Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of logistics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł zawiera propozycję typologii zastosowań logistyki. Jest to odpowiedź na często poruszany problem z zaliczaniem konkretnych zastosowań do obszaru logistyki oraz na dyskusje związane z istotą logistyki i jej nowymi zastosowaniami. (abstrakt oryginalny)
It is commonly assumed that random variability of demand in a stock replenishment cycle must be taken into account primarily from the perspective of service level (availability). It is related to the probability of occurrence of demand which is larger than assumed. In certain cases, however, the risk of occurrence of demand which is lower than assumed may be of significance. It leads to temporary stock excess causing specific consequences, including the ones pertaining to costs. The premise for discussing the subject was the fact that in presently applied models of costs related to stock renewal, the costs of stock deficit are taken into account in the first place, alongside stock replenishment and maintenance costs. They are calculated on the basis of dependencies defining the stock deficit occurrence probability in a replenishment cycle or expected stock deficit amount in a given cycle. The amounts depend on the parameters which control stock replenishment, and on the type of demand distribution. However, attention should be drawn to that fact that random variability of demand in a stock replenishment cycle is linked to the probability of occurrence of both higher and lower demand volumes. In the first case, there is a risk that a stock deficit might occur, which - as it has been indicated above - it is commonly taken into account. It is related to the notion of services level measured with stock availability. The second possibility (demand lower than expected) may, however, bring specific organisational and financial consequences. The article discusses them and presents a cost model comprehensively covering stock replenishment, maintenance, deficit and excess costs. (original abstract)
W Stanach Zjednoczonych, D. Bowersox zalicza się do naukowców, którzy zapoczątkowali badania dystrybucji fizycznej i logistyki. Przyczynił się do wyodrębnienia logistyki biznesu i logistyki marketingowej. Uznawany był za autorytet w dziedzinie zarządzania łańcuchami dostaw, dlatego zwano Go "Dziadkiem". (fragment tekstu)
Żyjemy w wieku, w którym skala jak i tempo zmian w wielu obszarach naszego życia stale rośnie. Taki stan rzeczy generuje potrzebę ciągłej analizy sytuacji i przygotowania rozwiązań, które będą adekwatne do zmieniającej się rzeczywistości, nowych potrzeb i wymagań. Dotyczy to szczególnie logistyki, której rola i znaczenie jak również zakres prowadzonych działań stale rośnie. Logistyki, która musi sprostać coraz bardziej ekstremalnym wymaganiom dotyczącym czasu, kosztów, elastyczności jak efektywności działań. Dlatego coraz częściej zderza się teraźniejszość z wizjami przyszłości i na tej podstawie kreuje się oraz tworzy nowe kierunki oraz koncepcje rozwoju logistyki, wskazując jednocześnie na te elementy, które będą miały zasadnicze znaczenie. Należy również dostrzegać, że sama logistyka w coraz szerszym wymiarze w sposób bezpośredni jak i pośredni wpływa oraz oddziałuje na gospodarkę i zachodzące w niej przemiany, generując tym samym kolejne nowe wyzwania sama dla siebie. Wskazanie tych perspektywicznych kierunków rozwoju jak i elementów, które będą decydować o skuteczności logistyki w perspektywicznych uwarunkowaniach wymaga z jednej strony racjonalnych i przemyślanych działań opartych na wiedzy i doświadczeniu wynikających z obecnych zmian z drugiej zaś strony intelektualnej odwagi w budowaniu nowych koncepcji i rozwiązań, wskazywania nowej filozofii myślenia i funkcjonowania w wielu obszarach szczególnie w aspekcie innowacyjności. W logistyce wiele działań i decyzji obarczone jest presją czasu. Dlatego nie tylko nie należy odkładać do jutra decyzji (przekształceń), które należy podjąć dziś, ale przede wszystkim z podjęciem takich działań (zmian) nie należy się spóźniać. Brak takich działań skutkuje przegraną na coraz bardziej wymagającym i konkurencyjnym rynku. Przedstawione w artykule zagadnienia są przedmiotem rozważań i badań jakie prowadzi Instytut logistyki WSB we Wrocławiu dotyczących zmian i kierunków rozwoju logistyki. Zaprezentowane w artykule rozważania stanowią kanwę do szerszej dyskusji na ten temat, szczególnie w kontekście zmian jakie czekają polską logistykę.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Logistics in Scientific Discourse
