Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  The Polish Deal
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule - na bazie rozważań teoretycznych dotyczących istoty wynagrodzeń, ich ewidencji oraz prawnych i metodologicznych uwarunkowań obliczania płacy netto, w tym obciążeń fiskalnych i pozafiskalnych - przedstawiono przykłady obliczania wynagrodzenia netto w trzech przypadkach, wynikających z różnych uwarunkowań prawnych. Zaprezentowane przykłady - wybór kwoty wynagrodzenia brutto (podlegającego uldze dla klasy średniej) i przedziałów czasowych - są konsekwencją reform podatkowych wprowadzanych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Celem artykułu jest przybliżenie kwestii obliczania wynagrodzeń netto, w szczególności w kontekście wprowadzanych w Polsce zmian podatkowych. Dla jego osiągnięcia wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotu, aktów prawnych, materiałów publikowanych w Internecie, studium przypadku oraz metodę opisowej i graficznej prezentacji danych.(abstrakt oryginalny)
Pakiet zmian określany jako tzw. Polski Ład wprowadza jedną z największych reform polskiego systemu podatkowego w ostatnich latach. Niestety w debacie publicznej dotyczącej powyższego programu poświęca się stosunkowo mało uwagi korzystnym regulacjom przewidzianym dla strategicznych inwestorów. Tymczasem w wielu obszarach zostały zaprojektowane rozwiązania przewidujące nowatorskie traktowanie tej grupy przedsiębiorców wraz z licznymi preferencjami, jakie Polska może im zaoferować w kontrze do klimatu inwestycyjnego proponowanego przez konkurencyjne kraje regionu. Celami niniejszego artykułu są przybliżenie i analiza przedmiotowych korzyści. Wśród nich znalazły się m.in. ulgi na innowacje technologiczne (w tym ulgi na robotyzację, prototyp oraz innowacyjnych pracowników), ulgi rozwojowe (ulga konsolidacyjna i ulga na ekspansję), jak również tzw. Interpretacja 590 (inaczej porozumienie inwestycyjne), będąca kumulacją kilku rozstrzygnięć w ramach jednego dokumentu (interpretacja indywidualna, opinia zabezpieczająca, Wiążąca Informacja Stawkowa, Wiążąca Informacja Akcyzowa, uprzednie porozumienia cenowe - Advance Pricing Agreement - APA), oraz specjalnie powoływane Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (investor desk) umożliwiające szybką i sprawną obsługę dużych inwestorów w "jednym okienku". Z uwagi na obszerność prezentowanych zagadnień w publikacji nie omówiono wielu innych korzystnych rozwiązań dla biznesu wdrażanych w ramach Polskiego Ładu (m.in. grupy VAT, opcja opodatkowania VAT instytucji finansowych, zmiany w zakresie podatku u źródła, podatkowe grupy kapitałowe czy polska spółka holdingowa).(abstrakt oryginalny)
Ratuj się, kto może - nadchodzi Polski Ład. Takie ostrzeżenie i jednocześnie hiobowa wieść krąży od kilkunastu tygodni po kraju barwnym - pelargonii i malwy, kraju węgla i stali, i sosny, i konwalii. Dla pełnego zobrazowania sytuacji trzeba wyjaśnić, że do wywołania paniki wystarczył meeting partii rządzącej, kilka wystąpień prominentnych osób, w tym najważniejszej, i się zaczęło... Oczywiście coś się wydarzy, bo nie trzeba być wybitnym specjalistą od makroekonomii, by wiedzieć, że budżet i - szerzej - finanse publiczne są w katastrofalnym stanie. Nie pierwszy raz. I, jak zwykle, gdy sytuacja jest lepsza, rozdaje się tym, którzy niewiele do nich wnoszą, a gdy jest źle, łupi się głównie przedsiębiorców. Słabo zorganizowani, mający często różne priorytety (np. indywidualne przedsiębiorstwa osób fizycznych vs. międzynarodowe korporacje), w urnach wyborczych ważący tyle samo co beneficjenci programów socjalnych są dość łatwym celem dla domorosłych Janosików.(fragment tekstu)
