Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trade geography
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono przedmiot geografii handlu i jej miejsce w naukach geograficznych oraz ekonomiczne przesłanki wyodrębnienia geografii handlu.
2
75%
Położenie krajów względem siebie wpływa na rodzaj i siłę więzi międzynarodowych, przestrzeń geograficzna jest bowiem areną, na której zachodzą różne procesy gospodarcze, w tym procesy przepływu dóbr. usług i czynników produkcji. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie wpływu lokalizacji krajów na szeroko rozumianą wymianę międzynarodową. Jednym z ugruntowanych w literaturze poglądów jest przekonanie o istnieniu negatywnej zależności pomiędzy poziomem obrotów w handlu zagranicznym a dystansem geograficznym dzielącym partnerów gospodarczych. Owa ujemna korelacja wynika z obecności różnych barier, które towarzys7.ą wzrostowi odległości między krajami. Można postawić hipotezę, że po- mimo toczących się procesów globalizacji i integracji oraz związanych z nimi zjawisk kurczenia się czasu i przestrzeni, dystans geograficzny nadal jest istotnym czynnikiem wpływającym na międzynarodowe więzi gospodarcze. (fragment tekstu)
3
Content available remote Prognoza warunkowa zasięgu handlowego rynku
75%
W artykule przedstawiono pewne zastosowania modeli Huffa i Laksmanana-Hansena do badania zasięgu przestrzennego rynku. Wyznaczono mapy warstwicowe i powierzchniowe zasięgu centrów handlowych dla wybranego przykładu oraz macierze przepływów finansowych. Zdefiniowano i zilustrowano na przykładach prognozę warunkową zasięgu centrów handlowych.
Celem poznawczym artykułu jest określenie poziomu dostępności przestrzennej sklepów dyskontowych na terenie dużego miasta w Polsce, a celem metodologicznym przedstawienie użyteczności dwuetapowej metody analizy obszarów rynkowych (two step floating catchment area method - 2sfcam) w badaniu przestrzennych aspektów dostępności placówek handlowych. Wykorzystanie 2sfcam zaprezentowane zostało na przykładzie analizy dostępności przestrzennej dyskontów sieci Biedronka działających na terenie Poznania. W świetle uzyskanych wyników stwierdzono, że mimo znacznej liczby sklepów dyskontowych Biedronka zlokalizowanych głównie w miejscach największej koncentracji ludności, dostępność tych placówek na terenie miasta Poznania była zróżnicowana przestrzennie. Identyfikacja poziomu dostępności przestrzennej może prowadzić do wskazania potencjalnych miejsc lokalizacji nowych placówek, a także, przez ocenę rozwoju danej sieci handlowej na określonym terenie, pozwala eliminować ewentualne ryzyko związane z nadmierną jej ekspansją. Ponadto wyniki badań mogą być pomocne przy identyfikacji zagrożenia dla mniejszych sklepów osiedlowych czy innych placówek drobnego handlu, którym trudno konkurować z oferującymi szeroki asortyment i niskie ceny dyskontami. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie możliwości zastosowania Regresji Ważonej Geograficznie do określenia zależności pomiędzy liczbą ludności a rozmieszczeniem sklepów w przestrzeni miasta. Tym samym dokonano rozpoznania analizowanych zależności i zróżnicowań przestrzeni miejskiej na przykładzie miasta Wrocławia. W opracowaniu wykorzystano informacje dotyczące m.in.: lokalizacji sklepów, gęstości zaludnienia oraz kubatury budynków mieszkalnych. Jednostkę odniesienia przestrzennego stanowiły teoretyczne obwody spisowe. Posługując się statystykami lokalnymi Morana i Getisa-Orda określono wzorce lokalnych zależności przestrzennych. Dokonano również prób znalezienia uwarunkowań rozmieszczenia sklepów przy zastosowaniu technik regresji globalnej i przestrzennej - Regresja Ważona Geograficznie. