Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 227

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourist activity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
100%
Wśród motywów skłaniających młodzież do aktywności turystycznej najczęściej pojawia się wypoczynkowy (83% dziewcząt i chłopców). Około 50% wymieniło motyw poznawczy (eksploracyjny). Przyjmuje się, że genezy aktywności turystycznej należy szukać we wrodzonych skłonnościach człowieka do eksploracji i dominowania nad środowiskiem przyrodniczym. Kolejny wymieniany przez badanych motyw ich aktywności turystycznej określono w kafeterii odpowiedzi jako towarzyski. Wskazało go 40% chłopców i aż 70% dziewcząt. (fragment tekstu)
W artykule podjęto zagadnienie aktywności turystycznej osób starszych. Do analizy przyjętego problemu badawczego posłużono się studium przypadku słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupsku. Dokonano charakterystyki zachowań turystycznych na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych dotyczących wybranych cech aktywności turystycznej oraz zasięgu podejmowanych podróży.(fragment tekstu)
3
Content available remote Wyjazdy wypoczynkowe dzieci i młodzieży na terenie województwa wielkopolskiego
100%
Zorganizowany pobyt poza miejscem zamieszkania to świadome i planowe działanie zmierzające do pogłębienia zainteresowań kulturalnych i krajoznawczych, zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczestników. Dni wolne od zajęć szkolnych to doskonała okazja, aby zadbać o wypoczynek dzieci i młodzieży. Różne formy wypoczynku uzupełniają pracę szkoły oraz pomagają promować aktywność fizyczną. W artykule podjęto próbę przedstawienia podstawowych cech pozaszkolnej aktywności turystycznej dzieci i młodzieży na terenie województwa wielkopolskiego. Rozważania opierają się na podstawie danych uzyskanych z Systemu Informacji Oświatowej oraz wyników przeprowadzonych badań empirycznych na losowej próbie uczniów ze szkół w Wielkopolsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza proekologicznych zachowań i aktywności mieszkańców obszarów recepcji turystycznej województwa podlaskiego (obszarów przyrodniczo cennych) na rzecz ochrony środowiska i swojego miejsca zamieszkania. W ramach badań poszukiwano przede wszystkim odpowiedzi na następujące pytania: czy kryteria ekologiczne mają wpływ przy dokonywaniu codziennych zakupów, czy i jakie działania podejmują mieszkańcy na rzecz ochrony środowiska oraz swojego miejsca zamieszkania, czy mieszkańcy obszarów przyrodniczo cennych popierają działania na rzecz ochrony środowiska w sektorze turystycznym na terenie swojej gminy?(fragment tekstu)
5
80%
W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki pilotażowych badań ankietowych przeprowadzonych w okresie wakacyjnym 2013 r. na próbie 141 osób w wieku 55 lat i więcej, zamieszkujących województwo warmińsko-mazurskie. Celem badań zrealizowanych w ramach projektu "TOURAGE - rozwój turystyki osób starszych w regionach peryferyjnych", było nakreślenie sylwetki przeciętnego seniora - turysty z regionu Warmii i Mazur oraz określenie jego preferencji turystycznych. Omówione zostały motywy podejmowania przez respondentów podróży, a także charakter tych wyjazdów. Rozważania poszerzono o zagadnienia aktywności turystycznej osób starszych.(abstrakt autora)
6
80%
Celem niniejszego artykułu jest omówienie programu Europe Senior Tourism (EST) oraz jego wpływu na aktywizację popytu turystycznego wśród polskich seniorów ze wskazaniem na tendencje w konsumpcji na przykładzie biur podróży na rynku szczecińskim. (tekst z oryginału)
Positive influence of tourism activity on health and well-being of elderly people is undeniable, but tourism offer aimed at specific needs and abilities of this market section is relatively limited, although seniors constitute a growing and - as a result - more and more important group of customers with buying potential. Polish seniors, unlike their Western counterparts indicate a low level of tourism consumption. The main reason for this situation is both a limited buying potential of Polish seniors, and the system of values in which tourism and other active ways of spending free time are relatively low in the rank. The purpose of the review paper is to present the main aspects pointing at the need to treat seniors as important buyers of tourist and recreational services(author's abstract)