W związku z pracami legislacyjnymi dotyczącymi implementacji założeń Polskiego Ładu ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian do ustaw podatkowych, w szczególności w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w ustawie z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (wprowadzenie porozumień inwestycyjnych). Co warto podkreślić, ustawa z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - dalej ustawa nowelizująca - wprowadza także wiele zmian i nowych instytucji związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem Krajowej Administracji Skarbowej oraz przysługującymi organom prawami. Do najbardziej istotnych zmian wynikających z ustawy nowelizującej z pewnością należy wprowadzenie nowych instytucji przyznających organom podatkowym dodatkowe prawa, tj. dokonywanie nabycia sprawdzającego lub tymczasowego zajęcia ruchomości. Zmiany te weszły w życie 1.01.2022 r. W niniejszym artykule autorzy odnoszą się do wybranych najnowszych zmian, niemniej mając na uwadze, że ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej - dalej ustawa o KAS - podlegała już w czasie swojego funkcjonowania licznym nowelizacjom, pojawia się pytanie, czy modyfikacje te w istotny sposób modelują przewidziane w niej procedury i zmieniają ich dotychczasowy charakter. W tym kontekście autorzy odnoszą się do zmian wprowadzanych ustawą nowelizującą także z perspektywy postulatów legislacyjnych, które pojawiały się w związku z funkcjonowaniem ustawy o KAS, w szczególności w wyniku obserwowanej praktyki w zakresie przeprowadzania kontroli celno-skarbowej.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie poświęcone jest zagadnieniu ulg podatkowych na przykładzie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, zwanej popularnie Polskim Ładem 2.0. Ten akt prawny stał się odpowiedzią ustawodawcy na liczne błędy i niejasności przełomowej zmiany systemu podatkowego - Polskiego Ładu. Nowe regulacje miały zapewnić trwałość, spójność i przejrzystość rozwiązań podatkowych. Celowi temu miały służyć także zabiegi legislacyjne poświęcone ulgom podatkowym. Bardzo szybko okazało się, że Polski Ład 2.0 to przejaw zmiany dokonywanej w trakcie roku podatkowego. Na tle powyższych uwag należy zastanowić się nad oceną systemu ulg podatkowych na przykładzie Polskiego Ładu 2.0. Głównym zamierzeniem badawczym jest charakterystyka tego, jaki wpływ mają wymienione powyżej regulacje prawne dla ustalenia zakresu ich oddziaływania na obywateli. Przedstawiona problematyka pociąga za sobą nieuchronność analizy zagadnień prawnych z tego zakresu pod kątem charakteru zmian, ale również problemów praktycznych z tym związanych. Celem opracowania jest przedstawienie obowiązujących standardów tworzenia prawa na przykładzie wybranych ulg podatkowych. (abstrakt oryginalny)
Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) to interesujące rozwiązanie, które może ułatwić bieżące, wspólne działanie podatnikom podatku dochodowego kwalifikowanym jako pomioty powiązane. Przy spełnieniu wymaganych warunków mogą oni stworzyć jednolity podmiot podatkowy, właśnie PGK. Zasady jej organizacji i funkcjonowania określa art. 1a ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych1 - dalej u.p.d.o.p. Na przestrzeni ostatnich czterech lat przepis dwukrotnie przeszedł znaczącą modyfikację, za każdym razem zmierzającą w kierunku uproszczeń formalnych i ułatwienia zakładania oraz spełnienia warunków wymaganych do utrzymania statusu PGK.(fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych, najistotniejszych zmian w ustawie z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - będących skutkiem wejścia w życie ustawy z 7.10.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - dalej Polski Ład 3.0. W szczególności omówiono znowelizowane przepisy dotyczące: kosztów finansowania dłużnego (w tym wyłączania z kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego dotyczących transakcji kapitałowych), podatku od przerzuconych dochodów, podatku minimalnego od straty i niskiej rentowności, opodatkowania polskiej spółki holdingowej, ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT), cen transferowych, ukrytej dywidendy.(abstrakt oryginalny)
