Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tobacco products market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Rynek e-papierosów dynamicznie się rozwija. Przynależność podmiotów do branży produkcji e-liquidów determinuje specyfikę prowadzonej działalności, a wraz z tym - problemów zarówno w ujęciu rachunkowym, jak i podatkowym. Producenci e-liquidów mają problemy z ujęciem kosztów półproduktów powstających w procesie produkcyjnym. Polscy producenci tej branży to dwie znaczące firmy oraz kilkadziesiąt małych podmiotów. Nie wszystkie firmy są zobligowane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, niektóre wskutek dynamicznego wzrostu obrotów dopiero przeszły na pełną rachunkowość. Możliwe do stosowania rozwiązania to odpisanie w koszty materiałów na dzień ich zakupu i produktów gotowych w momencie ich wytworzenia, wprowadzenie ewidencji według faz działalności na koncie działalności podstawowej, wprowadzenie konta półprodukty/półfabrykaty.(abstrakt oryginalny)
Śledzenie produktów (z ang. traceability) w całym łańcuchu dostaw, wynikające między innymi z troski o zdrowie i życie konsumentów, jest teraz obowiązkowe dla branży żywnościowej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Wkrótce obowiązek ten będzie również dotyczył branży tytoniowej. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań i celem niniejszej pracy będzie próba odpowiedzi na pytanie, czy na rynku wyrobów tytoniowych mamy do czynienia ze spójnością celów i rezultatów obowiązujących regulacji. Należy pamiętać, że ustawodawca stawia przed sobą zadanie redukcji kosztów związanych z konsumpcją wyrobów tytoniowych, a także negatywnych efektów zewnętrznych z tym związanych. Celem pobocznym będzie natomiast opis historycznej ścieżki rozwoju regulacji rynku wyrobów tytoniowych, której obecny stan jest zależny od jej historycznego kształtowania się(abstrakt oryginalny)
Na potrzeby raportu został przeprowadzony przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki czterech najpopularniejszych pod względem długości rodzajów papierosów: 64 mm (bez filtra), 70 mm (krótkie z filtrem), 84 mm (King Size) oraz 100 mm. W raporcie zostały również wykorzystane wyniki badań firmy MB Instytut SMG/KRC (badanie Target Group Index) oraz ACNielsen (Panel Handlu Detalicznego).
Wprowadzona do polskiego systemu prawnego ustawą tytoniową instytucja strefy wolnej od dymu tytoniowego od samego początku funkcjonowania tej regulacji budziła szereg wątpliwości i kontrowersji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba przedstawienia zmian zachodzących w poziomie i strukturze produkcji oraz konsumpcji wyrobów tytoniowych, w tym szczególnie papierosów, w Polsce na tle tendencji światowych w latach 1990-2006. W opracowaniu omówiono pokrótce wieloaspektowość i znaczenie palenia wyrobów tytoniowych, w tym papierosów. W analizie rynku wykorzystano podstawową literaturę w zakresie obranego do analizy przedmiotu badań, materiał stanowiły opracowania, raporty, ekspertyzy pochodzące z ministerstw ds. rolnictwa, dane Komisji Europejskiej, bazy danych FAOSTAST, WHO, USDA, GUS oraz informacje dostępne na stronach internetowych. W opracowaniu wykorzystano metodę opisową i porównawczą. Obliczenia zostały przedstawione w ujęciu grafi cznym i tabelarycznym. (fragment tekstu)
Średnia wartość sprzedaży jednego miliarda sztuk papierosów sprywatyzowanych spółek skarbu państwa w Polsce wzrosła w latach 1996-2007 z 7 do 83 mln euro. Oznacza to wysoką rentowność bezpośrednich inwestycji zagranicznych firm branży tytoniowej w Polsce pomimo spadku wolumenu sprzedaży z 85,9 do 55 mld sztuk papierosów rocznie. Ma to również odzwierciedlenie w wartości tych międzynarodowych koncernów na giełdach światowych. Do głównych powodów aprecjacji rynku należy zaliczyć wzrost cen papierosów powyżej inflacji w badanym okresie. Związane jest to z dostosowaniem procedur do standardów Unii Europejskiej. Wzrósł poziom techniczny i technologiczny zakładów produkujących tytoń i wyroby tytoniowe. Pojawiło się także na rynku wiele nowych międzynarodowych marek papierosów. (fragment artykułu)