8
Content available remote Social and Economic Conditions of Tourism Activity of Students in Krakow
80%
Badania identyfikują uwarunkowania aktywności turystycznej młodzieży uniwersyteckiej, szczególnie skupiając się na analizie niektórych czynników społecznych i ekonomicznych. Postawiono hipotezę (H1) o występowaniu istotnej zależności między wybranymi czynnikami społecznymi i ekonomicznymi a poziomem aktywności turystycznej badanych studentów krakowskiego ośrodka akademickiego. Postanowiono zweryfikować również hipotezę (H2) głoszącą, że czynniki ekonomiczne mają największy wpływ na uczestnictwo w turystyce. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem metod ilościowych i jakościowych. Badania ilościowe przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego na 521 studentach losowo wybranych uczelni krakowskiego ośrodka akademickiego. Badania jakościowe wykonano, opierając się na założeniach metody storytellingu. Ta część badań miała postać wywiadów ze studentami prezentującymi różny poziom aktywności turystycznej. Szczegółowym wywiadom poddano po 4 studentów z każdego z założonych typów. Analiza statystyczna oparta na metodach statystycznych (test niezależności chi-kwadrat, współczynnik zbieżności T-Czuprowa) pozwala na przyjęcie hipotezy H1 oraz nakazuje odrzucić hipotezę H2. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono innowacyjny projekt wdrożony w grupie spółek giełdowych jako kompleksowe podejście do zarządzania wiekiem w organizacjach. Program pod nazwą Akademia Mentoringu Korporacyjnego (AMK) został opracowany i wdrożony w odpowiedzi na zdiagnozowane w grupie spółek problemy dotyczące m.in. możliwości utraty wysoko wykwalifikowanej kadry (odchodzenie na emeryturę), a wraz z nią kluczowych kompetencji pracowników oraz braku kultury dzielenia się wiedzą i doświadczeniem między pracownikami (szczególnie w aspekcie międzypokoleniowym). Kluczowym celem programu było wypracowanie rozwiązania umożliwiającego organizacji wejście na poziom "organizacji uczącej się" poprzez wypracowanie mechanizmów wspomagania rozwoju młodych, niedoświadczonych pracowników dzięki zaangażowaniu i rozwojowi umiejętności wśród kluczowych pracowników wiedzy (pracowników z największym stażem i osiągnięciami w organizacji). Program ten można uznać za modelowe rozwiązanie dla organizacji borykających się z licznymi problemami wynikającymi z wielopokoleniowości kadry pracowniczej. Jest odpowiedzią na niski poziom zaangażowania pracowników, konflikty pojawiające się we współpracy pomiędzy pracownikami z różnych pokoleń oraz daje możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału pracowników wiedzy, stanowiących najczęściej w organizacjach grupę wiekową 50 lub 60 plus. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań jest określenie aktywności turystycznej argentyńskiej Polonii na przykładzie mieszkańców Buenos Aires. W 2017 i 2018 roku przeprowadzone zostały pilotażowe badania ankietowe, dzięki którym uzyskana została informacja dotycząca długości trwania podróży, częstotliwości podróżowania, wyboru środka transportu, sposobu organizacji podróży, tego, z kim argentyńska Polonia podróżuje, gdzie się zatrzymuje podczas podróży oraz jakie są główne motywy podróżowania. Buenos Aires jest głównym skupiskiem Polonii w Argentynie, jednocześnie jest to jeden z większych ośrodków polonijnych, mieszczących się Ameryce Południowej (Malinowski, 2005: 324). Jak podaje Ambasada Polski w Buenos Aires, szacuje się, że w samej stolicy Argentyny mieszka około 18-20 tys. osób pochodzenia polskiego. Wśród Polonii argentyńskiej dominuje turystyka wypoczynkowa, najważniejszym regionem wypoczynkowym jest wybrzeże La Platy. Na wybrzeżu tym dużą popularnością cieszą się kąpieliska Mar de Plata i Miramar (Kurek, 2011: 540). Jak wykazały przeprowadzone pilotażowe badania ankietowe, Polonia argentyńska jest aktywna turystycznie. Około 40 % ankietowanych podróżuje dwa-trzy razy w ciągu roku. Najwięcej osób podróżuje w celach poznawczych i wypoczynkowych. Większość ankietowanych to osoby, które organizują swoje podróże samodzielnie, a podczas podróży najchętniej zatrzymują się u rodziny i przyjaciół.(abstrakt oryginalny)
11
80%