Autorzy omawiają funkcjonującą od 1.01.2022 r. w polskim prawie podatkowym instytucję tzw. polskiej spółki holdingowej. Założeniem ustawodawcy było stworzenie korzystnych warunków dla polskich przedsiębiorców do tworzenia grup kapitałowych i uatrakcyjnienie Polski jako miejsca do lokowania podmiotów holdingowych przez inwestorów zagranicznych. Pomimo pozytywnej oceny samej idei wprowadzenia rozwiązań przeznaczonych dla grup kapitałowych ustawodawca nie ustrzegł się jednak pewnych mankamentów, które uwidoczniły się w praktyce stosowania komentowanych regulacji. Odpowiadając na apele środowisk biznesowych i doradczych, postanowiono zatem dokonać kilku istotnych zmian, a przez to stworzono jednocześnie potencjalne nowe problemy wiążące się ze stosowaniem omawianych norm prawnych. Autorzy przybliżają treść przepisów obowiązujących od 1.01.2022 r., omawiają praktykę i wybrane problemy wynikłe z ich stosowania, a także komentują zmiany, które weszły w życie 1.01.2023 r.(abstrakt oryginalny)
Uchylenie art. 15e ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - w ramach Polskiego Ładu spowoduje istotne konsekwencje dla podatników, którzy uzyskali lub są w trakcie ubiegania się o uprzednie porozumienie cenowe (advance pricing agreement - APA), w postaci przede wszystkim braku wszystkich korzyści, jakie dotychczas wiązały się z uzyskaniem APA. Jednocześnie, nowe przepisy w zakresie ukrytej dywidendy oraz podatku minimalnego mogą powodować jeszcze istotniejsze skutki dla podatników zawierających transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi, niż te, które wynikały z uchylanego art. 15e u.p.d.o.p.(abstrakt oryginalny)
Od kilku miesięcy staram się w swoich artykułach zwracać uwagę na możliwości i zagrożenia związane ze zmianami dotyczącymi warunków i zasad prowadzenia działalności gospodarczej, z jakimi przyjdzie nam się zmagać w nadchodzącym roku. Tłem dla wszystkich tych rozważań są oczywiście zmiany w prawie podatkowym, jakie ma nam przynieść Polski Ład, ingerujący szczególnie głęboko w obszar podatków dochodowych. Głównymi poszkodowanymi nadchodzących zmian będą zapewne podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się podatkiem obliczanym według skali lub podatkiem liniowym. Starałem się więc udzielić kilku praktycznych wskazówek.(fragment tekstu)
Jak przewidywaliśmy w ubiegłym miesiącu, prace parlamentarne nad Polskim Ładem postępują i nie należy się już spodziewać radykalnych zmian strategicznych, a w chwili, gdy ten numer "Przeglądu Podatkowego" dotrze do rąk Szanownych Czytelników, najprawdopodobniej nie będziemy jeszcze po publikacji ostatecznej wersji Polskiego Ładu w Dzienniku Ustaw, ale zapewne poznamy więcej szczegółów. Niestety, potwierdzenie znajdują obawy, że na celowniku władzy znalazły się rodzinne firmy, zwykle operujące w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, budowane wysiłkiem całego pokolenia i dostarczające do budżetu państwa większą część wpływów z podatków dochodowych, tak bezpośrednio z wypracowywanego zysku, jak i w związku z wykonywaniem obowiązków płatnika przy zatrudnieniu i wypłacaniu wynagrodzeń swoim pracownikom. To w nich jest wymierzone ostrze profiskalnych zmian, a najbardziej ucierpią na nich podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych stosujący metodę liniową - przynajmniej tak prezentują się nowe rozwiązania na dzień przygotowywania artykułu, czyli w pierwszej połowie października.(fragment tekstu)
Tekst prezentuje działania w obszarze ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, zaprojektowane w "Polskim Ładzie" - rządowym programie odbudowy polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. (abstrakt oryginalny)