Celem badań były identyfikacja i ocena siły zależności pomiędzy różnymi aspektami satysfakcji a poziomem konsumpcji papierosów. Przemysł wyrobów tytoniowych w Polsce jest źródłem znaczących dochodów budżetowych. Z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych pochodzi 6,5% wpływów do budżetu państwa. Jednak nadmierne palenie papierosów pociąga za sobą skutki zdrowotne, których likwidacja oraz działania profilaktyczne generują praktycznie równoważne koszty. Przedstawiono wyniki badań nad związkiem pomiędzy poziomem konsumpcji papierosów a różnymi aspektami satysfakcji w życiu codziennym. Palenie papierosów często jest traktowane jako remedium na wysoki poziom stresu, czy sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami. Z wyjątkiem zadowolenia z sytuacji w kraju, w większości przypadków wykazano silny związek pomiędzy poziomem zadowolenia respondentów a wielkością konsumpcji papierosów. (abstrakt oryginalny)
Wartość sektora producentów wyrobów tytoniowych w 2007 r. wyniosła 6 mld €. Największe firmy tytoniowe, będące własnością Skarbu Państwa, zostały wycenione w procesie prywatyzacji w latach 1995-1996 na kwotę 600 min €. Wolumen sprzedaży wyrobów tytoniowych prywatyzowanych przedsiębiorstw był wyższy od aktualnej całkowitej sprzedaży papierosów na rynku polskim o 15 %. Wartość udziału w rynku jednego miliarda sztuk papierosów wzrosła w ostatniej dekadzie ponad dziesięciokrotnie. Aprecjacja nastąpiła poprzez wzrost cen papierosów oraz dostosowanie procedur do struktur Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Jedna czwarta ogółu wpływów podatkowych do polskiego budżetu to dochody z tytułu podatku akcyzowego, przy czyni papierosy są drugim, po paliwach silnikowych, najważniejszym źródłem wpływów z tego tytułu (generują ok. 8% całości wpływów podatkowych). Opodatkowanie wyrobów tytoniowych ma nie tylko zapewnić możliwie duże i stabilne wpływy do budżetu (ich przewidywalność jest kluczowa dla konstrukcji budżetu, by nie wymagał on nowelizacji w trakcie trwania roku budżetowego), ale także ma stanowić instrument sprzyjający ograniczeniu palenia tytoniu. Dla realizacji tych zadań istotne znaczenie ma zarówno całkowite obciążenie podatkiem akcyzowym, jak i struktura tego podatku. W Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, stawka akcyzy na papierosy składa się ze stawki procentowej - proporcjonalnego podatku akcyzowego obliczonego według maksymalnej detalicznej ceny sprzedaży (z włączeniem opłat celnych) oraz stawki kwotowej - specyficznego podatku akcyzowego obliczonego na sztukę wyrobu (ustalonego jako nie mniej niż 7,5% i nie więcej niż 76,5% wielkości całego obciążenia podatkowego wynikającego z dodania stawki kwotowej podatku akcyzowego, proporcjonalnego podatku akcyzowego i podatku od wartości dodanej, nałożonych na średnią ważoną detaliczną cenę sprzedaży). W myśl dyrektywy z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, stawka akcyzy na papierosy w krajach Unii Europejskiej od 1 stycznia 2014 r. ma być nie niższa niż 60% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży i 90 euro za każde 1000 sztuk papierosów (zgodnie z kursem wymiany ustalonym pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku i opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej), z zastrzeżeniem, iż wymóg procentowy nie będzie dotyczył państw, które obłożyły papierosy podatkiem akcyzowym nie niższym niż 115 euro za każde 1000 sztuk papierosów. Harmonizacja opodatkowania ma nie dopuścić do wystąpienia konkurencji podatkowej w krajach Unii Europejskiej. Jednakże kraje takie jak Polska mają prawo przesunięcia momentu podwyższenia stawek akcyzy do 1 stycznia 2018 r. (fragment tekstu)
Zwyczaj palenia tytoniu sięga odległych czasów, a do Europy został przywieziony w XVI w. przez odkrywców Ameryki. Rozpowszechnianie się zażywania tytoniu powodowało podejmowanie różnorodnych środków mających przeciwdziałać tej tendencji. Przewlekłe palenie lub żucie tytoniu, a także zażywanie tabaki powodują jeden z najszkodliwszych dla zdrowia nałogów - nikotynizm. Tytoń w XVII w. dotarł również do Polskie, a w XVIII w. powstały pierwsze plantacje i manufaktury tytoniowe. W 1786 r. wprowadzono pełny monopol produkcji i sprzedaży tytoniu, odtworzony w 1922 r. Produkcja tytoniu w Polsce zmieniała się; największa powierzchnia upraw i największy zbiór zanotowano w 1980 r. Później z różnych przyczyn produkcja zaczęła się zmniejszać. Podobna tendencja zmniejszania produkcji tytoniu, ale nie tak silna jak w Polsce, występuje na świecie. Stosownie do popytu zmieniają się rozmiary produkcji wyrobów tytoniowych oraz ich struktura. (fragment tekstu)
