kraje w żadnym sensie nie są jednostkami porównywalnymi. Źródła trudności w dokonywaniu porównań międzyokresowych autor upatruje w definicjach pojęć w naukach społecznych i politycznych. Twierdzi, że znaczenia takich terminów jak "kraj", "naród" i "państwo" są "śliskie" i zawsze ewoluują. Analizując pojęcia "kraju", "narodu", "państwa" czy "imperium", autor omawia ich genezę w celu wyjaśnienia współczesnych zjawisk w naukach społecznych i naukach o polityce. Autor również proponuje naukowcom używanie bardziej adekwatnej terminologii w opisywaniu zjawisk społecznych i politycznych. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu wymienia się wiele cech wiedzy naukowej, a najważniejszą jest jej intersubiektywna (międzypodmiotowa) komunikowalność oraz intersubiektywna sprawdzalność. Intersubiektywność stanowi konieczny warunek uznania wiedzy naukowej za racjonalną. Wiedza naukowa musi być zatem przedmiotem komunikacji społecznej, czyli musi nastąpić eksternalizacja (uzewnętrznienie). Jest to możliwe wyłącznie za pośrednictwem znaków, symboli, zwłaszcza znaków językowych. Nauka jako wytwór działalności poznawczej stanowi bowiem przede wszystkim system znakowy (językowy). Warunkiem intersubiektywnej komunikowalności jest to, aby nazwy występujące w zdaniach naukowych były jednoznaczne, wyraźne (jasne) i ostre. Warunkiem tym jest więc współmierność semantyczna (ład językowy), której osiągnięcie jest nie tylko możliwe, ale i konieczne, mimo występowania niewspółmierności teorii. Jednym z terminów, który zdobył popularność w naukach o zarządzaniu w ostatnich kilkudziesięciu latach, jest "organizacja sieciowa". W świetle przeprowadzonej analizy literatury przedmiotu można sformułować tezę, że termin ten nie spełnia warunków intersubiektywnej komunikowalności.(abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcie "prognoza" oraz omówiono zagadnienie prognozy naukowej i prognozowania.
Szczegółowo omówiono pojęcie 'rezerwy' - przedstawiono jego definicję, rozumienie oraz zawrócono uwagę na brak standardów w zakresie ich szacowania i ujawniania.
This paper discusses the key issues related to the quality of life. The main purpose of this study was to distinguish two dimensions (subjective and objective) of quality of life and to determine the relationship occurring between them. The article was prepared basing on the analysis of literature 1 - both Polish and foreign. (original abstract)
Istnieje wiele publikacji traktujących o czynnikach sukcesu projektu: autorzy przedstawiają badania, ankiety i szeregują czynniki od najbardziej istotnych, grupują je i klasyfikują. Jednocześnie bardzo niewiele publikacji definiuje sukces lub niepowodzenie projektu jako takie lub omawia kryteria, którymi mierzony będzie ów sukces. Niniejsza praca systematyzuje obecny stan wiedzy i podejście autorów do interpretacji i kryteriów sukcesu: omawia rolę trójkąta projektowego w definicji sukcesu, przytaczając jednocześnie kontrprzykłady w tym zakresie. Pokazuje, jak koncepcja sukcesu zmieniała się przez ostatnie dziesiątki lat, a następnie - jak ocena sukcesu bądź niepowodzenia tego samego projektu może zmieniać się w ujęciu czasowym i jak odnieść ją do poziomu operacyjnego, taktycznego i strategicznego organizacji. Na końcu publikacji autor postuluje kompromisowe i "miękkie" podejście do definicji sukcesu oparte na konkretnych grupach kryteriów, ale również narracji, retoryce czy upływie czasu.(abstrakt oryginalny)