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono nowe tendencje w ruchu cen handlu międzynarodowego, zapoczątkowane w pewnym stopniu już w dekadzie lat 90. Wyrażają się one w występowaniu względnie trwałej tendencji relatywnego wzrostu cen dóbr podstawowych (surowce i żywność) w stosunku do cen dóbr przetworzonych (wyroby przemysłu przetwórczego). Proces ten można określić mianem zwierania się "nożyc cen". Oznacza on odwrócenie obserwowanych wcześniej tendencji. Dotychczas zjawisko zwierania się "nożyc cen" obserwowano stosunkowo rzadko (między innymi okres po II wojnie światowej, lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku). W opracowaniu zwrócono uwagę na dwie istotne przyczyny pojawienia się wskazanej tendencji cen. Pierwszą są konsekwencje wynikające między innymi z wysokiej dynamiki eksportu Chin i innych krajów rozwijających się, w wywozie których dominują dobra przetworzone. Wyrażają się one w przekształceniach strukturalnych stanowiących jeden z elementów - w ujęciu P. Krugmana - "nowej geografii handlu". Oddziałują zarazem w kierunku relatywnego osłabienia tempa wzrostu cen światowego eksportu wyrobów przemysłu przetwórczego. Drugą przyczyną jest wzmożona aktywność inwestorów finansowych na rynkach towarowych, uwidaczniająca się ze szczególną siłą w II połowie ubiegłej dekady i na początku obecnej. Według licznych opinii działalność ta przyczynia się do relatywnego przyspieszenia dynamiki cen dóbr podstawowych (niezależnie od przekształceń globalnych relacji popytowo-podażowych). (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Nowa geografia handlu
63%
Celem tego opracowania jest wyjaśnienie genezy nowej geografii handlu oraz ustalenie jej głównych problemów badawczych. Tłem dla tej problematyki jest tradycyjne podejście stosowane w geografii handlu. Analizie poddano następujące zagadnienia badawcze wchodzące w zakres nowej geografii handlu w krajach zachodnich: koncentracja i restrukturyzacja handlu w przestrzeni, sieci zaopatrzenia handlu, obszary wykluczenia handlowego, geografia handlu międzynarodowego, geografia handlu wirtualnego. Przedstawiono również tradycyjne i nowe nurty badawcze polskiej geografii handlu. (abstrakt oryginalny)
The increase of foreign direct investment (FDI) in recent decades has prompted a great deal of research into the phenomenon of multinational companies. A vast amount of empirical literature on FDI presents a long list of determinants that try to explain direct investment by multinational companies in a particular location, such as infrastructure, market size, human capital, openness of the economy, and political stability. It is noticeable, however, that the results are not always consistent. This article provides a review of the theoretical approaches to, and empirical studies on, FDI in an attempt to single out the most robust factors for explaining the geographic distribution of FDI flows worldwide. It also suggests paths for future research in this area.(original abstract)
Autorzy zastanawiają się nad problemem przywrócenia aktywności handlowej i usługowej w centrach miast – na dawnych ulicach handlowych. Ich zdaniem rozwiązaniem może być skoordynowana akcja przedstawicieli samorządu lokalnego i środowiska biznesu. Głównym zadaniem samorządu w tej sprawie powinno być odpowiednie planowanie przestrzenne i promocja poszczególnych obszarów zgodnie ze strategią przyjętą przez miasto. Autorzy twierdzą, że bez wprowadzenia środków z zakresu marketingu promującego handel i usługi w centrach miast niemożliwe będzie zahamowanie degradacji ulic handlowych.
