Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Thin capitalization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Kluczowe znaczenie dla międzynarodowej polityki planowania podatkowego holdingów ma instrument niedostatecznej kapitalizacji. Zjawisko to jest dość powszechnie wykorzystywane przez struktury działające transgranicznie, jednak kreowanie polityki przy jego zastosowaniu wymaga biegłej znajomości regulacji wewnętrznych poszczególnych państw członkowskich UE, nie tylko odnoszących się do możliwości wykorzystywania tej konstrukcji, ale również przepisów ograniczających tzw. cienką kapitalizację. Celem artykułu jest wskazanie najbardziej efektywnych mechanizmów wykorzystywanych przez holdingi międzynarodowe i konsekwencji podatkowych, jakie za sobą niosą, a szczególnie unaocznienie, jakie jest ryzyko podatkowe.(abstrakt oryginalny)
W Republice Federalnej Niemiec od 2008 roku wprowadzono barierę odsetkową (Zinsschranke), która polega na limitowaniu możliwości odliczania odsetek jako kosztów w podatku dochodowym i należy do grupy rozwiązań w zakresie niedostatecznej kapitalizacji. Celem artykułu jest omówienie istoty i skutków ekonomicznych bariery odsetkowej stosowanej w RFN. Kwestie te nie były dotąd przedmiotem analizy w Polsce, mimo że sposób limitowania odliczania odsetek w Niemczech jest rozwiązaniem istotnym również z polskiej perspektywy. Rozwiązanie to służy jako wzór w propozycji OECD zmierzającej do ograniczenia erozji podstawy opodatkowania i transferu dochodów (BEPS) oraz jest zgodne z zaleceniami unijnej dyrektywy o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania. Ponadto w ostatnich latach w różnych państwach nastąpiły modyfikacje reguł dotyczących niedostatecznej kapitalizacji. Wyraźnie wzrosła liczba państw stosujących regulacje podobne do niemieckich, a od 2015 roku do grupy tej należy również Polska(abstrakt oryginalny)
Coraz większa część światowych obrotów handlowych i przepływów kapitałowych dokonuje się pomiędzy oddziałami i podmiotami zależnymi będącymi integralnymi elementami tych samych korporacji wielonarodowych. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby finansowania przedsiębiorstw i ich oddziałów: udziałowy (equity financing) i wierzycielski (debt financing). W korporacjach międzynarodowych występuje tendencja do zwiększania udziału w strukturze kapitału finansowania wierzycielskiego poprzez instytucję thin capitalisation (cienką kapitalizację). Regulacje prawne dotyczące przeciwdziałania cienkiej kapitalizacji korporacji są w założeniu reakcją ustawodawców wielu krajów, głównie państw członkowskich OECD, na wynikające z całokształtu systemu podatkowego generalne preferencje dla finansowania wierzycielskiego oddziałów i spółek przez ich zagranicznych udziałowców (akcjonariuszy). Idzie tu bowiem zasadniczo o to, że preferencje takie prowadzą do erozji bazy podatkowej i uszczuplenia dochodów podatkowych państwa goszczącego inwestorów zagranicznych oraz nierównej konkurencji na krajowym rynku. W państwach członkowskich Unii Europejskiej i w innych krajach w regulacjach o CIT co do struktury kapitału, w różny sposób określa się dopuszczalny wskaźnik zadłużenia w relacji do kapitału zakładowego /akcyjnego spółki prawa handlowego (debt to equity ratio). W niektórych krajach przyjmuje się, że wskaźnik ten nie może być wyższy niż 3.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Concept and Rules of Thin Capitalization as Means of Minimizing Tax Load
100%
Celem niniejszego artykułu jest badanie fenomenu gospodarczego cienkiej kapitalizacji. W artykule przedstawiono istotę ekonomiczną tzw. cienkiej kapitalizacji, badano możliwości zminimalizowania podatku dochodowego w grupie międzynarodowych firm korzystających z finansowania poprzez nadmierne zadłużenie w stosunku do kapitału własnego. Autorka uważa krajową i międzynarodową praktykę zasad niedostatecznej kapitalizacji jako sposób minimalizacji obciążeń podatkowych w ramach grupy przed-siębiorstw międzynarodowych(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Cienka kapitalizacja a zasada sprawiedliwości podatkowej
84%
