Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trade risk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zwrócono uwagę na problem zachowań konsumentów na rynku. Opisano zjawisko podwójnego ryzyka.
Omówiono najczęściej stosowane formy płatności dokumentowych: akredytywę dokumentową oraz inkaso dokumentowe. Należą one do typowych instrumentów w handlu zagranicznym, stosowanych w celu zmniejszenia ryzyka, zarówno eksportera jak i importera.
Ryzyko towarzyszące zawieraniu i realizacji transakcji w handlu zagranicznym jest bardziej intensywne niż w handlu krajowym ze względu na duży zasięg terytorialny rynku międzynarodowego oraz bardzo zróżnicowane systemy polityczne, prawne i kulturowe w poszczególnych krajach. W artykule przedstawiono problem zapobiegania ryzyku aby ustrzec podmioty, przynajmniej częściowo przed podejmowaniem błędnych decyzji gospodarczych.
Ryzyko kraju jest obok ryzyka transferu jednym z rodzajów ryzyka politycznego. Jest ono charakterystyczne właśnie dla transakcji w handlu zagranicznym i polega na tym, że różnego rodzaju okoliczności polityczne dotyczące danego kraju (ryzyko wojen, zmiany rządów i związane z tym zmiany polityki gospodarczej, zmiany przepisów prawa dewizowego czy podatkowego) mogą zatrzymać albo przynajmniej zahamować przepływ strumieni pieniężnych tego kraju, podobne efekty mogą wywołać klęski żywiołowe w dużej skali, których możliwość wystąpienia zalicza się także do ryzyka kraju. (fragment artykułu)
Ryzyko jest częścią niemal każdej decyzji podejmowanej przez przedsiębiorców. Ryzyko w prezentowanym artykule rozumiane jest jako możliwość zaistnienia nieprzewidzianych i niezależnych od podmiotu zdarzeń związanych z zawartą transakcją (ryzyko transakcyjne), zmianami w otoczeniu rynkowym przedsiębiorstwa (ryzyko rynkowe), usługami, które podmiot oferuje (ryzyko towarowe), działalnością ekonomiczną i polityczną państw, w których przedsiębiorstwo funkcjonuje (ryzyko kraju). Jednym z najbardziej niebezpiecznych ryzyk jest ryzyko transakcyjne. Jest wiele instrumentów, które umożliwiają redukowanie tego rodzaju ryzyka. Jednymi z najważniejszych instrumentów są: badanie wiarygodności kontrahentów, układ i forma umowy oraz znajomość prawa. Przedsiębiorstwa, które chcą zminimalizować ryzyko muszą w pierwszej kolejności je zidentyfikować a następnie dobrać odpowiednie instrumenty do ochrony. (abstrakt oryginalny)
Z przeprowadzonej analizy instrumentów bankowych i ubezpieczeniowych, które mogą być stosowane przez przedsiębiorców wynika, że w świetle literatury i teorii istnieją skuteczne metody minimalizacji ryzyka. Od zarządzających przedsiębiorstwami zależy, czy i jaka metodę wykorzystają. Zauważenia wymaga, iż przy wyborze metody należy wziąć pod uwagę jej dostępność, koszt zastosowania czy zakres ograniczenia ryzyka dla obu stron transakcji. Należy również dodać, iż sposób ograniczenia ryzyka często uzależniony jest od negocjacji z parterem handlowym. Z reguły bowiem, wszystkie przedstawione w artykule instrumenty wpływają na wartość transakcji poprzez zwiększenie jej kosztów. (fragment tekstu)
Creating international competitive intelligence is the foundation of an enterprise's entry and existence in a foreign market. Good preparation for international trade and the exchange of goods and services requires intelligence to be collected and examined. An enterprise needs to determine sources of competitive intelligence as well as set up foreign market entry strategies and activities under the existing conditions. For that, it must know the nature and scope of international competitive intelligence. To understand the factors shaping business activities, it should also study the competition between local and foreign enterprises in a foreign country, commercial organisations and risk in price fluctuations. (original abstract)
Ocena wiarygodności i wypłacalności partnera biznesowego w transakcjach handlu zagranicznego jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o powodzeniu transakcji, w tym wywiązaniu się stron z postanowień zawartych w kontrakcie i otrzymaniu zapłaty. Związane to jest z występowaniem ryzyka transakcyjnego, w tym m.in. zagrożenia niedotrzymania postanowień umowy ze strony zamawiającego (np. odmowa zapłaty), pomimo należytego wykonania zlecenia. Dochodzenie roszczeń na drodze sądownej i windykacja należności jest procesem długotrwałym i kosztownym, a przede wszystkim destabilizującym działalność przedsiębiorstwa i zakłócającym jego finansom. Ograniczeniu ryzyka transakcyjnego sprzyja wzrost liczby pomyślnie przeprowadzonych transakcji pomiędzy tymi samymi kontrahentami, którzy przez to nabierają względem siebie coraz większego zaufania. Jednakże budowanie zaufania jest procesem czasochłonnym, zaś z drugiej strony oczekiwania względem realizacji zamówień, czy też dynamicznie zmieniające się warunki otoczenia, silna konkurencja wymuszają na przedsiębiorcach działanie pod presją czasu i podejmowanie szybkich decyzji obciążonych wysokim ryzykiem. Niezbędne zatem jest wykorzystanie innych źródeł dostępu do rzetelnej i obiektywnej informacji na temat wiarygodności i wypłacalności kontrahenta, które jednocześnie wpływają na usprawnienie współpracy pomiędzy podmiotami. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiony został problem zarządzania ryzykiem utraty należności w przedsiębiorstwach. Zaprezentowano istotę należności, przesłanki, w następstwie których one powstają oraz pojawiające się ryzyko wynikające z odroczonego terminu płatności. Przejawem tego ryzyka jest występowanie należności nieściągalnych lub trudno ściągalnych, które w każdym przypadku negatywnie odbijają się na prowadzonej działalności gospodarczej. Postawy osób decyzyjnych wobec tego typu ryzyka wynikają najczęściej z cech osobowości, nabytego doświadczenia oraz pełnionych funkcji. Osoby te coraz większą uwagę przywiązują do problematyki zarządzania ryzykiem, które jest traktowane jako zintegrowany system działań zmierzających do kompleksowego zabezpieczenia interesów przedsiębiorstwa. W trakcie prezentowanych rozważań omówiono związek pomiędzy prowadzoną polityką kredytową a posiadaną przez przedsiębiorstwo płynnością finansową, przy czym wskazano, że zbyt wysoka płynność może stanowić zagrożenie. Jednocześnie zwrócono uwagę na konieczność tworzenia i implementacji odpowiednio dopasowanej polityki obrotu należnościami w przedsiębiorstwie przy wykorzystaniu określonych produktów oferowanych m.in. przez banki i ubezpieczycieli. Wśród nich wyróżniono factoring, forfaiting, akredytywę, gwarancje oraz ubezpieczenia należności. Wskazano mechanizmy, w oparciu o które one funkcjonują oraz przesłanki przemawiające za ich wykorzystaniem. W praktycznej części opracowania zaprezentowano strategię zarządzania ryzykiem kredytowym na przykładzie Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA. Jako cel artykułu wskazano analizę i ocenę znaczenia polityki zarządzania należnościami w oparciu o przykład badawczy, który stanowi KGHM Polska Miedź SA. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia kredytów wymagają wiedzy interdyscyplinarnej oraz bazy wiedzy na temat danego kraju, branży i konkretnego importera. Scharakteryzowano sytuację ubezpieczeń kredytów eksportowych w Polsce. działalność najpierw PZU, później Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA SA). Od 1991 roku działa Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE SA), która jest agencją kredytów eksportowych. Skupia się na ubezpieczaniu krótkoterminowych należności eksportowych. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach kontraktów eksportowych otworzyła drogę do wspierania eksportu na warunkach kredytowych. Nie są to jednak poręczenia. Taką możliwość zapewnia ustawa z dnia 5 stycznia 1991 r. Prawo Budżetowe. Podano tabelę udziału ubezpieczonych przez KUKE SA krótkoterminowych kredytów eksportowych w całości eksportu w latach 1993-1997 oraz m.in. strukturę geograficzną ubezpieczonego eksportu od ryzyka handlowego w 1997 r.
Pre-open auctions have been widely implemented across trading exchanges. Pre-open auctions tend to reduce information asymmetry and trading risks. Call auctions have been encouraged to enhance price discovery. This paper explores the shifts in information content of the pre-market auction session over time. We derive that the information content of the pre opening auction did improve little after a gap of two months. We conclude that the intraday 15 minutes realized volatility was influenced by information content in the pre-market. We demonstrate that volatility is the cause of order imbalance or a cause of poor information content. The investigation of the related volatility in the futures segment provides interesting insights on the unusual pre-market imbalances visualized on days close to expiry of futures. (original abstract)
Artykuł dotyczy zakresu wykorzystania rynkowych metod zarządzania ryzykiem niekorzystnej zmiany ceny przez podmioty rynku rolnego. W tym celu przeprowadzono badania wstępne na reprezentacji 60 gospodarstw rolnych w województwie wielkopolskim, których powierzchnia obejmowała od 15 do 100 ha. Dane zebrano metodą ankietową i odpowiednio opracowano przy użyciu statystyki opisowej. (oryg. streszcz.)
