Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Traffic calming
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy przeanalizowano rozkłady dobowe, tygodniowe i miesięczne natężenia ruchu pojazdów zarejestrowane w 2012 roku na wybranych ulicach Krakowa, należących do różnych klas dróg publicznych. Wykonano przy pomocy testów statystycznych: LSD Fishera oraz HSD Tukeya 3 analizy jednoczynnikowe dla średnich wartości natężenia ruchu względem różnych okresów uśredniania (rozkład: miesięczny, tygodniowy, dobowy). Na podstawie uzyskanych wyników opracowano uśrednione profile natężenia ruchu dla każdej analizowanej klasy drogi (modele lokalne) oraz wspólny dla całej próbki (model globalny). Opracowane modele porównano z wartościami pomiarowymi za pomocą odpowiednich wskaźników statystycznych. Wyniki przeprowadzonej analizy statystycznej wskazują, że globalny model uśredniania natężenia ruchu w odniesieniu do analizowanych dróg wykazuje bardzo wysoką zgodność. Może być on więc transponowany na inne drogi krakowskie przynależne do tej samej klasy dróg, co drogi o znanym profilu. (abstrakt oryginalny)
This study aims to cognize the current effects of land use decisions on traffic in the city centre and predict the future effects of these decisions. The researchers studied and analyzed the effect of changing land uses in the eastern part of Al-Kut city centre on traffic in the city centre. The study adopted the descriptive analytical approach based on the study area data and information. A field survey of the land uses that are most attractive to movement and another field survey of the traffic volume in the study area's main streets. The study found that the transportation problems in the city centre will be exacerbated in the future due to the inappropriate position of many activities in the past two decades. All these changes attracted many transport trips and thus increased the volume of movement in the area. Kut city's specificity exacerbated the problem as all the crossings between the two river banks are located in the city centre. This problem will be exacerbated in the future when Wasit University colleges are completed, and the number of transport trips to them increases and at completing the mall construction.(original abstract)
W referacie omówione zostały działania w zakresie budowy chodników, porządkowania i lokalizacji przystanków komunikacji zbiorowej, projektowania przejść dla pieszych i ich oznakowania oraz wprowadzenia elementów uspokojenia ruchu w Województwie Małopolskim. Podjęte działania mają na celu przeciwdziałanie niekorzystnym tendencjom w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na sieci dróg wojewódzkich.
Firmy z branży logistycznej coraz częściej stoją przez wyzwaniami związanymi ze społecznym i środowiskowym kontekstem swojej działalności. Świadcząc różnorodne usługi, muszą brać pod uwagę rozmaite wpływy, jakie wywierają na różne grupy swoich interesariuszy. Konieczność zajęcia się sferą pozaekonomiczną jest wynikiem zarówno wzrastających potrzeb i oczekiwań otoczenia rynkowego, jak również regulacji rządowych i międzynarodowych, które mają skłaniać firmy do bardziej efektywnego zarządzania zasobami w szeroko rozumianym aspekcie zrównoważonego rozwoju czy społecznej odpowiedzialności. Raportowanie o kwestiach społecznych i środowiskowych to przejaw dojrzałości organizacyjnej i gotowości do ujawnienia ważnych z perspektywy przedsiębiorstwa i jego otoczenia informacji. W niniejszym artykule przedstawiono przykłady działań i inicjatyw podejmowanych na rzecz zarządzania emisjami, w tym w szczególności CO2 , o których firmy komunikują w swoich raportach pozafinansowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem ograniczonego zaufania kierujących pojazdami z wlotów podporządkowanych skrzyżowań z ruchem okrężnym wobec zachowań kierowców znajdujących się na jezdni głównej skrzyżowania. Na podstawie szeroko zakrojonych badań empirycznych przeprowadzonych na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym stwierdzono istnienie pewnego typu interakcji pomiędzy pojazdami z wlotu podporządkowanego, które włączają się do ruchu na jezdnię główną skrzyżowania a pojazdami opuszczającymi jezdnię główną skrzyżowania wylotem poprzedzającym analizowany wlot. W Polsce tego typu interakcje nie są uwzględniane podczas szacowania zdolności przepustowej skrzyżowań z ruchem okrężnym a jedynie przy obliczaniu przepustowości wlotów podporządkowanych skrzyżowań bez sygnalizacji świetlnej, na których proces włączeń pojazdów podporządkowanych regulowany jest za pomocą znaków drogowych A-7 lub B-20. Głównym celem artykułu jest analiza mająca na celu rozstrzygnięcie czy w modelach predykcji przepustowości wlotów podporządkowanych skrzyżowań z ruchem okrężnym powinno uwzględniać się w składzie natężenia nadrzędnego dla danego wlotu także pojazdy opuszczające jezdnię główną wylotem poprzedzającym analizowany wlot. (abstrakt oryginalny)
Zaproponowano wykorzystanie transformacji falkowej strumienia wideo do reprezentacji jego treści. W celu uwzględnienia zmian treści w czasie zastosowano trójwymiarową transformację. Na podstawie dyskusji własności transformacji wybrano dyskretną transformację falkową z falkami Haara, która wymaga najmniejszego nakładu obliczeniowego. Opracowano metodę odwzorowania natężenia ruchu z użyciem współczynników transformaty. Na podstawie wzorcowej bazy detekcji pojazdów na obrazie, wyliczane są parametry liniowej funkcji współczynników najlepiej odwzorowujące natężenie ruchu. Przeprowadzono walidację metody z użyciem kilkunastogodzinnej bazy pomiarów.(abstrakt oryginalny)
W artykule opracowano projekt dla miejscowości Chełmek w ciągu drogi wojewódzkiej nr 780 w kontekście poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W niniejszym artykule autor dokonuje prawno-konstytucyjnej oceny, wprowadzonego § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 31.03.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zakazu przemieszczania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozważania zostały oparte na trzech argumentach wskazujących podstawy odmowy uznania przyjętej regulacji za zgodną z konstytucją, opierające się na możliwości wprowadzenia takiego ograniczenia w świetle Konstytucji RP, formy aktu prawnego zawierającego przedmiotową normę oraz zachowania wymogów stawianych procesowi wydawania rozporządzeń. Argumenty zostały poparte wieloma orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego oraz poglądami prezentowanymi w doktrynie. W konkluzji autor wskazuje konsekwencje przyjętych w artykule założeń oraz warunków, jakie hipotetycznie omawiana regulacja musiałby spełnić dla ocenienia jej jako zgodnej z Konstytucją RP. (abstrakt oryginalny)
Treść opracowania dotyczy formułowania polityki transportowej Poznania w zakresie prakowania. Zagadnienie to, scharakteryzowano na podstawie wybranych fragmentów dokumentów Rady Miejskiej w Poznaniu oraz materiałów przygotowanych do dyskusji nad projektem RM w sprawie zasad realizacji polityki transportowej w Poznaniu. Materiały te dotyczą m.in. podstawowych zasad polityki parkingowej i jej roli w funkcjonowaniu miasta oraz instrumentów realizacji.