Organizacja rozumiana jako kultura jawi się jako pewien system wiedzy, którego sposób interpretacji decyduje o poczuciu tożsamości jej uczestników. Stąd, w nauce o zarządzaniu dominuje ideowe podejście do kultury, oparte na rozróżnieniu pomiędzy formalną organizacją a nieformalnym charakterem wzorów kulturowych. Często spotykanym sposobem definiowania kultury organizacyjnej jest wskazywanie reguł odnoszących się do określonych obszarów życia społecznego w organizacji. W socjologii i psychologii organizacji kulturę rozumie się najczęściej w sposób niewartościujący. Kultura organizacyjna obejmuje wówczas normy i wartości, wyznaczające specyficzny sposób zachowania się uczestników danej organizacji, różniące tę organizację od innych. Kultura organizacyjna jest w tym wypadku traktowana jako kategoria opisowa, nie podlegająca wartościowaniu ze względu na sprawność funkcjonowania organizacji. W teorii organizacji i zarządzania znacznie częściej natomiast dominuje ujęcie wartościujące kultury. Teoretyk organizacji mówi zazwyczaj o wysokiej lub niskiej kulturze organizacyjnej, a określając ją jako system wartości i norm dotyczący sposobów racjonalnego działania - utożsamia niejako kulturę organizacyjną firmy z efektywnością jej rozwiązań organizacyjnych. Korzystając zatem z różnych ujęć i propozycji terminologicznych, do celów rozważań dotyczących problemów zarządzania można przyjąć, że kultura organizacyjna to system nieformalnie utrwalonych w środowisku społecznym organizacji wzorów myślenia i działania, mających znaczenie dla realizacji formalnych celów organizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wokół istoty wykluczenia finansowego. Ujęcie przeglądowe
75%
Artykuł zwraca uwagę na problem niejednoznaczności w opisie zjawiska wykluczenia finansowego. Dotychczasowe podejście do problemu wykluczenia finansowego w literaturze wskazuje na rozbieżności w pomiarze zjawiska, tak co do rodzaju, jak i obszaru. Skutkiem owych rozbieżności jest m.in. odmienne podejście metodologiczne oraz brak jednolitych miar pomiaru wykluczenia finansowego. Celem opracowania jest przedstawienie różnic terminologicznych w opisie i pomiarze zjawiska wykluczenia finansowego. Ponadto, dokonano charakterystyki etapu przejściowego, wyłączenia finansowego, który powinien stanowić etap pośredni między włączeniem finansowym a wykluczeniem finansowym.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Metafory i neologizmy współczesnego języka nauk społecznych i ekonomicznych
75%
Składnikiem rozwoju cywilizacyjno-kulturowego jest ponad wszelką wątpliwość także język, i to nie tylko codzienny i literacki, ale również naukowy. Do cech tego rozwoju zaliczyć można przede wszystkim metaforyzację języka naukowego, użycie słów z języków obcych (oryginalnych lub w tłumaczeniu na język polski), wymyślanie nowych pojęć, a także rozszerzenie znaczenia istniejących. W wyniku tego procesu język naukowy, zamiast być narzędziem naukowej komunikacji, powoduje wiele niejasności, wątpliwości i problemów interpretacyjnych, przez co prowadzi do różnego rodzaju nieporozumień. Przytaczając wybrane przykłady zachodzących w języku nauk społecznych i ekonomicznych zmian, autor ma nadzieję wzbudzić refleksję nad trwającym procesem. Jest bowiem przekonany, że język naukowy musi być jasny, prosty, logiczny, zwięzły, jednoznaczny - i zrozumiały. Tylko taki jest w stanie właściwie i poprawnie oddać sens prowadzonych badań i dociekań naukowych. Jest to oczywiście prezentacja autorskiego punktu widzenia, a zatem dyskusyjnego, a być może nawet kontrowersyjnego. Ma jednak skłonić uczonych do zamyślenia nad stosowanym językiem, jego rozwojem, a w konsekwencji doprowadzić do wyhamowania tempa i korekty dokonujących się zmian. Naukowa nowomowa nie zapewne jest świadectwem wiedzy, kreatywności, nowoczesności, postępu, a być może jedynie zakamuflowanego uprawiania pseudonauki. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wybrane koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi
75%
Artykuł jest próbą uporządkowania stosowanej w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi podstawowej terminologii. Jest zatem przeglądem podstawowych definicji oraz koncepcji i modeli zarządzania pracownikami, które ukształtowały się na przestrzeni lat, tj. począwszy od przełomu XIX i XX wieku aż do czasów współczesnych. Artykuł jest swego rodzaju prezentacją ewolucji zarządzania zasobami ludzkimi. Opisuje modele klasycznego zarządzania personelem, takie jak: model harwardzki, model Michigan, oraz modele strategicznego zarządzania zasobami ludzkimi: model ortodoksyjny oraz czteromodelową architekturę zasobów ludzkich wg R.G. Klimeckiego i S. A. Litza oraz D.P. Lepaka i S.A. Snella.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najważniejsze definicje startupu, sformułowane w środowiskach: akademików, przedsiębiorców, inwestorów oraz instytucji otoczenia biznesu. Zaproponowano schemat rozwoju startupu, wskazano główne czynniki jego wzrostu oraz przedstawiono koncepcję spiralnej definicji startupu. Za najważniejszy wniosek z rozważań można uznać to, że definicja startupu jest inna dla przedsięwzięć na początkowym etapie rozwoju i dla takich, które są organizacjami dojrzałymi. Podczas gdy na początku funkcjonowania za kluczowe cechy startupu wskazuje się niepewny lub nieistniejący popyt oraz skrajnie ograniczone zasoby wewnętrzne podmiotu, to na zaawansowanym etapie rozwoju startupem nazwiemy przedsięwzięcie, które eksploatuje sytuację dysrupcji na rynku, dzięki której osiąga hiper-skalowalność i wysoką wycenę spółki. Często startupy, po tym jak znajdą swój model biznesowy, przekształcają się w inne organizacje, np. mikroprzedsiębiorstwa lub korporacje. Inne pozostają startupami dłużej, funkcjonując w niestabilnym i niepewnym otoczeniu rynkowym. Za kluczową cechę startupu uznano hiper-skalowalność, którą startup może uzyskać na dalszym etapie rozwoju dzięki zastosowaniu technologii automatyzujących wybrane działania lub czynności w ramach swojej oferty rynkowej. Dlatego właśnie szczególną cechą startupów jest fakt wykorzystywania w ich działalności zaawansowanych technologii cyfrowych, zwłaszcza tych związanych z szeroko rozumianym przetwarzaniem informacji. (abstrakt oryginalny)
Zadanie stawiane przez naukę językowi, aby każdy jego wyraz miał tylko jedno znaczenie, to znaczy aby było tylko jedno pojęcie tam, gdzie jest jeden wyraz, w przypadku pojęcia "przedsiębiorstwo rodzinne" jest trudne i na razie niewykonalne. Główne problemy nie są jednak językowej ani logicznej, ale raczej praktycznej natury. Trudność w stworzeniu zgrabnej definicji polega na konieczności przydania jej jednoznaczności pozwalającej na szacunki i ocenę skali zjawiska. Jak dowodzi J. Astrachan (Astrachan i Shanker 2003), wywołuje to określone skutki dla analiz na poziomie makro - nieznana jest skala zjawiska, lecz również na poziomie mikro - próbuje się badać i porównywać wyniki właściwie różnych podmiotów.Badacze stają przeto przed koniecznością stosowania różnych "autorskich" zabiegów eliminujących tę niedogodność. Wprowadzają kryteria pomocnicze lub uproszczone definicje robocze. Konsekwencje przyjęcia określonej definicji w przypadku badań empirycznych są istotne. Zbyt liberalne zakwalifikują większość przedsiębiorstw jako rodzinne, zbyt restrykcyjne zmarginalizują ich znaczenie.Próby budowania definicji opartych na walorach aplikacyjnych z jednej strony powinny iść w kierunku większego rygoryzmu (wąskiego definiowania), z drugiej zaś muszą uwzględniać zmieniające się pojęcie rodziny (szerokie definiowanie). (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Pojęcie zasad prawa w świetle idei pojęć co do istoty kwestionowanych
