Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Time management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zmęczenie, frustracja, stres... Oto nasze życie. Lista obowiązków wydłuża się, zamiast skracać. W napiętym już planie pojawiają się nowe zadania. Równocześnie wzywają sprawy tak samo ważne. Tempo życia i pracy zwiększyło się w ostatnich latach i będzie się zwiększać coraz bardziej. Jakie znaczenie ma znajomość zasad dobrej organizacji pracy lub, co ważniejsze, umiejętność realizacji ich w praktyce? Przedstawiamy tu zasady programu, który jest podstawą pomyślnej samoorganizacji. Zawiera on wskazówki, które można stosować w codziennym życiu zawodowym i osobistym. Program ten przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy, choć kompetentni w swojej dziedzinie, z trudnością radzą sobie z ciągle rosnącym nawałem obowiązków. Zasada "zrób to od razu" to klucz do osobistej efektywności. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problematykę zarządzania sobą obejmującą szereg różnorodnych umiejętności (troska o własny rozwój; opieranie się w życiu na wartościach; stawanie się osobą odpowiedzialną, samodzielną, asertywną; znajomość własnych celów i priorytetów; gospodarowanie czasem; motywowanie siebie i innych; poznawanie zasobów osobistych; koncentrowanie się na mocnych stronach; pogłębianie wiedzy o sobie i swoim funkcjonowaniu, itd.), którą połączono z propozycją wykorzystania jej postulatów przez kierowców w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach.(abstrakt oryginalny)
Omówiono jeden z czynników wpływających na efektywność pracy burmistrza jakim jest zarządzanie czasem.
Artykuł przedstawia teoretyczne podstawy szacowania czasu trwania zadań w projektach. Zagadnienie to charakteryzuje duża niepewność związana z dynamiką współczesnych procesów biznesowych i z niepowtarzalnością przedsięwzięć projektowych. W ramach analizy literaturowej przedstawiono główne techniki szacowania czasu trwania zadań w projektach. Przeprowadzono ich klasyfikację, a także zaprezentowano sposoby ich wykorzystania. Cele artykułu stanowiły poznanie najczęściej stosowanych sposobów i praktyk estymacji czasu trwania zadań w projektach, analiza ich skuteczności, a także wskazanie przeszkód utrudniających rzetelne szacowanie. Przeprowadzono badanie ankietowe na 80 respondentach. Grupa respondentów była zróżnicowana pod względem wielkości firmy, rodzaju i profilu realizowanych projektów, znaczenia projektów dla działalności organizacji, a także wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu projektami.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia teoretyczne podstawy szacowania czasów trwania czynności w projektach. Zagadnienie to charakteryzuje duża niepewność, związana z dynamiką współczesnych procesów biznesowych, ale i z niepowtarzalnością przedsięwzięć projektowych. W ramach analizy literatury dokonano przeglądu technik szacowania czasów trwania czynności w projektach i poddano je ocenie, która może być pomocna w doborze techniki odpowiedniej do specyfiki określonego projektu. Z uwagi na wyznaczone główne kryterium doboru - dostępność informacji o projekcie i jego elementach - dokonano systematyzacji technik szacowania i zaproponowano proste narzędzie decyzyjne, umożliwiające ocenę i wybór odpowiedniej techniki.(abstrakt oryginalny)
Konkurencja na rynku wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych dążących do doskonalenia jakości i wydajności pracy, przy jednoczesnym realizowaniu nadrzędnych celów polegających na zwiększeniu udziału w rynku, usprawnienia zarządzania zasobami ludzkimi oraz do poprawy efektywności i zarządzania kosztami. Długoletnia obserwacja procesów pracy, zmiany w świadomości pracowników w czasach globalizacji sieciowej [22], powszechnego dostępu do informacji i wiedzy wymusza wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie motywowania pracowników w organizacji. Stąd celem opracowania jest zastosowanie metod badania pracy w Banku Spółdzielczym w Nakle, który jest instytucją finansową reprezentującą sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Zastosowano technikę badania metod pracy, celem przeprojektowania systemu pracy i racjonalnego wprowadzania zmian w obszarze motywacyjno-organizacyjnym i zarządczym w podległych jednostkach. (abstrakt oryginalny)
