Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3732

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 187 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 187 next fast forward last
1
Content available remote Turystyka społeczna - studium przypadku Wielkiej Brytanii
100%
Artykuł przedstawia brytyjskie doświadczenia w zakresie turystyki społecznej. Celem jego jest zaprezentowanie rozwiązań w zakresie turystyki społecznej stosowanych w kraju charakteryzującym się małym zaangażowaniem państwa w rozwój turystyki. W podsumowaniu autorka podjęła próbę wyciągnięcia wniosków dla Polski wynikających z doświadczeń brytyjskich.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Ewolucja systemu turystycznego w Polsce w okresie transformacji
100%
Turystyka w wysoko rozwiniętych społeczeństwach jest nie tylko istotnym elementem kultury poszczególnych społeczeństw, ale także istotną częścią gospodarki. Generuje coraz większą część PKB, tworzy miejsca pracy, wpływy dewizowe, jest obszarem inwestowania. Ewolucja systemowa w Polsce w mniejszym lub większym stopniu dotyczy wszystkich dziedzin życia gospodarczego i społecznego. Cele artykułu jest przedstawienie, w odniesieniu do Polski, ewolucji systemu, jakim jest wieloaspektowo rozumiana turystyka. Wyodrębnione zostaną najistotniejsze elementy systemu oraz pokazane kierunki i siła zmian. Ponieważ w Polsce turystyka jest jeszcze w niewielkim stopniu obszarem systematycznych i wszechstronnych badań, wykorzystywane do analizy dane statystyczne nie są kompletne i ciągłe. (fragment tekstu)
3
Content available remote Dwaj ludzie z wózkiem
100%
Wspomnienia ś. p. Pana Profesora, Rektora Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, które przekazał redakcji Zeszytów Naukowych pod koniec 2016 roku. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie funkcji kształceniowej, jaką mogą pełnić wyjazdy turystyczne dla seniorów, i porównanie ich do zachowań turystycznych młodzieży akademickiej. Odwiedzając nowe miejsca, doświadczamy zbliżania się i integracji społecznej ludności, oprócz tradycyjnie pojmowanej kształceniowej roli turystyki. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że funkcja kształceniowa turystyki jest bardzo istotna zarówno dla seniorów, jak i dla młodzieży.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono zobowiązania krajów Unii Europejskiej wobec GATS odnośnie usług rekreacyjnych, sportowych i w sferze kultury. Zgodnie z zastosowaną w GATS klasyfikacją do sektora usług rekreacyjnych, sportowych i w zakresie kultury zalicza się następujące usługi: usługi rozrywkowe, usługi agencji informacyjnych, usługi bibliotek, archiwów, muzeów i inne usługi sportowe i usługi rekreacyjne.
Roztocze jest regionem o znaczących zasobach przyrodniczych i kulturowych oraz stosunkowo dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Decyduje to o jego wysokiej wartości poznawczej, wypoczynkowej i zdrowotnej. Jego możliwości w zakresie rozwoju różnych form turystyki nie są jednak w pełni wykorzystywane. Nierównomiernie jest też rozwinięta funkcja turystyczna w odniesieniu do całego obszaru. Celem artykułu jest zaprezentowanie przestrzennego zróżnicowania zjawisk turystycznych na Roztoczu. Został on zrealizowany z wykorzystaniem taksonomicznej metody wielowymiarowej analizy porównawczej. Obliczono syntetyczne wielkości potencjału i funkcji turystycznej w gminach położonych w jego granicach. Uzyskane wielkości wskaźników pokazują, że tylko pięć jednostek (Krasnobród, Zwierzyniec, Janów Lubelski, Bełżec, Józefów) osiągnęło zadowalające - najwyższe mierniki. W pozostałych gminach - zaobserwowano dysproporcje w rozwoju potencjału i funkcji. Wyniki analizy relacji pomiędzy tymi wskaźnikami w gminach pozwoliły na określenie aktualnych problemów związanych z rozwojem turystyki. Powinny być one zatem uwzględnione w celu wzmocnienia sytuacji gospodarczej gmin poprzez rozwój turystyki.(abstrakt autora)
Przedstawiono wyniki prognozy do 2020 roku w sprawie rozwoju turystyki w krajach Unii Europejskiej. Omówiono program działań Wspólnoty na rzecz turystyki z 13 lipca 1992 oraz stanowisko Parlamentu Europejskiego wobec turystki i Zieloną Księgę Turystki.
Kazimierz - dawna żydowska dzielnica Krakowa - staje się dużą atrakcją turystyczną miasta.
