Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transformacja bankowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule autor przedstawia bardzo aktualne zagadnienie związane z funkcjonowaniem współczesnej bankowości prywatnej: przekształcanie się banków offshorowych w banki bardziej sprofilowane w kierunku bankowości onshore. Jest to konsekwencja wieloletniego globalnego trendu, który przybrał na sile w trakcie ostatniego kryzysu finansowego. Zachowanie banków, którego przykładem jest analizowany luksemburski bank Rothschilda, jest odpowiedzią na nieodwracalnie pogarszające się warunki prowadzenia działalności przez banki w rajach podatkowych. Autor dowodzi empirycznie, że strategia uruchamiania przez banki offshorowe placówek onshorowych jest jak najbardziej celowa, co potwierdza ich opłacalność. Wysuwana przez niektórych teza, że bankowość offshore ma się ku końcowi jest jednak znacznie przesadzona i przedwczesna, choć faktycznie w ostatnich latach rozwija się ona wolniej niż bankowość onshore. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zagraniczni inwestorzy w chorwackim sektorze bankowym
100%
Cel - przedstawienie sytuacji w chorwackim sektorze bankowym odnośnie udziału kapitału zagranicznego, jego wpływu na wyniki sektora, jak i strukturę rynku. Metoda badania - Wykorzystane metody badawcze obejmują studia literatury, głównie zagranicznej, oraz analizę danych finansowych i raportów Banku Centralnego w Chorwacji. Wyniki - zmiany w prawodawstwie wprowadzone po drugim kryzysie bankowym w Chorwacji doprowadziły do istotnego wzrostu zaangażowania kapitału zagranicznego w krajowym sektorze bankowym. A ten przyczynił się niewątpliwie do poprawy wyników finansowych całego rynku. Jednak kryzys finansowy, który dotarł do regionu kanałami pośrednimi i przejawił się w silnym spadku akcji kredytowej, doprowadził do znacznego pogorszenia się sytuacji w sektorze. Oryginalności/wartość - Chorwacja jako najmłodszy członek Unii Europejskiej, podobnie jak inne kraje regionu Bałkanów Zachodnich, nie jest częstym podmiotem badań w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Na zakończenie krótkiej syntezy trendów zmian w bankowości detalicznej nasuwa się pytanie o potencjalny rozwój polskiej bankowości detalicznej. W obecnych warunkach trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi Wydaje się jednak, że bardzo niekorzystna byłaby sytuacja, w której utrzymywanie w dłuższym czasie barier ochronnych dla naszych banków stanowiło czynnik osłabiający ich zdolności konkurencyjne. W sytuacji niedostosowania się banków polskich do swoich zrekonstruowanych odpowiedników międzynarodowych i zniesienia barier ochronnych wątpliwe będą ich zdolności do przetrwania w warunkach intensyfikacji konkurencji. Pod uwagę trzeba byłoby wziąć także możliwość przejmowania coraz większych i atrakcyjniejszych segmentów finansowego rynku detalicznego przez nowych, tańszych uczestników z zagranicy. (fragment tekstu)
The issue of stability in economy is essential, both in theoretical as well as in practical discussion. It is especially important in an environment of economic transformation. The aim of the article is to assess the economic stability during the transformation of the south-east region of Europe over a period of 19 years (1995-2014), and the mutual relation between the economic stability and the transformation process, including the transformation of banking sectors. The countries selected to the research were Albania, Bosnia and Hercegovina, Bulgaria, Croatia, Romania and Serbia. The study shows the strong correlation between transformation process of economy and banking sectors and not more than moderate relationship between transformation and stability, in some of the studied countries. The methods used include a literature review of the theory on the transformation process with special focus on the Balkan region, as well as a comparative analysis of data, which addresses the progress of the economic and banking sector's transformation and measures the macroeconomic stability in this region and Pearson correlation for assessing mutual impacts of the variables. (original abstract)
Okres transformacji gospodarczej jest istotnym etapem zmian w gospodarce. Szczególnie ważny z punktu widzenia gospodarki jako całości jest sektor bankowy i osiągane przez niego wyniki finansowe. Celem artykułu była ocena zyskowności sektorów bankowych w okresie transformacji, przeprowadzona na przykładzie wybranych krajów regionu Bałkanów Zachodnich w okresie 2001-2015. W celu zmierzenia zyskowności zastosowano cztery wskaźniki finansowe, zaś skalę zaangażowania procesu transformacyjnego oszacowano za pomocą Trójkąta Reform Bankowych. Ponadto zaproponowano wprowadzenie modyfikacji w jego konstrukcji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany dokonujące sie w sektorze bankowości w Polsce od 1989 roku, szczególnie omawiając zagadnienie prywatyzacji polskiego systemu bankowego.
