Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourist guides
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego na Svalbardzie, którego celem było zbadanie rozwoju kompetencji przewodników wycieczek w zakresie bezpieczeństwa na terenach arktycznych. Na podstawie obserwacji zebranych podczas jednorocznego programu szkoleniowego Arctic Nature Guide autorka opisuje, w jaki sposób program ten przyczynia się do rozwoju kompetencji kursantów w zakresie bezpieczeństwa arktycznego. Szczególną uwagę zwrócono na rolę uczenia się przez doświadczenie. Uzyskane wyniki wskazują, że ten rodzaj uczenia się może być skutecznym narzędziem rozwijania kompetencji w zakresie bezpieczeństwa. Niniejsze badanie zawiera wskazówki na temat tego, w jaki sposób organizować szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, aby jak najlepiej przygotować przewodników wycieczek do pracy w ekstremalnych warunkach.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Artykuł prezentuje problem interpretacji dziedzictwa Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia przez lokalnych przewodników. Tekst jest rezultatem projektu badawczego, którego celem była odpowiedź na pytanie, czy przewodnicy czarnobylscy korzystają z własnej biografii przy tworzeniu narracji dla turystów oraz w jaki sposób włączanie osobistych informacji przekłada się na styl oprowadzania po CSW, a w konsekwencji - prezentowania kłopotliwego dziedzictwa turystom. Przyjęto tezę, że uwzględnianie elementów biograficznych stanowi jedną ze strategii charakterystycznych dla interpretacji dziedzictwa. Zgodnie z koncepcja Tildena, interpretacja powinna być oparta na faktach, ale niuansować znaczenia, co w rezultacie prowokuje do myślenia i (auto)refleksji. Założono, że włączenie perspektywy biograficznej sprawia, że zwiedzający odczuwają inne emocje, przede wszystkim większą empatię, co przekłada się na lepsze zrozumienie złożoności problematyki czarnobylskiej. (abstrakt oryginalny)
The author of the presented paper analyzes a selected piece of travel literature written by Steffen Molier and regards it as a kind of a guidebook that informs foreigners about Poland within the framework of the so-called Polish mindset. Firstly, the investigation focuses on travel literature as extended guide books that - in contradistinction to the traditional ones - give detailed and subjective descriptions of the characteristics of the Polish mentality. Secondly, the author of the following paper concentrates on the selected issues described by Steffen Molier in his publication aimed to present foreigners (tourists and international managers) the Polish mindset.(original abstract)
Przewodnik świadczący usługę w zabytkowych obiektach przemysłowych jako osoba przygotowująca i realizująca interpretację dziedzictwa powinien posiadać zestaw cech i umiejętności, które ułatwiają mu realizację podstawowych zadań. Celem niniejszej publikacji była identyfikacja i hierarchizacja tych cech oraz umiejętności na podstawie opinii respondentów. Podstawą osiągnięcia celu było określenie, kim jest przewodnik i jakie jest jego zadanie w zabytkowych obiektach przemysłowych. W części pierwszej dokonano ogólnej charakterystyki przewodnika i wyznaczono rolę jaką pełni w obiektach dziedzictwa przemysłowego. Następnie zaprezentowano cechy i umiejętności przewodników, umożliwiające realizację tej roli, które określono w oparciu o literaturę przedmiotu. W kolejnej części zamieszczono wyniki przeprowadzonych badań. Ich celem było wyznaczenie cech i umiejętności istotnych z perspektywy odwiedzjących obiekty dziedzictwa przemysłowego. Ponadto dokonano hierarchizacji tych cech z uwzględnieniem podziału na potencjalnych odwiedzjących oraz uczestników wycieczki. Tym samym wykazano, czego różne grupy odbiorców zabytkowych obiektów przemysłowych oczekują od oprowadzających ich przewodników. Ostatnią częścią artykułu stanowi dyskusja porównująca cechy zaproponowane przez respondentów z wymienianymi w literaturze. (abstrakt oryginalny)
5
100%
W kontekście zmian popytowych autor opracowania, po dokonaniu klasyfikacji typów usług przewodników turystycznych i wskazaniu fachowej literatury odnoszącej się do klasycznego przewodnictwa (część1), prezentuje kilka nowych form świadczenia tych usług w miastach. Na przykładach ofert proponowanych w szeregu miast Europy zostają zaprezentowane mieszane formy przewodnictwa: przewodnik-kierowca, przewodnik-konsultant zakupów i przewodnik-prelegent. Każdorazowo opisane są zadania przewodnika i wymagania, którym musi sprostać, realizując dany typ świadczenia. Autor wskazuje także możliwości jego wykorzystania w ramach oferty dla konkretnych grup turystów. W trzeciej części szczegółowo zostaje opisana także rola przewodnika w zwiedzaniu fabularyzowanym, a także możliwe jego wykorzystanie w questingu, zyskującej popularność formie turystyki realizowanej w warunkach samodzielnej aktywności turystów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podstawy i przebieg procesu kategoryzacji obiektów hotelarskich na terenie województwa dolnośląskiego. Omówiono podstawy i przebieg procesu nadawania osobom uprawnień przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.