75%
Pomimo istnienia wielu opracowań dotyczących teoretycznych właściwości "zasad prawa" żadna z koncepcji obecnych w polskim porządku prawnym nie została dotąd uznana za dominującą i bezsprzecznie trafniejszą niż pozostałe. Podobna sytuacja panuje w światowej teorii prawa. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę zbadania przyczyn tego stanu rzeczy przez zaprezentowanie założeń mało znanej w nauce polskiej idei "pojęć co do istoty kwestionowanych" (essentially contested concepts - ECC), stworzonej przez Waltera B. Galliego i zastosowanie jej do analizy pojęcia zasad prawa. Istnieją dwie główne możliwe interpretacje idei. Zależnie od poglądów przyjętych w tej kwestii, może ona pełnić rolę analitycznego wzorca opisującego typowy zestaw cech charakteryzujących pojęcia wyjątkowo w nauce sporne, w świetle których warto je wraz z otaczającą dyskusją przestudiować. Drugą możliwość stanowi uznanie jej za ontologiczną "hipotezę wyjaśniającą", zgodnie z którą każdemu ECC z konieczności towarzyszy nierozstrzygalność debaty o właściwy sposób użycia. Niezależnie od zajętego stanowiska, prześwietlenie "zasad prawa" z wykorzystaniem metodologii ECC pozwala pełniej spojrzeć na dotyczącą ich dyskusję z perspektywy "zewnętrznej". To zaś pozwala sformułować tezę, że argumentacja za konkretnymi koncepcjami zasad powinna w większym stopniu obejmować użyteczność uważanej za słuszną teorii niż konwencjonalne z natury argumenty dotyczące tego, czym zasady w rzeczywistości są. (abstrakt oryginalny)
Problemy swoistości kulturoznawczego pojęcia kultury w stosunku do innych badań stawiane są od początku powstania polskiego kulturoznawstwa, tworząc jeden z zasadniczych wątków dyskusji nad jego statusem metodologicznym (metodologiczną tożsamością). Pytanie o kulturoznawczy sens kategorii kultury - jedno z konstytutywnych pytań dla problematyki podejmowanej przez polskie kulturoznawstwo - pojawia się w "Dokumencie programowym kulturoznawstwa.(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie stanowi próbę przedstawienia infonomiki jako nowej dyscypliny naukowej. Termin "infonomika" nie występuje jeszcze w rodzimej literaturze specjalistycznej. Wyszukiwanie go w języku polskim w jednej z najbardziej popularnych wyszukiwarek internetowych, jaką jest Google, również nie przynosi pozytywnych rezultatów. Podobnie bazy artykułów ProQuest i EBSCOhost w przypadku zapytania "infonomics" nie podają żadnych odwołań do opracowań zawierających opis tej "dyscypliny". Autorzy, prezentując infonomikę, bazowali głównie na dostępnych opracowaniach obcojęzycznych, opublikowanych w internecie. Janusz (abstrakt oryginalny)
Pośród wielu nowych idei i koncepcji marketingowych, jakie pojawiają się w ostatnim czasie, rosnącą popularność i zainteresowanie wzbudza tzw. marketing relacji (relationship marketing). Ta nowa koncepcja marketingowa, zdaniem wielu teoretyków i praktyków marketingu, oznacza istotny przełom w dotychczasowym marketingowym myśleniu. W polskiej literaturze przedmiotu opis nowej koncepcji został dopiero zapoczątkowany. Warto zatem przybliżyć jej genezę i podstawowe założenia.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.