10
Content available remote Zakres procesów internacjonalizacji na rynku serów
63%
Głównym celem artykułu było określenie zmian zasięgu geograficznego procesów internacjonalizacji rynku serów w Polsce z wykorzystaniem metody opierającej się na przepływach towarów (metody Elzingi-Hogarty'ego). Opierając się na danych wtórnych IERiGŻ-PIB, stwierdzono, że rynek serów w Polsce do 2003 roku miał zasięg krajowy, następnie po integracji z Unią Europejską zasięg rozszerzył się do "semiglobalnego". W 2014 roku rynek serów obejmował Polskę, USA oraz 9 krajów będących członkami Unii Europejskiej. Tak zdefiniowany rynek serów charakteryzował się produkcją na poziomie 13 643 tys. ton, konsumpcją na poziomie 12 970 tys. ton oraz eksportem i importem odpowiednio na poziomie 1361 tys. ton i 688 tys. ton. (abstrakt oryginalny)
Rynek powierzchni handlowych rozwija się w Polsce dynamicznie i podlega głębokim zmianom strukturalnym. Autorki na podstawie badań empirycznych próbują ocenić dotychczasowe tendencje rozwoju obiektów handlowych w aglomeracji trójmiejskiej (Gdańsk - Sopot - Gdynia). W części końcowej opracowania autorki zastanawiają się nad perspektywami dalszego rozwoju handlu detalicznego w tym rejonie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest struktura i uwarunkowania procesów rynkowych w ujęciu przestrzennym i ukazanie "morfologii" rynku i ewolucji jego struktur na tle całościowo ujmowanej działalności gospodarczej. Rozpoznanie tych procesów jest, zdaniem autora, niezbędne do pogłębienia studiów różnorodnych aspektów funkcjonowania rynku. Artykuł może być wykorzystany także jako materiał pomocniczy w ramach wykładu specjalizacyjnego "geografia handlu".
Po 11-procentowym wzroście w roku 2000, wolumen globalnej wymiany zmniejszył się o 1,5 procent Jest to pierwszy taki przypadek od 20 lat, poprzednią redukcję odnotowano bowiem w 1982 r. Jest to efekt zeszłorocznego pogorszenia się koniunktury w gospodarce światowej, obejmującej praktycznie wszystkie grupy państw, jak i większość sektorów przemysłu.
W artykule podjęto analizę struktury geograficznej handlu Nowej Zelandii oraz instrumentów polityki handlowej, z których to państwo korzysta, jak również ukazano, że angażuje się ono w pewne działania z zakresu polityki handlowej. Przedstawiono ponadto wpływ uwarunkowań geograficznych na prowadzoną przez Nową Zelandię politykę handlową, w tym na zawieranie bilateralnych i regionalnych umów o wolnym handlu. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy wysiłki podejmowane przez ten kraj w celu zwiększenia udziału w międzynarodowej polityce handlowej oraz wymianie handlowej można postrzegać przez pryzmat interesów narodowych. Ze względu na odległość dzielącą Nową Zelandią i Europę naturalnymi partnerami handlowymi NZ są kraje Azji i Pacyfiku. Podkreślone zostały także bliskie więzi Nowej Zelandii z Australią oraz strategie bilateralne, jakie obydwa państwa stosują w procesach negocjacyjnych. W artykule została również przedstawiona transformacja struktury handlu Nowej Zelandii po podpisaniu z Chinami w 2008 r. porozumienia o wolnym handlu, z uwzględnieniem korzyści dla gospodarek obydwu państw, jak i opinii zwolenników i krytyków tej umowy. Współpraca handlowa z państwami członkowskimi UE, choć istotna sama w sobie, z pewnością wejdzie w nową, bardziej dynamiczną fazę, gdy zostanie podpisane i wejdzie w życie porozumienie o wolnym handlu między UE i Nowa Zelandią. Ogromną szansę Nowa Zelandia dostrzega w Partnerstwie Transpacyficznym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera ocenę stanu i kierunków rozwoju handlu w aglomeracji poznańskiej. Autorzy przedstawiają stan i strukturę handlu detalicznego Poznania w latach 1991-1996, analizują rozmieszczenie handlu w przestrzeni miasta i kierunki rozwoju oraz wskazują tendencje zmian lokalizacji handlu w miastach wybranych krajów europejskich (Francja i Niemcy).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.