Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tobacco industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
100%
Described privileges of determined employee groups in the Polish tobacco industry in a period of Polish People's Republic on example of Kraków plants arose largely from the statute law, although not without meaning carried out its interpretation, by workers self-management and Company's Dispute Adjudication Boards (CDAB). It was possible to notice the sign of appropriating privileges by determined employees groups not-arising from the existing law, but being a sign of aspirations to ensure a higher position for oneself in the unit through certain acquaintances and in consequence achieving common benefits, etc. informally. The article constitutes only a starting point for further in-depth studies covering employee issues in all tobacco industry in Poland.(original abstract)
W roku bieżącym został opracowany projekt rozwiązań prywatyzacyjnych dla branży tytoniowej. Autor analizuje obecny poziom i sposób funkcjonowania przemysłu tytoniowego, powiązania zakładów państwowych z zagranicą oraz wpływ konkurencji na produkcję i jakość wyrobów tytoniowych w Polsce.
Na potrzeby raportu został przeprowadzony przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki czterech najpopularniejszych pod względem długości rodzajów papierosów: 64 mm (bez filtra), 70 mm (krótkie z filtrem), 84 mm (King Size) oraz 100 mm. W raporcie zostały również wykorzystane wyniki badań firmy MB Instytut SMG/KRC (badanie Target Group Index) oraz ACNielsen (Panel Handlu Detalicznego).
Artykuł jest krótką analizą sytuacji na polskim rynku tytoniowym w obliczu wprowadzenia zakazu reklam tych wyrobów. Zajęto się konsekwencjami dla polskich plantatorów, pracowników firm, finansów gmin. Zakaz reklamy wprowadzony Dyrektywą Unii Europejskiej w lipcu 1998 r. został podważony, gdyż jego ustalenia kłócą się z ustaleniami Traktatu Rzymskiego z 1957 roku, a miałby on obowiązywać od 2006 roku.
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących w Polsce w produkcji tytoniu i wyrobów tytoniowych. Polska jest 25. producentem tytoniu na świecie i 4. w Unii Europejskiej, a także czołowym producentem wyrobów tytoniowych w Europie. Krajowy rynek tytoniu i wyrobów tytoniowych podlegał intensywnym przemianom. W ostatnich latach największy wpływ na funkcjonowanie rynku tytoniu i wyrobów tytoniowych w tym okresie miała integracja Polski z UE oraz reforma +ej polityki rolnej, prowadząca do likwidacji bezpośredniego wsparcia produkcji tytoniu oraz systematyczne zaostrzanie polityki społecznej zniechęcającej do palenia papierosów. Pracochłonność uprawy tytoniu i wysokie koszty pracy sprawiają, że produkcja tytoniu w Europie jest mało konkurencyjna w stosunku do krajów rozwijających się, dysponujących wysokimi zasobami siły roboczej i sprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Przetwórstwo tytoniu w Polsce jest w dużym stopniu uzależnione od importu surowca i nastawione jest na eksport wyrobów tytoniowych.(abstrakt oryginalny)
Zachodni przemysł tytoniowy ucieka z kurczących się zachodnich rynków w biedniejsze regiony świata. Olbrzymie inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej mogą się szybko zwrócić: każdego roku mieszkańcy tego regionu konsumują ponad 700 bilionów papierosów - 40 procent więcej niż na rynku amerykańskim - a wielkość ta wciąż wzrasta. Zachodnie koncerny tytoniowe kontrolują już większość krajowej produkcji papierosów w Czechach, na Słowacji, w Kazachstanie, Uzbekistanie i na Węgrzech. Agresywna reklama zwiększa jeszcze konsumpcję papierosów. Władze odpowiedzialne za stan zdrowia publicznego przestrzegają przed katastrofą.