Konsekwencje kryzysu w systemie bankowym w Rosji, który wybuchł w 1998 roku są odczuwalne do chwili obecnej. Jednakże w ostatnim okresie (lata 1999-2001) dokonują się pozytywne zmiany w gospodarce, co rokuje nadzieję, że rosyjski system bankowy będzie lepiej spełniać swoje funkcje. Rysujące się pozytywne tendencje można zauważyć, analizując wyniki polityki pieniężno-kredytowej prowadzonej przez Centralny Bank Rosji za ostatnie lata, Założenia Rady Dyrektorów Centralnego Banku Rosji na 2002 rok oraz Podstawowe Kierunki Państwowej Polityki Pieniężno-Kredytowej na 2002 rok. (fragment tekstu)
Autor rozpoczął od przedstawienia etapów harmonizacji polskiego prawa bankowego w kierunku standardów przyjętych w Unii Europejskiej. Dalej przedstawił wyzwania jakim muszą sprostać polskie banki w warunkach dostosowywania się polskiego systemu bankowego do wymogów UE. Na koniec autor nakreślił ewentualne korzyści i zagrożenia wynikające z włączenia się polskiego systemu bankowego do jednolitego rynku europejskiego. Zdaniem autora, pomimo wszystkich zmian ilościowych jakie nastąpiły w polskim sektorze bankowym, nadal pozostawia on wiele do życzenia pod względem jakościowym. Polski banki wciąż odbiegają od standardów przyjętych w bankach krajów wysoko rozwiniętych, głównie w obszarze kapitałowym, infrastrukturalnym i innowacyjnym. Obok tego nadal poważnymi zagrożeniami dla polskich banków są banki zagraniczne zasobne w kapitał i odpowiednie techniki zarządzania oraz prywatyzacja polskiego sektora bankowego.
W artykule zbadano przyczyny sukcesów i klęsk w polskim sektorze bankowym w latach 1994-2005. Empirycznie zweryfikowano 4 hipotezy. Wiążą one utrzymanie przekształceń w sektorze bankowym tak z siłą rynku, jawnością informacji, strukturą własnościową , jak i z różnymi profilami banków - operacyjnym i ryzyka. Estymacja modelu probitowego prowadzi do konkluzji, że w Polsce siła rynku w powiązaniu z rozwojem kanałów dystrybucyjnych i jawnością informacji czyni bardziej prawdopodobnym szanse utrzymania trwałości przekształceń przez zapobieganie utracie trwałości wystąpienia. Ponadto kontrolowane przez obcy kapitał banki mają większą szansę powtórzyć sukces i zapobiec następnemu niepowodzeniu. Obraz przekształceń w polskim sektorze bankowym jest wykrzywiony przez wynagrodzenia bankowej kadry zarządzającej, szczególnie przez unikanie wykazywania małych strat.
Artykuł dotyczy procesu adaptacji polskiej bankowości do standardów światowych. Autor pisze o wpływie funkcjonowania instytucji finansowych na procesy biznesowe, wdrażaniu w polskiej bankowości grup projektowych oraz znaczeniu regulacji kosztów wynagrodzeń i doradztwa. Podstawą artykułu są badania przeprowadzone przez PricewaterhouseCoopers.
Artykuł dotyczy przemian w chińskim systemie bankowym. Autor opisuje reformy systemu bankowego Chin począwszy od reformy Deng Xiaopinga z 1978, zasady funkcjonowania w Chinach banków z kapitałem zagranicznym oraz strukturę bankowości komercyjnej. Autor wyjaśnia również wpływ kryzysu finansowego na ewolucję chińskiej bankowości oraz stawia prognozy dotyczące najbliższej przyszłości sektora.
