Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Top-level decision makers
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Single Equivalent of Double Majority Voting System
100%
W artykule rozważano konsekwencje zastosowania zasady podwójnego głosowania w odniesieniu do decyzji podejmowanych w Radzie Ministrów Unii Europejskiej. Przyjmuje się, że dana koalicja jest wygrywającą w systemie gosowania podwójnego, jeżeli jest koalicją wygrywającą w każdym z tych systemów oddzielnie. Każdy z tych systemów głosowania oddzielnie może mieć inną wartość kworum oraz inny rozkład wag głosów. W konsekwencji, rola i siła poszczególnych głosujących może być inna w każdym z systemów głosowania oddzielnie. Przedstawiono także ekwiwalent głosowania podwójnego w postaci pojedynczego systemu głosowania z inną dystrybucją wag gosów.
Using decision support systems(DSS) tools have resulted in many applications in various business areas and increasingly made business dependent on high-quality information for decision making. Managers rely on DSS to assist in storing, extracting, and, evaluating mammoth amounts of data. Therefore, the aim of this study is to examine the effect of the adoption of data warehouse (DW) by Polish firms on strategic decision making through theoretical models of decision making, in this study a hybrid model of business needs and decision-making process is adapted and tailored based on Simon's model of the decision-making process'. A mail questionnaire survey was considered an appropriate method for this study. The sample was selected from firms listed on Warsaw Stock Exchange (WSE) 150. 40 questionnaires were returned, generating a 37.5% response rate. The quantitative data are being processed using a statistical package for the social sciences (SPSS) program. The results and findings, will be treated in the authors next separate supplementary paper.(fragment of text)
W artykule jest rozważane wykorzystanie ilościowych kryteriów w ocenie strategicznych decyzji podejmowanych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Miary zrównoważonej karty wyników jako kryteria wyboru w decyzjach operacyjnych
61%
Celem artykułu jest wskazanie na możliwość wykorzystania miar zrównoważonej karty wyników do ustalania parametrów decyzyjnych w procesie podejmowania decyzji operacyjnych.(fragment tekstu)
Trafne wybory strategiczne to kluczowy czynnik sukcesu współczesnych przedsiębiorstw, a zarazem jeden z najtrudniejszych etapów zarządzania strategicznego. Strategia to zestaw rozstrzygnięć stanowiących wybór koncepcji działania w różnych perspektywach, wzajemnie niezależnych, ale składających się na spójną całość. Do kluczowych rozstrzygnięć należy wybór między strategiami dywersyfikacji i koncentracji, przewagi kosztowej i wyróżnienia, ekspansji i stabilizacji, strategii pioniera bądź naśladowcy. W każdym przypadku pole wyboru obejmuje zarówno opcje skrajne, jak i rozwiązania pośrednie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest możliwościom strategicznym w warunkach dużej inercji zmian domeny/rynku zbytu, co jest typowe dla bardzo dużej ilości przedsiębiorstw. Nawet wówczas, gdy zmiany domeny czy rynku zbytu są nierealistyczne, nie należy lekceważyć problemów strategicznych. Autor zaleca w takiej sytuacji koncentrację na trzech obszarach o znaczeniu strategicznym: doskonaleniu działalności operacyjnej, budowaniu długoterminowych podstaw sukcesu firmy oraz na bieżącym podążaniu za konkurencją i rozwojem rynku. Taki model strategii może być użyteczny nie tylko w warunkach dużej inercji zmian, lecz także z punktu widzenia przedsiębiorstw małych i średniej wielkości, dla których strategie korporacyjne są niemożliwe do zastosowania z uwagi na małe zasoby intelektualne i finansowe. (abstrakt oryginalny)
Już kilkanaście lat temu sformułowano nowe spojrzenie na proces podejmowania decyzji kierowniczych i następnie w oparciu o tę koncepcję przeprowadzono badania empiryczne, w których podkreślano rolę decydenta i społeczny charakter całego procesu decyzyjnego. Niniejsze opracowanie stanowi swoistą kontynuację fragmentu wspomnianej koncepcji, przy czym do sformułowania przedstawionych dalej uogólnień wykorzystano wyniki badań dyrektorów naczelnych i ich zastępców przedsiębiorstw aktywnie reformujących się.(fragment tekstu)