Przedsiębiorcy decyzję o wejściu na rynki zagraniczne podejmują w warunkach ryzyka. Ponadto, eksport wiąże się z wyższym poziomem ryzyka niż sprzedaż na rynku krajowym i wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Poziom eksportu województwa lubelskiego jest stosunkowo niski, dlatego autorka przeanalizowała czynniki wewnętrzne i zewnętrzne determinujące decyzję przedsiębiorców o podjęciu działalności eksportowej. Ponadto, dokonano analizy czynników, które wpłynęły na decyzję przedsiębiorców o nieprowadzeniu działalności eksportowej.(abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce światowej handel zagraniczny znajduje szczególnie sprzyjające warunki rozwoju, ze względu na malejącą ilość formalnych ograniczeń oraz dostępność nowoczesnych technik telekomunikacyjnych. Swobodny przepływ kapitałów i towarów, coraz szybsze przekazywanie dokumentów i informacji, będące efektem rozwoju technik łączności i przesyłu danych, tworzą przestrzeń zagospodarowywaną coraz częściej przez przedsiębiorstwa, działające na rynkach wielu krajów i ściśle współpracujące z bankami. Wciąż jednak cechami odróżniającymi międzynarodową wymianę handlową od innych dziedzin gospodarki, pozostaje zagadnienie czasu, odległości oraz waluty transakcji. Eksporter wysyła towary często na znaczne odległości, do krajów, w których obowiązują odmienne regulacje prawne, różniących się stopniem rozwoju gospodarczego, obyczajami panującymi w biznesie, wreszcie ma on do czynienia z importerem, o którym często niewiele wie. Organizacja transportu, w tym zapewnienie jego zgodności z regulacjami prawnymi oraz dobór sposobu dostarczenia towaru lub usługi do zagranicznego partnera, są bardzo zróżnicowane. W handlu zagranicznym występuje zatem szereg ryzyk, z których ryzyko uzyskania płatności, zgodnie z warunkami określonymi w kontrakcie, za terminowo dostarczone towary czy też usługi, nabiera podstawowego znaczenia. W praktyce dokonywania zagranicznych transakcji handlowych, w celu zabezpieczenia się przed nim, ukształtowały się rozmaite systemy płatności. Operacje finansowe dokonywane są w zasadzie za pośrednictwem banków, które też ponoszą z tego tytułu określone ryzyko. (fragment tekstu)
16
Content available remote Zarządzanie ryzykiem handlowym w czeskich przedsiębiorstwach przemysłowych
84%
W niniejszym artykule poruszony został problem oszacowania sposobów ograniczania ryzyka handlowego w kontekście zarządzania należnościami przedsiębiorstwa. Analiza środowiska biznesowego charakteryzuje się rosnącą dynamiką zmian - szybkim rozwojem technologii, globalizacją, nieustannymi zmianami przepisów prawnych. Wszystkie te zmiany znacząco wpływają na zarządzanie procesem handlowym w przedsiębiorstwie i związane są z ciągłym ryzykiem. Aktualnym podejściem do zarządzania ryzykiem jest nie tylko reagowanie na niespodziewane wydarzenia tak, aby ich wpływ został wyeliminowany, ale konieczne jest opracowanie strategicznego, podejścia do ryzyka, co może zwiększyć rentowność firmy, jej konkurencyjną przewagę, a tym samym przyczynić się do ogólnego wzrostu wartości firmy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wskaźnik ryzyka DB dla Chin i Hongkongu syntetyzujące trzy cząstkowe kategorie ryzyka: ekonomiczne, społeczno-polityczne i handlowe.
Za cel opracowania przyjęto próbę usystematyzowania ryzyka, wyróżniając dwie podstawowe klasy ryzyka, tj. ryzyko handlowe i ryzyko finansowe. (fragment tekstu)
W artykule omówiono wskaźnik ryzyka DB dla Polski, syntetyzujący trzy cząstkowe kategorie ryzyka: ekonomiczne, społeczno-polityczne i handlowe.
W artykule omówiono wskaźnik ryzyka DB dla Irlandii i Norwegii syntetyzujący trzy cząstkowe kategorie ryzyka: ekonomiczne, społeczno-polityczne i handlowe.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.