12
Content available remote Transformation of the Polish Banking Sector
84%
Głównym celem opracowania jest prezentacja wybranych aspektów polskiego sektora bankowego w latach 1989-2008. Autor podjął próbę odpowiedzi na następujące pytania: (1) Czy polski sektor bankowy jest stabilny? (2) Czy banki prowadzące działalność operacyjną w Polsce są przygotowane do konkurowania na Jednolitym Rynku Europejskim? (3) Jaka jest pozycja polskiego sektora bankowego w sektorze bankowym państw Unii Europejskiej? Po drugiej wojnie światowej system bankowy przeszedł, w tym także i sektor, przeszedł dwie ważne transformacje ustrojowe: po 1946 r. i po 1989 r Trzecia transformacja zaczęła się 1 maja 2004 r., ale ona nie ma charakteru ustrojowego. Polski sektor bankowy rozpoczął funkcjonowanie na Jednolitym Rynku Europejskim i przygotowuje się do przyjęcia wspólnej waluty euro. W pierwszej części opracowania przedstawiono przemiany w sektorze bankowym po 1989 r., wskazując na procesy demonopolizacji, liberalizacji, restrukturyzacji, prywatyzacji, globalizacji (umiędzynarodowienia) i konsolidacji. Przedstawione procesy zachodziły w bankach komercyjnych i spółdzielczych z różnym nasileniem i nie były równoległe. W drugiej części opracowania podjęto próbę analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej banków w Polsce. Polskie banki były stabilne w analizowanym czasie i posiadały płynność finansowa, co potwierdzono w raportach NBP i instytucji ratingowych. Taką ocenę potwierdza także fakt braku interwencji finansowej w sektor bankowy ze strony polskiego rządu. Porównanie zysków banków w latach 1997-2008 wskazuje na ich zależność od sytuacji ekonomicznej i politycznej Polski. Banki w Polsce posiadały wskaźniki adekwatności kapitałowej wyższe, niż wymagane minimum. Ocena siły finansowej polskiego sektora bankowego nie była korzystna. Z badań autora wynika, że jego udział w sektorze bankowym państw UE nie jest adekwatny do udziału polskiego PKB w PKB wszystkich państw UE (znacznie niższy). Wskazano też na zachodzący proces dezintermediacji, który nasilał się wraz z rozwojem rynku kapitałowego. W trzeciej części opracowania skoncentrowano się na kierunkach rozwoju polskiego sektora bankowego w najbliższych latach, wskazując na konieczność dokończenia prywatyzacji banków i dalszą ich konsolidację. Dalszy rozwój polskiego sektora bankowego uzależniony będzie od decyzji inwestorów zagranicznych, którzy posiadają w nim silną pozycję. Kryzys finansowy może spowodować, że będą ono ograniczać zaangażowanie kapitałowe w polskim sektorze bankowym na rzecz umacniania macierzystych instytucji kredytowych. W czwartej części przedstawiono polski sektor bankowy na tle sektora bankowego państw UE. Z analizy wynika, że jego potencjał finansowy jest niski i charakteryzuje się on wieloma niekorzystnymi wskaźnikami w porównaniu do ich średniej wielkości w sektorze bankowym państw UE. Opracowanie zakończono wnioskami i udzielono odpowiedzi na postawione pytania badawcze.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono historii polskiej bankowości centralnej. Przybliżono działalność NBP po roku 1989. Ważnym elementem reform była wtedy przebudowa systemu bankowego. Dotyczyła ona statusu i zakresu czynności banku centralnego oraz zasad tworzenia i działalności banków komercyjnych. W artykule omówiono podstawowe cele i zadania NBP oraz jego politykę pieniężną w latach 1990-2007.
Celem artykułu jest ocena rozwoju sektorów bankowych w krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (CESEE - Central, Eastern and Suotheastern Europe) w latach 1990-2011. Na podstawie indeksów reform oraz wskaźników makroekonomicznych dokonano oceny przekształceń sektorów bankowych na poziomie zagregowanym. (fragment tekstu)
15
Content available remote The Rationalization for Bank Branches: Italy vs. Poland
84%
Banki przeszły znaczący proces rozbudowy sieci dystrybucyjnej. Dzisiaj Włochy są uważane za kraj o nadmiernej ilości placówek bankowych. W Polsce, z drugiej strony, widzieliśmy rozwój sieci bankowej w okresie transformacji gospodarczej. Wszyscy operatorzy bankowi zostali zmuszeni do rozpoczęcia procesu racjonalizacji w sieciach dystrybucyjnych. Polska vs Włochy mogą stanowić dobry przykład porównania zmian zachodzących w obszarze optymalizacji sieci dystrybucyjnych dojrzałego rynku bankowego we Włoszech ze stale rozwijającym się rynkiem bankowym w Polsce. Celem pracy jest obserwacja ciągłych procesów i ich analiza. Z jednej strony skoncentrowano się na ewolucyjnym punkcie widzenia, powodując zmiany w sieci optymalizacji. Z drugiej strony zwrócono uwagę na identyfikację czynników wpływających na odsetek osób posiadających rachunek bankowy w Polsce, we Włoszech i w 27 krajach Unii Europejskiej(abstrakt oryginalny)
Tempo zmian w ostatnich latach sprawia, że rynek usług bankowych czekają wyzwania, które zmienią jego obraz w ciągu najbliższych kilku lat. Bardzo duże tempo procesu konsolidacji rodzimego sektora finansowego w ostatnich latach zależeć teraz będzie od charakteru reakcji łańcuchowej eurokryzysu. Jeśli strategiczni inwestorzy polskich banków stracą miliardy na obligacjach państw PIIGS, będą zmuszeni do sprzedaży polskich aktywów w poszukiwaniu pieniędzy. Ofiarami finansowego przejęcia mogą być głównie banki inwestorów z tych krajów, które są poważnie zagrożone przez turbulencje finansowe. Na europejskim, w tym naszym, polu finansowym coraz aktywniejsi są inwestorzy z Chin. Bank of China zapowiada, że chce wspierać nie tylko największe chińskie firmy w Polsce, ale i oferować swoje produkty polskim firmom i klientom indywidualnym. Drugą częścią działalności Chińczyków w Polsce może być finansowanie różnego rodzaju fuzji i przejęć. Największe obawy polskich bankowców budzi jednak działalność Europejskiego Banku Centralnego, tzw. operacje LTRO, brak długoterminowych pasywów oraz uzależnienie banków od zagranicznego finansowania spółek macierzystych i pieniądza depozytowego.
