Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of environmental policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W ramach polityki ekologicznej, w początkowym okresie jej rozwoju, dominowały strategie oparte na nakazach i zakazach egzekwowanych środkami administracyjnymi. Wtedy problemy środowiska przyrodniczego, zasobów naturalnych i ich ochrony były traktowane przez większość polityków i działaczy gospodarczych jako raczej hamulec niż stymulator rozwoju kraju. W miarę postępu wdrażania internalizacji efektów zewnętrznych i nowych pomysłów uwzględniania mechanizmu rynkowego w ochronie środowiska coraz powszechniejsze stają się obecnie strategie związane z komercjalizacją uprawnień do emisji zanieczyszczeń oraz dopuszczenia do ich zbytu i zakupu. Rynek staje się pełnoprawną instytucją rozwoju zrównoważonego. Celem tego opracowania jest ukazanie elementów polityki ekologicznej w odniesieniu do udziału państwa i rynku w jej realizacji, z podkreśleniem aspektów międzynarodowych, konieczności wzmacniania ekologicznych organizacji pozarządowych oraz usprawnienia przepływów informacji ekologicznej. (fragment tekstu)
Purpose: The paper deals with the environmental policy and environmental policy of the company. Design/methodology/approach: For the purpose of their research they used the method of critically analyzing the literature. Findings: The environmental policy is very often discussed topic. For many companies is environmental policy important, because it brings them kind of benefits. The environmental policy is important for the general pollution too, because the people want to have the good and healthy conditions for life. In the Czech Republic was the very active mining of uranium. After this mining are in the Czech Republic some environmental burden. The paper analyzes some methods which can use the state enterprise DIAMO for the removing the old environment damages. The aim of the presented paper is inform about environmental policy of state enterprise DIAMO and its efforts for treatment the environmental damages.(original abstract)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim zakresie możliwe jest włączenie do współczesnej ortodoksyjnej makroekonomii paradygmatu zrównoważonego (trwałego) rozwoju. Inaczej jest to pytanie, czy możliwa jest inkorporacja ekonomii ekologicznej i/lub ekonomii trwałości, opartych właśnie na tym paradygmacie, do makroekonomii głównego nurtu. Rozważania autorów prowadzone są na poziomie epistemologicznym i częściowo ontologicznym. Punktem wyjścia jest rozróżnienie podstawowych nurtów we współczesnej makroekonomii, a następnie wykazanie ich daleko idącej jednorodności z tego punktu widzenia. Autorzy dokonują też rekonstrukcji zakresu badawczego ekonomii ekologicznej, poprzez wyróżnienie jej części składowych (tzw. nowej ekonomii środowiska, nowego środowiskowego pragmatyzmu, społeczno-ekologicznej ekonomii) i charakteryzując je z punktu widzenia kategorii zrównoważonego (trwałego) rozwoju. Odpowiedź na pytanie o możliwość włączenia tak rozumianej kategorii zrównoważonego rozwoju do ekonomii głównego nurtu jest w zasadzie negatywna ze względu na zasadnicze rozbieżności epistemologiczno-ontologiczne między ekonomią głównego nurtu a ekonomią ekologiczną i ekonomią trwałości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje problem zanieczyszczenia środowiska we współczesnym świecie jako efekt uboczny rozwoju gospodarczego. Głównym celem artykułu jest prezentacja dwóch teorii politycznych z zakresu ochrony środowiska - Green Political Theory i environmentalism, oraz modernizacji ekologicznej jako możliwości kierowanego przez państwo, kompleksowego rozwiązania problemu ochrony środowiska w procesie rozwoju. Wskazana jest rola kontekstu dla zastosowania wspomnianych teorii, co wykazano na przykładzie USA, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, państw socjalistycznych, Polski i Unii Europejskiej. Ponadto artykuł zawiera krótką analizę stylów prowadzenia polityki środowiskowej - ekocentryzmu, technocentryzmu, ekoliberalizmu i eko-kolektywizmu. (abstrakt oryginalny)
Celem autora było przybliżenie podstawowych problemów ekologicznych podejmowanych w polskiej myśli ekonomicznej od jej początków aż po II wojnę światową. Treść artykułu, była wynikiem badań własnych autora, prowadzonych w celu przygotowania monografii dotyczącej historii rozwoju polskiej myśli ekonomiczno-ekologicznej.