Przedstawiono ogólne tendencje w Unii Europejskiej dotyczące sektora turystycznego oraz źródła finansowania projektów turystycznych w państwach UE. Zamieszczono również wykaz programów unijnych, które mogą się stać źródłem finansowania dla przemysłu turystycznego. Artykuł zawiera 2 tabele.
Turystyka ślubna jest nową, rozwijającą się formą turystyki zarówno pod kątem wyjazdów z, jak i przyjazdów do Polski. W niektórych krajach na świecie pakiet ślubny dla turystów jest już doskonale prosperującym produktem turystycznym. Ze względu na konkurencyjne ceny, wysoką jakość, dobrze rozwiniętą bazę turystyczną oraz wspaniałe atrakcje Polska może zaistnieć na rynku turystyki ślubnej. Celem artykułu jest analiza możliwości rozwoju turystyki ślubnej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Kopalni Soli "Wieliczka". Dokonana ona zostanie w oparciu o analizę potencjału turystycznego Kopalni Soli "Wieliczka", danych statystycznych dotyczących liczby ślubów udzielonych na terenie Miasta i Gminy Wieliczka, w Kopalni Soli "Wieliczka" oraz opinii pracowników polskiej firmy 5 Events, biura podróży specjalizującego się w turystyce ślubnej przyjazdowej i wyjazdowej(abstrakt oryginalny)
W artykule po omówieniu głównych założeń twierdzenia Coase'a zostanie przedstawiona problematyka dotycz􀄅ca pozytywnych efektów zewnętrznych na rynkach związanych z sektorem turystycznym. W dalszej części artykułu rozważony zostanie hipotetyczny przykład budowy centrum konferencyjnego, w którym jego wielkość jest przedmiotem negocjacji pomiędzy inwestorem a branżą turystyczną w regionie. Analiza możliwych uwarunkowań prawnych oraz kosztów transakcyjnych umożliwiających osiągnięcie porozumienia w analizowanym przykładzie omówione zostały w kolejnym punkcie pracy. (fragment tekstu)
The aim of this article is to present the phenomenon of stalkerism (a kind of illegal tourism) in the Chernobyl Exclusion Zone. The article investigates the specificity of the stalker experience through the concept of transgression (Kozielecki 2007). The article broadens the perspective on the tourism experience by using a psychological concept that has not so far been widely used in tourism studies, even though it refers to classic ideas (liminality, rites of passage, transformation). The genesis and specificity of the phenomenon of stalkerism in the context of the development of organized tourism in the Zone are presented. Then the transgressions of stalkers during exploration of the Zone are described. Lastly, the article shows how stalkerism contributes to the transformation of tourism and the development of the Zone's heritage. (original abstract)
Współczesna pozaeuropejska turystyka poznawcza Polaków ma historię dość krótką. Przed zmianami ustrojowymi, jakie nastąpiły w Polsce w 1989 roku, organizacja, struktury i sposób funkcjonowania gospodarki nie pozwalały na swobodne podróże poza granice kraju, zwłaszcza na inne kontynenty. Nowe możliwości, nieograniczone programem politycznym wyłoniły turystów nastawionych na konkretny rodzaj turystyki. Między innymi wytworzyła się grupa zwolenników turystyki poznawczej, wyrażająca chęć poznania innych regionów świata. Niedostępne dotychczas dla większości społeczeństwa odległe, egzotyczne kraje stały się szczególnym przedmiotem zainteresowania. (fragment tekstu)
14
Content available remote Biroturystyka jako nowy trend turystyczny w Warszawie
100%
Biroturystyka, czyli turystyka piwna, obejmuje wyjazdy do browarów i udział w różnorakich wydarzeniach związanych z piwem, podczas których smakowanie piwa i poznanie kultury piwnej danego regionu jest najważniejszym motywem podróży turystycznej. W niniejszym opracowaniu przedstawiono klasyfikację biroturystyki oraz kategorie turystyki piwnej na terenie Warszawy. Zaprezentowano również wyniki badania pilotażowego związanego z postrzeganiem turystyki piwnej w stolicy przez dwie grupy respondentów. Rezultaty badania wśród ankietowanych metodą środowiskową pozwalają na stwierdzenie, że biroturystyka jest zjawiskiem wzbudzającym pozytywne wrażenia. Również według opinii ankietowanych metodą on-line (blogerów) Warszawa może być atrakcyjna dla biroturystów(abstrakt autora)
15
Content available remote Turystyka jeździecka jako forma turystyki kwalifikowanej
100%