Cel. Charakterystyka zachowań turystycznych osób 60+ żyjących w województwie warmińsko- mazurskim. Próba wskazania podobieństw i różnic w zachowaniach podróżniczych osób starszych w zależności od miejsca zamieszkania na wsi lub w mieście. Metoda. W badaniach uczestniczyło 380 osób (305 kobiet i 75 mężczyzn) w wieku powyżej 60 lat. Posłużono się metodą sondażu diagnostycznego, wykorzystując autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki badań opracowano statystycznie za pomocą programu STATISTICA v.12, wykorzystując moduł statystyki opisowej (N i %) oraz test istotności dla dwóch wskaźników struktury na poziomie istotności α = 0.05. Wyniki. Większość badanych seniorów jest aktywna turystycznie, podróżują zwykle częściej niż wtedy, gdy byli młodzi, a spora grupa dopiero na emeryturze rozpoczęła swoją przygodę z podróżowaniem. Seniorzy mają czas i środki finansowe, które chętnie przeznaczają na turystykę, nawet kosztem innych usług czy towarów. Jednak badania wykazały, że miejsce zamieszkania (miasto-wieś) jest czynnikiem, który istotnie wpływa na udział osób starszych w turystyce, motywy podróży, sposoby jej organizacji i realizacji, wybierane środki transportu i bazę noclegową. Seniorzy mieszkający na wsi zdecydowanie rzadziej uprawiają turystykę. Ograniczenia badań i wnioskowania. Ograniczeniem niniejszych badań była trudność w dotarciu do osób starszych, przede wszystkim tych mieszkających na wsi oraz starszych mieszkańców miast, którzy nie są zrzeszeni w organizacjach seniorskich. Poza tym, zbadano osoby 60+ mieszkające na terenie tylko jednego z polskich województw. Implikacje praktyczne. Uzyskane wyniki badań mogą być przydatne dla organizatorów imprez turystycznych kierowanych do seniorów, a także organizacji społecznym działających na rzecz osób starszych. Oryginalność pracy. W dostępnej literaturze przedmiotu brak jest aktualnych danych (zwłaszcza jeśli chodzi o wyniki badań empirycznych) dotyczących aktywności turystycznej seniorów mieszkających na wsi. Rodzaj pracy. Artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Aktywność turystyczna mieszkańców wsi - studium przypadku
80%
Obecnie turystyka jest ważną sferą życia współczesnego człowieka. Aktywność turystyczna stała się jednym z podstawowych mierników jakości życia mieszkańców i wskaźnikiem rozwoju cywilizacyjnego. Czynników ją determinujących jest wiele, a jednym z nich jest miejsce zamieszkania. Celem opracowania jest ukazanie poziomu aktywności turystycznej mieszkańców wsi. Materiał źródłowy stanowiły wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców gminy Komorniki. Dobór respondentów do badań miał charakter kwotowy. Wyniki badań wskazują na istotne zróżnicowanie poziomu aktywności turystycznej badanych mieszkańców wsi. Wiodącym motywem ich peregrynacji turystycznych był wypoczynkowo-rekreacyjny cel oraz chęć poznania nowych miejsc, ludzi czy kultur. Z kolei za główne czynniki utrudniające podejmowanie podróży turystycznych respondenci uznali brak środków finansowych oraz brak wolnego czasu.(abstrakt oryginalny)
13
80%
Prezentowane w artykule wyniki warto zamknąć kilkoma spostrzeżeniami, które otwierają pole do dalszych badań nad kwestią znaczenia powiązań sieciowych i wpływem czynników społecznych i psychologicznych na zachowania konsumentów. W toku obserwacji terenowych wydzielono kilka odrębnych kategorii osób korzystających z atrakcji omawianego obszaru rekreacyjnego. Pierwszą z nich są rodziny z dziećmi, wśród których pewną podgrupę stanowią rodziny powią-zane wzajemnie relacjami towarzyskimi z innymi osobami i rodzinami, co wskazuje, że posiadanie dzieci i konieczność opieki nad nimi może być oko-licznością sprzyjającą kształtowaniu się relacji społecznych, a nie tylko - jakby się mogło wydawać - czynnikiem ograniczającym możliwości swobodnego decydowania o sposobie spędzania czasu wolnego(fragment tekstu)
14
Content available remote Aktywność turystyczna a typy psychograficzne Polaków
80%
Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku turystycznym wskazują na potrzebę analizy ruchu turystycznego według różnych kryteriów. Do najważniejszych można zaliczyć: cel podróży, jej charakter oraz sposób organizacji, a także kryteria opisujące uczestników ruchu turystycznego, takie jak: wiek, dochód, czy status społeczny1. Z punktu widzenia podaży turystycznej charakterystyka uczestników ruchu turystycznego ułatwia dostosowanie oferowanego produktu do potrzeb potencjalnych konsumentów. Dotyczy to zarówno sfery ilościowej, jak i jakościowej(fragment tekstu)