75%
Badania naukowe przeprowadzane w zakresie logistyki są rozproszone, przeplatają się wzajemnie i mają zastosowanie jednocześnie w dziedzinie ekonomii i zarządzania, co niewątpliwie przyczynia się do prowadzenia dyskusji i kwestionowania pewnych zasad i zależności w zakresie ich zastosowania. Celem badania przeprowadzonego w artykule jest próba odpowiedzi na pytanie, gdzie zlokalizować logistykę w szerszym dyskursie naukowym - w naukach ekonomicznych: ekonomia/zarządzanie. Ponadto intencją autorów było pokazanie logistyki jako nauki doskonale związanej z jedną z wyżej wymienionych dziedzin badawczych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie krytycznej analizy ewolucji zmian koncepcji logistycznych na przestrzeni ostatnich siedmiu dekad oraz zaproponowania teoretycznego uogólnienia na tym tle, zmierzającego do zdefiniowania naukowych podstaw dla logistyki, jako dynamicznie rozwijającej się dziedziny wiedzy transdyscyplinarnej. (fragment tekstu)
Czas jest ważnym zasobem, którym należy umiejętnie zarządzać. Jest podstawową miarą oceny efektywności realizacji wielu procesów, w tym procesów logistycznych. Staje się to dostatecznym uzasadnieniem podejmowania problematyki miejsca i roli czasu w obszarze decyzji logistycznych. W artykule poruszono następujące problemy: czas jako zasób, wartość czasu, rola czasu w logistyce oraz możliwości skutecznego zarządzania czasem w logistyce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera autorskie rozważania i przemyślenia w odniesieniu do artykułu Profesora Jacka Szołtyska pod tytułem "Pryncypium logistyki". Autor porusza m.in. kwestie służebności logistyki oraz omawia meandry teoretyczne wobec systemu logistycznego i zarządzania logistycznego.
Wzrost znaczenia zasad zarządzania logistycznego zarówno w mikrosystemach logistycznych, jak i systemach makro- i mezologistycznych spowodował wzrost zainteresowania narzędziami i technikami wpierającymi metodykę przygotowania i realizacji przedsięwzięć logistycznych. W przypadku projektów logistycznych o charakterze makro- i mezologistycznym, znaczne zaangażowanie zasobów przedsiębiorstwa a także rozciągnięcie działań w czasie spowodowało konieczność opracowania zwartej metodyki przygotowania tego rodzaju projektów. Metodyka przygotowania projektu logistycznego bazuje na metodyce opracowanej na potrzeby projektów realizowanych poza sferą logistyki. W opracowaniu wskazano jednakże na pewne cechy charakterystyczne tylko dla projektu logistycznego, które nie pojawiają się w innych projektach. Pozwalają one - z jednej strony - na wyodrębnienie projektów logistycznych z ogółu projektów, z drugiej zaś strony - powodują konieczność stworzenia dedykowanych metodologii planowania i realizacji takich projektów. W opracowaniu poruszono także problem typologii projektów logistycznych i praktycznych implikacji wynikających z określonych podziałów projektów. (abstrakt oryginalny)
Problematykę zmian w logistyce najczęściej rozpatruje się przez pryzmat przesłanek rozwoju logistyki albo czynników rozwoju i wzrostu znaczenia logistyki. Jako zasadne należy przyjąć podejście wyróżniające określone siły kształtujące zmiany w logistyce. Siły te najczęściej mają charakter makroekonomiczny. Stąd wpływają nie tylko na logistykę, ale także na inne dziedziny gospodarki. (fragment tekstu)
11
Content available remote Theoretical, Regulatory and Practical Implications of Logistics
75%