7
Content available remote Typologia przewodników turystycznych i jej uzus w tytulaturze
100%
Cel. Opracowanie typologii gatunku przewodników turystycznych jako narzędzia do adekwatnej, precyzyjnej tytulatury publikacji. Metoda. Badania aspektowe, diagnozujące, ujawniły występowanie przewodników pozbawionych precyzyjnej tytulatury. Do oceny skali tego zjawiska zgromadzono zbór 99 sztuk przewodników turystycznych z lat 1989-2009, dobranych w sposób losowy. Przeprowadzono badania empiryczne tego zbioru. Reprezentatywność próby uznano za wystarczającą w związku z zapewnieniem jednorodności terytorialnej, chronologicznej i gatunkowej. Zastosowano metody i techniki statystyczne: średnią statystyczną występowania wybranych cech tytulatury w celu wyprowadzenia wniosków jakościowych branych pod uwagę podczas tworzenia typologii. Wyniki. Koncepcja typologii wielokryterialnej gatunku wraz ze zdefiniowaniem przewodnika turystycznego jako podstawa dla nowych standardów tytulatury przewodników turystycznych. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badania dotyczyły przewodników polskich. Zdefiniowanie przewodnika i typologia wymaga dalszych badań empirycznych recepcji przewodników w celu korekt wynikających z nowych trendów w turystyce. Implikacje praktyczne. Typologię mogą stosować podmioty obecne na rynku wydawniczym, księgarskim lub klasyfikacje biblioteczne. Adekwatna do treści tytulatura wielokryterialna może pomóc autorom. Pokazano na przykładach wykorzystanie typologii w konstruowaniu hipotetycznego tytułu przewodnika. Oryginalność. Duża liczba badanych egzemplarzy przewodników. Nie bez znaczenia jest, aby odbiorcy rozumieli intencje autora. Dotychczas nie podejmowano takiego tematu badawczego. Nie proponowano narzędzia do rozwiązania adekwatności tytulatury w stosunku do treści przewodników. Rodzaj pracy. Artykuł omawiający koncepcję typologii wspartą badaniami empirycznymi z przykładami jej zastosowania. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Rynek pracy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek w Polsce
100%
Cel. Celem artykułu jest zdiagnozowanie rynku pracy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek ze szczególnym uwzględnieniem dominujących form zatrudnienia, sposobów oferowania i poszukiwania pracy, statusu pracodawców oraz wielkości wynagrodzenia za świadczone usługi. Metoda. W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankietowej, kwestionariusz ankiety dostarczono respondentom drogą internetową, z możliwością wypełnienia jej on-line (CAWI) oraz technikę telefonicznego wywiadu kwestionariuszowego, którą zastosowano w relacji z pracodawcami (CATI). Wyniki. W pracy wykazano, że rynek pracy przewodników i pilotów jest niestabilny ze względu na sezonowość, niskie zarobki oraz zmieniającą się koniunkturę. Deregulacja zawodów nie spowodowała zmiany zasad współpracy organizatorów z przewodnikami i pilotami, nie wpłynęła na zmianę kosztów ich zatrudnienia ani na ceny usług turystycznych. Nie uległ również zmianom poziom świadczonych usług. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badaniami objęto tylko aktywną zawodowo grupę respondentów. Nie udało się dotrzeć do osób, które nie podjęły pracy w zawodzie lub z niej zrezygnowały. Uzyskane wyniki wykazały, że relacje rynkowe łączące pilotów wycieczek i przewodników turystycznych z przedsiębiorcami turystycznymi nie uległy zasadniczym zmianom w okresie po deregulacji. Zasadne wydaje się prowadzenie badań wśród turystów korzystających z usług pilotów i przewodników, w celu pozyskania opinii o jakości ich pracy. Implikacje praktyczne. Wyniki badań mogą być przydatne dla organizatorów turystyki, dla organizacji zrzeszających przewodników i pilotów oraz dla