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące cienkiej kapitalizacji w aspekcie sprawiedliwości społecznej. Uregulowanie to wsparte licznym orzecznictwem sądów administracyjnych, przedstawionych w artykule, sprzyja kształtowaniu sprawiedliwego systemu podatkowego, który zmierza w kierunku neutralności i jednolitego traktowania podatników.(fragment tekstu)
ash-pooling pozwala na zarządzanie środkami finansowymi spółek powiązanych. Ilość interpretacji podatkowych dotyczących cash-poolingu świadczy o tym, że polskie spółki coraz częściej uczestniczą w tym systemie. Wciąż jednak mają trudności z ustaleniem skutków podatkowych związanych z zawarciem umowy cash-poolingowej, gdyż w przepisach polskich ustaw podatkowych brak jest regulacji odnoszących się wprost do umowy cash poolingu. Największe wątpliwości podatkowe towarzyszące zawarciu umowy cash poolingu związane są z zagadnieniem cen transferowych, niedostatecznej kapitalizacji i podatku u źródła. Przedmiotem artykułu jest przedstawienie skutków podatkowych, jakie zawarcie umowy cash poolingu wywołuje w podatku dochodowym od osób prawnych.(abstrakt oryginalny)
7
84%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty niedostatecznej kapitalizacji w ujęciu krajowym i międzynarodowym oraz ograniczeń stawianych temu zjawisku w prawie podatkowym. (fragment tekstu)
Od 1.01.2018 r. obowiązują istotnie zmodyfikowane przepisy dotyczące ograniczenia możliwości zaliczenia kosztów finansowania dłużnego do kosztów uzyskania przychodów - dalej KUP. Artykuł podsumowuje istotne praktyczne wątpliwości w zakresie wykładni przepisu art. 15c ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - a także przedstawia wybrane stanowiska organów podatkowych oraz sądów administracyjnych dotyczące w szczególności: 1) kalkulacji limitu ograniczenia przez podatników, u których nadwyżka finansowania dłużnego przekracza próg de minimis; 2) zakresu przedmiotowego przepisu; 3) proporcji zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kalkulacji limitu; 4) kalkulacji limitu przez podatników prowadzących działalność w specjalnej strefie ekonomicznej - dalej SSE; 5) definicji projektu z zakresu infrastruktury publicznej oraz 6) wykładni celowościowej przepisu. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pożyczki jako źródło finansowania spółek powiązanych kapitałowo
84%
W artykule podjęto problem zaliczania odsetek od pożyczek w grupach kapitałowych do kosztów uzyskania przychodów. Maksymalna stopa odsetek od takich pożyczek nie powinna przekraczać czterokrotnej wielkości stopy kredytu lombardowego. Od 1 stycznia 2015 roku zmianie uległy rozwiązania prawne dotyczące naliczania w ciężar kosztów podatkowych odsetek od pożyczek w grupie kapitałowej. Rozszerzony został zakres przepisów o cienkiej kapitalizacji na spółki pośrednio powiązane (spółki babki i kuzynki). Dotychczas przepisy te dotyczyły tylko spółek córek. Kwota odsetek uznanych za koszty uzyskania przychodów może być naliczona metodą bezpośrednią lub metodą alternatywną. Metodą bezpośrednią odsetki nalicza się od jednokrotnej wartości kapitału własnego (dotychczas od trzykrotnej wartości kapitału podstawowego). Przy wykorzystaniu metody alternatywnej podstawą naliczenia odsetek uznanych za koszty podatkowe jest podatkowa wartość aktywów oraz stopa referencyjna NBP powiększona o 1,25 p.p. Korporacje międzynarodowe w celu ominięcia przepisów o cienkiej kapitalizacji wykorzystują pożyczki fasadowe. Złożony w banku depozyt stanowi pewnego rodzaju fasadę zabezpieczającą udzieloną pożyczkę. Całość odsetek bankowych stanowi wówczas koszt uzyskania przychodów. W celu ominięcia przepisów dewizowych wykorzystuje się pożyczki równoległe. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie istoty wewnętrznego finansowania działalności w ramach grupy kapi-tałowej czyli "cienkiej kapitalizacji". Artykuł charakteryzuje ramy prawne zastosowania "cienkiej kapitalizacji", ograniczenia stosowania i możliwości uniknięcia ograniczeń wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W końcowej części artykułu przedstawiono wpływ cienkiej kapitalizacji na odpisy amortyzacyjne i jak to źródło finansowania wpływa na wyniki finansowe spółek powiązanych. Słowa kluczowe: grupa kapitałowa, źródła finansowania grup kapitałowych, cienka kapitalizacja, zysk netto, przepływy pieniężne. (abstrakt oryginalny)