Celem artykułu jest próba przedstawienia zmian zachodzących w poziomie i strukturze produkcji oraz konsumpcji wyrobów tytoniowych, w tym szczególnie papierosów, w Polsce na tle tendencji światowych w latach 1990-2006. W opracowaniu omówiono pokrótce wieloaspektowość i znaczenie palenia wyrobów tytoniowych, w tym papierosów. W analizie rynku wykorzystano podstawową literaturę w zakresie obranego do analizy przedmiotu badań, materiał stanowiły opracowania, raporty, ekspertyzy pochodzące z ministerstw ds. rolnictwa, dane Komisji Europejskiej, bazy danych FAOSTAST, WHO, USDA, GUS oraz informacje dostępne na stronach internetowych. W opracowaniu wykorzystano metodę opisową i porównawczą. Obliczenia zostały przedstawione w ujęciu grafi cznym i tabelarycznym. (fragment tekstu)
Rynek wyrobów tytoniowych w Polsce będąc znaczącym źródłem dochodów budżetowych państwa (7-7,5%) jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Polski rynek wyrobów tytoniowych to przede wszystkim rynek papierosów stanowiących około 90% produkcji. W drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku przeprowadzono w Polsce prywatyzację praktycznie całości przemysłu tytoniowego, wskutek czego w chwili obecnej 95-98% udziału w rynku wyrobów tytoniowych posiada sześć zagranicznych koncernów tytoniowych. Systematyczny wzrost wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe związany z koniecznością dostosowania się do minimalnych stawek obowiązujących w Unii Europejskiej spowodował w ostatnich latach znaczący wzrost cen papierosów, szczególnie w porównaniu ze wschodnimi sąsiadami Polski. Jest to główna przyczyna przemytu papierosów, którego szacowana wielkość stanowi od 13 do 16% udziału w rynku [Ratajczak 2006].Analiza zmian wysokości produkcji i spożycia papierosów w Polsce w ostatnich latach na tle danych z lat 1970-2004 wskazuje na wyraźną tendencję spadkową produkcji papierosów w okresie prywatyzacji i zmiany struktury udziałów polskiego przemysłu tytoniowego w latach 1995-2002. W kolejnych latach daje się zaobserwować niewielka, lecz systematyczna tendencja wzrostowa produkcji papierosów, natomiast tendencja spadkowa wysokości spożycia papierosów, chociaż słabsza niż w poprzednich latach, nie uległa zmianie. W całym rozpatrywanym okresie lat 1970-2004 zarówno wysokość produkcji jak i spożycia papierosów wykazuje częste zmiany trendu.Wyznaczone przez autorów prognozy produkcji i spożycia papierosów w Polsce w latach 2005-2008 zdają się potwierdzać tendencje wzrostową produkcji i spadkową spożycia papierosów zaobserwowane w ostatnich latach. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać z jednej strony w przenoszeniu w ostatnich latach dużej części produkcji zagranicznych koncernów tytoniowych do Polski z uwagi na niższe jej koszty, a z drugiej strony w stałym wzroście cen papierosów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki analiz dotyczących oceny zmian pozycji konkurencyjnej polskiego przemysłu tytoniowego na rynku unijnym. Za miernik pozycji konkurencyjnej przyjęto udział branży w eksporcie wewnątrzunijnym. Uwzględniając mankamenty takiego podejścia, założono, że pozycję konkurencyjną branży określa zdobycie i utrzymanie udziału w rynku eksportowym. Przeprowadzone rozważania wskazują, że przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego znacząco poprawiły swoją pozycję konkurencyjną (przesunięcie z 13. na 3. lokatę). Większy wzrost pozycji konkurencyjnej (o 21 pozycji) zaobserwowano jedynie w przypadku Rumunii, która w rezultacie uzyskała 5. miejsce. Zdecydowanymi liderami pozostają jednak nadal przedsiębiorstwa tytoniowe zlokalizowane w Holandii i w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
20 listopada BATIG będący własnością międzynarodowego koncernu tytoniowego BAT Industries Group zakupił 33 procent udziałów Wytwórni Wyrobów Tytoniowych Augustów SA. Umowa gwarantuje koncernowi prawo zakupu dalszych 32 procent udziałów w następnej transzy. WWT Augustów współpracuje ściśle z BAT od czterech lat.
Niemiecka firma Reemtsma zapłaciła 130 milionów dolarów za 33 procent akcji poznańskiej Wytwórni Wyrobów Tytoniowych (WWT). Podpisała również pakiet płacowy i pakiet dotyczący bezpieczeństwa miejsc pracy z przedstawicielami zakładowych związków zawodowych. Reemtsma współpracuje z WWT w Poznaniu od 1991 roku. WWT jest 4 fabryką wyrobów tytoniowych sprzedaną w ciągu ostatnich 4 miesięcy.
W okresie przygotowawczym prywatyzacji przemysłu tytoniowego, produkcja dwóch najpopularniejszych polskich marek (Popularne i Klubowe) została przydzielona dwóm fabrykom. Trzy inne uzyskały prawo produkcji na licencji.