VAT w Unii Europejskiej jest podatkiem zharmonizowanym. Nie oznacza to jednak, że państwa UE nie mają w tym zakresie żadnych narzędzi ani możliwości wspierania inwestycji i rozwoju. Regulacje zawarte w dyrektywie Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - dalej dyrektywa 2006/112/WE - kreują możliwość wprowadzania przez państwa rozwiązań nakierowanych na wspieranie biznesu, tak niezbędnych dla przedsiębiorstw i gospodarki w okresie post-COVID. Kluczowa w tym zakresie jest opcja implementacji przez państwa UE grup VAT. Celem niniejszego artykułu jest analiza pilotażowego projektu wprowadzającego do polskiego porządku prawnego grupy VAT w ramach szerokiego proinwestycyjnego pakietu podatkowego będącego elementem Polskiego Ładu.(abstrakt oryginalny)
System opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce coraz częściej uznawany jest za nieefektywny i blokujący rozwój przedsiębiorczości. Opodatkowanie działalności gospodarczej osób fizycznych ma charakter degresywny - im wyższe są osiągane przychody, tym mniej - stosunkowo - podmiot obciążony jest podatkiem. Uwzględniając w obliczeniach obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które stanowią główne obciążenie finansowe najmniejszych firm i są faktycznym podatkiem, niezależnym od wielkości przychodów ani dochodów uznać należy, iż polski system oskładkowania przedsiębiorców blokuje rozwój polskiej przedsiębiorczości. Niniejszy artykuł koncentruje się na przedstawieniu i analizie zmian prawnych wprowadzonych ustawą z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Mimo wprowadzonych tym dokumentem licznych modyfikacji prawnych, analiza dotyczy tylko zmian w zakresie składki zdrowotnej oraz zmian w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podmiotów z sektora MMP. Pierwsza część artykułu jest poświęcona przedstawieniu aktualnego stanu prawnego w zakresie regulacji dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego oraz zmian, jakie wprowadza ustawa w tym obszarze. Druga część artykułu zawiera analizę wysokości opodatkowania podmiotów gospodarczych według istniejących form prawnych i regulacji w zakresie wprowadzonych ustawą zmian. Trzecia i czwarta część została poświęcona przeprowadzeniu analizy porównawczej w zakresie ustalenia wysokości składki zdrowotnej w zależności od zastosowania określonej przez podmiot formy opodatkowania oraz oceny wysokości zobowiązania podatkowego z uwzględnieniem różnych form opodatkowania dla podmiotów funkcjonujących w okresie obowiązywania już nowych przepisów. Artykuł kończy się sformułowaniem wniosków w zakresie przyszłych korzyści i strat wynikających z proponowanych ustawą zmian oraz krytyczną oceną przestrzeni do prowadzenia działalności dla podmiotów z sektora MMP objętych progresją podatkową i nową formułą wyliczania składki zdrowotnej. (abstrakt oryginalny)
Do końca 2021 r. łączenie spółek objętych podatkiem dochodowym od osób prawnych było, pod warunkiem odpowiedniego ukształtowania wartości emisyjnej udziałów, neutralne podatkowo tak długo, jak długo głównym lub jednym z głównych celów połączenia nie było unikanie opodatkowania, w ramach transakcji nie przewidziano wypłat pieniężnych dla udziałowca, a transakcja miała miejsce pomiędzy podmiotami z UE lub EOG. W przypadku połączeń, w których spółka przejmująca posiadała udziały w spółce przejmowanej, dodatkowym warunkiem neutralności połączenia pozostawało posiadanie przez spółkę przejmującą co najmniej 10% udziałów w spółce przejmowanej. Od 1.01.2022 r. ustawodawca wprowadził dodatkowe warunki neutralności połączenia. Celem niniejszego artykułu jest omówienie przedmiotowych zmian oraz ich zestawienie z treścią dyrektywy Rady 2009/133/WE z 19.10.2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego - dalej dyrektywa 2009/133/WE.