Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Traktat amsterdamski
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Jednym z głównych celów Konferencji Międzyrządowej 1996 państw członkowskich UE było dostosowanie instytucji Unii i systemu podejmowania decyzji do wymogów podniesienia efektywności działania UE przy zwiększonej liczbie członków. Autorka pokrótce charakteryzuje dotychczasowe organy: Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską, Parlament Europejski, Trybunał Sprawiedliwości, Trybunał Rewidentów Księgowych oraz zadania Konferencji Międzyrządowej.
Przedstawiono historię współpracy krajów europejskich ministerstw spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Autor omówił działanie grupy TREVI oraz przedstawił postanowienia Traktatu z Maastricht w sprawie współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
Artykuł dotyczy rewizji Traktatu o Unii Europejskiej. Autorka przedstawiła zasadnicze zmiany wprowadzone przez Traktat Amsterdamski do istniejących aktów Unii Europejskiej. Zwróciła także uwagę na jego znaczenie dla kwestii rozszerzenia UE. Brak reformy instytucjonalnej, zdaniem autorki, może istotnie zaważyć na procesie rozszerzenia Unii Europejskiej.
Obecna niespokojna sytuacja w świecie, której skutkiem są znaczne ruchy migracyjne, spowodowała konieczność instytucjonalnego uregulowania kwestii związanych z migracjami. W szczególności kraje Unii Europejskiej, będące na wyższym poziomie rozwoju, stanęły wobec problemu nasilającej się nielegalnej migracji. To właśnie rosnąca fala nielegalnych migrantów wymogła konieczność ujednolicenia zasad polityki migracyjnej, które byłyby stosowane przez wszystkie kraje członkowskie UE. Dzisiejsze ruchy migracyjne na terenie Unii Europejskiej są konsekwencją rozwoju gospodarczego Europy po II wojnie światowej. Na ogół emigracja jest uwarunkowana czynnikami ekonomicznymi - migranci z krajów uboższych przyjeżdżają do krajów rozwiniętych. Traktaty założycielskie Wspólnot nie regulowały statusu obywateli państw trzecich.
Przedstawiono proces ratyfikacyjny Traktatu Amsterdamskiego przez poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Omówiono zasadnicze zmiany wprowadzone przez Traktat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz zmiany strukturalne.
W artykule przeprowadzono analizę porównawczą Traktatu z Maastricht i Traktatu Amsterdamskiego. Omówiono zagadnienia wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zwracając uwagę na procedurę decyzyjną, cele i środki tej polityki.
Autor opisuje Traktat Amsterdamski w wersji przyjętej na posiedzeniu Rady Europejskiej w Amsterdamie. Został podzielony na 6 sekcji, które nosiły następujące tytuły: Wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość; Unia i obywatel; Skuteczna i spójna polityka zewnętrzna; Instytucje Unii; Ściślejsza współpraca-"elastyczność"; Uproszczenie i konsolidacja Traktatów.
Szczyt Unii Europejskiej w Amsterdamie zakończył się uzgodnieniem traktatu, zwanego Traktatem Amsterdamskim, który uzupełnia postanowienia z Maastricht, zwłaszcza o uzgodnienia będące wynikiem negocjacji Konferencji Międzyrządowej. Autor omawia aspekt Amsterdam a rozszerzenie Unii na Wschód.
Dostrzeżenie roli i znaczenia religii w jednoczącej się Europie jest tematem tego artykułu. Podkreślenie duchowego wymiaru integracji europejskiej i udziału Kościołów w tym procesie jest aktem przełomowym w dotychczasowym pojmowaniu Unii Europejskiej wyłącznie jako organizmu o charakterze ekonomicznym i politycznym.
Artykuł zawiera opis dwóch programów reformy administracji SEM 2000 (Soud and Efficient Management) oraz MAP 2000 (Modernisation of Administration and Management Policy) opartych na trzech kluczowych zasadach: decentralizacji, racjonalizacji i uproszczeniu.
Artykuł zawiera zadania i przebieg Konferencji Międzyrządowej, nowelizację Traktatu z Maastricht. Ponadto można się zapoznać ze skrótem postanowień Traktatu Amsterdamskiego, jego głównymi celami, omówiono także znaczenie Traktatu Amsterdamskiego dla Polski.
Artykuł zawiera dane dotyczące państw aspirujących do Unii Europejskiej. Umieszczone zostały opinie przygotowane przez Komisję Europejską.
W artykule zawarto ogólną charakterystykę rozwiązań dotyczących elastyczności w Traktacie Amsterdamskim. Omówiono procedurę ustanawiania bliższej współpracy i dołączanie dalszych państw członkowskich do bliższej współpracy.
Przedstawiono zadania i przebieg Konferencji Międzyrządowej rozpoczętej 29 marca 1996 roku w Turynie. Uzgodnienia tej konferencji zawarto w tzw. Traktacie Amsterdamskim. Omówiono postanowienia tego traktatu i jego znaczenie dla Polski a także opinię (avis) Komisji Europejskiej o Polsce.
Przedstawione zostały przyczyny utworzenia i rozwój mechanizmu ewaluacji Schengen i działania Stałego Komitetu ds. oceny i wprowadzenia w życie dorobku Schengen. Omówiona została współpraca Schengen w ramach prawnych i instytucjonalnych Unii Europejskiej, także w kontekście ostatniego rozszerzenia UE. Autor omawia szczegółowo mechanizm ewaluacji, rozważa jego efektywność i zastanawia się nad wykonalnymi rozwiązaniami alternatywnymi.
Autorka zamieszcza skrótowe omówienie szczytu Rady Europejskiej w Amsterdamie, przedstawia rezolucję Rady Europy na temat stabilności, wzrostu i zatrudnienia. Opisuje załącznik dotyczący ustanowienia mechanizmu kursów wymiennych w trzecim etapie unii gospodarczej i walutowej.
Przedstawiono procedury negocjacji w sprawie o członkostwo z Unią Europejską, prawne i proceduralne aspekty negocjacji akcesyjnych oraz ramy organizacyjne tych negocjacji. Ponadto dokonano przeglądu legislacji Wspólnotowej pod kątem stanu jej wdrożenia w krajach stowarzyszonych.
Przedstawiono ewolucję założeń polityki wspólnotowej w zakresie zatrudnienia i rynku pracy oraz ocenę zakresu implementacji przez Grecję w latach 1995-2005 działań w zakresie zatrudnienia, polityki społecznej, kształcenia zawodowego oraz młodzieży. Dokonano także bardziej szczegółowej analizy rynku pracy Grecji w 2007 r. W pracy zamieszczono liczne zestawienia statystyczne.
Postanowienia Traktatu Amsterdamskiego rozwijają zasadę tzw. ściślejszej współpracy, wcześniej określanej także mianem "elastyczności". Traktat ten wprowadza pewne wyjątki od dotychczasowych ogólnych zasad obowiązywania prawa wspólnotowego. Dopuszcza, po spełnieniu pewnych warunków, możliwość zacieśniania integracji pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi w określonych dziedzinach. Jednocześnie inne państwa członkowskie nie zainteresowane ściślejszą integracją nie są zobowiązane w niej uczestniczyć, ale z zasady także nie mogą jej blokować.
Podstawowym czynnikiem determinującym zmiany w UE jest przyjęty w całym okresie funkcjonowania wymóg zagospodarowania różnorodności. Różnorodność jest cechą wyróżniającą Wspólnotę. Idea Europy otwartej, wielokulturowej, łączącej różne rodzaje systemów politycznych i tożsamości narodowych jest głównym celem głębszej współpracy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.