Wstęp: Logistyka ma swój jednoznaczny wymiar praktyczny w budowaniu strategii gospodarczych, w kształtowaniu współczesnego porządku gospodarczego. W celu zapewnienia pełnej funkcjonalności i racjonalności systemów wsparcia logistycznego, procesy ich planowania, projektowania budowy i funkcjonowania muszą bezpośrednio czerpać ze źródeł wiedzy teoretycznej wielu dziedzin i dyscyplin naukowych, jak również z dotychczasowego bogatego już doświadczenia. Uwarunkowania wynikające właśnie z tych trzech obszarów: wiedzy, praktyki i obowiązujących regulacji prawnych tworzą skomplikowany splot implikacji, poznanie których jest warunkiem realizacji wszelkiej obsługi logistycznej w sposób racjonalny. Metody: Główną płaszczyznę merytoryczną rozważań zawartych w artykule stanowi triada pojęć: teoria, praktyka, regulacja, odniesiona do zadań wsparcia logistycznego dowolnej organizacji, dowolnych, lecz celowo realizowanych procesów wytwórczych. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na konieczność uwzględniania w procesie analizowania, projektowania i wdrażania systemów wsparcia logistycznego, na charakterystyczne dla logistyki implikacje pomiędzy teorią, praktyką i sferą regulacyjną. Brak świadomości co do odmienności niektórych implikacji, lub ich ignorowanie prowadzić musi do nieracjonalności zachowań. Wyniki: Przedstawione, w sposób odmienny od powszechnie uznawanych, implikacje pomiędzy teorią, regulacją i praktyką wsparcia logistycznego, poszerzają wiedzę o logistyce, stanowiąc tym samym narzędzie racjonalizacji obsługi logistycznej wszelkich celowych aktywności. Wnioski: Właściwa identyfikacja zadań i funkcji logistyki jest podstawą prawidłowego rozpoznania jej przedmiotu i zadań oraz poprawnej identyfikacji implikacji zachodzących pomiędzy teorią, regulacją i praktyką. Wiedza ta jest niezbędna w procesie kreowania projektów obsługi logistycznej każdej aktywności tak biznesowej, jak i niebiznesowej. (abstrakt oryginalny)
W latach 70. XX wieku na amerykańskich uniwersytetach zajmowano się problematyką transportu, dystrybucji fizycznej i programami nauczania logistyki. Jednym z naukowców uczestniczących w tych pracach był Frederick Beier. W opracowaniu "Historyczna perspektywa logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw" zwrócono uwagę na jego artykuł "Edukacyjne wyzwanie stojące przed logistyką i zarządzaniem dystrybucją fizyczną", opublikowany w periodyku "Transportation Journal" w 1972 roku.(fragment tekstu)
Logistyka, jako przedmiot studiowania zarówno na poziomie wykształcenia średniego, jak i wyższego, ma w Polsce ponad dwudziestoletnią tradycję. W tym okresie powstało wiele podręczników, w tym wydawanych w zasięgu lokalnym, lokalnie recenzowanych, propagujących rozmaite treści "naukowe", często nie tylko wewnętrznie niespójne, lecz też sprzeczne z innymi podręcznikami. W pracach promocyjnych (dyplomowych, magisterskich, a nawet doktorskich) oraz w publikowanych artykułach, młodzi adepci logistyki często korzystając z takich opracowań powielają bezrefleksyjnie niejednorodne znaczeniowo pojęcia leżące u podstaw rozważań o charakterze logistycznym. Na tym tle i w takich uwarunkowaniach powstają pomysły "nowych zastosowań" logistyki - takich jak "logistyka informacji w firmie", "logistyka personalna", "logistyka przepływu informacji"4. Ostatnio nasila się zjawisko wyprowadzania, na podstawie niekiedy dziwnych założeń natury "teoretycznej", nowych pomysłów (szczególnie w rozprawach habilitacyjnych), bazujących na takim rozumieniu istoty logistyki, które ma niewiele wspólnego z jej klasycznym pojmowaniem - na przykład w oderwaniu od przepływów materialnych, rozpatrujących zjawiska wyłącznie w perspektywie transportowej, w oderwaniu od podejścia systemowego itp.(fragment tekstu)
14
Content available remote Chmura pojęciowa wybranych definicji logistyki rynkowej
75%
W pracy wykorzystano koncepcje tzw. chmury pojęciowej do analizy wyselekcjonowanego zbioru definicji terminu "logistyka". W tym celu zebrano ponad 60 różnych definicji logistyki, dla których zostały wyspecyfikowane pewne, umowne słowa kluczowe. Przy pomocy specjalnej aplikacji internetowej zbadano statystykę występowania poszczególnych słów kluczowych, a uzyskane wyniki zostały zobrazowane graficznie w strukturze symbolicznej chmury. Odpowiednie statystyki mogą być wykorzystane także do automatycznego budowania nowych definicji, w tym przypadku pojęcia logistyki. (abstrakt oryginalny)