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autor analizuje projekt wprowadzenia obowiązkowej składki zdrowotnej dla osób pełniących funkcję na mocy aktu powołania, które pobierają z tego tytułu wynagrodzenie. Analiza obowiązujących oraz projektowanych przepisów pozwala autorowi podjąć się udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy projektodawca słusznie odwołuje się w uzasadnieniu projektu ustawy do zasady solidarności społecznej, stanowiącej podstawę aksjologiczną ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, czy też traktuje ją instrumentalnie, aby zrealizować doraźny cel polityczny. Ten pomysł napotkał bowiem sprzeciw środowiska organizacji pozarządowych, ponieważ zwiększy ich obciążenia finansowe. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, że jest to część zamierzenia politycznego zwanego Polskim Ładem.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich kilkunastu miesiącach daje się zaobserwować wyraźne zwiększenie zainteresowania działalnością w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wśród małych, a nawet mikroprzedsiębiorców. Jest to jedna z konsekwencji przyjęcia nowych rozwiązań podatkowych i parapodatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Dotknęły one przede wszystkim przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wprowadzenie skrajnie demobilizującej, procentowo naliczanej od dochodów i w bardzo znikomej części zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów składki zdrowotnej spowodowało znaczący spadek rentowności u każdego z nich. Stąd wspomniana w pierwszym zdaniu tendencja, która znajduje już potwierdzenie statystyczne, dotycząca rejestracji nowych i wybudzania zawieszonych spółek z o.o. I właśnie w tych istniejących pojawia się często konieczność przeprowadzenia zmian restrukturyzacyjnych, spłaty występujących wspólników itp. Warto zatem przypomnieć tryb i zasady niektórych z nich.(fragment tekstu)
Polski Ład wprowadził z dniem 1.01.2022 r. do ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - instytucję porozumienia inwestycyjnego zastępującą szereg indywidualnych aktów organów administracji podatkowej. W zamyśle projektodawcy miał to być kolejny, obok Programu Współdziałania, krok mający na celu zwiększenie pewności prawa podatkowego i jednocześnie wprowadzający skuteczne narzędzie znoszące bariery inwestycyjne w Polsce. W artykule skoncentrowano się na jakości nowego prawa jako produktu procesu legislacyjnego oraz na estymacji szans na odegranie przez nową instytucję roli, jaką przewidział dla niej projektodawca.(abstrakt oryginalny)
Polski Ład wprowadził wiele zmian w warunkach opodatkowania, w tym także w stosunku do przedsiębiorstw korzystających ze zwolnień podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Powstały w związku z tym obawy o sposób stosowania zwolnienia z opodatkowania w przypadku inwestycji o charakterze brownfield związanych ze zwiększeniem możliwości produkcyjnych istniejącego zakładu. Jak wynika ze znowelizowanych przepisów, zwolnieniu podlegają dochody podatników z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu. Wskazane brzmienie przepisu, który obowiązuje od 1.01.2022 r., może wzbudzać pewne obiekcje w zakresie możliwości zwolnienia całości dochodu wygenerowanego przez zakład, w którym doszło do rozbudowy mocy przerobowych. Można bowiem próbować doszukać się w tym miejscu ryzyka uznania, że zwolnieniu może podlegać dochód wygenerowany wyłącznie z "nowej inwestycji" - koncepcja tzw. podejścia projektowego. W ramach niniejszego artykułu wskazano argumenty świadczące o braku uregulowania tego podejścia wprost w przepisach. Poddając bowiem całość znowelizowanych przepisów wykładni literalnej, celowościowej oraz