Współcześnie organizacje, osiągające największe sukcesy, stosują zarządzanie projektami jako strategiczne narzędzie realizacji założeń biznesowych. Zarządzanie projektami wymaga doskonalenia czterech ważnych obszarów: metodyki i struktury organizacyjnej, ludzi zaangażowanych w przedsięwzięcie oraz systemów i narzędzi informatycznych. Scentralizowane i wzajemnie powiązane zarządzanie tymi obszarami projektów wpływa na efektywność strategii przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały zaprezentowane możliwości zastosowania wskaźnika q-Tobina przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Na wstępie opisano czym jest ten wskaźnik i od czego zależy jego wartość dla poszczególna n przedsiębiorstw. Kolejny rozdział zawiera rozważania na temat kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa, którego wartość może być mierzona przy o korzystaniu wskaźnika Tobina, W ostatnim rozdziale zostały zaprezentowane propozycje wykorzystania omawianego wskaźnika przy podejmowaniu trzech rodzajów decyzji strategicznych: decyzji o wejściu na rynek, o wyjściu z rynku i konkurowaniu przez wrogie przejęcie. Dla każdego z tych rodzajów przedstawiona została proponowana modyfikacja wskaźnika q, która umożliwiałaby poznanie odpowiedzi na stawiane w problemie decyzyjnym pytania. W toku ostatniego rozdziału zostały także przedstawione dwa zagadnienia związane z wyceną przedsiębiorstwa: formuła Wilcoxa stosowana do obliczenia wartości likwidacyjnej oraz premia za kontrolę, którą należy uwzględnić w dochodowej i porównawczej metodzie wyceny.(abstrakt oryginalny)
Ocena działań zakładów ubezpieczeń, a przede wszystkim skuteczności wdrażanej strategii, w coraz większym stopniu poddawana jest weryfikacji rynku, dla którego najważniejsze znaczenie ma wzrost wartości przedsiębiorstwa. W najnowszym opracowaniu firmy McKinsey, dotyczącym najbardziej skutecznych strategii zakładów ubezpieczeń na rynku europejskim, podstawowym kryterium wyboru tzw. najlepszych praktyk jest zwrot dla akcjonariuszy (wzrost ceny akcji i wypłacone dywidendy) generowany przez poszczególne zakłady ubezpieczeń.Zakłady ubezpieczeń muszą obecnie brać pod uwagę wpływ swoich decyzji na wartość na poziomie zarówno strategicznym, jak i operacyjnym. W praktyce nie oznacza to posiadania szczegółowych modeli wyceny przy każdej decyzji, lecz skoncentrowanie się na wskaźnikach, od których wartość ta zależy, m.in. poziomie kosztów, wskaźniku szkodowości, rentowności działalności inwestycyjnej. Jest to pierwszy krok do wykorzystania narzędzi wyceny, które w sposób szczegółowy umożliwiają odpowiedź na pytania dotyczące "opłacalności" poszczególnych decyzji. Narzędzia wyceny zakładów ubezpieczeń, a szczególnie wycena zdyskontowanych przepływów gotówkowych, mają tę przewagę nad prostymi metodami wskaźnikowymi, że pokazują wpływ decyzji na całość działalności, m.in. biorą pod uwagę potrzeby kapitałowe (szczególnie ważne w działalności ubezpieczeniowej), gotówkowe oraz rozłożenie kosztów i efektów w czasie. Ważną korzyścią z zastosowania takich modeli jest możliwość analizy wrażliwości oraz szczegółowej analizy wpływu i interakcji poszczególnych elementów na wartość. Analiza wrażliwości wskazuje przede wszystkim na ryzyko związane a poszczególnymi decyzjami.Decyzje, które powinny być podejmowane na podstawie analizy wartości, najlepiej za pomocą analizy zdyskontowanych przepływów pieniężnych, obejmują strategię oraz najważniejsze działania o charakterze operacyjnym - ocenę opłacalności dużych projektów (przede wszystkim inwestycyjnych, ale również znaczących zmian np. w polityce taryfowej) oraz działania restrukturyzacyjne (zazwyczaj również mające charakter projektów). (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagrożenia towarzyszące fazom procesu przejęcia przedsiębiorstwa: etapowi przedakwizycyjnemu, etapowi negocjacyjnemu i etapowi poaktywizacyjnemu. Zaprezentowano wyniki analiz przeprowadzonych przez duże światowe firmy doradcze, dotyczących rynku fuzji i przejęć z punktu widzenia rentowności tego typu inicjatyw dla akcjonariuszy przedsiębiorstw w nie zaangażowanych.