Przedstawiono niektóre definicje opłat i podatków ekologicznych. Według jednej z nich podatek należy do kategorii środowiskowej, jeśli "podstawą opodatkowania jest wyrażony w jednostkach fizycznych przedmiot podatku mający udowodniony, zwłaszcza negatywny wpływ na środowisko". Definicja ta została uzgodniona przez międzynarodowych ekspertów i przyjęta przez Urząd Statystyczny Wspólnot Europejskich (Eurostat) i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Pozwoliło to porównać tendencje w zakresie opodatkowania zasobów środowiska naturalnego w różnych krajach. Artykuł prezentuje także rozbieżności między różnymi definicjami opłat oraz podatków ekologicznych zarówno w sensie prawnym, jak i w zakresie ich wykorzystania jako instrumenty polityki ochrony środowiska.
Artykuł podejmuje zagadnienie zielonej gospodarki. Pojęcie to jest rozpowszechnione w zachodnich krajach Unii Europejskiej i podejmuje się konkretne działania na rzecz wdrażania zmian strukturalnych ukierunkowanych na nowy wymiar gospodarowania. Na gruncie polskim sytuacja wygląda zgoła odmiennie, mimo iż kwestia ta została zawarta m.in. w strategii Europa 2020, a jako członek UE jesteśmy zobligowani do kształtowania rozwoju gospodarczego zgodnie z działaniami przyjętymi na szczeblu integracyjnym. W wielu dokumentach o charakterze planistycznym podkreśla się kwestie związane z działaniami ukierunkowanymi na tworzenie elementów zielonej gospodarki: zielone produkty i usługi, zielone inwestycje, zielone sektory gospodarki, zielone zamówienia publiczne, zielone miejsca pracy. Jednocześnie jednak nie wskazuje się na green economy jako cel rozwojowy. W tekście zarysowano stan wiedzy na temat zielonej gospodarki i jej powiązanie z koncepcją trwałego i zrównoważonego rozwoju. Obok rozważań teoretycznych podjęte zostały także kwestie praktyki gospodarczej, z uwzględnieniem elementów zielonej gospodarki w polityce gospodarczej kraju, a także praktyce działania biznesu. Szczególnie działania, w omówionym zakresie, podejmują przedsiębiorstwa indywidualnie, jak i poprzez formy kooperacji. Państwo wspiera eksport zielonych technologii, zachęca do wykorzystywania unijnych środków na cele inwestycji proekologicznych. Jednocześnie jednak nie wprowadza instrumentów prawnych i fiskalnych ułatwiających oraz zachęcających do zielonych przedsięwzięć, zarówno przedsiębiorstwa, jak i konsumentów. Prezentowane są również pewne prognozy, co do powodzenia przekształceń strukturalnych związanych z zieloną gospodarką w najbliższej przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił proces kształtowania się polityki ekologicznej i sposób rozumienia tego pojęcia na przestrzeni lat, jej podmiot i przedmiot oraz cele. Omówił założenia ideowe polityki ekologicznej tj. ekorozwój i jej uwarunkowania w Polsce, wskazując na niewłaściwe tendencje w rządowym programie długookresowego rozwoju kraju (Strategia dla Polski), pomijające zagadnienie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Posłużył się tu przykładami krajów Unii Europejskiej i OECD, oraz Japonii i USA, gdzie polityka ekologiczna ma zasadniczy wpływ na politykę rozwoju społeczno-gospodarczego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.