systemowej, nie doszukano się jednoznacznych sformułowań, które prowadziłyby do udowodnienia takiej hipotezy. Należy stwierdzić, że pogłębiona analiza tego zagadnienia doprowadziła do odwrotnego skutku - wskazano bowiem na liczne aspekty przeczące temu twierdzeniu. W przypadku analizy treści przepisów nie sposób doszukać się jednoznaczności w kontekście wprowadzenia idei podejścia projektowego. Z literalnego brzmienia omawianych regulacji nie wynika konieczność dokonania rozdzielenia dochodu z działalności realizowanej wyłącznie przy wykorzystaniu nowych składników aktywów, z uwagi na nieposłużenie się w sposób gramatycznie jednoznaczny takim sformułowaniem przez ustawodawcę. Z kolei z wykładni funkcjonalnej wynika, że nadrzędnym celem PSI jest pobudzenie inwestycji i rozwój gospodarczy kraju. Natomiast cel nowelizacji tych przepisów dokonanych w ramach Polskiego Ładu wskazuje na przeciwdziałanie nadużyciom w postaci obejmowania działalności, która nie jest związana z nową inwestycją. Oczywiście należy wyrazić pełną aprobatę celu, jaki przyświecał nowelizacji, niemniej z perspektywy dokonywanej analizy nie sposób uznać, że celem tym było zaimplementowanie podejścia projektowego. Efekty podobne do wyżej przytoczonych przynosi także wykładnia systemowa, w oparciu o którą analizowana regulacja z perspektywy danej gałęzi prawa (m.in. ustawy z 10.05.2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji - dalej u.w.n.i.) nie może być sprzeczna. Taka sprzeczność mogłaby zaistnieć w przypadku uznania, że wdrożona w ramach Polskiego Ładu nowelizacja wprowadzałaby podejście projektowe - nie sposób bowiem pogodzić tego rodzaju domniemania z regulacjami ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, w szczególności w zakresie definicji nowej inwestycji. Końcowo należy dodać, że dokonanej wykładni przychodzą w sukurs także objaśnienia podatkowe Ministra Finansów z 6.03.2020 r. dotyczące sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym, osiągniętego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji - dalej objaśnienia MF - które pomimo nowelizacji nie uległy dezaktualizacji, zmianie bądź uchyleniu, a nabrały jeszcze bardziej wymownego i wartościowego charakteru z perspektywy oceny skutków podejmowanych przez podatników działań w ramach PSI. Całość rozważań prowadzi zatem do wniosku, że w ramach inwestycji typu brownfield , w których dochodzi m.in. do zwiększenia zdolności produkcyjnych, istnieją argumenty za objęciem zwolnieniem z podatku dochodowego całości dochodu wygenerowanego przez taki zakład - istotnie w tym przypadku może mieć znaczenie wystąpienie ścisłych powiązań pomiędzy dotychczasowymi składnikami majątku a tymi nabywanymi w ramach nowej inwestycji.(abstrakt oryginalny)
W ramach Polskiego Ładu od 1.01.2022 r. weszła w życie ustawa nowelizująca m.in. ustawę z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - oraz ustawę z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. Jedną z ważnych zmian jest wprowadzenie nowych zasad opodatkowania restrukturyzacji spółek, na które składają się czynności takie jak łączenie, podział spółek oraz wymiana udziałów. Polski Ład wprowadza nowe, restrykcyjne warunki neutralności podatkowej takich transakcji. Celem niniejszego artykułu jest omówienie zmian w opodatkowaniu wymiany udziałów. Przedstawiono w nim obowiązujące od 1.01.2022 r. zasady opodatkowania wymiany udziałów, aby następnie dokonać oceny ich zgodności z dyrektywą Rady 2009/133/WE z 19.10.2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego 4 - dalej dyrektywa 2009/133/WE. Artykuł opiera się na analizie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wskazuje równocześnie odpowiadające im przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zawiera zbliżone regulacje.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.