administracji turystycznej szczebla centralnego i regionalnego. Jednak na wskazywanie jednoznacznych rozwiązań lub zaleceń jest zdecydowanie za wcześnie, ponieważ w znaczącej większości usługi przewodników i pilotów świadczy kadra, która zdobyła uprawnienia przed 2014 rokiem. Oryginalność pracy. Kompleksowe badanie rynku pracy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek jest nowatorskie i nie było dotąd w Polsce w takich rozmiarach przeprowadzone. Rodzaj pracy. Artykuł prezentuje wyniki empirycznych badań nad rynkiem pracy przewodników miejskich, terenowych, górskich i pilotów wycieczek. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Tourist Guides' Perceptions of Cultural Heritage Tourism in South Africa
100%
Heritage tourism is a fast growing niche of cultural tourism worldwide. In Africa, several countries, including South Africa, place great emphasis on the growth of heritage tourism because of its potential for local economic development. Cultural and heritage tourism are being advocated as an important niche within the South African economy. This paper explores the perceptions of cultural heritage tourist guides in South Africa towards heritage tourism, it is argued that the country's National Department of Tourism must improve the poor governance and poor management of South African heritage assets, and enhance the preservation, transformation and segmented marketing of South Africa's cultural assets (at all levels of government) in order to sustain and grow cultural tourism in the future. (original abstract)
Przedmiotem opracowania jest analiza różnorodnych alternatywnych form przewodnictwa coraz liczniej wprowadzanych w miastach europejskich. Jako przyczyny zwiększenia ilości oraz różnorodności ofert i wprowadzenia nowych metod zidentyfikowano zmiany w preferencjach i oczekiwaniach dzisiejszych turystów miejskich oraz konkurencję ze strony miejskich systemów informacyjno-prowadzących, które wykorzystują w turystyce nowoczesne technologie komunikacji i prezentacji. Statystyka ofert przewodnictwa w wybranych miastach Unii Europejskiej potwierdza rozpowszechnienie przewodnictwa interpretatywnego, a analiza jego wybranych propozycji dokonana w ostatniej części tekstu ukazuje ich zbieżność z uznanymi zasadami interpretacji dziedzictwa. (abstrakt oryginalny)
Rozwijanie regionalnej turystyki zrównoważonej na Warmii i Mazurach w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Przy jej tworzeniu kluczowym zadaniem jest przygotowanie odpowiedniej kadry przewodników turystycznych, którzy dzięki swojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia są ekspertami w obszarze historii, tradycji czy walorów przyrodniczych danego regionu. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu turyści przybywający na Warmię i Mazury mogą liczyć na fachową i aktualną informację o odwiedzanych miejscowościach, obszarach czy obiektach. Celem artykułu jest zaprezentowanie roli i zadań przewodników turystycznych w promowaniu turystyki zrównoważonej na Warmii i Mazurach, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej. W artykule podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytania: jaka jest rola przewodników turystycznych w promowaniu rozwoju zrównoważonej turystyki regionu uważanej jako ważny sektor gospodarki województwa warmińsko- mazurskiego w doświadczeniach przewodników turystycznych. Przedstawione badania mają charakter pilotażowy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zmiany w zakresie funkcji przewodnictwa górskiego jakie następowały począwszy od drugiej połowy XIX wieku. Początkowo wyłącznie opiekuńcza funkcja przewodnika została stopniowo wzbogacana o funkcję ratowniczą, edukacyjną, informacyjną i wychowawczą.
