Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Terror
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
This paper's main goal was to assess, based on the analyses carried out, if Osama bin Laden's wives enjoyed a special status within Al-Qaeda as a result of their husband's rank and status. In other words, this paper examined if it is justifiable to infer the occurrence of exceptionalism or a detachment from religiously and socially predefined gender limitations, thanks to being married to the leader. The main methods used to examine this hypothesis were historical and content analysis, which provided verified premises, and the deductive method, which allowed for the construction of a sound argument that addresses the paper's research question. This paper's conclusion is not unequivocal. (original abstract)
Celem niniejszej publikacji jest ocena wpływu obowiązujących w Polsce rozwiązań prawno-organizacyjnych na sprawność i skuteczność organizacji działań antyterrorystycznych na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym. (fragment tekstu)
3
Content available remote Kilka uwag o warunkach pokoju. Myśl o człowieczeństwie
100%
Refleksja nad pokojem zwykle zwraca uwagę na wartość pokoju, ale też na sprawę wojny sprawiedliwej jako narzędzia pokoju, na konieczność głoszenia pokoju, kształtowanie propokojowej świadomości ludzi, na alternatywę pokój - zagłada itd. Mówienie o pokoju to zwłaszcza (czy między innymi) pytania o jego warunki. Po I wojnie światowej, a przed II w 1932 r. Albert Einstein zwrócił się do Zygmunta Freuda z kwestią "Niech mi Pan powie, co popycha człowieka do wojny?". I dalej próbował dociekać możliwości pokierowania ewolucją psychiki człowieka, aby ten "stał się bardziej odporny na psychozę nienawiści i zniszczenia". W odpowiedzi Freud zwrócił uwagę na dwa czynniki, które jego zdaniem w najbliższej przyszłości miałyby oddziaływać na zakończenie wojen, a mianowicie "cywilizowana postawa i uzasadniona obawa przed skutkami przyszłej wojny". Freud nie dożył II wojny światowej, ale jej zbrodnie sprawiły, że Einstein uznał sens nawoływania do pacyfizmu. W 1955 r. w jego ostatnim apelu do ludzi o przetrwanie prosił: "Ponad wszystko pamiętajcie o swoim człowieczeństwie, zapomnijcie o wszystkim innym". (fragment tekstu)
4
Content available remote Problem osadnictwa żydowskiego w kontekście negocjacji izraelsko-palestyńskich
100%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie krótkiego rysu historycznego polityki osadniczej Izraela na obszarach okupowanych, omówienie tego problemu z perspektywy prawa międzynarodowego oraz izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, jak również scharakteryzowanie głównych aktorów biorących udział w kształtowaniu jak i realizacji polityki osadniczej na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz we Wschodniej Jerozolimie.(fragment tekstu)
W artykule przytoczono dane statystyczne związane z ETA i z terroryzmem represywnym, omówiono czynniki etiologiczne, religijne i pseudoreligijne terroryzmu w Kraju Basków oraz zastanawiano się nad istnieniem rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć terroryzmu, bądź go zmniejszyć lub "cierpliwie znosić".
Pod koniec zeszłego roku pojawiła się na rynku wydawniczym monografia zatytułowana Czerwony terror: kanony biblijne, lecz realizacja plebejska. Praca zwraca uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, jej Autorem jest niekwestionowany luminarz teorii rosyjskiego prawa, Pan prof. Władimir Syrych. Po drugie, intrygująco brzmi tytuł pracy obejmujący zestawienie "czerwonego terroru" z kanonami biblijnymi. Już we wstępie Autor stwierdza, że istnienie terminu "czerwony terror" jest wynikiem aktywności historyków, dla których poszukiwanie istoty rzeczywistości wiąże się z konkretnymi, historycznymi uwarunkowaniami, a ich ustalenie stanowi cel badań. Istota prawna terminu ma dla historyków znaczenie drugoplanowe. W. Syrych uznaje to za błąd, gdyż w tej konkretnej sytuacji kluczowym elementem powinna być analiza prawa. To ono jest regulatorem stosunków społecznych(fragment tekstu)
Zdefiniowano pojęcia globalizacji i terroryzmu oraz wskazano na wielorakość ich znaczeń. Skupiono uwagę na dominującej wizji globalizacji oraz szczegółowo opisano jej wymiary i konsekwencje. Wpływają one na osłabienie i ograniczenie ekonomicznej, społecznej i politycznej suwerenności większości państw, które nie są w stanie kontrolować swoich gospodarek (np. poszczególne kraje UE, szczególnie po wprowadzeniu Unii Ekonomiczno- Monetarnej).