Na rozwój sektora bankowego w Polsce w minionym ćwierćwieczu wpłynęły deregulacja, liberalizacja, prywatyzacja i postęp techniczny. W rezultacie przekształceń zapoczątkowanych w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku powstał dwuszczeblowy sektor bankowy oparty na modelu wielooddziałowej bankowości uniwersalnej. Restrukturyzacja sektora przebiegała równolegle w bankowości komercyjnej, spółdzielczej i centralnej, przechodząc od fazy daleko idącej liberalizacji do fazy interwencjonizmu państwa. W efekcie kolejnych kroków korekty instytucjonalnej powstał złożony instytucjonalnie, cechujący się niskim poziomem koncentracji rynek usług bankowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest dokończeniem rozważań podjętych w pracy opublikowanej w Pracach Naukowych AE Wrocław nr 1062. W tej części zaprezentowano rozważania na temat szans i zagrożeń dla polskiego sektora bankowego oraz wskazano główne perspektywy rozwojowe.
Na rynku kapitałowym występują papiery wartościowe o charakterze udziałowym (akcje) oraz dłużnym (obligacje), jednak ich rozwój w okresie transformacji polskiej gospodarki nie następował równocześnie a nieskarbowa część rynku obligacji zyskała miano parakredytowego. W opinii autora przedstawionej w opracowaniu szansą na przywrócenie normalnej sytuacji jest uruchomiony w 2009 roku rynek Catalyst oraz rozwiązania prawne i organizacyjne jakie się z nim wiążą. Przytoczono też pewne rozwiązania z rynku amerykańskiego, które mogłyby zwiększyć grono inwestorów na rynku obligacji nieskarbowych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Transformacja sektora bankowego krajów bałtyckich
84%
Gospodarki Litwy, Łotwy i Estonii mają podobną specyfikę przede wszystkim ze względu na zbliżoną historię, związaną z okresem socjalizmu i gospodarki centralnie planowanej. Wszystkie trzy państwa aż do roku 1991 były częścią Związku Radzieckiego. Po zmianie systemowej, wspólną cechą tych krajów było szybkie i konsekwentne przeprowadzenie reform gospodarczych, jak również procesów restrukturyzacji, prywatyzacji, a następnie konsolidacji banków. Państwa te charakteryzuje niewielki rynek wewnętrzny, co wiąże się z ograniczonymi zasobami (ludzkimi, kapitałowymi oraz rzeczowymi). Ma to znaczny wpływ na zależność krajów bałtyckich od świata zewnętrznego, co z kolei implikuje dwie zależności. Z jednej strony państwa te reagują elastycznie na zachodzące w otoczeniu ekonomicznym zmiany, lecz jednocześnie zwiększa to ich podatność na szoki zewnętrzne. Co istotne, niedobór kapitału krajowego sprawiał, że kraje te były zależne od kapitału zagranicznego. Napływ takiego kapitału, głównie ze Skandynawii, do sektora bankowego państw bałtyckich przyspieszył procesy dostosowawcze związane z akcesją tych państw do Unii Europejskiej w 2004 r. I chociaż państwa te wymieniane są zazwyczaj razem, w podobnym kontekście, każdy z tych krajów wybrał jednak nieco inną drogę rozwoju. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie transformacji sektora bankowego Litwy, Łotwy i Estonii oraz dokonywanych w nim procesów konsolidacyjnych na tle udziału kapitału zagranicznego w aktywach tego sektora. Przedmiotem analizy jest również wpływ procesów konsolidacji na wskaźniki dotyczące koncentracji sektora bankowego w Estonii oraz na Litwie i Łotwie.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.