Myśląc o zarządzaniu kryzysowym uważamy najczęściej, iż jest to walka z firmą, zarówno pojmowaną jako organizacja, jak i pojmowaną jako ludzie. To błąd. Zarządzanie kryzysowe to wyłącznie walka z czasem... i z sobą. (fragment tekstu)
9
Content available remote Musicians' Time Management Based on Third Habit of Stephen R. Covey
75%
The article deals with an issue of time management of professional musicians. This issue was investigated due to a theory presented by Stephen R. Covey in a third habit in The 7 Habits of Highly Effective People: Powerful Lessons in Personal Change, especially the matrix of time management. The study presents the results of case studies based on questionnaires and research interviews. (original abstract)
10
Content available remote Zarządzanie czasem w dobie pandemii koronawirusa
75%
Czas od zarania dziejów stanowi przedmiot rozważań wielu badaczy, naukowców i filozofów z całego świata. Po dziś dzień przypomina metaforyczną zagadkę, która nie została rozwikłana. Człowiek w zetknięciu z nieprzejrzystą i emergentną naturą zjawisk temporalnych zmuszony jest do podjęcia namysłu nad rzeczywistością. Profuzja zdywersyfikowanych wymiarów czasu stanowi źródło inspiracji. Niestety, aktualne wydarzenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, iż ludzkość stanęła przed poważnymi wyzwaniami. Naturalny porządek i ład zostały zaburzone. Również zjawiska temporalne odmieniły swe oblicze. Rzeczywistość zatrzymała się na chwilę. Wprawiła w zakłopotanie ludzkość, która poprzez podejmowanie odpowiednich kroków wpłynie na przyszłe losy świata. Jednym z narzędzi, które powinno wspierać koncypowanie spójnych: misji, wizji i strategii jest zarządzanie czasem. Mnogość technik i metod, umożliwiających panowanie nad zjawiskami temporalnymi jest szansą, z której mogą skorzystać pracownicy, przedsiębiorcy oraz zarządzający. Z tej przyczyny, celem artykułu jest analiza wpływu zarządzania czasem na pandemiczną rzeczywistość. Ponadto, podjęta zostanie refleksja nad różnorodnymi kontekstami: gospodarczymi, społecznymi oraz etycznymi, które uwikłane są w zjawiska temporalne. (abstrakt oryginalny)
"Człowiek mądry, także w biznesie, nie boi się niczego, nie boi się, że nie osiągnie celów, gdyż wie, że nic nie jest pewne" - to zdanie z książki Waltera Gunza1, założyciela Media Markt, który już w 2013 r. pisał, co oznacza dla menedżera życie w świecie VUCA. Dziś ten akronim nie jest już żadną nowością w biznesie. Oznacza świat niepewny, zmienny, złożony i nieprzewidywalny. Czas jest wartością drogocenną, a nawet niewycenianą, która definiuje cechy dobrego menedżera XXI wieku. Jak zatem efektywnie wykorzystywać czas? (fragment tekstu)
Purpose: The purpose of the article is to develop an algorithm updating the estimated duration based on metrics and linear programming in the execution phase of the project. A secondary objective is to prove that the acceptance of the metrics-based approach by practitioners is highly probable. Design/methodology/approach: We combine linear programming with metrics based project management and propose an algorithm updating the initial project duration estimation during project execution. Survey has been used to verify the knowledge and acceptance degree of metrics based management among project management practitioners. An computational example is used to illustrate the application and potential benefits of the proposed algorithm. Findings: It has been shown that metrics based updating of initial project duration estimation can be extremely important for project time management, and thus project success, and that this approach is technically not difficult to implement in practice. It has been also proven that such an approach has high chances of being accepted in practice. Research limitations/implications: In our research a theoretical example has been used with a limited selection of metrics. Real world cases and close cooperation with project managers and other stakeholders is needed in order to improve and adapt the approach to actual needs of practical project management. Practical implications: The proposed approach may substantially improve the prediction quality of project duration and, consequently, increase project success probability. Originality/value: An original algorithm for project duration updating during project execution has been proposed. This algorithm is based on metrics that should measure all the important phenomena that decrease the quality of the prediction of project duration, also human related ones, and on linear programming. No similar approach has been identified in the literature.(original abstract)