Wydaje się, że mimo wsparcia udzielanego tymczasowym władzom somalijskim w chwili obecnej są one i w przyszłości pozostaną prawdopodobnie niezdolne do kontroli terytorium, a co za tym idzie zwalczenia grup pirackich. Zezwolenie na operowanie międzynarodowych sił na wodach terytorialnych Somalii miało charakter wyjątkowy, rozszerzenie tej zgody na antypirackie operacje lądowe świadczy o bezradności i niemożności rozwiązania problemu własnymi siłami. Biorąc pod uwagę to, że współcześnie pacyfikacja w stylu dziewiętnastowiecznym nie jest możliwa ze względów natury prawnej i humanitarnej, a próba rozwiązania siłowego oznaczałaby poważne zaangażowanie na lądzie sił i środków, pomyślne rozwiązanie problemu piratów w Somalii oddala się w czasie. Stosowane obecnie metody mają charakter półśrodków. (fragment tekstu)
9
Content available remote Mechanizmy indonezyjskiej zbrodni z 1965 r. w świetle najnowszych ustaleń
84%
W wyniku wydarzeń z 1965 r. władzę w kraju przejęli generał Suharto i armia, a dotychczasowego prezydenta Sukarna odsunięto od polityki. W ciągu zaledwie kilku miesięcy na przełomie 1965 i 1966 r. nowy reżim wojskowy zachęcał do masowych mordów, wspierał je i kierował nimi. Wielu Indonezyjczyków zaginęło, a tysiące było bezpodstawnie więzionych i torturowanych. Nierzadko represjonowani Indonezyjczycy przebywali w więzieniach i obozach pracy przymusowej do końca lat dziewięćdziesiątych, a warunki ich bytowania były tragiczne. Wydarzenia z 1965 r. i ich następstwa należy uznać jedynie za początek zbrodni krwawego reżimu. Międzynarodowy Trybunał Ludowy ds. Zbrodni przeciwko Ludzkości w Indonezji w 1965 r. (dalej: IPT 1965) orzekł w deklaracji końcowej raportu z 20 lipca 2016 r., że państwo indonezyjskie przy pomocy swoich sił zbrojnych i policyjnych systematycznie i powszechnie dopuszczało się poważnych naruszeń praw człowieka i podżegało do tego. (...) Ofiary były prześladowane i zabijane przede wszystkim z powodów politycznych, ale także klasowych, płciowych, etnicznych i religijnych. Tym samym ludobójstwo z 1965 r. i jego następstwa charakteryzują się wysoką intersekcjonalnością, niespotykaną dotychczas w innych masowych mordach na świecie. Szczególnie dobrze widać to w organizacji i morfologii zbrodni, zaprzeczaniu jej i trwających do dziś następstwach. Celem rozważań podjętych w niniejszym artykule jest przybliżenie problematyki indonezyjskich zbrodni z lat 1965-1966 w oparciu o najnowsze badania naukowe oraz raport IPT 1965 z 2016 r. (fragment tekstu)
Tworzenie radzieckiego Archipelagu GUŁag rozpoczęło się bezpośrednio po rewolucji październikowej. Faktyczny rozwój systemu obozowego nastąpił od 1928 r. Wzorowano się na - utworzonym w 1923 r. na wyspie Sołowki - Północnym Obozie Specjalnego Przeznaczenia (SŁON). W obozach umieszczano zarówno więźniów politycznych, jak i kryminalnych. Cały system GUŁagu powstał, aby odizolować i ukarać osoby, które władze komunistyczne uznały za wrogów lub potencjalnych wrogów. W Związku Radzieckim, pomimo iż początkowo mówiono o resocjalizacyjnej funkcji obozów koncentracyjnych i obozów pracy przymusowej, faktycznie pełniły one funkcję ekonomiczną. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej powstawanie obozów było mniej lub bardziej wzorowane na radzieckim GUŁagu. W europejskich państwach bloku komunistycznego przejmowano radzieckie metody sprawowania władzy. Stąd też przejęto i obozy jako element systemu represyjnego. Powstawały one wraz z przejmowaniem władzy przez komunistów. Wyjątkiem była radziecka strefa okupacyjna w Niemczech, gdzie NKWD sama tworzyła obozy. W poszczególnych krajach pełniły one jednak odmienne funkcje, miały inne nazwy. Były mniej lub bardziej łagodne, w zależności od tego, czy władze bezpieczeństwa uznały je jako tylko i wyłącznie element systemu represyjnego czy też nie. Wraz z końcem stalinizmu zlikwidowano obozy, jako element komunistycznego systemu represyjnego. (abstrakt oryginalny)