In an environment of growing real prices and changing consumption patterns in the tobacco market, the question arises whether the price elasticities of demand may be estimated as constant parameters over multi-annual samples. The authors develop a methodological framework for estimating time-varying demand elasticities in a state-space model, estimated via maximum likelihood based on the Kalman filter. This model is applied to evaluate various, alternative paths of tobacco excise tax rates. Importantly, both in estimation and in simulations, the authors account not only for changes in the level, but also in the structure of excise tax by exploring the market segmentation into a lower and a higher end of the market. This allows the authors to contribute to the existing literature about the optimum structuring of the tax between the specific and ad valorem rates and to analyse the Laffer surface (rather than a curve). The measurement results indicate some growth in the magnitude of price elasticity of demand since 2005, and the simulations show that the differences between the actual and the optimum taxation policy for tobacco products were marginal in the 2014-2018 period.(original abstract)
Podatek akcyzowy jako podatek od konsumpcji pełni następujące funkcje: fiskalną (zapewnienie przychodów do budżetu państwa) oraz społeczną. Przez funkcję społeczną podatku rozumie się funkcję redystrybucyjną (nałożenie wyższych obciążeń podatkowych dla zamożniejszych grup społeczeństwa, konsumujących wyroby uchodzące za luksusowe) oraz ograniczanie spożycia (produktów, których spożycie jest związane z ryzykiem dla zdrowia, np. alkohol, wyroby tytoniowe). W niniejszej pracy rozważamy funkcjonowanie podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych. Analizujemy wpływ wysokości podatku oraz tempa jego wzrostu na wielkość i strukturę spożycia, wysokość wpływów do budżetu państwa oraz towarzyszące zjawiska o charakterze ekonomiczno-społecznym, czyli nielegalny handel wyrobami tytoniowymi. W niniejszym artykule, mówiąc o wyrobach tytoniowych, koncentrujemy się na ich najpopularniejszej kategorii - papierosach. (fragment tekstu)
14
Content available remote Działania demarketingu w branży tytoniowej
51%
Branża tytoniowa w obszarze działań marketingowych przeszła w ostatnich latach długą drogę. Od pełnej swobody promowania produktów do wręcz całkowitego zakazu (w wybranych krajach) informowania o nich. Klasyczny marketing-mix wykorzystywany także w branży tytoniowej pod wpływem zmian kulturowych, popularyzacji zdrowia i zdrowego sposobu życia uległ odwróceniu. W branży tytoniowej pojawiło się pojęcie demarketingu, rozumianego jak odwrotność działań marketingowych, polegające nie na zaspokajaniu potrzeb klientów poprzez określone produkty czy usługi, ale na działaniach zniechęcających, zmierzających do zaniechania danej potrzeby (a tym samym zapotrzebowania na produkt). Celem artykułu jest wyjaśnienie pojęcia i istoty demarketingu obejmującego w chwili obecnej wszystkie elementy marketingu-mix w branży tytoniowej. Autorki opisują również historie rozwoju branży tytoniowej na tle zmian społeczno-politycznych. Artykuł wskazuje na regulacje prawne, które w konsekwencji przyczyniły się do ograniczenia lub wyeliminowania działań marketingowych.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Przestępczość gospodarcza w zakresie akcyzy na wyroby tytoniowe
51%
Przestępczość gospodarcza jest jedną z bardziej wyrafinowanych form działania zorganizowanych grup przestępczych, często dokonywaną przez tzw. "białe kołnierzyki". Wymaga ona od organizatorów szerokiej wiedzy z zakresu prawa, finansów oraz bardzo dobrej znajomości procedur i przepisów. Często ma charakter międzynarodowy, a niedozwolona działalność wplatana jest w struktury legalnego biznesu, w celu zatarcia śladów i utrudnieniu dotarcia do faktycznych organizatorów i beneficjentów przedsięwzięcia. Przestępstwa gospodarcze, do których należy proceder wyłudzania podatku VAT oraz unikanie opłacenia akcyzy i cła, jest jedną z najbardziej dochodowych działalności grup przestępczych, porównywalną nawet z produkcją i handlem narkotykami. Stanowi ogromny problem dla struktur państwowych oraz powoduje największe straty w budżecie Skarbu Państwa. Rok rocznie, odnotowywany jest wzrost wykrywalności przestępstw gospodarczych, mimo dużej elastyczności w działaniu grup przestępczych oraz wykorzystywaniu na szeroką skalę cyberprzestrzeni, zapewniającej większą anonimowość.