Purpose: The purpose of the paper is to propose two models incorporating the information about project activities that share the same human resources in order to achieve a more realistic estimation of project duration. Uncertainties about the duration of activities are also taken into account. Design/methodology/approach: The objective is achieved through fuzzy modelling and linear programming, as well as through modelling of team dependencies between activities. Findings: It was shown that the fact of sharing the same human resources by project activities may strongly influence project duration estimation and it is not advisable to ignore such information in project planning. It was also proposed how to model such dependencies and consequently arrive at more accurate project duration estimations. Simultaneously, modelling of project uncertainties and their practical importance have also been shown. Research limitations/implications: This work contributes to unexplored subject of considering dependencies and uncertainty simultaneously in project scheduling. It contributes to the research on how to include team dependencies between project tasks and uncertainty in project scheduling to provide reliable information on project duration. However, many more dependencies between tasks should be considered and other methods of uncertainty modelling taken into account. Real world cases of terminated projects should be used as case studies. Practical implications: The proposed models will significantly increase the accuracy of project duration estimation in all types of organisations, which in turn will help to save time and money lost as a result of project delays. Originality/value: The paper is addressed to both researches and practitioners who deal with the problem of project scheduling. It proposes a novel method of increasing the accuracy of project duration estimation that takes into account team-based dependencies between project activities along with uncertainty.(original abstract)
14
Content available remote Zarządzanie sobą w czasie a zjawisko prokrastynacji
75%
Celem artykułu jest analiza zależności pomiędzy metodami zarządzania sobą w czasie a zjawiskiem prokrastynacji. Ze względu na obserwowaną współcześnie powszechność występowania zjawiska prokrastynacji, powyższy temat w sposób szczególny wydaje się być warty uwagi. W pracy wyszczególniono najbardziej znaczące cechy współczesnych prokrastynatorów oraz dokonano przeglądu wybranych metod zarządzania sobą w czasie. Przeprowadzona analiza wykazała, że przedstawione w artykule metody zarządzania czasem takie jak: macierz Eisenhowera, SMART, ALPEN, TRZOS, zasada 2 minut czy nawyk wykonywania czynności do końca umożliwiają skuteczne zarządzanie sobą w czasie oraz mogą służyć jako środek zaradczy dla osób z tendencją do prokrastynacji. (abstrakt oryginalny)
Dwaj wybitni współcześni amerykańscy psycholodzy, zwrócili uwagę, że sukces człowieka, jako jednostki w zbiorowości ludzkiej, zależy w dużej mierze od tego, na ile w jego życiu jednostkowym i zbiorowym, nastąpi reorientacja od głównego koncentrowania się na czasie przeszłym i teraźniejszym i skupianie się na czasie nadchodzącym. Wybitni polscy uczeni, a zwłaszcza profesorowie Bogdan Suchodolski i Włodzimierz Szewczuk, dużo wcześniej od wspomnianych amerykańskich psychologów, faktycznie też wypracowali ten postulat i starali się go szeroko spopularyzować. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że wspomniana reorientacja, nie jest w pełni skutecznym lekarstwem na dolegliwości człowieka, jako jednostki i zbiorowości ludzkich, albowiem już od bardzo dawna człowiek, skazany jest na jednostkowe i zbiorowe niepowodzenia, nie tylko dlatego, że nie legitymuje się taką orientacją, ale w większości dlatego, że klasy dominujące dotychczasowych społeczeństw a ściśle właściciele niewolników, panowie feudalni i klasy kapitalistyczne, pozbawiają go powszechnej pomyślności. Natomiast rzeczywiście reorientacja jednostek i zbiorowości w przyszłość, to ważna podstawa osiągania przez nich nawet ograniczonych sukcesów a brak takiej orientacji, pogłębia ich indywidualne i zbiorowe niemożności. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań uczyniono zatem zarządzanie czasem oraz systemy CRM i ich wpływ na organizację pracy menedżera. Uwaga została skoncentrowana, zgodnie ze specyfiką CRM, na kierownikach działu obsługi klienta, sprzedaży i marketingu. Ilekroć w rozdziale jest mowa o menedżerze, należy rozumieć przez to kierownika jednego z wymienionych działów. Z kolei celem niniejszego rozdziału jest ukazanie zarządzania czasem i jego powiązań z możliwościami systemu CRM z punktu widzenia poprawy organizacji firmy (a przede wszystkim organizacji pracy kierowniczej). Biorąc pod uwagę dotychczasową wiedzę na temat zarządzania czasem oraz możliwości wdrażania systemów CRM w organizacjach, autorka odniosła się do zagadnień poprzez zdefiniowanie poniższych pytań badawczych: 1. Co składa się na organizację pracy kierowniczej? 2. Co stanowi istotę zarządzania czasem? 3. Z jakimi problemami organizacyjnymi borykają się kierownicy firm i jaki wpływ na nie ma wdrożony system CRM? Pomocne w odpowiedzi na powyższe pytania może okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań empirycznych w celu pełnego zbadania zależności między procesami organizacyjnymi zachodzącymi w organizacjach a możliwościami systemu CRM. Można stwierdzić, że możliwości CRM w zakresie pomocy w organizacji pracy kierowniczej i zarządzania czasem nie zostały jasno (dostatecznie) przeanalizowane w praktyce, a również niezwykle rzadko w teorii. Ustalenie istniejących problemów organizacji w zakresie zarządzania czasem oraz posiadania systemu CRM, a także ich wpływu na siebie jest niezbędne przy analizie możliwości implementacji CRM pod kątem poprawy działalności organizacyjnej kierownictwa. Ponadto brakowało danych ilościowych i jakościowych związanych z pomyślnym wdrożeniem systemu CRM w celu poprawy organizacji pracy firm, a jeszcze większy jest brak dogłębnych, zintegrowanych badań na ten temat. Rozdział składa się z wprowadzenia oraz bloków tematycznych rozwijających poszczególne zagadnienia, takie jak praca kierownicza i CRM, założenia badań, organizacja pracy kierowniczej, zarządzanie czasem, mankamenty pracy kierowniczej, wsparcie kierownika i minimalizowanie problemów kierowniczych przez CRM. Zwieńczeniem rozdziału są wnioski dotyczące analizowanego tematu. (fragment tekstu)
W obecnym świecie dobra organizacja czasu to podstawa. Ludzie mają coraz więcej obowiązków, a doba wciąż trwa jedynie dwadzieścia cztery godziny. Aby wypełnić wszystkie cele na daną jednostkę czasu, należy odpowiednio zarządzać swoim czasem, co nie jest łatwe. W części teoretycznej opracowania omówione zostało pojęcie zarządzania czasem. Przedstawiono najprostszą definicję zarządzania czasem oraz jedną z głównych metod zarządzania czasem. Dodatkowo przybliżono zasadę Pareto oraz prawo Parkinsona. W części empirycznej zostały opracowane wyniki badania przeprowadzonego za pomocą autorskiego kwestionariusza ankietowego. Badanie skierowane było do studentów aktywnych zawodowo. Po przeanalizowaniu struktury odpowiedzi na wybrane pytania sformułowane zostały wnioski. Większość studentów ocenia swoją umiejętność zarządzania czasem jako dobrą oraz widzi jej poprawę, od kiedy połączyli studia i pracę. Studenci uważają również, że łączenie studiów i pracy zawodowej jest trudne i wymaga dobrej organizacji. Dodatkowo jako metodę badawczą wykorzystano doświadczenie autora, aktywnego zawodowo studenta trzeciego roku studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. (abstrakt oryginalny)
Zmiany w zakresie gospodarowania czasem są odbiciem współczesnych przemian społeczno gospodarczych. Wskaźniki sposobu wykorzystania czasu wolnego mogą być uznane za niekonwencjonalne mierniki jakości życia. Struktura budżetu czasu, obok struktury wydatków konsumpcyjnych, jest również uważana za pełnoprawny składnik dobrobytu indywidualnego i społecznego. Analiza budżetu czasu ludności jest zatem interesującym zagadnieniem wpisującym się w problematykę warunków życia rodzin w Polsce. Stanowi cenne źródło informacji na temat rozmiaru i sposobu wykorzystania czasu przeznaczonego na pracę, obowiązki domowe, naukę, rekreację i odpoczynek. Celem pracy jest analiza budżetu czasowego ludności polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem czasu wolnego, oraz ocena zmian zachodzących w zarządzaniu czasem wolnym w latach 2003/ 2004-2013. Autorzy starają się również