Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tobin tax
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest przedstawienie kontrowersji wokół wprowadzenia w UE podatku od transakcji finansowych (FTT). Przedstawiono istotę tego podatku, przesłanki przemawiające za jego wprowadzeniem w UE lub przeciwko jego wprowadzeniu i oczekiwane efekty fiskalne. Wobec braku jednomyślności krajów UE w sprawie opodatkowania transakcji finansowych będzie ono stosowane w ograniczonej grupie krajów unijnych w oparciu o mechanizm tzw. wzmożonej współpracy od początku 2016 r. lub zacznie obowiązywać jeszcze później.(abstrakt oryginalny)
Zaproponowany przez J. Tobina podatek od transakcji walutowych, w opinii jego zwolenników, umożliwia ograniczenie skali spekulacji na rynkach walutowych i pozyskanie dodatkowych dochodów publicznych. Podatek ten ma jednak również wielu oponentów, podkreślających jego wady. Argumenty za i przeciw podatkowi Tobina stanowią istotny wątek poruszany w treści opracowania. Dokonano w nim przeglądu literatury na jego temat, nakreślono rys historyczny rozwoju jego koncepcji i scharakteryzowano ekonomiczne implikacje opodatkowania transakcji walutowych. Celem opracowania jest także wskazanie potencjalnej wydajności fiskalnej rozpatrywanego podatku w zależności od zakresu zastosowania i wysokości stawek podatkowych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie postępu prac nad wprowadzeniem w Unii Europejskiej podatku od transakcji finansowych, jako narzędzia umożliwiającego ograniczenie spekulacji na rynku walutowym i pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania budżetu UE i krajów członkowskich, w oparciu o ideę ogłoszoną przez noblistę Jamesa Tobina w latach 70. XX w. Przedstawiono koncepcję J. Tobina, zmiany na przestrzeni ubiegłych 40 lat w jej ocenie i ewolucję w kierunku współczesnej koncepcji podatku od transakcji finansowych (FTT - Financial Transaction Tax). Autor przedstawia przyjęte założenia i stan prac nad wprowadzeniem FTT, oraz zalety i wady wprowadzenia w życie opodatkowania transakcji finansowych w niektórych krajach należących do UE. Wnioski sformułowane w podsumowaniu wynikają z analizy materiałów opublikowanych w dokumentach Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz literatury dotyczącej tematu. Autor zauważa, że wprowadzenie FTT byłoby zgodne z zasadami sprawiedliwości, gdyż dotychczas system finansowy jedynie w niewielkim stopniu ponosił odpowiedzialność za skutki obecnego kryzysu. Z przeprowadzonych szacunków wynika, że po wprowadzeniu podatku FTT nawet jedynie w 9 państwach uzyskane wpływy do budżetu UE oscylować mogą wokół 60 mld euro rocznie. Niemniej istnieje poważne zagrożenie, że wprowadzenie podatku od transakcji finansowych jedynie w kilku państwach UE może spowodować fiasko przedsięwzięcia, gdyż istnieje realne niebezpieczeństwo, że transakcje zostaną przeniesione do krajów wolnych od tej daniny. Najkorzystniejsze dla przedstawionej w opracowaniu koncepcji wprowadzenia FTT (i zgodne z założeniami idei J. Tobina) byłoby osiągnięcie globalnego porozumienia w tej sprawie, co niestety wydaje się mało prawdopodobne w najbliższym czasie. (abstrakt oryginalny)
James Tobin - amerykański profesor ekonomii jeszcze w 1971 roku zaproponował wprowadzenie ogólnoświatowego podatku obciążającego transakcje wymiany walut. Także i dzisiaj podatek Tobina ma wielu zwolenników. Powód jest oczywisty: chodzi o ograniczenie transakcji spekulacyjnych i jednoczesne dodatkowe zasilanie kasy państwowej z tego tytułu.
James Tobin, amerykański ekonomista, laureat nagrody Nobla z 1981 roku, stworzył projekt podatku od obrotów na rynkach walutowych, zgodnie z którym wszystkie transakcje walutowe objęte byłyby 1 proc. podatkiem, co miało być jednym z narzędzi stabilizujących światowy system walutowy. Także i dzisiaj podatek Tobina ma wielu zwolenników. Przedstawiono propozycje modyfikacji tego projektu w celu wprowadzenia go w życie.