15
Content available remote Przyjazdy cudzoziemców do Polski, ich cele, motywy, wydatki
80%
The paper presents visits of foreigners in Poland, their purposes, motives and structure of their expenses in Poland. Data published by the Institute of Tourism in 2005 and 2006 are analysed. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Kenozoiczne skały piroklastyczne okolic Jawora
80%
Kenozoiczny wulkanizm na Dolnym Śląsku od kilkudziesięciu milionów lat jest stałym elementem krajobrazu. Obecnie możemy podziwiać relikty aktywności wulkanicznej, które jako elementy przyrody nieożywionej tworzą znaną dolnośląską "Krainę Wygasłych Wulkanów". Wystąpienia bazaltów należące do pola wulkanicznego Legnica- Złotoryja - Jawor zbudowane są z litych skał bazaltowych, które miejscami przewarstwione są skałami piroklastycznymi, do tej pory szerzej nie opisywanymi w literaturze. Są one pomocne przy określaniu sposobu aktywności wulkanicznej, jaka zachodziła w badanym obszarze. W utworach tych rozpoznane zostały brekcje tufowe, aglutynaty, lapillity oraz tufy lapillowe, które pozwalają stwierdzić, że aktywność wulkaniczna była urozmaicona - od typu hawajskiego do typu Stromboli. (abstrakt oryginalny)
17
80%
Młodzież gimnazjalna to nietypowy segment konsumentów usług turystycznych. Tego typu konsumenci są skłonni podejmować ryzyko, poszukują nowych kontaktów międzyludzkich, odkrywają nowe kultury, chcą poszerzać swoją wiedzę, a jednocześnie są nastawieni na "zaliczanie" typowych produktów turystycznych. Duży wpływ na ich zachowania mają rodzice/opiekunowie. W 2013 roku przeprowadzono badania aktywności turystycznej wśród 1067 uczniów szkół gimnazjalnych z 5 województw Polski: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Młodzież zapytano o kierunki wyjazdów turystycznych: wyjazdy krajowe oraz wyjazdy zagraniczne (europejskie i pozaeuropejskie). W wyniku badań własnych ustalono zakres przestrzenny miejsc wypoczynku określając go na podstawie analiz opisowych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Aktywizacja turystyczna osób niepełnosprawnych
80%
Powszechność uprawiania turystyki oraz jej dostępność dotyczy również osób niepełnosprawnych. Turystyka jest tą formą aktywności życiowej człowieka, która wyzwala dodatkowe pokłady pozytywnej energii, szczególnie ważnej w przypadku osób niepełnosprawnych. W Polsce żyje 5,5 mln osób niepełnosprawnych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 80% z nich, czyli ponad 4 mln, wcale nie podróżuje. Z prognoz wynika, że liczba osób niepełnosprawnych będzie wzrastać w tempie rocznym 0,25-0,30% ogółu mieszkańców. Aktywność turystyczna1 tej grupy jest obecnie częstym tematem badań krajowych i zagranicznych. Podejmuje się wiele prac badawczych zmierzających do określenia potrzeb, barier i uwarunkowań uprawiania turystyki przez to środowisko. Badania jednak nie są prowadzone systematycznie i mają charakter wybiórczy, stąd też dla powodzenia polityki turystycznej wobec osób niepełnosprawnych wiedza na ich temat jest niewystarczająca.(fragment tekstu)
19
Content available remote Aktywność turystyczna seniorów szansą na rozwój turystyki w Polsce
80%
W stosunkowo bogatym piśmiennictwie dotyczącym profilaktyki starzenia się organizmu człowieka rzadko poruszana jest problematyka z zakresu aktywności turystycznej seniorów. Tymczasem w literaturze anglojęzycznej funkcjonuje nawet pojęcie senior traveller.(fragment tekstu)
20
Content available remote Surwiwal jako forma aktywności turystyczno-rekreacyjnej - synteza zjawiska
80%
Celem artykułu jest usystematyzowanie wiedzy na temat surwiwalu jako formy aktywności turystyczno- rekreacyjnej. W polskiej literaturze brakuje opracowań o charakterze eksplanacyjnym, kompleksowo ujmujących to zagadnienie. Zdecydowana większość autorów książek i publikacji poruszających tematykę sztuki przetrwania (niekoniecznie pozycji akademickich) skupia się na technicznych aspektach surwiwalu, pomijając zagadnienia teoretyczne. Na podstawie dostępnej literatury, obserwacji uczestniczącej i własnego doświadczenia autor podjął próbę syntezy wiadomości na temat surwiwalu, w tym zaproponował zdefiniowanie go jako formy aktywności turystyczno-rekreacyjnej, wyróżnił jego rodzaje, podzielił na formy uprawiania oraz zidentyfikował główne treści zajęć.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.