ocenić zróżnicowanie czasu wolnego w zależności od poziomu dochodów osób pracujących. Analiza została przeprowadzona na podstawie reprezentacyjnego badania budżetu czasu ludności przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. W badanym okresie zidentyfikowano transformację w zakresie wykorzystania czasu wolnego - coraz popularniejsza stała się realizacja własnych zamiłowań (hobby), a także odejście od tradycyjnych mediów (TV, radio) na rzecz Internetu. Poziom dochodu w ograniczonym zakresie wpływa na sposób spędzania czasu, a obserwowana dynamika zmian nie wpływa na zmianę struktury rozdysponowania czasu wolnego w grupach kwintylowych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Innovative Hospital Staff Managemend Methods in Poland
63%
Innovative methods of managing employees, as well as generally implemented solutions concerning organizational innovations in Poland are areas undervalued in terms of changing surrounding conditions. Numerous reforms of the medical care system and consequently also a need to adapt the demand of the medical staff to market requirements, are becoming an increasingly more important area of activity of the management board. This report presents the results of studies carried out in public hospitals in Poland concerning ways of employing employees, effective time management methods in connection with their work, as well as intergroup and interpersonal relations (among individual occupational groups at the hospital) which are maintained among them. This report is based on studies conducted in Poland in years 2009-2010 and it was part of a large project concerning implementations of organizational innovations at hospitals,which was financed from public funds.Organizations implementing staff management innovations must take into consideration technologically advanced material resources and intangible resources(with particular emphasis on staff competence, organizational culture, communication and stereotypes). The analysis is complemented by the information coming from the surroundings, namely patients' needs and preferences, competitors (Cannon, Tanner -in case of hospitals to a minimal degree), services providers and drugs and medication suppliers and the labour market.(fragment of text)
RESEARCH OBJECTIVE: The article's primary goal is to identify the factors that contribute to traditional emigrants' adaptation to foreign postings in international corporations in Poland, with particular emphasis on the role of time. At the same time, the essential intention of this research pilot is to verify the research tool. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The article presents the current scientific achievements in expatriate adaptation, particularly emphasizing the longitudinal dimension. The pilot study results presented in the empirical part were carried out using the case study method, and the research tool was an interview questionnaire. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: To better understand the motives, factors, barriers, and starting points that dynamically occur over time and influence adaptation in different dimensions and areas, Haslberger, Brewster, Hippler 3D model. RESEARCH RESULTS: The main goal of the qualitative pilot study was the initial exploration of the area of expatriate adaptation. The study results fill the research gap by a) using an innovative 3-D model, b) identifying the specifics of this model's adjustment, importance, and challenges in the international context, and c) showing the crucial role of the longitudinal dimension in the adjustment process. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: Few Polish researchers dealing with the issue of emigrants' adaptation have considered the role of time in this process. It should, therefore, be emphasized that this work is new in Polish literature and fills a research gap. Practitioners responsible for adapting expatriates (AEs), knowing the time needed for an AE to adapt to the delegation country's culture, attitudes, and behaviors, can more effectively determine the goals the employee should achieve. Therefore, having a tool that indicates facilitating factors, motives, or barriers, they can more consciously prepare a training package before entering the market and adjust its intensity over time. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.