Od 1972 roku podatek Tobina oraz inne podobne podatki nakładane na różne transakcje finansowe są przedmiotem dyskusji w literaturze przedmiotu. Niestety, wnioski teoretyczne, jak i weryfikacja empiryczna oddziaływania tych podatków na rynek finansowy nie są jednoznaczne. W 2011 roku również Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie od 2014 roku podatku od transakcji finansowych (PTF), między innymi w celu ustabilizowania i pełniejszej integracji wewnętrznego rynku finansowego. W artykule przeprowadzono ocenę PTF z punktu widzenia teorii optymalnego opodatkowania. W ocenie tej uwzględniono przede wszystkim cele, efektywność i koszty opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu było określenie zestawu wskaźników, które najlepiej objaśniają zmiany wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Metodologia badania - W badaniu wykorzystano zestaw najpopularniejszych wskaźników finansowych, które pozwalają ocenić sytuację finansową przedsiębiorstwa, a następnie porównano uzyskane wyniki ze wskaźnikiem Q Tobina, określającym wartość przedsiębiorstwa oraz ze wskaźnikiem ceny do wartości księgowej. W badaniu wykorzystano model danych panelowych. Wynik - Wyniki przeprowadzonego badania pozwalają na stwierdzenie, że wskaźniki oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w wyższym stopniu opisują wskaźnik Q Tobina niż wskaźnik ceny do wartości księgowej. Na 11 wybranych wskaźników finansowych wyłącznie trzy okazały się istotne statystycznie ze względu na ich wpływ na wartość wskaźnika Q Tobina. Wskaźnikami tymi były wskaźniki wyrażające bieżącą płynność, rentowność operacyjną aktywów oraz ogólne zadłużenie. Oryginalność/wartość - Nowatorski charakter badań polega na zastosowaniu szeregów czasowo-przestrzennych w analizie badanej zależności. (abstrakt oryginalny)
8
63%
Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsza gospodarka światowa przechodzi kryzys. Czynników powodujących ten stan jest wiele, zarówno tych bezpośrednich, jak i pośrednich. W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu państwa podejmują wiele działań. Władze oferują podmiotom między innymi wiele udogodnień związanych z podatkami. Należy stwierdzić, że panuje tendencja do zmniejszania obciążeń podatkowych podmiotów gospodarczych, co ma wpłynąć na poprawę ich płynności finansowej, a w konsekwencji zwiększyć produkcje i inwestycje. Koszt tych działań jest jednak znaczący. Malejące wpływy podatkowe powodują zadłużanie się gospodarek i przerzucanie kosztów kryzysu na przyszłe pokolenia. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji wprowadzanie nowego podatku jest sprzeczne z logiką. Jeżeli jednak w grę wchodzi wprowadzanie podatku, który miałby przeciwdziałać kryzysom, to warto rozważyć ten pomysł. Podatek Tobina w założeniu nie ma być odczuwany przez sferę realną, ma obciążać tych, którzy spekulują walutą, co powinno w konsekwencji oznaczać ograniczenie obrotu. Jak wykazano, podatek ten ma jednak wady, które należałoby wyeliminować. W idei podatku Tobina tkwi postulat ograniczenia wahań kursów walutowych. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, że wahania kursowe są czymś złym. Po rozważeniu wszystkich wad i zalet podatek Tobina mógłby stać się środkiem zaradczym na kryzysy walutowe, na które niewątpliwie trzeba się przygotować.(fragment tekstu)
We present the concept of financial transaction tax (Tobin tax, FTT) and describe its potential consequences. We analyse the relation between transaction costs and volatility of prices by presenting empirical evidence from Warsaw Stock Exchange and exploiting the natural experiment of varying tick size. A higher tick size (and thus increased transaction costs) seems to be connected to higher volatility. Since increased transaction costs may be a proxy for the effect of FTT, our findings may be interpreted as an evidence against the stabilizing role of the tax. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie argumentów teoretycznych za i przeciw wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych zwanego "podatkiem Tobina" jako narzędzia zmniejszającego ryzyko wybuchu kryzysów walutowych oraz ich negatywnych skutków ekonomicznych i społecznych. Przedstawiono także wyniki empirycznych badań odnośnie skutków wprowadzenia tego rodzaju podatku w praktyce. Z analizy wynika, że stabilność globalnego systemu finansowego jako globalne dobro publiczne, nie zostanie zapewniona na skutek wprowadzenia "podatku Tobina" ze względu na brak możliwości wprowadzenia tego instrumentu jednocześnie we wszystkich krajach w warunkach braku globalnego rządu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.