Ograniczenia w zaliczaniu kosztów finansowania dłużnego do kosztów podatkowych uległy istotnej zmianie od 1 stycznia 2018 r. Autorzy przedstawiają genezę zmiany dotychczasowego modelu ograniczeń potrącalności odsetek opartego na relacji kapitału własnego i zadłużenia podatnika wobec podmiotów powiązanych na nowy model odnoszący się do EBITDA podatnika, a także analizują nowe zasady ustalania limitu kosztów finansowania dłużnego oraz poddają je krytycznej ocenie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony analizie kompetencji przyznanej organom podatkowym na mocy art. 15ca ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - do badania rynkowej zdolności kredytowej podatnika. Autor przedstawia szerszy kontekst wprowadzonej regulacji, wyjaśniając problemy związane z jej stosowaniem oraz podejmując próbę oceny regulacji. Artykuł uzupełnia publikację dotyczącą ograniczeń kosztów finansowania dłużnego obowiązujących od 1.01.2018 r. (abstrakt oryginalny)
Obowiązujące przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji zawierają wiele pułapek, które mogą narazić podatnika na przykre konsekwencje. Wątpliwa jest też zgodność tych przepisów z wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi. Pojęcie niedostatecznej kapitalizacji można rozumieć dwojako. W szerokim znaczeniu termin ten oznacza sytuację, w której spółka lub inna osoba prawna finansuje swoją działalność poprzez kredyty, pożyczki przekazywane przez udziałowców lub akcjonariuszy, i w wyniku tego kapitał zakładowy ograniczony jest do minimum. W wąskim znaczeniu oznacza niekorzystną relację wartości zadłużenia spółki w stosunku do udziałowców.
Zasady wynikające z art. 7 ustawy z 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób ?zycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby ?zyczne - dalej ustawa zmieniająca z 2017 r. - dotyczące cienkiej kapitalizacji, które podatnicy są zobowiązani zastosować w stosunku do odsetek od pożyczek (kredytów) faktycznie uzyskanych przed 1.01.2015 r., naruszają bezpieczeństwo prawne rozumiane jako pewność, że rozpoczęte określone przedsięwzięcie będzie mogło być realizowane w pewnym okresie z bezpiecznym wykorzystaniem reguł prawnych, które obowiązywały wtedy, gdy rozpoczęto realizację tego przedsięwzięcia. Zachodzi zatem uzasadniona obawa, że przepis ten narusza zasadę pewności prawa, co oznacza, że jest sprzeczny z zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa i tym samym narusza klauzulę demokratycznego państwa prawnego wyrażoną w art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.04.1997 r. - dalej Konstytucja.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie niedostatecznej kapitalizacji oznacza sytuację, w której spółka kapitałowa lub inna osoba prawna finansowana jest z kapitału obcego pochodzącego z pożyczek i kredytów udzielanych przez jej udziałowców w stopniu znacznie przekraczającym finansowanie kapitałami własnymi, w związku z czym kapitał zakładowy ograniczony zostaje do minimum określonego w ustawie. Omówiono rolę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w kształtowaniu podatków bezpośrednich w państwach należących do Unii Europejskiej oraz stanowisko ETS wobec aktualnie funkcjonujących zasad ograniczających niedostateczną kapitalizację. Przez pryzmat orzecznictwa ETS dokonano oceny polskich reguł ograniczających niedostateczną kapitalizację.
Niedostateczna kapitalizacja jest instrumentem wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa przy przepływach funduszy w skali międzynarodowej. Zjawisko to oznacza, że podstawową formą finansowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest zadłużenie w spółkach macierzystych. Niedostateczna kapitalizacja wpływa na poziom zysku uzyskanego przez przedsiębiorstwo, ale także może kształtować jego płynność. Płatności wysokich odsetek mogą tę płynność ograniczać. Technika ta może być częściej stosowana przez podmioty zagraniczne, ponieważ mają one większe możliwości wykorzystywania różnic podatkowych i znacznie trudniej jest zweryfikować przeprowadzone przez nie transakcje. W artykule omówiono zjawisko niedostatecznej kapitalizacji, korzyści z finansowania z kapitału pożyczkowego z punktu widzenia firmy macierzystej oraz metody mające zapobiegać niedostatecznej kapitalizacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.