W artykule turystykę konną ukazano w kontekście turystyki kwalifikowanej. Celem artykułu jest przedstawienie powodów skłaniających i zniechęcających ludzi do uprawiania jeździectwa oraz określenie jego najbardziej popularnych form. Aby osiągnąć ten cel, zaprezentowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród stu respondentów, z których połowa uprawiała jeździectwo.(fragment tekstu)
Badania uczestnictwa w turystyce są w Polsce dobrze rozwinięte, brakuje jednak analiz oceniających to zjawisko na poziomach regionalnym i lokalnym. Niedoskonałość metodologiczna, różnorodność podejść i fragmentaryczność badań ograniczają porównania i nie pozwalają na wykorzystanie ich wyników w praktyce gospodarczej. Celem artykułu jest charakterystyka aktywności turystycznej młodzieży uczącej się powiatu wałbrzyskiego. Wykorzystując metodę wywiadu kwestionariuszowego, poddano w nim analizie siłę oddziaływania czynników motywujących młodych wałbrzyszan do aktywności turystycznej.(abstrakt oryginalny)
Ponidzie jako nazwa krainy funkcjonuje mocno w świadomości mieszkańców tego terenu. Termin określa obszar o swoistej specyfice historyczno-kulturowej, a także o osobliwej przyrodzie i krajobrazie. Ze względu na swoją wyjątkowość doskonale nadaje się nie tylko do rozkwitu funkcji uzdrowiskowej, z którą obecnie najczęściej jest kojarzony, ale także do rozwoju turystyki edukacyjnej w bardzo szerokim zakresie. Głównym celem pracy jest wskazanie płaszczyzn takich możliwości "eksploatacji" Ponidzia. Wyniki studiów dowodzą, że opisywany region z powodzeniem może być wykorzystywany w dydaktyce szkolnej na różnych poziomach i kierunkach kształcenia. Różnorodność pod względem geologicznym, m.in. powszechne zjawiska krasu gipsowego, a w konsekwencji występowanie wielu jaskiń, ponorów, wywierzysk, wąwozów, lejów, uwałów [Łajczak i in. 2013a] oraz osobliwych jezior krasowych [Zieliński 2013] sprawiają, że będzie to cenna przestrzeń dla geoturystów. Występowanie różnorodnych zbiorowisk kserotermicznych, słonorośli i istnienie w ich sąsiedztwie innych ekosystemów wodnych warunkują możliwość rozwoju bioturystyki. Poza tym godna uwagi jest mnogość cennych obiektów dziedzictwa kulturowego. Jednak zainicjowanie dynamicznego rozwoju turystyki edukacyjnej na Ponidziu będzie wymagało szerszej kampanii informacyjnej i ściślejszej współpracy podmiotów turystycznych tam funkcjonujących. Konieczne wydaje się także podniesienie poziomu wiedzy miejscowej ludności o wyjątkowych cechach zamieszkiwanego terenu.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Efektywność lokalnych systemów turystycznych
100%
Rozwój społeczno-gospodarczy, powiązany z nim wzrost przeciętnej zamożności, rosnące zapotrzebowanie na usługi czasu wolnego, rozwój transportu, zanik barier administracyjno-politycznych w podróżowaniu sprawiają, że turystyka staje się coraz istotniejszą częścią gospodarki i coraz ważniejszą formą aktywności ludzkiej. Współcześnie turystyka nie jest postrzegana tylko jako przyjemność, ale także jako źródło dochodów, generator miejsc pracy, rewitalizacji jakiegoś obszaru. Turysta niezależnie od formy i motywu podróżowania realizuje swoje potrzeby nie w jakimś kraju czy regionie, ale w jednoznacznie określonym "fizycznym" miejscu - części kraju, regionu. Celem opracowania jest przeanalizowanie wybranych aspektów funkcjonowania tego miejsca turystycznego, w którym zaspokajane są potrzeby turystów, traktując to miejsce jako pewnego typu system. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł zawiera krótką charakterystykę Euroregionu Karpackiego, jego dotychczasowych osiągnięć w rozwoju społeczno-gospodarczym i kulturalnym współpracujących ze sobą krajów. Omówiona została także problematyka turystyki aktywnej i możliwości jej rozwoju z wykorzystaniem walorów turystycznych województwa podkarpackiego.
The first signs of a registered tourist movement in the area of the former Yugoslavia should be recorded at the end of 1992, when an Italian tourist agent, Massimo Beyerle, organized special expeditions to various conflict-torn corners of the world (Lisle, 2007). Customers who used his services spent two weeks on Bosnian or Croatian fronts. During that time they were equipped with bulletproof vests and helmets, and their health was supervised by doctors. Participation in this form of tourism cost its participants 25,000 dollars. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 187 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.