Oprowadzania tematyczne w Bramie Poznania ICHOT stanowią alternatywną formę spojrzenia na jej główną ekspozycję, prezentującą dziedzictwo poznańskiego Ostrowa Tumskiego. W odróżnieniu od holistycznej narracji głównej, dedykowanej osobom pierwszy raz odwiedzających obiekt, można je zaliczyć do oprowadzań typu selektywnego czy alternatywnego. Pozwalają one pogłębić wybrany przez interpretatora aspekt ekspozycji według ustalonego klucza tematycznego. W artykule zaprezentowany został profil typowego odbiorcy (najczęściej lokalnego mieszkańca, często znającego historię miejsca), a także motywacje sprzyjające powstaniu scenariuszy. Wskazane zostały wspólne cechy scenariuszy tematycznych, jak myśl przewodnia, porządkująca materiał i pozwalająca na odwołania w toku narracji. Wybrane scenariusze zostały umownie podzielone na kilka typów, w zależności od rodzaju omawianego zjawiska bądź motywu przyświecającego ich powstaniu (biograficzne, rocznicowe, świąteczne i topograficzne). W każdej z grup omówione zostają wybrane i charakterystyczne dla danego typu metody interpretacji oraz techniczny wymiar dostosowywania tematu do ram ekspozycji. Artykuł prezentuje również zalety płynące z oprowadzań tematycznych dla odbiorcy, instytucji oraz interpretatorów. (abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to verify the thesis that the social media as a source of information and promotion affect an economic success of a tourist destination. Path modelling allowes to prove that although the social media do not directly influence an economic success of a destination, their role reveales in an indirect effect by an organization of a tourist's stay. Therefore a function of the social media becomes important in such aspects as the length of a stay, a place of accommodation, the number of persons accompanying in a travel and the use of a tour guide services. The biggest influence on the organization of a stay has the first variable that is the length of a stay. To conclude, a well planned offer of products will decide about the duration of a stay, thus guests expenses which will translate into an economic success of a destination. (original abstract)
Work-related stress (WRS) is stress caused or exacerbated by work. As 'maestro', tour guides (TGs) perform a variety of tasks within and outside the job description. Tour guides inevitably feel stress due to the demands from various parties. This study focuses on WRS of TGs and contributes to the literature by identifying stress factors from the perspective of TGs. According to the explanatory sequential design frame, a quantitative study was conducted with 90 participants, followed by a qualitative one with 16. From the five categories extracted through content analysis, to understand the relationship between WRS and work-related ill health (WRIH), WRIH-type and WRIH-reason were further analyzed. Findings show that WRS accounts for 15% of all the health problems of TGs. Unsafe conditions (UCs) are responsible for much of the stress experienced, while harassment, bullying and mobbing (HBM) from customers, shopkeepers, drivers and travel agents is the main stressor. (original abstract)
W artykule przedstawiono analizę wyników symulacji teoretycznych egzaminów państwowych dla kandydatów na pilota wycieczek oraz na przewodnika miejskiego. Przeprowadzono je w celu oceny wiedzy studentów, czyli potencjalnych kadr na rynku usług turystycznych, w kontekście planowanej deregulacji wymienionych zawodów. W symulacji uczestniczyli studenci stacjonarni i niestacjonarni: I, II i III roku studiów pierwszego stopnia na kierunkach "turystyka i rekreacja" oraz "geografia", I i II roku studiów drugiego stopnia na kierunku "geografia" oraz studiów podyplomowych na kierunku "geografia". W przypadku badanej grupy studenckiej odnotowano wysokie wskaźniki zdawalności i średniej liczby rozwiązanych zadań z egzaminu teoretycznego dla kandydatów na pilota wycieczek. Stanowi to dobry prognostyk przygotowania teoretycznego absolwentów kierunków geograficznych i turystycznych w potencjalnej sytuacji ich pojawienia się na rynku pilockim po deregulacji. Otwiera też dyskusję nad celowością odbywania obowiązkowych teoretycznych kursów przygotowawczych dla kandydatów na pilota wycieczek przez absolwentów wymienionych kierunków studiów. Wyodrębniono bloki tematyczne z najniższymi odsetkami rozwiązanych zadań: na kierunku "turystyka i rekreacja" jest to geografia turystyczna Polski, a na kierunku "geografia" - historia kultury i sztuki. W przypadku badanej grupy studenckiej stwierdzono wyraźną dysproporcję poziomu trudności egzaminu teoretycznego dla kandydatów na przewodnika miejskiego w stosunku do egzaminu dla kandydatów na pilota wycieczek. Zdający oceniają go jako bardzo trudny i zgłaszają konieczność odbycia stosownych kursów przygotowawczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule na tle stanu regulacji prawnej przewodnictwa turystycznego w Polsce omówiono rządowy projekt zmiany ustawy o usługach turystycznych, obejmujący także zagadnienia przewodnictwa turystycznego.