Analiza omawianych w niniejszym artykule pojęć ma nie tylko walor poznawczy, ale może również posiadać pewną wartość praktyczną w ramach dalszych prób wyczerpującego określenia istoty terroryzmu. Dokonanie rozróżnienia między odmiennymi kategoriami przestępstw o podłożu politycznym, nie należało nigdy do zagadnień łatwych, o czym świadczyć może niejednolita praktyka państw oraz ich niespójne orzecznictwo w tym zakresie. (fragment tekstu)
Globalization is often treated as a catch-all category, which is a universal frame of reference in the discourse of the humanities, social studies, but also economic, political, and many other fields. Depending on the perspective, some evaluate it very positively, recognizing the benefits; others, on the contrary, point out the threats, and undesirable side effects. Meanwhile, in the reflection on religions, globalization launches a range of fears and concerns (more or less openly articulated). The unquestionable ally of this phenomenon is the modern media, whose tabloid nature is more emotional than rational. Religious conflicts are often overexposed, which, in turn, accelerates tension and social phobias. Both the mainstream media and the propaganda of the Islamic State are trying to imitate the rhetoric known from the movies at the cinema. As a result, by such pop-culture cliches the Western world interprets the influx of Syrian refugees as a cultural invasion (or a religious crusade). This creates a situation of a widespread infection of fear, which triggers the cultural immune responses: rationalizations, denial, conspiracy theories, humour and aggression. Visual artists propose quite a different repertoire of resistance tactics.(original abstract)
Omówiono zjawisko terroryzmu jako problem globalny. Przedstawiono pojęcie terroryzmu międzynarodowego, jego cele i implikacje oraz zasoby materialne i finansowe. Omówiono współdziałanie organizacji międzynarodowych w walce z terroryzmem.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć ze stuprocentową pewnością swojej przyszłości. Każde działanie i jego skutki obarczone są ryzykiem, które jest zjawiskiem nieodłącznie towarzyszącym wszelkiej aktywności. Ryzyko może być oceniane w sposób obiektywny (prawdopodobieństwo rzeczywiste, względne odchylenie straty rzeczywistej w stosunku do oczekiwanej) oraz subiektywny (psychologiczna niepewność odczuwana przez jednostkę, nacechowana emocjami i zależna od jej sposobu myślenia). W przypadku podróży lotniczych poziom ryzyka obiektywnego jest najczęściej oceniany przez ewentualnych podróżnych w sposób zupełnie oderwany od rzeczywistości. Dzieje się tak dlatego, że mimo, iż katastrofy lotnicze zdarzają się niezmiernie rzadko, dotyczą stosunkowo niewielkiej liczby ofiar, to są one szeroko komentowane i nagłaśniane w środkach masowego przekazu. W znaczący sposób wpływa to na poziom ryzyka subiektywnego. Czy rzeczywiście powinniśmy się bać katastrof lotniczych? Jaki jest poziom bezpieczeństwa lotów? Jak wielkie jest zagrożenie atakami terrorystycznymi oraz jakie konsekwencje katastrofy i akty terroru niosą dla przedsiębiorstw z branży lotniczej oraz gospodarek krajów? Znalezieniem odpowiedzi na te pytania zajęli się autorzy niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