Omówiono główne problemy planowania i wdrażania uspokojenia ruchu na drogach przechodzących przez małe i średnie miejscowości. Zastosowanie środków uspokojenia ruchu rozważane jest w kontekście głównych zagrożeń i specyfiki przejazdów przez te miejscowości. Referat zawiera zestawienie zalecanych drogowych środków uspokojenia ruchu i sugestie projektowe. W nawiązaniu do zagranicznych doświadczeń wskazano na organizacyjne i prawne uwarunkowania w procesie planowania oraz wdrażania rozwiązań z zakresu uspokojenia ruchu.
W artykule zaprezentowano sposób symulacji dostawy urobku z zespołu odkrywkowych wyrobisk górniczych, z zastosowaniem oprogramowania FlexSim. Opisano metodykę tworzenia schematu pracy kopalń, jak również sposób budowy oraz importu branżowych modeli 3D. Szczególny nacisk przyłożono do przedstawienia problematyki modelowania potoków pojazdów górniczych oraz tworzenia miejsc ich intensyfikacji. Publikacja zawiera opis integracji oprogramowania FlexSim z Systemami Informacji Geograficznej (GIS), celem rozszerzenia funkcjonalności modelu symulacyjnego. Podsumowaniem opracowania jest określenie możliwości stosowania oraz rozwijania opisanych rozwiązań, celem konstruowania systemów zarządzania gospodarką surowcową oraz sterowania transportem górniczym.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zagraniczne i krajowe doświadczenia w zakresie rozbudowywania i udoskonalania komputerowego systemu wspomagającego zarządzanie ruchem drogowym. Przedstawiono również kierunki rozwoju systemów zarządzania ruchem drogowym.
W pracy przedstawiono makroskopowy model ruchu samochodowego w mieście. Sieć ulic w mieście potraktowano jako graf skierowany. Trasę przejazdu pojazdu od punktu startowego do docelowego wyznaczono korzystając z algorytmu Dijkstry wyszukiwania najkrótszej w czasie trasy. Prędkość poruszania uzależniono od aktualnej na danym odcinku ulicy gęstości ruchu. Obliczenia symulacyjne wykonano w dwóch wariantach. W pierwszym trasę przejazdu wyznaczono w chwili startu pojazdu i nie modyfikowano jej trakcie dalszej podróży. W drugim trasę modyfikowano na każdym skrzyżowaniu w zależności od dynamicznie zmieniającej się gęstości ruchu w mieście. Na przykładzie hipotetycznego miasta wykazano, że wdrożenie systemu ciągłej informacji o ruchu w mieście może wyraźnie skrócić średni czas podróży. Wskazano także na potrzebę dostosowania parametrów sieci ulic w sytuacji korzystania przez kierowców z systemu wyznaczającego optymalne w czasie trasy przejazdu.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problematykę roweru w polityce transportowej miast i aglomeracji w Polsce na tle tendencji zagranicznych. W nowym systemie społeczno-ekonomicznym władze lokalne są najbardziej zainteresowane w promocji roweru i rozwoju układu dróg rowerowych jako pro-ekologicznego środka komunikacji i rekreacji.
Przedstawiono genezę i istotę współczesnej polityki transportowej na obszarach zurbanizowanych. Omówiono charakterystyczne elementy polityki komunikacyjnej dla Krakowa: podział zadań przewozowych, politykę parkingową, cele rozwojowe poszczególnych podsystemów gałęziowych. Zarysowano na tym tle zadania inżynierii ruchu, uspokajanie ruchu w śródmieściu Krakowa. Podano zalecenia odnośnie środków uprzywilejowujących komunikację zbiorową w ruchu.
Na tle trzydziestoletnich doświadczeń europejskich przedstawiono główne problemy uspokajania ruchu w Danii, w szczególności ruchu w miastach. Rozważania wsparto analizą konsekwencji dla środowiska. Szczegółowo omówiono urządzenia techniki redukcji prędkości.
Przedstawiono wyniki konferencji w Amsterdamie, na której ustanowiono Europejski Klub Miast Bez Samochodu. Podpisano kartę, wytyczającą cele działania klubu. Zaprezentowano podjęte już działania w różnych miastach europejskich (Aachen, Amsterdam, Ateny, Bolonia, Granada, Kopenhaga, La Rochelle, Lizbona, Londyn).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.