W artykule skoncentrowano rozważania na dwóch pytaniach: 1) czy są podstawy, by przyznać przewodnikom górskim szczególną rolę w prowadzeniu edukacji środowiskowej? 2) Czy system kształcenia przewodników przygotowuje ich właściwie do wypełniania tego zadania? Wnioski, jakie wynikają z przeanalizowania powyższych problemów powinny, zdaniem autora, służyć poprawie jakości pracy przewodnickiej, tak z punktu widzenia ogólnospołecznego, jak i indywidualnego klienta.
Pilot wycieczek to profesja wymagająca nie tylko znakomitego warsztatu merytorycznego, ale również pewnych umiejętności psychospołecznych. Celem opracowania jest zapoznanie z wyobrażeniami adeptów pilotażu na temat charakterystyki osobowej zawodowego pilota wycieczek, miejsca kompetencji społecznych w "zawodowym ideale" przyszłych pilotów, a także konfrontacja tych wyobrażeń z realnymi, posiadanymi przez badanych umiejętnościami społecznymi. W swoim wyobrażeniu dotyczącym wzoru i antywzoru pilota wycieczek adepci pilotażu podkreślają istotne miejsce szeregu różnych kompetencji społecznych - doceniają ich rolę w efektywnym wypełnianiu zawodowej roli pilota. Analizy statystyczne ukazały przeciętny poziom kompetencji społecznych przyszłych pilotów. Należy podkreślić, że spośród badanych zakresów umiejętności respondenci prezentują relatywnie najwyższy poziom kompetencji gwarantujących skuteczność działań w sytuacjach związanych z ekspozycją społeczną. Analiza wyników badań może dać podstawy do modyfikacji i wzbogacenia programów kształcenia zawodowego osób zatrudnianych w obsłudze ruchu turystycznego. (abstrakt oryginalny)
Łemkowszczyzna ze względu na swoją trudną historię i unikatowe kulturowo dziedzictwo stwarza specyficzne wymagania dla pracy przewodników turystycznych. Artykuł podejmuje temat trudnych pytań i innych wyzwań, przed którymi stają przewodnicy pracujący przy zabytkowych drewnianych cerkwiach oraz w skansenach, w tym zagadnienie problematycznych zachowań turystów odwiedzających Łemkowszczyznę. Przeprowadzono pogłębione wywiady mające na celu eksplorację różnych aspektów pracy przewodników, w tym specyfikę zachowań problematycznych turystów oraz sposoby radzenia sobie z nimi w pracy. Próbę dobrano metodą kuli śniegowej. Badani przewodnicy okazali się zróżnicowani pod względem charakteru wykonywanej pracy, a także wyznania, wieku i płci. Analiza zebranego materiału ujawniła główne zachowania problematyczne turystów oraz uwarunkowania zmienności w zakresie doświadczania sytuacji trudnych ze strony turystów. Do tych uwarunkowań można zaliczyć: lokalizację obiektu na zachodniej lub wschodniej Łemkowszczyźnie, specyficzne cechy obiektu, pochodzenie turystów, wiek, doświadczenie i płeć przewodnika. Na podstawie wyników badań wskazano także na główne metody radzenia sobie z sytuacjami trudnymi doświadczanymi przez przewodników oraz niektóre kwestie związane z ich rozwojem zawodowym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.