Średnia wartość sprzedaży jednego miliarda sztuk papierosów sprywatyzowanych spółek skarbu państwa w Polsce wzrosła w latach 1996-2007 z 7 do 83 mln euro. Oznacza to wysoką rentowność bezpośrednich inwestycji zagranicznych firm branży tytoniowej w Polsce pomimo spadku wolumenu sprzedaży z 85,9 do 55 mld sztuk papierosów rocznie. Ma to również odzwierciedlenie w wartości tych międzynarodowych koncernów na giełdach światowych. Do głównych powodów aprecjacji rynku należy zaliczyć wzrost cen papierosów powyżej inflacji w badanym okresie. Związane jest to z dostosowaniem procedur do standardów Unii Europejskiej. Wzrósł poziom techniczny i technologiczny zakładów produkujących tytoń i wyroby tytoniowe. Pojawiło się także na rynku wiele nowych międzynarodowych marek papierosów. (fragment artykułu)
Przedstawiono sytuację Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Piętnastu menedżerów z tej fabryki dostało od skarbu państwa wyłączność negocjacyjną w przetargu prywatyzacyjnym na kupno swojej firmy. Istnieje więc szansa na uratowanie tej niedużej fabryki papierosów.
16
75%
Celem opracowania jest przedstawienie opinii dotyczących procesu prywatyzacji wyrażonych przez respondentów - pracowników przedsiębiorstwa, w którym nastąpiła zmiana inwestora zagranicznego. Z badań przeprowadzonych wśród 100 pracowników przedsiębiorstwa funkcjonującego w branży tytoniowej metodą sondażową w 2015 roku z użyciem kwestionariusza ankiety wynika, że respondenci korzystnie oceniali oddziaływanie kapitału zagranicznego na polską gospodarkę, sytuację gospodarczą miasta Radom oraz na przedsiębiorstwo ich zatrudniające. Pracownicy po zmianie inwestora najbardziej obawiali się zwolnienia z pracy, likwidacji przedsiębiorstwa i pogorszenia warunków płacowych. (abstrakt oryginalny)
Silna regulacja rynku surowca tytoniowego zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym oddziałuje na sposób koordynacji sprzedaży tego surowca. Celem badań była analiza specyfiki procesu sprzedaży surowca tytoniowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii integracji poziomej wśród plantatorów tytoniu oraz kontraktacji. Podjęto także próbę wskazania kosztów transakcyjnych (KT) związanych z kontraktacją tego surowca. Dla wstępnej identyfikacji KT wykorzystano dane zebrane podczas wywiadu bezpośredniego z przedstawicielem grupy tytoniowej w Polsce (analiza dotyczy sezonów kontraktacyjnych 2011/2012 i 2012/2013). (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie wyników identyfikacji tendencji produkcji i konsumpcji papierosów w Polsce w latach 1999-2012. Do analizy wykorzystano addytywny model potrójnego wyrównywania wykładniczego Wintersa, który został oceniony jako najlepiej dopasowany do danych empirycznych z lat 1999-2008. Dane źródłowe pochodziły z wyników badań budżetów gospodarstw domowych przeprowadzanych przez GUS. W badanym okresie stwierdzono znaczący wzrost produkcji papierosów w Polsce i spadek ich konsumpcji, jak również znaczące wahania sezonowe w obu przypadkach. (abstrakt oryginalny)
Wartość sektora producentów wyrobów tytoniowych w 2007 r. wyniosła 6 mld €. Największe firmy tytoniowe, będące własnością Skarbu Państwa, zostały wycenione w procesie prywatyzacji w latach 1995-1996 na kwotę 600 min €. Wolumen sprzedaży wyrobów tytoniowych prywatyzowanych przedsiębiorstw był wyższy od aktualnej całkowitej sprzedaży papierosów na rynku polskim o 15 %. Wartość udziału w rynku jednego miliarda sztuk papierosów wzrosła w ostatniej dekadzie ponad dziesięciokrotnie. Aprecjacja nastąpiła poprzez wzrost cen papierosów oraz dostosowanie procedur do struktur Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Efektywność ekonomiczna gospodarstw z produkcją tytoniu
75%
Celem opracowania jest rozpoznanie efektywności ekonomicznej gospodarstw z produkcją tytoniu w Polsce. W badaniach wykorzystano dane zgromadzone w systemie FADN (Farm Accountancy Data Network). Wyniki badań wykazały, że produkcja tytoniu jest prowadzona przez małe, wyspecjalizowane gospodarstwa, dla których ten kierunek produkcji jest podstawowym źródłem dochodów. Wyniki ekonomiczne badanych gospodarstw w znacznym stopniu zależały od pomocy państwa w postaci krajowych płatności uzupełniających dla plantatorów tytoniu. W kontekście zmian zachodzących we wspólnej polityce rolnej (WPR), a w szczególności tendencji do odłączania płatności od produkcji, uzależnienie to może znacznie utrudniać przystosowanie się do zmieniających się warunków funkcjonowania na wspólnotowym rynku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.