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest analiza procesu kontraktacji wśród grup producentów tytoniu w Polsce w sezonach 2010/2011, 2011/2012 i 2012/2013. Przyjęta hipoteza brzmi integracja pozioma (grupy producenckie) oraz pionowa (kontraktacja) przyczyniają się do zmniejszenie ryzyka i kosztów transakcyjnych oraz wzmocnienia pozycji negocjacyjnej polskich plantatorów tytoniu. Dla jej weryfikacji przeprowadzono między styczniem i majem 2013 roku badania ankietowe wśród czterech grup producentów tytoniu w Polsce. Tło teoretyczne dla przeprowadzonych badań stanowiła nowa ekonomia instytucjonalna. Wyniki empiryczne pozwalają wnioskować, że dzięki kontraktacji zmniejsza się ryzyko dochodowe plantatorów (członków grup producenckich), choć w przypadku kontraktów z pierwszymi przetwórcami nie tak znacząco. Jest to spowodowane m.in. tym, że kontrakty zawierane są tylko na jeden sezon produkcyjny, a także brakiem egzekwowania wszystkich postanowień zawartych w umowach oraz brakiem sankcji finansowych zarówno dla odbiorców/pierwszych przetwórców, jak i rolników. Umowy kontraktacji między przemysłem tytoniowym a rolnikami mogą być zakwalifikowane jako kontrakty produkcyjne. Ponadto indywidualne koszty transakcyjne plantatorów tytoniu ulegają zmniejszeniu dzięki kooperacji w ramach grup producenckich. Dlatego można stwierdzić, że te quasi-hierarchiczne struktury w sektorze tytoniowym poprawiają efektywność członkowskich gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Światowy rynek wyrobów tytoniowych w latach 1990-2006
51%
Produkcja tytoniu na świecie ma miejsce w ponad 100 krajach. Głównymi producentami surowca nieprzetworzonego są Chiny, Indie, Brazylia, USA, Turcja, Malawi oraz Zimbabwe. Łącznie wszystkie te kraje wytwarzają ponad 80% globalnej produkcji liści tytoniu, zaś same Chiny 35%. Według ekspertów FAO światowa produkcja tytoniu w 2010 r. przeznaczona na wyrób artykułów tytoniowych wyniesie ponad 7,1 mln ton. Niewątpliwie ten stan rzeczy jest podyktowany zmianami ekonomicznymi czy demograficznymi na świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się, będących głównymi plantatorami surowca i konsumentami, przede wszystkim papierosów. (abstrakt oryginalny)
18
51%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty i celu opodatkowania wyrobów tytoniowych oraz analiza wysokości i struktury obciążeń podatkowych wyrobów tytoniowych w krajach Unii Europejskiej. W tym celu w części empirycznej wykorzystano oficjalne raporty OECD oraz WHO. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż blisko 80% ceny wyrobów tytoniowych stanowią podatki pośrednie. Spośród krajów Unii Europejskiej kraje "starej Unii" stosują przeciętnie wyższe stawki procentowe i kwotowe nakładane na papierosy. Natomiast porównując udział podatków zawartych w cenie paczki papierosów, kraje "nowej Unii" osiągają wyższy ogólny poziom obciążeń podatkowych niż kraje "starej Unii". Harmonizacja podatkowa wymusiła na nowych krajach członkowskich znaczny wzrost poziomu opodatkowania wyrobów tytoniowych, a w najbliższych latach będzie następować proces dalszego ujednolicenia opodatkowania wyrobów tytoniowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest weryfikacja skuteczności ważniejszych modeli do prognozowania zagrożenia bankructwem przedsiębiorstw działających na terenie Polski w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z branży handlu hurtowego żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi. (fragment tekstu)
Przedmiot badań: Przedmiot badań stanowi podatek akcyzowy od wyrobów tytoniowych w Polsce. Znaczenie fiskalne tego podatku skłania do analizy jego stosowania, a zatem oszacowania wysokości luki podatkowej w tym obszarze. Cel badawczy: Celem artykułu jest oszacowanie wielkości luki podatkowej w podatku akcyzowym od wyrobów tytoniowych w Polsce w roku 2019. Metoda badawcza: Wielkość luki podatkowej szacowana jest w oparciu o dane ankietowe zgromadzone w raportach: Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Jest to jedna z alternatywnych metod w stosunku do najczęściej używanej metody top-down. Wyniki: Z przeprowadzonych szacunków wynika, że luka podatkowa w podatku akcyzowym od wyrobów tytoniowych w Polsce w 2019 r. wyniosła niecałe 2,5 mld zł (11,8% dochodów podatkowych z akcyzy od wyrobów tytoniowych).(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.