Rozkwit logistyki przypada na lata II wojny światowej, biorąc pod uwagę zaangażowanie w niej Stanów Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczyną wdrożenia logistyki do gospodarki były doświadczenia właśnie z II wojny światowej. Logistyka okazała się jednym z głównych warunków osiągania sukcesów przez wojska alianckie. Od tej pory nie miano już wątpliwości, że logistyka stanowi pomost pomiędzy produkcją a rynkami odległymi w czasie i przestrzeni.(fragment tekstu)
Logistyka podczas II wojny światowej osiągnęła kulminacyjny punkt rozwoju, nieznany dotychczas, biorąc pod uwagę potrzeby armii amerykańskiej i ich zaspokojenie podczas poprzedniej wojny światowej. Wykorzystanie dorobku logistyki w produkcji wojennej przyniosło oczekiwane rezultaty, gdyż już w okresie poprzedzającym wybuch wojny poddano analizie działania podejmowane podczas I wojny światowej, co pozwoliło się lepiej przygotować do zaspokojenia przyszłych potrzeb wojennych.(fragment tekstu)
Artykuł uwypukla te aspekty logistyki, które przesądzają o tym, że logistykę należy traktować jako dziedzinę wiedzy praktycznej, mocno osadzoną w podstawach teoretycznych innych dyscyplin i teorii naukowych. Zawiera oryginalną, autorską koncepcję rozumienia istoty logistyki, w ścisłym powiązaniu z jej celami i funkcjami: obsługową i integracyjną. Logistyka integruje interdyscyplinarne podejście do procesów gospodarczych - od prakseologicznych aspektów dobrej roboty i zasad ekonomizacji działań, po wykorzystanie technik informatycznych w wirtualnych organizacjach gospodarczych - sprzyjających lepszemu wykorzystaniu zasobów i oszczędności kosztów. Stanowi to główną przesłankę budowy współczesnych strategii gospodarczych całych łańcuchów dostaw. (abstrakt oryginalny)
W okresie II wojny światowej najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem w Stanach Zjednoczonych powołano zespoły ekspertów składające się z przedstawicieli reprezentujących różne dziedziny nauki (matematyka, fizyka, chemia, ekonomia itd.). Zadaniem ich było analizowanie niektórych aspektów prowadzonych działań wojennych i proponowanie rozwiązań służących optymalizacji użycia sił środków w wymiarze strategicznym, operacyjnym i taktycznym. Pokonanie przeciwnika wymagało racjonalizacji transportu morskiego wykorzystywanego w dostawach środków bojowych i materiałowych, szczególnie z USA do Europy i dlatego rozwinięta została analiza operacji, obecnie znana pod nazwą badań operacyjnych, między innymi przez Tjallinga C. Koopmans'a.(fragment tekstu)
19
Content available remote Logistyka w turystyce : teoria i praktyka
75%
Zastosowania logistyki w turystyce wynikają z istoty turystyki i znaczenia definicyjnego logistyki.[...]1. Logistyka może być postrzegana jako dyscyplina naukowo-badawcza wspierająca oraz wzmagająca procesy integracyjne przedsiębiorstw turystycznych. 2. Logistyka dostarcza metody pozwalające na optymalizację procedur i procesów występujących w turystyce. 3. Z analizy działalności firm turystycznych wynika potrzeba wprowadzania systemów logistycznych umożliwiających skuteczniejsze ich funkcjonowanie. 4. Modelem dla polskich firm turystycznych może być koncepcja touroperatorów, z której wynikają wysokie wymagania stawiane również logistyce. 5. W branży turystycznej wyłania się model przedsiębiorstwa wielobranżowego, np. zajmującego się działalnością turystyczną, przewozową oraz consultingową, co oznacza systemowe podejście do logistyki przedsiębiorstwa turystycznego.(fragment tekstu)
Logistyka jest młodą dyscypliną zarządzania. Na ostatnie dekady przypada etap jej niezwykle dynamicznego rozwoju. W niniejszym artykule postawiono tezę, że rozwój logistyki postępuje w kierunku zgodnym z paradygmatem myślenia systemowego. Aby tę tezę uzasadnić, przedstawiono tu główne założenia wynikające z myślenia systemowego. Następnie przedstawiono definicję i historię logistyki, a także trzy główne fazy jej rozwoju: fazę niezintegrowanej logistyki, fazę łańcucha dostaw oraz fazę sieci dostaw. Każda z kolejnych faz zbliża logistykę do paradygmatu myślenia systemowego. Choć logistyka jest ze swej natury predestynowana do postrzegania i zarządzania nią jako systemem, to w początkowych fazach jej istnienia takie podejście nie było powszechnie stosowane. Z całą pewnością faza sieci dostaw w największym stopniu zbliża logistykę do paradygmatu myślenia systemowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.