15
Content available remote Reguły i metody działania współczesnych organizacji terrorystycznych
84%
W niniejszym artykule poruszono problemy związane z charakterystyką współczesnych organizacji terrorystycznych oraz regułami ich działania. Prezentowane poglądy oparto na analizie różnic i podobieństw przeprowadzonych zamachów terrorystycznych, uwzględniając ich cel oraz zastosowane narzędzia, a przede wszystkim cechy działań terrorystycznych, tj. zaskoczenie, dynamikę, celowość działania oraz manewrowość. Pozwoliło to przedstawić charakterystykę metod działań terrorystów. Dało jednocześnie podwaliny pod rozważania w tym zakresie, które wieńczy prezentacja zagadnień odnoszących się do zakresu oddziaływania organizacji terrorystycznych w wymiarze lokalnym, regionalnym i globalnym oraz przeciwdziałania temu zjawisku. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Terroryzm - zmora współczesności
84%
Terroryzm islamski jest formą walki fanatyków i fundamentalistów islamskich, przypisujących sobie reprezentacyjność świata islamskiego, z cywilizacją zachodnią oraz wszystkimi, którzy skłonni są cywilizację tę akceptować. Jego geneza tkwi w konflikcie cywilizacji muzułmańskiej z zachodnią, a zwłaszcza lękiem przed utratą tożsamości, w sporze na temat wkładu świata arabskiego w sferę cywilizacji zachodniej, w podobieństwach islamu z judaizmem i chrześcijaństwem oraz innej jej roli, którą przypisuje się religii w życiu społeczności i jednostki. Brak argumentów, wizji zwycięstwa ze strony muzułmanów aktywizuje 0,01-0,03% społeczności islamskiej i prowadzi do działań terrorystycznych. Walka w imię źle pojętych ideałów przynosi katastrofalne skutki będące przyczyną tragedii niewinnych ludzi. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi próbę podsumowania wydarzeń rozgrywających się w łonie rosyjskiej i amerykańskiej dyplomacji w obliczu tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 r. Zawarte w tekście przemyślenia autor w znacznej mierze opiera na oficjalnych stanowiskach obu państw prezentowanych w rodzimych mediach oraz w oficjalnych publikacjach władz Federacji. W pewnej części są one także wynikiem analizy oraz selekcji komentarzy rosyjskich i amerykańskich ekspertów śledzących wydarzenia na arenie międzynarodowej. Krótki rys historyczny stosunków radziecko-, a następnie rosyjsko-amerykańskich, założenia prezydentury Władimira Putina oraz casus Czeczeńskiej Republiki Iczkeria, a także problematyka geopolityczna (zbliżenie z NATO. rokowania w kwestii redukcji broni masowego rażenia) ukazane przez pryzmat wydarzeń rozgrywających się po zamachu na WTC pozwalają rozstrzygnąć dylemat, czy owe zmiany zachodzące w stosunkach Wschód-Zachód należy uznać za "rewolucję dyplomatyczną", czy raczej za konsekwentną realizację programu wzajemnych ustępstw, prowadzących do realizowania partykularnych interesów narodowych. Zarówno rozwój wydarzeń, jak i bagaż treściowy cytowanych wypowiedzi czynników politycznych zdaje się w sposób jednoznaczny potwierdzać tę drugą ewentualność. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.