Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Thatcheryzm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych okresów w nowożytnych dziejach Wielkiej Brytanii są rządy konserwatystów w latach 1979-1997. Czas ten charakteryzował się odejściem od głoszonej przez długie lata doktryny keynesowskiej i związanymi z tym spektakularnymi przemianami systemowymi. Co więcej, przeobrażenia te okazały się trwałe. Zakończyły huśtawkę wcześniejszych, naprzemiennych denacjonalizacji i nacjonalizacji niektórych kluczowych przemysłów gospodarki brytyjskiej. Głoszona we wspomnianym okresie ideologia, zwana thatcheryzmem, doprowadziła do zmian w organizacji ówczesnej gospodarki Wielkiej Brytanii, sposobie rządzenia oraz światopoglądzie Brytyjczyków. Czy tego typu zwrotu można doszukiwać się w uwarunkowaniach społeczno-kulturowych? Skoro gospodarka to przede wszystkim ludzie, którzy są uczestnikami wielorakich interakcji, to powinna ona reagować na zmiany w obrębie systemu społecznego i kulturowego. Niniejszy artykuł stawia hipotezę, że przemiany systemowe zaistniałe w Wielkiej Brytanii w latach 1979-1997 są wynikiem wzajemnych oddziaływań pomiędzy sytuacją gospodarczą a społeczno-kulturową kraju. Tej drugiej przypisuje funkcję nie tyle sprawczą, co umożliwiającą modyfikację zasad i wartości gospodarowania. (fragment tekstu)
Przedstawiono sytuację gospodarczą w krajach OECD (tempo wzrostu GNP) w latach 1970-1983, omówiono czynniki kształtujące ją, a także najważniejsze koncepcje polityki gospodarczej w tych krajach (teoria ilościowa pieniądza M. Friedmana, teoria podażowa ekonomii). Szczególną uwagę poświęcono polityce gospodarczej kolejnych rządów USA i Wielkiej Brytanii (reaganomika, thatcheryzm).
Autorka przedstawiła poglądy ekonomistów, przedstawicieli różnych współczesnych szkół i doktryn ekonomicznych (poczynając od ekonomii neoklasycznej, a kończąc na reaganomice) na zjawisko bezrobocia .
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.