12
61%
Na różnych etapach życia organizacji menedżerowie staja wobec konieczności podejmowania decyzji, które określą kierunek rozwoju jednostki, za którą są odpowiedzialni. Niniejszy dokument przedstawia wstępne wyniki większych badań, adresowanych do firm rodzinnych i dotyczących sposobu podejmowania decyzji i ich wpływu na rozwój przedsiębiorstwa. Głównym celem tego badania jest określenie jak w procesie podejmowania decyzji wykorzystuje się modele i narzędzia finansowe. Do uzyskiwania informacji wykorzystano: wywiady z kierownicami, zarządzającymi i byłymi pracownikami firm, obserwacje procesów decyzyjnych oraz analizę kluczowych dokumentów. Wstępne wyniki badań wskazują, że proces podejmowania decyzji strategicznych w firmach rodzinny odbywa się w grupie menedżerów, którzy są na czele administracji. Stwierdzono, że wykorzystanie modeli i narzędzi finansowych jest niskie, zarządzający opierają się głównie na własnych doświadczeniach, dodatkowo okazjonalnie odwołując się do grup konsultingowych. (abstrakt oryginalny)
Praca składa się z pięciu rozdziałów. w rozdziale pierwszym opisany został rozwój zarządzania strategicznego oraz omówione zostały główne nurty w zarządzaniu strategicznym. (...) W rozdziale drugim przedstawione zostały podstawy teoretyczne wielokryterialnego wspomagania decyzji. Omówiono charakterystykę sytuacji decyzyjnej, pojęcia celów i kryteriów oceny. Następnie zaprezentowane zostały dwa podstawowe nurty wielokryterialnego wspomagania decyzji oparte na odmiennych paradygmatach: szkoła amerykańska i europejska szkoła wspomagania decyzji. Scharakteryzowana została również metodologia umiejscowiona na styku dwóch głównych nurtów: podejście interaktywne. (...) Opracowana struktura wspomagania podejmowania decyzji strategicznych została przedstawiona w rozdziale trzecim. Metodyka wspomagania wyboru wariantów decyzji z wykorzystaniem scenariuszy przedstawiona została w rozdziale czwartym. (...) Ostatni rozdział pracy zawiera przykład zastosowania opracowanej metody wspomagania decyzji w problemie podejmowania decyzji strategicznej wynikającej z realizacji przyjętej wcześniej strategii. Zawiera on podstawowe elementy analizy strategicznej przeprowadzone wybranymi metodami. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie informacji i wiedzy jako istotne elementy podejmowania decyzji strategicznych oraz zdefiniowano proces podejmowania decyzji strategicznych w wymiarze informacyjnym.
Niniejszy referat ma na celu przedstawienie kultury organizacyjnej w wybranych firmach z branży logistycznej, farmaceutycznej i turystycznej w świetle procesu podejmowania decyzji strategicznych. Referat przedstawia podobieństwa i różnice w podejmowaniu decyzji w firmach z różnych branż oraz posiadających odmienne struktury właścicielskie. Referat bazuje na praktyce zawodowej zdobytej przez autorkę na stanowiskach wchodzących w skład zespołów zarządzających w opisywanych firmach.(abstrakt oryginalny)
Badania dotyczące wpływu kadry zarządzającej na wyniki organizacji wygenerowały obiecujące wyjaśnienia różnic w tworzonych strategiach i uzyskiwanym poziomie efektywności. Jednakże w znacznej mierze ignorowały rolę interpretacji i szybkiego odpowiadania w kształtowaniu wyborów, podejmowanych przez kadrę zarządzającą. W opracowaniu przeanalizowano nadawanie sensu oraz improwizację w kontekście rozwoju organizacji. Powiązania pomiędzy tymi elementami są atrakcyjne, ale trudne do przekonywającego przedstawienia. Wychodząc z teorii przedsiębiorczości, autor zaproponował pogląd, że nadawanie sensu i improwizacja sprzyjają orientacji przedsiębiorczej, a także wzmacniają jej pozytywny wpływ na efektywność organizacji. (abstrakt oryginalny)
Podejmowanie decyzji o sposobie reagowania na zagrożenia natury przebiega z uwzględnieniem estymacji informacji hydrometeorologicznej. Proces ten realizuje się przy wykorzystaniu subiektywnych ocen ekspertów oraz w sytuacjach, gdy skutki podejmowanych decyzji nie są do końca znane z powodu niepewności tego rodzaju informacji. Przy tworzeniu kontenta baz wiedzy inteligentnych systemów doradczych i nauczania (trenażerów) opartych o wyniki estymacji informacji hydrometeorologicznej proponuje się wykorzystywać zbiory rozmyte i logikę rozmytą Lotfi Zadeha, które pozwalają sformalizować wiedzę jakościową i operować tą wiedzą. W artykule przedstawiono schemat blokowy procesu wyboru strategii reagowania na niebezpieczne zjawiska natury oraz przykładowe zbiory rozmyte i zmienne lingwistyczne, pozwalające sformalizować wiedzę jakościową dla inteligentnych systemów tej klasy. (abstrakt oryginalny)
W tekście autorzy zastanawiają się nad użytecznością poszczególnych sposobów tworzenia wyjaśnień w naukach społecznych do badania relacji władzy w organizacji znajdującej się w transformacji. Analizie zostają poddane: analiza przyczynowo - skutkowa, teoria racjonalnego wyboru oraz podejście interpretatywne. W celu przybliżenia czytelnikowi kategorii problemów, których wyjaśnienie ma być stworzone w wyniku zastosowania metody badawczej, przedstawiono również ogólny model wpływu relacji władzy na podejmowanie decyzji strategicznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.